منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  پرایس اکشن یا اقدام قیمت چیست و چگونه می‌توان از آن در استراتژی‌های معاملاتی بهره مند شد؟
پرایس اکشن یا اقدام قیمت چیست و چگونه می‌توان از آن در استراتژی‌های معاملاتی بهره مند شد؟

پرایس اکشن یا اقدام قیمت چیست و چگونه می‌توان از آن در استراتژی‌های معاملاتی بهره مند شد؟

پرایس اکشن (Action Price) یا اقدام قیمت یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای تجزیه و تحلیل بازارها، شناسایی فرصتهای ورود و خروج و درک رفتار بازارها در سناریوهای مختلف است.

در بازارهای ارز دیجیتال، اتفاقاتی مانند عبور بیت کوین از مرز 50،000 دلار، می‌تواند منجر به حرکات شدید قیمت شود. نمودارهای کندل استیک می‌توانند به سرعت پیچیده و ناخوانا شوند. با تعداد فراوان شاخص‌های تکنیکال مانند متغیرهای میانگین متحرک و سطح فیبوناچی، تمرکز بر موارد مهم دشوار می‌شود. اکثر شاخص‌های آماری سعی می‌کنند اطلاعاتی را در مورد چیزی که قبلاً شناخته شده است ارائه دهند: پرایس اکشن یا اقدام قیمت.

پرایس اکشن یا اقدام قیمت چیست؟

پرایس اکشن، یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای تجزیه و تحلیل بازارها، شناسایی فرصتهای ورود و خروج و درک رفتار بازارها در سناریوهای مختلف است. پشت هر شمع روی نمودار سرمایه و پول واقعی وجود دارد. بنابراین نفوذ به ذهن معامله گران و سرمایه گذاران در بازار می‌تواند جهت گردش سرمایه را آشکار کند.

پرایس اکشن در حقیقت دنبال کردن قیمت در روندهای مختلف برای گمانه زنی برای اتفاقات آینده است. این استراتژی در بازار ارزهای دیجیتال که با کمبود شدید اطلاعات تاریخی مواجه است می‌تواند بسیار مفید باشد.

نحوه تجارت با استفاده از استراتژی پرایس اکشن

همانطور که قبلاً هم ذکر کرده‌ایم معامله در بازار ارزهای دیجیتال با استفاده از استراتژی‌های مشخص بسیار کارآمدتر است. در ادامه استراتژی‌های مختلف پرایس اکشن را برای شما توضیح خواهیم داد.

حداقل و حداکثر قیمت‌های تاریخی را پیگیری کنید

به عنوان مثال، هنگام مشاهده نمودارهای کوتاه مدت، ردیابی حداقل و حداکثر قیمتهای تاریخی، و همچنین نقاط شکسته شدن آن سطوح، می‌تواند بسیار سودآور باشد. چندین مطالعه نشان داده است که شرکت کنندگان در بازار از نظر روانی به رسیدن قیمت به بالاترین یا پایین‌ترین سطوح، توجه بیشتری می‌کنند. کف و اوج محلی و تاریخی معامله گران را همیشه جذب می‌کنند و این به عنوان “لنگر انداختن” معروف است.

شکسته شدن این سطوح و حرکت فراتر از حداقل یا حداکثر قیمتهای تاریخی نیز می‌تواند روندهای بلندمدت جدیدی را ایجاد کند. معمولاً دلیل فاندامنتالی برای این حرکات در وهله اول وجود دارد. با این حال، این همیشه صادق نیست. در بازارهای ارز دیجیتال، که به علت جدید بودن آنها نمونه‌های زیادی از روندهای بلندمدت وجود ندارد، تخطی از سطوح قیمت قابل توجه تاریخی می‌تواند باعث ایجاد نوسانات عظیمی شود.

در حالی که این حرکات می‌تواند فرصت‌های ترید جدیدی را باز کند، اما بسیار خطرناک هستند. برای کمک به کاهش برخی از خطرات، یادگیری نحوه ثبت سفارشات توقف ضرر و همچنین دانستن نقاط خروج دیگر معامله گران ضروری است. معمولاً معامله گران سفارشات را کمی بالاتر یا پایین‌تر از سطوح مهم قیمت قرار می‌دهند. هنگامی که این سفارشات توقف ضرر در مقیاس بالا فعال می‌شوند، پرایس اکشن بسیار قدرتمند می‌شود. این نکته به ویژه هنگامی که توجه بر قیمت خاصی متمرکز باشد از اهمیت خاصی برخوردار است.

نمونه این اقدام را می‌توان در هفته پیش و با نزدیک شدن بیت کوین به 50 هزار دلار مشاهده کرد. روندی که باعث شد قیمت این ارز به سرعت تا 46 هزار دلار پایین بیاید.

ارائه اطلاعات در مورد شرکت کنندگان در بازار

تغییرات قیمت و پرایس اکشن می‌تواند اطلاعات زیادی در مورد شرکت کنندگان در بازار نیز به ما بدهد. بعضی از نهنگ‌ها از طریق گذاشتن سفارشات فروش غیرواقعی می‌توانند بازار را با فشار بر دارایی جهت شکسته شدن سطح حمایت، دستکاری کنند.

با گسترش شایعات، ترس، عدم قطعیت و تردید، دستکاری کنندگان بازار می‌توانند فشار نزولی بیشتری را اعمال کنند. از آنجا که افت در سطح پشتیبانی، سفارشات استاپ لاس یا توقف ضرر بسیاری از معامله گران را فعال می‌کند، قیمت می‌تواند حتی بیشتر سقوط کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، نهنگ های بازار، دارایی‌ها را با قیمت پایین‌تری در بازار بازخرید می‌کنند. در نهایت موقعیت‌های شورت خود را با سود هنگفتی می‌بندند. این استراتژی ” استاپ هانتینگ ” در بازارهای سنتی غیرقانونی است. با این حال به دلیل قانون گذاری نشدن در بازارهای ارزهای دیجیتال اتفاق می افتد.

اقدام قیمت در بازارهای جدید

عملکرد قیمت فقط در مورد کف و اوج تاریخی حساس نیست. پرایس اکشن در مورد مقادیر “زیبا و گرد” مانند افزایش‌های چند برابری، اعداد زوج و ارقام تکراری نیز حساس است. در بازارهای کوچکی مانند دارایی‌های دیجیتالی، این مقادیر حتی از آنجایی که داده‌های بلند مدت در دسترس نیست، قابل توجه تر است.

قیمت‌ها ممکن است اعداد و نمودارهای دلهره آوری به نظر برسند، اما حقیقت این است که افراد واقعی پشت هر اتفاقی که می افتد حضور دارند. معاملات پرایس اکشن درباره این است که چه چیزی بازار را به سمت فعالیتی خاص سوق می‌دهد؟ چه چیزی باعث تغییر در درک ارزش دارایی می‌شود؟ و چه تاکتیک‌هایی را می‌توان برای استفاده از آنچه در محدوده مقررات مالی است استفاده کرد.

استراتژی معاملات پرایس اکشن ارزهای دیجیتال

در نبود داده‌های تاریخی، عوامل روانشناختی بسیار مهم‌تر هستند. اهداف طبیعی ارزهای دیجیتال رقم‌های چند برابری ارزش اولیه توکن هاست. عبور از این موانع روانی مانند عبور بیت کوین از مرز 10 هزار دلار، می‌تواند منجر به انفجاری در پرایس اکشن شود. اینطور نیست که ارزش بیت کوین به سمت این قیمت‌ها متمایل شود، مساله این است که این قیمت‌ها زیبا هستند و به طور طبیعی باعث می‌شوند معامله گران به آنها توجه کنند.

عوامل روانشناختی در بازارهای ارز دیجیتال اهمیت بیشتری دارد

به ویژه در مواردی که دارایی در محدوده قیمتی جدیدی در حال حرکت است یا به عبارتی کشف قیمت می‌کند، رسانه‌ها نیز گزارش‌هایی را در مورد این سطوح قیمتی که از نظر روانشناختی جذاب هستند برای افزایش خوانندگان خود منتشر می‌کنند. این گزارش‌ها ارتباط این قیمت‌ها با حرکت بازار را بیشتر تقویت می‌کنند. نگارش و تشخیص 10 تا 20 برابر قیمت نسبت به مثلاً 15.78 برابر آسان‌تر است. تمرکز بر این اعداد نیز بسیار آسان‌تر از اعداد اعشاری است.

به عنوان مثال، در کمتر از سه ماه از زمانی که ETH از بالاترین سطح خود (1380 دلار در اواخر سال 2017) عبور کرد، ارزش آن تقریباً 54 درصد افزایش یافت و به رقم فوق العاده 2140 دلار رسید. رشد از 1000 دلار به 2000 دلار تنها 80 روز به طول انجامید. پیش از این، ETH تقریباً سه سال تلاش می‌کرد تا از مرز 1000 دلار عبور کند. این ارز پس از سقوط به پایین‌ترین سطح خود در سال 2017 رسید.

فاندامنتال چندان مهم نیست

این ارزشها ممکن است معنای فاندامنتال نداشته باشند، اما برای بازار مهم هستند. این مساله نقاط قیمتی خوبی را برای پیگیری آنها در طول زمان ایجاد می‌کنند تا از این تغییرات احتمالی در بازار بیشترین بهره را ببرند. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که حرکت قیمت شارپی در نهایت خسته و کند می‌شود. هیچ دارایی نمی‌تواند بیش از مدت زمان معینی به رشد خود ادامه دهد. بازارها در نهایت آن دارایی را بیش از حد ارزش گذاری شده به حساب می‌آورند.

با توجه به کاهش حجم خرید با افزایش قیمت، معامله گران می‌توانند از شاخص‌های تکنیکال برای پیش بینی این نقاط معکوس شدن بازار از طریق الگوهایی که معمولاً در این سطوح قیمت ظاهر می‌شوند، استفاده کنند. به عنوان مثال، یک حرکت شارپی صعودی معمولاً دارای یک شمع سبز بزرگتر است، که اغلب پس از آنکه خریداران از تلاش برای افزایش قیمت بیشتر دست کشیدند، با یک شمع قرمز بزرگتر با یک فتیله بلند دنبال می‌شود.

الگوهای نمودار

الگوهای نمودار در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد و صدها الگو در کتابها و وب سایت‌های مختلف معرفی شده است. با استفاده از این الگوها می‌توانید نحوه عملکرد بازارها را بهتر درک کنید. هنگامی که قیمت به بالاترین حد خود می‌رسد، شتاب خریداران از بین می‌رود و فروشندگان بیشتری سعی می‌کنند تا سود خود را برداشت کنند. وحشت در این مرحله می‌تواند باعث شود تعداد زیادی از معامله گران موقعیت خود را ببندند. این رویداد نیز باعث کاهش شدید ارزش دارایی می‌شود.

سپس، هنگامی که قیمت‌ها بسیار پایین می‌آیند، خریداران دوباره دارایی‌هایی را که اکنون قیمتی کمتر از ارزششان دارند تجمیع می‌کنند. البته قیمت‌ها معمولاً پس از فروکش کردن وحشت مجدداً تثبیت می‌شوند و چرخه را دوباره آغاز می‌کنند. برخی معتقدند که سقوط بیت کوین به 3100 دلار در سال 2019 به دلیل برگشت کند و طولانی مدت، نشان دهنده پایین‌ترین سطح بازار است، زیرا BTC از آن زمان هرگز پایین نیامده است.

استفاده از پرایس اکشن برای فروش محصولات

وقتی این الگوها نمایان می‌شوند، معامله گران معمولاً می‌توانند از رویدادهای خارجی برای درک بهتر احساسات بازار سود ببرند. بلافاصله پس از اینکه بیت کوین در ژانویه به پایین‌ترین سطح خود رسید، IEO ها خریداران آینده نگر بیشتری را به صحنه آوردند.

IEO ها پیش فروش های توکنی مشابه ICO ها، اما بدون خطر کلاهبرداری هستند. از آنجا که صرافی‌ها تعیین می‌کرد که کدام پروژه‌ها می‌توانند IEO را انجام دهند، سرمایه گذاران خوشحال بودند که آنها را خریداری کنند، زیرا پیشنهاد اولیه تقریباً سودآور است. اولین IEO از بایننس کاملاً موفق بود و افزایش علاقه به این نوع پیش فروش باعث شد تا افراد بیشتری به دارایی‌های دیجیتال علاقه نشان دهند.

مانند هر بازار دیگری، قیمت ارزهای دیجیتال نیز به صورت چرخه‌ای حرکت می‌کند. موجی از رشد تقریباً همیشه با موجی از کاهش همراه است. همانطور که در همه بازارها عنوان می‌شود آنچه بالا می‌رود باید پایین بیاید. این شبیه به یک فنر مکانیکی است، جایی که فقط می‌توان آن را تا سطح خاصی فشار داد و پس از کاهش فشار به عقب برگشت. با این حال، فنر بی نهایت جهش نمی‌کند و پس از رها شدن دوباره به حالت تعادل می‌رسد.

معامله با توجه به خطوط ترند

پرایس اکشن همچنین می‌تواند به شناسایی روندها کمک کند. رسیدن قیمت به پایین‌ترین سطح به تدریج مشخص کننده یک روند صعودی است. در مقابل کاهش تدریجی قیمت‌های بالا در طول زمان نشان دهنده یک روند نزولی محسوب می‌شود. هر کتاب مقدماتی در مورد تجزیه و تحلیل تکنیکال نیز همین را به شما می‌گوید، اما شناسایی این نقطه بسیار مهم است. معامله گران بر اساس اعداد تصمیم نمی‌گیرند. آن‌ها از اعداد برای بیان ایده‌های خود در مورد بازار استفاده می‌کنند.

در مقایسه با بازارهای سهام، دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین در این چرخه‌ها با سرعت بسیار بالاتری حرکت می‌کنند. ارزهای دیجیتال قبل از چرخه های گاوی اخیر، یک بازار گاوی سهموی را تجربه کرده‌اند و همگی طی چند سال اخیر. در حالی که نوسانات بازار چیزی نیست که باید از آن اجتناب شود، ورود و خروج موفقیت آمیز هر بار به بازار نیاز به ظرافت خاصی دارد.

ممکن است در ابتدا معاملات قیمت منطقی به نظر برسد، اما این فقط در مورد پیش بینی اینکه بازار بر اساس داده‌های تاریخی پیش می‌رود نیست، بلکه درک دلایل فاندامنتال پشت این است که چرا قیمت‌ها باید به همان شیوه قبلی حرکت کنند.

محدودیت‌های پرایس اکشن

پرایس اکشن به معامله گران اجازه می‌دهد تا بازار را بخوانند و بر اساس داده‌های عمومی در دسترس تصمیم گیری کنند. با استفاده از تغییرات قیمت فعلی و تاریخی و شاخص‌های تکنیکال، معامله گران می‌توانند پیش بینی کنند که قیمت ممکن است به کجا برسد، چرا و برای چه مدت.

تجزیه و تحلیل پرایس اکشن عملاً عوامل مربوط به اصول فاندامنتال را نادیده می‌گیرد و بیشتر بر تحرکات قیمت تمرکز می‌کند. به همین دلیل استراتژی‌های معاملات پرایس اکشن بستگی زیادی به ابزارهای تجزیه و تحلیل تکنیکال دارد. بر اساس استراتژی معامله گر، ابزارهای متنوعی برای استفاده وجود دارد. برخی به دنبال خطوط روند و محدوده قیمت هستند، در حالی که برخی دیگر به سطوح حمایت/مقاومت، دوره‌های تثبیت بازار و نوسانات بالا/پایین نگاه می‌کنند.

عوامل روانشناختی در کنار ابزارهای تکنیکال

ابزارهای مورد استفاده الگوریتم‌های پیچیده‌ای ندارند. اکثر معامله گران با در نظر گرفتن حجم معاملات و سطوح نوسان می‌توانند پرایس اکشن را مستقیماً پیگیری می‌کنند. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، عوامل روانشناختی نیز می‌توانند بر رفتار بازار تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، بیت کوین در طول در ماه آوریل زمان زیادی را بین 50 تا 58 هزار دلار نوسان کرد. این باعث شد که انگیزه سرمایه گذاران جدید برای ورد به بازار کاهش یابد. بنابراین ما شاهد اصلاح 54 درصدی قیمت بودیم.

با این حال، بسته به شرایط بازار، این می‌تواند برای ایجاد موقعیت‌های شورت پیشگیرانه نیز مورد استفاده قرار گیرد. فشار بیش از حد روانی نیز می‌تواند نشان دهنده معکوس شدن روند ورودی باشد. بسیار نادر است که فکر کنیم معامله گران پرایس اکشن را دقیقاً یکسان تفسیر می کنند. هر فردی تفسیر خاص خود را از تغییرات بازار دارد. در اینجا هیچ قانون مشخصی وجود ندارد-فقط درک ذهنی از بازارها وجود دارد.

با این حال، عبور میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلند مدت احتمالاً واکنش بازار را ایجاد خواهد کرد. این حرکت که به صلیب طلایی معروف است قیمت را به سمت بالا حرکت می‌دهد. این به معنای پرایس اکشن صعودی با افزایش ورود سرمایه گذاران جدید است. این رویدادها رفتار مشابهی را در میان معامله گران به همراه خواهد داشت. در سناریوی مناسب، معامله گران حتی می‌توانند از این موقعیت استفاده کنند.

از پرایس اکشن برای بازار مشتقات استفاده کنید

پرایس اکشن فقط برای بازارهای اسپات ارزشمند نیست. در واقع، در طیف وسیعی از بازارها، از جمله قراردادهای مشتقه مانند معاملات آتی و آپشن استفاده می‌شود. این استراتژی توسط انواع معامله گران از معامله گران خرده فروشی و سفته بازان گرفته تا آربیتراژکارها و صندوق‌های تامینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معامله یا سرمایه گذاری در بازارهایی با نوسانات ارزهای دیجیتال می‌تواند سوددهی فوق العاده ای داشته باشد. البته باید همچنین توجه داشت که این نوسانات می‌تواند بخش قابل توجهی از دارایی شما را نیز از بین ببرد. بنابراین ورود به این بازارها مستلزم رعایت شدید مدیریت ریسک می‌شود. به یاد داشته باشید که قبل از سرمایه گذاری در هر نوع دارایی مالی، دارایی‌های خود را متنوع کرده و تحقیقات خود را انجام دهید.

پرایس اکشن برای معامله گران است نه سرمایه گذاران

معاملات پرایس اکشن معمولاً توسط معامله گران کوتاه مدت و میان مدت و نه برای سرمایه گذاری‌های بلند مدت انجام می‌شود. اکثر معامله گران معتقدند بازارها بدون الگوی سیستماتیک برای تعریف یک استراتژی بی عیب و نقص به صورت تصادفی حرکت می‌کنند.

با این حال، معامله گران با استفاده از محرک‌های روانی ذاتی بازار می‌توانند بهترین نقاط ورود و خروج را بدون درک دلایل فاندامنتال خوب یا بد در رابطه با دارایی‌های خاص تشخیص دهند. معامله گران مختلف شانس متفاوتی در استفاده از این استراتژی‌ها دارند. با این حال موفقیت در معاملات عمدتاً به مهارت مربوط می‌شود و تجربه هم می‌تواند بسیار کمک کند.

نتیجه

استراتژی‌های پرایس اکشن معامله گران را قادر می‌سازد تا رویکرد پیچیده و در عین حال انعطاف پذیر خود را تعریف کنند. این رویکردی است که سرمایه گذاران می‌توانند در کلاس‌های دارایی متعدد در بسترهای مختلف اعمال نمایند. علاوه بر این، توانایی پشتیبان گیری از این استراتژی‌ها در شرایط مشابه تاریخی می‌تواند بسیار مفید باشد. به ویژه اگر بازار مورد نظر سابقه رفتارهای مکرر به شیوه‌ای خاص را داشته باشد.

نظریه‌های بی شماری در مورد پرایس اکشن وجود دارد که برخی از آنها میزان موفقیت عجیبی را ادعا می‌کنند. با این حال ذکر این نکته ضروری است که همه کسانی که از این استراتژی پیروی می‌کنند، موفق نمی‌شوند. با این وجود داستانهای موفق خبر را می‌سازند، و وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال می‌شود، ماهیت غیر متمرکز بودن آن به معنای این است که شما و فقط شما مسئول سرمایه گذاری‌های خودتان هستید.

مطالب مرتبط
میانگین متحرک در نمودار قیمت ارزهای دیجیتال چیست؟ انواع مختلف این شاخص را بشناسید
میانگین متحرک و مومنتوم بازار: سه روش برای شناسایی لحظه حرکت با استفاده از MA
الگوهای نمودار قیمت را چگونه بخوانیم؟ معرفی الگوهای متداول در نمودارهای بازار
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether