منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ آیا می‌تواند جایگزین مناسبی برای اثبات سهام باشد؟
الگوریتم اثبات اعتبار چیست

الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ آیا می‌تواند جایگزین مناسبی برای اثبات سهام باشد؟

الگوریتم اثبات اعتبار (Proof of Authority) یک الگوریتم اجماع مبتنی بر اعتبار است و یک راه حل عملی و کارآمد برای بهبود عملکرد و مقیاس پذیری شبکه‌های بلاک چین (به ویژه شبکه‌های خصوصی) معرفی می‌کند.

الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ آیا می‌تواند جایگزین مناسبی برای اثبات سهام باشد؟

فضای ارزهای دیجیتال از زمان اولین معامله در شبکه بیت‌کوین بسیار تغییر کرده‌است. علاوه بر الگوریتم‌های شناخته شده‌ی اثبات کار (Proof of Work) و اثبات سهام (Proof of Stake)، سازوکارهای تایید دیگری با روش‌های جایگزین، جهت رسیدن به اجماع در یک سیستم بلاک چین ارائه شده‌است.چرا به گزینه‌های جایگزین برای الگوریتم اجماع اثبات کار نیاز داریم؟

در حال حاضر قابل اعتمادترین و ایمن‌ترین الگوریتم، الگوریتم اجماع اثبات‌کار است که توسط بیت‌کوین استفاده شده‌است. با این حال، اثبات کار مقیاس پذیر نیست. بیت‌کوین و سایر بلاک‌چین‌های مبتنی بر اثبات کار عملکرد محدودی از نظر تعداد تراکنش در ثانیه (TPS) دارند.

چنین محدودیتی به این دلیل است که بیت‌کوین به شبکه‌ی توزیع شده‌ای از گره‌ها متکی است که باید به اجماع برسند و در مورد وضعیت کنونی بلاک چین توافق حاصل کنند.

این بدان معنی است که پیش از اینکه بلاک جدیدی از تراکنش‌ها تأییدیه بگیرد، باید توسط اکثر گره‌های شبکه مورد تأیید واقع شود. بنابراین‌، جنبه‌ی غیرمتمرکز بودن بیت‌کوین با وجود این که یک سیستم اقتصادی ایمن و مطمئن را ارائه می‌دهد، اما توانایی استفاده در مقیاس بزرگتر را نیز محدود می‌کند.

در رابطه با تعداد تراکنش در ثانیه، بلاک چین‌های اثبات سهام (Proof of Stake) معمولاً عملکرد بهتری نسبت به بیت‌کوین داشته‌اند. اما از طرفی شبکه‌های اثبات سهام در واقع موفق به حل مسئله‌ی مقیاس پذیری نشده‌اند. در همین راستا، در حال حاضر اثبات اعتبار به عنوان یک گزینه کارآمدتر در حال اجرا است، چرا که قادر به انجام تراکنش‌های بسیار بیشتری در یک ثانیه است.

الگوریتم اجماع اثبات اعتبار (Proof of Authority) چیست؟

الگوریتم اثبات اعتبار یا PoA یک الگوریتم اجماع مبتنی بر اعتبار است و یک راه حل عملی و کارآمد برای شبکه‌های بلاک چین (به ویژه شبکه‌های خصوصی) معرفی می‌کند. این اصطلاح در سال 2017 توسط گاوین وود (Gavin Wood)، یکی از بنیانگذاران اتریوم مطرح شد.

PoA از ارزش هویت‌ها استفاده می‌کند، به این معنا که اعتبارسنج‌های بلاک به جای استیکینگ ارز دیجیتال، اعتبار خود را گرو می‌گذارند. بنابراین، بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات اعتبار، توسط گره‌های اعتبارسنجی که به عنوان گره‌های قابل اعتماد انتخاب می‌شوند، ایمن می‌شوند.

این الگوریتم به تعداد محدودی اعتبارسنج بلاک متکی است و همین امر باعث می‌شود که سیستم‌های مبتنی بر PoA بسیار مقیاس پذیر باشند. بلاک‌ها و تراکنش‌ها توسط مشارکت کنندگانی که به عنوان ناظر سیستم عمل می‌کنند، تائید می‌شوند.

کاربردهای PoA

الگوریتم اثبات اعتبار ممکن است در سناریوهای مختلفی استفاده شود و برای کاربردهای لجستیکی گزینه‌ای با ارزش تلقی شود. به عنوان مثال، وقتی صحبت از زنجیره‌های تأمین می‌شود، اثبات اعتبار یک راه حل مؤثر و معقول به نظر می‌رسد. مدل اثبات اعتبار، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا ضمن استفاده از مزایای فناوری بلاک چین، حریم خصوصی خود را نیز حفظ کنند.

مایکروسافت آژور(Microsoft Azure) که یک سرویس محاسبات ابری است، نمونه‌ای دیگر از سیستم‌هایی است که ازین الگوریتم استفاده می‌کنند. پلت‌فرم مایکروسافت آژور راه‌حل‌هایی را برای شبکه‌های خصوصی ارائه می‌دهد. از آنجایی که این سیستم به توکن‌های بومی (مانند گس در شبکه‌ی اتریوم) وابسته نیست، پس نیازی به استخراج ندارد.مقایسه‌ی اثبات اعتبار و اثبات سهام

برخی افراد الگوریتم اثبات اعتبار را اصلاح شده‌ی اثبات سهام که در آن به جای سکه از هویت استفاده می‌شود، می‌دانند. به دلیل غیرمتمرکز بودن بیشتر شبکه‌های بلاک چین، اثبات سهام لزوما برای مشاغل و شرکت‌های خصوصی مناسب نیست. در مقابل، سیستم‌های مبتنی بر اثبات اعتبار ممکن است راه‌حل بهتری برای بلاک چین‌های خصوصی باشند، زیرا این الگوریتم عملکرد به مراتب بهتری ارائه می‌دهد.

یک الگوریتم اثبات اعتبار در چه شرایطی منجر به اجماع در بلاک چین می‌شود؟

شرایط لازم برای رسیدن به اجماع، ممکن است از یک سیستم به سیستم دیگر متفاوت باشد. اما به صورت کلی، الگوریتم اجماع اعتبار معمولاً به موارد زیر متکی است:

  • هویت معتبر و قابل اعتماد: اعتبار‌سنج‌ها باید هویت واقعی خود را اعلام کنند و احراز هویت شوند.
  • دشواری در روند اعتبارسنج شدن: کسی که می‌خواهد به عنوان اعتبار سنج در یک شبکه‌ی مبتنی بر PoA فعالیت کند، باید طی یک روند پیچیده پول و اعتبار خود را در آن سیستم سرمایه‌گذاری کند. این روند دشوار، خطرات انتخاب اعتبارسنج‌های مشکوک را کاهش داده و باعث ایجاد یک تعهد بلند‌مدت می‌شود.
  • استانداردی برای تأیید اعتبارسنج: روش انتخاب اعتبارسنج باید برای همه‌ی داوطلبان یکسان باشد.

محدودیت‌های الگوریتم اثبات اعتبار

این الگوریتم مانند سایر الگوریتم‌های اجماع، غیرمتمرکز نیست. بنابراین می‌توان گفت که این مدل الگوریتم اجماع، فقط تلاشی برای افزایش کارایی سیستم‌های متمرکز است.

اگرچه این خصیصه‌، PoA را به یک راه‌حل جذاب برای شرکت‌های بزرگ با نیازهای لجستیکی تبدیل می‌کند، اما در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال تردیدهای زیادی را به وجود می‌آورد. سیستم‌های اثبات اعتبار با آن که توان عملیاتی بالایی دارند، اما به دلیل اینکه امکان سانسور در آنها وجود دارد، با ماهیت بلاک چین و ارزهای دیجیتال در تضاد هستند.

یکی دیگر از مشکلات این سیستم این است که هویت اعتبارسنج‌های این الگوریتم، برای همه قابل مشاهده‌است. مشکل از آنجا آغاز می‌شود که تنها افرادی که نقش سازمانی دارند می‌توانند به عنوان اعتبارسنج انتخاب شوند. در نتیجه به دلیل اینکه هویت اعتبارسنج‌ها در این حالت مشخص است، بلاک چین به سادگی قابل دستکاری است.

به عنوان مثال، اگر فردی بخواهد یک شبکه‌ی PoA را مختل کند، می‌تواند اعتبارسنج‌های شناخته‌شده را تشویق به انجام رفتاری غیرصادقانه کند. بدین صورت سیستم از درون به خطر می‌افتد.سخن نهایی

همه‌ی سازوکارهای اثبات سهام، اعتبار یا کار، مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند. ارزش تمرکززدایی در جامعه‌ی ارزهای دیجیتال بسیار شناخته شده‌است. اما الگوریتم اثبات اعتبار به عنوان یک سازوکار اجماع، تمرکززدایی را برای بهبود توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری بالا فدا می‌کند.

برای همین هم ویژگی‌های ذاتی سیستم‌های اثبات اعتبار با عملکرد بلاک چین‌ها، سازگاری کامل ندارند. البته اثبات اعتبار رویکرد جالبی را ارائه می‌کند. و نمی‌توان آن را به عنوان یک راه حل بلاک چینی در حال ظهور که ممکن است برای استفاده در بلاک چین‌های خصوصی مناسب باشد، نادیده گرفت.

مطالب مرتبط
میزان عرضه بیت کوین 21 میلیون سکه تعیین شده است؛ چرا ناکاموتو این تعداد را برگزید؟
ارز دیجیتال هارمونی (ONE) چیست و چگونه توانسته مقیاس پذیری را با عدم تمرکز بیامیزد؟
ارز دیجیتال LSK توکن بومی شبکه بلاک چین لیسک LISK چیست و چه کاربردی دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان