قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  پولکادات (Polkadot) نسل جدید بلاکچین؛ همه چیز درباره این بلاکچین و توکن DOT

پولکادات (Polkadot) نسل جدید بلاکچین؛ همه چیز درباره این بلاکچین و توکن DOT

راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT

 پولکادات پروژه جاه طلبانه ای است که می‌خواهد زمینه را برای آینده چند زنجیره‌ای Web3 فراهم کند. این بلاکچین به نوعی پلی بین بلاکچین‌ها خواهد بود.

پولکادات (Polkadot) نسل جدید بلاکچین؛ همه چیز درباره این بلاکچین و توکن DOT

کسانی در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارند، به احتمال زیاد اخیراً از پولکادات (Polkadot) و توکنش DOT شنیده‌اند. پولکادات چند وقتی است که در بین ده ارز برتر بازار از لحاظ حجم سرمایه قرار گرفته است.

پولکادات (Polkadot) نسل جدید بلاکچین؛ همه چیز درباره این بلاکچین و توکن DOT

(polkadot) پولکادات

بلاکچین پولکادات توسط گاوین وود در تلاش برای طراحی نسخه تکامل یافته تری نسبت به اتریوم ایجاد شده است. این بلاکچین می‌تواند با بلاکچین‌‌‌های مستقل و جدا مانند اتریوم و بیت کوین همکاری کند. در آگوست 2019، پولکادات نسخه آزمایشی و حسابرسی نشده‌ای از پلت فرم خود به نام کوساما (Kusama) راه اندازی کرد. پولکادات بلاک پیدایش خود را در طول سال 2020 با یک زنجیره رله راه اندازی کرد. بلافاصله پس از آن چندین پاراچین (parachain) شروع به کار کردند. این تعداد در نهایت به 100 پاراچین فعال افزایش خواهد یافت.

پولکادات (Polkadot) نسل جدید بلاکچین؛ همه چیز درباره این بلاکچین و توکن DOT

خالق پولکادات دکتر گاوین وود

خوب، ارز دیجیتال پولکادات دقیقاً چیست؟ چرا مردم آن را قاتل اتریوم می‌نامند؟ توکن DOT چه کاری انجام می‌دهد؟ ما در این مقاله به همه اینها و موارد دیگر خواهیم پرداخت.ارز دیجیتال پولکادات چیست؟

پولکادات خود را به عنوان یک پروتکل بلاکچین نسل بعدی توصیف می‌کند. این بلاکچین می‌خواهد چندین بلاکچین تخصصی را به یک سیستم / شبکه واحد متصل ‌کند. هدف اصلی پولکادات بازگشت کنترل به مردم به جای مجامع غول پیکر است. ویژگی‌های این بلاکچین به شرح زیر است:

قابلیت همکاری را ارتقا می‌بخشد: با اتصال همه این بلاکچین‌‌‌های مختلف، پولکادات قابلیت همکاری بی سابقه‌ای بین این اکوسیستم‌های متنوع را ارتقا می‌دهد.

مقیاس پذیری: یک مجموعه استاندارد اعتبار سنج می‌تواند چندین بلاکچین متصل شده از طریق پولکادات را کار کند. این کمک می‌کند تا مقیاس پذیری به طور تصاعدی افزایش یابد.

نوآوری: چارچوب بستر پولکادات شما را قادر می‌سازد تا به راحتی یک بلاکچین سفارشی ایجاد کنید. این سهولت توسعه باید توسعه دهندگان بیشتری را به مشارکت در سیستم ترغیب کند.

از بین بردن فورک ها: فورک‌ها می‌توانند باعث خرابی و تجزیه جوامع شوند. پولکادات می‌تواند بدون نیاز به فورک، ویژگی‌های جدید را ادغام کند، اشکالات را برطرف کرده و آنها را ارتقا دهد.

امنیت بهتر: سکه پولکادات به زنجیره‌ها اجازه می‌دهد تا به طور معناداری با یکدیگر تعامل داشته باشند. این در حالی است که این هر بلاکچین به اندازه کافی مستقل است و می‌تواند مدل‌های منحصر به فرد خود را اداره کند.ساختار ارز دیجیتال پولکادات

برای درک ساختار اساسی پولکادات، باید با مفاهیم زیر آشنا شوید:

ریلی زنجیره‌ای: زنجیره پایه پولکادات زنجیره رله‌ای است که تمام این زنجیره‌های جداگانه را به هم متصل می‌کند. به همین ترتیب، آن‌ها می‌توانند به طور ارگانیک قابلیت همکاری بین این زنجیره‌های متصل را حل کنند.

پولکادات (Polkadot) نسل جدید بلاکچین؛ همه چیز درباره این بلاکچین و توکن DOT

ریلی چین

پاراچین (Parachain): این مخفف زنجیره‌های موازی است که از طریق شبکه پولکادات بهم متصل می‌شوند. این‌ها با موازی سازی عملیات پردازش به مقیاس پذیری شبکه کمک می‌کنند.

پولکادات (Polkadot) نسل جدید بلاکچین؛ همه چیز درباره این بلاکچین و توکن DOT

پاراچین پولکادات

بریج چین (Bridge Chain): بریج چین زنجیره‌های متفاوتی را به هم متصل می‌کند که از پروتکل‌های حاکمیت پولکادات استفاده نمی‌کنند.

پروتکل‌های حکمرانی پولکادات

پولکادات نسخه‌ای از پروتکل اثبات سهام را به نام “اثبات نامزدی سهام” (nominated proof of stake) معرفی می‌کند. برای درک این سیستم، موارد زیر را بخاطر بسپارید:

پولکادات (Polkadot) نسل جدید بلاکچین؛ همه چیز درباره این بلاکچین و توکن DOT

نامینیتورها-و-اعتبارسنج-ها

 • اعتبار سنج‌ها با قرار دادن توکن‌‌‌های DOT زنجیره رله را ایمن می‌کنند.
 • آن‌ها همچنین با شرکت در اجماع با سایر اعتبارسنج‌ها و تأیید صحت ادعاهای همکاران، در روند اجماع شرکت می‌کنند.
 • همکاران با جمع آوری معاملات پاراچین از کاربران و ارسال این مدارک اثبات معاملات به اعتبار سنج‌ها، امنیت آنها را حفظ می‌کنند.

دو بازیگر دیگر در سیستم اجماع حضور دارند: نامینیتور (Nominators) و فیشرمن (Fishermen).

نامینیتورها اعتبار سنجهای معتبر را با سهام گذاری توکن‌‌‌های DOT انتخاب یا معرفی می‌کنند. این به آنها کمک می‌کند تا زنجیره رله را حتی بیشتر ایمن کنند.

فیشرمن‌ها وظیفه ترویج رفتارهای مثبت در داخل شبکه را بر عهده دارند. آن‌ها سیستم را کنترل می‌کنند و به طور مداوم رفتار اشتباه اعتبار سنج‌ها را گزارش می‌دهند. در صورت اثبات رفتار غلط، اعتبارسنج مقداری یا کل سهام خود را از دست می‌دهد.

توکن DOT چه کاری انجام می‌دهد؟

در بلاک پیدایش پولکادات، عرضه اولیه توکن‌‌‌های DOT در حدود 10 میلیون بود. توزیع رمز به شرح زیر انجام شد:

 • 5 میلیون توکن در اکتبر 2017 در ICO پولکادات به فروش رسیده است.
 • 2 میلیون توکن برای مشارکتهای پیش از راه اندازی در نظر گرفته شده است.
 • 3 میلیون برای بنیاد Web3 محفوظ است.

عرضه اولیه 10 میلیون محدودیتی ندارد. سازندگان قصد دارند عرضه توکن را تورمی‌کنند. این اعتبارسنجان را به مشارکت در سازوکار اثبات سهام مشتاق می‌کند.سه هدف اصلی توکن‌‌‌های DOT در شبکه پولکادات عبارتند از:

حاکمیت: دارندگان توکن کنترل کاملی بر پروتکل دارند. دارندگان می‌توانند از عملکردهایی مانند تعیین ساختار هزینه‌ها، تغییرات پروتکل و اضافات یا حذف پاراچین مراقبت کنند. عملکرد مشارکت در پروتکل رمزگذاری می‌شود.

عملیات: حفظ مناسب سازوکار اجماع برای عملکرد صحیح پروتکل ارز پولکادات ضروری است. دارندگان توکن DOT باید شرکت کننده فعال باشند تا اطمینان حاصل کنند که به دلیل رفتار غیربهینه مجازات نمی‌شوند.

پیوند: اعتبار سنج‌ها باید توکن‌‌‌های DOT را به پاراچین‌‌‌های جدید بپیوندند و جوایز مشارکت فعال را دریافت کنند.

حاکمیت،-سهم-گذاری،-باندینگ

دارندگان DOT باید عملکردهای زیر را در سیستم عامل انجام دهند:

 • به عنوان یک اعتبارسنج، “همکار”، نامینیتور یا فیشرمن عمل کنند.
 • در حاکمیت شبکه مشارکت کنند.
 • با ارائه پیشنهاداتی برای ایجاد بلاک، یک همکار مفید باشند.

افزودن پاراچین ها

افزودن یک پاراچین عملیاتی کاملاً ارزان است. با این حال، از طرفی، افزودن پاراچین‌ها بیشتر منجر به تراکم اعتبارسنج کمتر در هر پاراچین می‌شود. این در نهایت منجر به کاهش پیوند متوسط می‌شود. این تعداد کمتر اعتبار سنج به دلیل مکانیک اجماع اساسی، سرعت کلی را کاهش می‌دهد. این ممکن است در طولانی مدت به یک معضل تبدیل شود. به همین دلیل است که اعتبار سنج‌ها و جامعه سهامداران هزینه اضافه کردن پاراچین جدید را دیافت می‌کنند.

در این “بازار پاراچین” دو نوع پاراچین را خواهد دید.

زنجیره‌ای مثل زی کش (Zcash) که با افزودن ویژگیهای خاص مانند اثبات دانش صفر و غیره، ارزش را به شبکه می‌کند.

زنجیره‌ای که در شبکه کلی مشارکت صفر داشته باشد اما برای عضویت در سیستم هزینه پرداخت کند.

بنابراین، این دو گزینه برای جامعه فراهم می‌کند:

 • از طریق انگیزه مالی یک زنجیره اضافه می‌کند.
 • از طریق انگیزه بهبود شبکه زنجیره‌ای اضافه می‌شود که تأثیرات مثبت طولانی مدت داشته باشد.


جزئیات کوساما (Kusama) آلفای پولکادات

کوساما-(kusama)

همانطور که قبلاً ذکر شد، کوساما نسخه آلفای شبکه پولکادات بود. کوساما توانسته است هزاران توسعه دهنده و علاقه مند را به اکوسیستم جذب کند. این توسعه دهندگان حق دارند:

بدون نیاز به آزمایش دقیق، به سرعت ایده‌های برنامه غیرمتمرکز یا دپ (dApp) را ایجاد و استقرار دهند.

توسعه دهندگان می‌توانند ایده‌های جدید را در شبکه کوساما آزمایش کنند.

پولکادات همچنین قصد دارد دسترسی قابل توجه و گسترده‌تری به خدمات مالی را فراهم کند. ابزارهای پیچیده مالی دیگر فقط به تعداد اندکی محدود نیست. دسترسی به ثروت واقعی باید دموکراتیک شود و در اختیار جوامع کم درآمد قرار گیرد.

بسترهای نرم افزاری و خدماتی فقط پول از کاربر خارج می‌گیرند بدون اینکه چیزی از نظر ارزش برابر پس دهند.. پولکادات بازار و کلاسهای جدیدی از خدمات غیرمتمرکز و متعلق به جامعه را ارائه می‌دهد. این سرویس‌ها از کاربران سواستفاده نمی‌کنند و ارزش و آزادی بیشتری در اختیار آنها قرار می‌دهند.

پولکادات بستر و زیرساختی را ارائه می‌دهد که متن باز، نظیر به نظیر است. بلاکپین پولکادات امکان همکاری و ارتباط آزاد بدون نیاز به واسطه‌ها را فراهم می‌کند.

سابستریت (Substrate) پولکادات چیست؟

ما قبلاً چندین بار در اینجا کلمه “سابستریت” را ذکر کرده‌ایم. در حقیقت، سابستریت یکی از مولفه‌های اصلی پروژه پولکادات است. سابستریت به زبان ساده، چارچوبی است که برای ساخت اکوسیستم‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود. پولکادات با استفاده از سابستریت ساخته شده است. این یعنی تمام پروژه‌های دیگر ساخته شده بر روی آن می‌توانند بطور طبیعی بر روی پولکادات اجرا شوند.

ویژگی‌های پروژه‌های مبتنی بر سابستریت

پروژه‌های ساخته شده بر روی سابستریت دارای ویژگی‌های زیر هستند:

اجماع، رأی دادن و نهایی بودن:

 هر سیستم غیرمتمرکز برای اطمینان از عملکرد مناسب باید خطای بیزانس را تحمل خطا کند. یک سیستم با الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانس می‌تواند حتی اگر برخی از گره‌های آن کار نکند، به درستی کار کند. یک پروژه ساخته شده بر روی سابستریت، به طور پیش فرض تحمل عیب توسط بخشی از شبکه را خواهد داشت. در کنار آن، هرگونه معامله انجام شده بر روی سیستم‌های مبتنی بر سابستریت نیز کاملاً نهایی است.

به روزرسانی آسان بلاکچین‌‌‌های مشتری:

یکی دیگر از مزایای عظیم برنامه‌های مبتنی بر لایه این است که می‌توان آنها را به سهولت به روز کرد. بنابراین، اگر توسعه دهنده بخواهد برنامه را به روز کند که روی اجماع پروژه‌اش تأثیر بگذارد، تمام کاری که باید انجام دهید این است که آن را در وب اسمبل (WebAssemble) کامپایل کرده و به عنوان پیام در شبکه مستقر کند. سابستریت همچنین اطمینان حاصل می‌کند که کد بومی‌اجرا شده با کد وب اسمبل که در حال حاضر مستقر شده است، هم راستا باشد. این به طور خودکار به روز بودن هر وجه برنامه به روز شده را تضمین می‌کند.

استقرار فوری:

هر برنامه ساخته شده روی وب اسمبل می‌تواند مستقیماً در پولکادات اجرا شود. از آنجا که پولکادات ای پی آی سابستریت Substrate API را اجرا می‌کند، می‌توانید به راحتی از امنیت جمعی و قابلیت همکاری پولکادات استفاده کنید. به عبارت دیگر، نیازی به انتظار برای اجرای برنامه خود نیست. ایجاد، آزمایش و استقرار.سابستریت پولکادات چقدر سریع است؟

رله‌های زنجیره‌ای و هر پاراچین داخل پولکادات با استفاده از سابستریت ساخته شده‌اند. از آنجا که وابستگی‌های زیادی بین آنها وجود دارد، باید بدانیم آیا سابستریت پولکادات ظرفیت لازم را دارد.

روابط سابستریت

سابستریت با استفاده از راست (Rust) نوشته شده است. با این حال، ماشین مجازی با استفاده از واسم (Wasm) کدگذاری شده است. نمودار بالا نحوه همکاری این دو سیستم را به شما نشان می‌دهد. بنابراین، ما اکنون دو امکان متفاوت داریم. می‌توان سابستریت به صورت محلی با استفاده از کد راست کامپایل شده اجرا نمود. از طرفی می‌توان آن را از طریق مترجم واسم اجرا کرد. اولی سرعت را فراهم می‌کند، در حالی که دومی‌انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می‌دهد. در این حالت، یک گره چگونه عملکرد خود را اجرا می‌کند؟ خوب، اگر گره از آخرین نسخه کد استفاده می‌کند، بطور طبیعی در راست اجرا می‌شود. از طرفی، یک گره با استفاده از نسخه کد قدیمی‌تر، از مترجم واسم بهره می‌گیرد.

چرا اصلاً از این روش کد دوتایی استفاده می‌شود؟

سابستریت از این سیستم به دلایل زیر استفاده می‌کند:

این یکی از ترفندهایی است که توسعه دهندگان برای جلوگیری از هاردفورک‌ها استفاده می‌کنند.

این دو با هم سرعت بالای بلاکچین را تضمین می‌کند.

سابستریت پولکادات چقدر ایمن است؟

برای درک امنیت پروتکل، نکات زیر را در نظر بگیرید:

اولاً، گره‌های اعتبارسنج امنیت کلیه زنجیره‌ها (از جمله زنجیره رله و پاراچین) را که در این پلتفرم کار می‌کنند، فراهم می‌کنند. گره‌ها اعتبار تمام بلاک‌ها را بررسی می‌کنند. اگر یک بلاک صحیح باشد، اعتبارسنجان بر آن مهر تأیید می‌گذارند.

همانطور که قبلاً ذکر شد، اعتبارسنجان از نظر اقتصادی انگیزه دارند که به نفع سیستم رفتار کنند. رفتار خوب باعث پرداخت پاداش بیشتر می‌شود، در حالی که رفتار بد باعث کاهش سهام اعتبارسنج می‌شود.

روابط بلاکچین‌‌‌های مختلف سابستریت پولکادات بر روی

برای افزودن یا حذف پاراچین‌ها نیازی به افزودن اعتبارسنج بیشتر نیست. امنیت پلتفرم و تعداد پاراچین‌ها از یکدیگر جدا هستند. از طرف دیگر، افزایش تعداد پاراچین‌ها باعث جذب بیشتر کاربران می‌شود. این امر به معنی فعالیت بیشتر کاربران در بلاکچین پولکادات است. طبق قانون مت کالف (Metcalfe)، این امر همچنین باید ارزش کلی شبکه را افزایش دهد. اعتبارسنجان بیشتر همچنین انعطاف پذیری و امنیت کلی شبکه را افزایش می‌دهند.

سرانجام، زنجیره‌های جدید می‌توانند ذاتاً از امنیت ارائه شده توسط سابستریت بدون کاهش امنیت زنجیره‌های موجود استفاده کنند.

نتیجه گیری

ویژگی‌های منحصر به فرد، پولکادات را به یک بلاکچین آینده دار تبدیل می‌کند. این ارز در آینده می‌تواند معنای دنیای ارزهای دیجیتال و بلاکچین‌ها را زیر و رو کند. از طرفی دیگر کوین این بلاکچین DOT توانسته است رکورد قیمتی جدید را رقم بزند. آینده پولکادات بسیار امیدوارکننده است. عنوان شدن نام این بلاکچین در کنار بلاکچین پیشروی اتریوم نشان از قدرتش دارد.

مطالب مرتبط
بلاک چین به زبان ساده
مقیاس پذیری در بلاکچین به چه معناست، چرا اندازه بلاک در بلاکچین مهم است؟
عرضه انعطاف پذیر توکن (Elastic Supply Tokens) و توکن ریبیس چیست؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید