منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  کوییک سواپ (QuickSwap) و توکن کوییک (QUICK Token) چیست؟
کوییک سواپ (QuickSwap) و توکن کوییک (QUICK Token) چیست؟

کوییک سواپ (QuickSwap) و توکن کوییک (QUICK Token) چیست؟

کوییک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که بر بستر پروتکل لایه دو پالی گان که ری برند ماتیک است، ایجاد شده است. کوییک سواپ می تواند جایگزین کم هزینه دکس های اتریوم باشد.

امور مالی غیرمتمرکز دیفای (DeFi) فقط در چند سال اخیر رشد خارق العاده ای داشته است. ظهور بازار ساز خودکار (AMM)، سبب پیشرفت دیفای شده است. اما خب این هزینه‌هایی هم داشته است. ازدحام اتریوم باعث افزایش هزینه‌های سوخت اتریوم شده و باعث شده بسیاری از پروژه‌ها به دنبال راه اندازی یک پروژه بلاک چین در جای دیگری باشند.

مقدمه

پالی گان (Polygon) یا همان شبکه ماتیک (Matic) که قبلاً با آن آشنا شدید، یکی از راه حل‌های مقیاس لایه دو است که به مقیاس بندی، قابل برنامه ریزی ترین بلاک چین جهان کمک می‌کند. پالی گان ایجاد شده برای تسریع در روند ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و انتقال آنها به بازار؛ پالی گان میزبان چندین پروژه جدید بلاک چین از جمله کوییک سواپ نیز هست.

این صرافی با استفاده از توکن کوییک (QUICK) و توکن دراگن کوییک (dQUICK) عمل می‌کند. کوییک سواپ تقریباً مانند بازار ساز محبوب خودکار یونی سواپ عمل می‌کند. با این حال، تفاوت‌های اساسی وجود دارد. شاید برایتان سؤال پیش بیاید که کوییک سواپ چیست؟ و ارز کوییک برای چه استفاده می‌شود؟ ما شمارا در این مقاله با این موارد آشنا خواهیم کرد.

در این مقاله نه تنها درباره کوییک سواپ و توکن کوییک و محبوبیت این پروژه صحبت خواهیم کرد بلکه، ما در مورد پالی گان یا ماتیک و مدل بازار سازنده خودکار مورد استفاده کوییک سواپ و همچنین راه حال‌های لایه دو و تولید محصول و توکن دراگن کوییک نیز صبحت می‌کنیم.کوییک سواپ چیست؟

کوییک سواپ یک صرافی غیر متمرکز لایه دو دکس (DEX) و بازار ساز خودکار است. QuickSwap همچنین یک فورک یا کلون  از بازار ساز خودکار یونی سواپ محسوب می شود. در صرافی یونی سواپ و مجیک دراگون رابط کاربری عملاً یکسان است. با این حال، تفاوت در این است که یونی سواپ در شبکه اتریوم اجرا می‌شود، در حالی که کوییک سواپ بر روی پلت فرم پالی گان یا ماتیک لایه دو، اجرا می‌شود.

به دلیل ازدحام زیاد در شبکه اتریوم، کوییک سواپ تسویه حساب سریع‌تری نسبت به یونی سواپ ارائه می‌دهد. این صرافی همچنین هزینه‌های بسیار کمتری نسبت به اتریوم دارد. از آنجا که یونی سواپ به استاندارد صنعت بازار ساز خودکار و استخراج نقدینگی یونی سواپ تبدیل شده و به شدت مورد ممیزی قرار گرفته است. جای تعجب نیست که بسیاری از پروژه‌ها از کد منبع باز برای ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز یا دکس استفاده کرده‌اند.

بازار ساز خودکار چیست؟

اکنون که به این سؤال پرداختیم که کوییک سواپ چیست؟ الان وقت آن است که به بازار ساز خودکار بپردازیم. بازار ساز خودکار تجارت بدون نیاز به مجوز همتا به همتا است. در این پروتکل ها برای تسهیل شدن سفارش گذاری می‌توانید از استخرهای نقدینگی استفاده کنید. به جای خرید ارز دیجینتال از صرافی متمرکز، بازارساز های خودکار از بودجه ارائه دهندگان نقدینگی برای تسهیل مبادلات ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

صرافی متمرکز دارایی شما را نگهداری می‌کند و در هر معامله‌ای که انجام دهید درصدی را بر می دارد. در یک صرافی غیرمتمرکز یا دکس و یا بازار ساز خودکار، معمولاً دارایی شما در یک کیف پول مانند متامسک نگهداری می‌شود. تعویض توکن مشمول هزینه تأمین کننده نقدینگی (LP) و هزینه شبکه است. با این حال، تأمین نقدینگی با بازارساز های خودکار راهی عالی برای کسب درآمد منفعلانه با استفاده از امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای است.

رشد بازارسازهای خودکار با صرافی یونی سواپ

بازار ساز خودکار از زمان معرفی یونی سواپ به طور فزاینده‌ای محبوب شده است. از آن زمان، انواع بازار ساز خودکار در مسیر یونی سواپ مانند پنکیک سواپ (PancakeSwap) و سوشی سواپ (SushiSwap) ظاهر شده‌اند. به نظر می‌رسد این روش ترجیحی تجارت برای کاربر مدرن دیفای باشد. طبق داده های دیفای پالس (DeFi Pulse)، در زمان نوشتن مقاله 23.97 میلیارد دلار در صرافی های غیرمتمرکز و بازار سازهای خودکار و اتریوم قفل شده است. بعلاوه، یونی سواپ از نظر حجم معاملات در موارد مختلف از بزرگترین صرافی متمرکز، کوین بیس پیشی گرفته است.

این نشان می‌دهد که بازار ساز خودکار یک جایگزین جذاب برای صرافی های متمرکز است. با این وجود، اگر ازدحام شبکه بسیار زیاد باشد، در هنگام استفاده از بازار ساز خودکار، هزینه‌های گس در اتریوم مشکل ساز می‌شود. این باعث شده چندین گزینه برای یونی سواپ ظهور کند. این گزینه ها اغلب در بلاک چین های دیگر مانند بایننس اسمارت چین ایجاد شده اند.شبکه پالی گان یا ماتیک

نام تجاری پالی گان در سال 2021 بر روی شبکه معروف ماتیک گذاشته شد؛ این شبکه یک پروتکل ترکیبی برای توسعه دهندگان است. این مکانیزم اثبات سهام (PoS) و پلاسما (Plasma) را با هم ترکیب می‌کند. بدین وسیله محیطی را برای توسعه دهندگان ایجاد می کند تا برنامه‌های غیرمتمرکز سازگار با اتریوم را بسازند و به کار گیرند.

پالی گان از اثبات سهام برای نهایی کردن معاملات در مین نت اتریوم استفاده می‌کند. اتریوم امن‌ترین و قابل برنامه ریزی ترین بلاک چین در جهان است. این بلاک چین دارای جامعه توسعه دهنده‌ای است که صنعت را تغییر داده اند. با حذف برخی از قابلیت‌های محاسباتی از اتریوم، پالی گان می‌تواند بیش از شصت و پنج هزار تراکنش در هر بلاک را به دست آورد. با این حال، چین های پالی گان این گزینه را دارند که عناصر مهم منطق خود را در اتریوم میزبانی و اجرا کنند. برای این منظور، پالی گان از یک سری قراردادهای هوشمند برای توابعی مانند حل اختلاف، نهایی بودن، ایست بازرسی، پخش پیام و ذخیره سازی استفاده می‌کند.

انعطاف پذیری قدرت ویژه پالی گان

همچنین، پالی گان به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا به راحتی شبکه‌های بلاک چین قابل تنظیم ایجاد کنند. این شبکه‌ها انعطاف پذیری، حاکمیت و مقیاس پذیری را با قدرت و قابلیت همکاری در اتریوم ترکیب می‌کنند. این امر آزمایش و دستیابی به برنامه‌های غیرمتمرکز را برای ایمنی در بازار بسیار سریع و آسان می‌کند. علاوه بر این، برنامه‌های غیر متمرکز ساخته شده روی پالی گان با تمام ابزارهای موجود ایجاد شده برای توسعه دهندگان اتریوم سازگار هستند. به عنوان مثال، برای استفاده از متامسک در پالی گان، کافی است (RPC) را در بالای قسمت داخلی از اتریوم به شبکه پالی گان یا متیک تغییر دهید.

در اتمام به روزرسانی اتریوم دو که مدتها در انتظار آن بودیم، بسیاری از پروژه‌های موفق به جای راه اندازی در اتریوم، روی پالی گان یا ماتیک راه اندازی می‌شوند. اما این شامل پروژه معروف سوپر فارم و توکن غیرقابل معاوضه یا غیر مثلی (NFT) است. این نشان می‌دهد که پالی گان یک راه حل لایه دو ارائه می‌دهد که تقاضای زیادی دارد. به نظر این پروژه برای پیشرفت مداوم در صنعت رمزنگاری ضروری است.

راه حل لایه دو

اتریوم معتبرترین و پر کاربردترین بلاک چین قابل برنامه ریزی دارای قرارداد هوشمند در جهان است. می‌توان گفت که بدون اتریوم، صنعت بلاکچین نتوانسته بود به اثر شبکه‌ای که امروز دارد، دست یابد. و این بیشتر به دلیل اختلافات بین بیت کوین و اتریوم است.

اتریوم اجازه می‌دهد پول قابل برنامه ریزی و قابل انعطاف از طریق قراردادهای هوشمند به طور خودکار انجام شود. همچنین، اتریوم میزبان هزاران پروژه ارزدیجیتال است که از استاندارد توکن ERC-20 بومی اتریوم استفاده می‌کنند. این توکن ها در رونق عرضه اولیه سکه (ICO) در سال 2017 بازارهای ارزدیجیتال را تحت فشار قرار دادند.

با این حال، اتریوم تلاش کرده است تا با تقاضا برای برنامه‌های مالی غیرمتمرکز ساخته شده در آن همراه شود. این امر تا حدی از رشد صنعت جلوگیری کرده و بسیاری از پروژه‌ها را ترغیب کرده است که به دنبال راه حل‌های نوآورانه برای کمک به مقیاس اتریوم برای پاسخگویی به تقاضای کاربران خود باشند.

چندین راه حل مقیاس گذاری لایه دو برای اتریوم وجود دارد. این‌ها شامل شاردینگ (sharding)، چین های جانبی، کانال‌های دولتی، پلاسما، آپتیمیزیک رول آپ (Optimistic Rollups)، زد کی رول آپ (ZK-Rollups) و موارد دیگر است.

علاوه بر این، برای کشف چگونگی کار اتریوم در سطح اساسی، حتماً دوره اتریوم 101 را در ایوان در آکادمی فناوری بررسی کنید. در اینجا نحوه کار قراردادهای هوشمند، ماشین مجازی اتریوم (EVM) و توکن های ERC-20 را کشف می‌کنیم. همچنین، در حالی که آنجا هستید، دوره بلاک چین و بیت کوین 101 را نیز ببینید. بخش ایوان در آکادمی تکنولوژی اصول بلاک چین را شامل توضیح الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW)، مفهوم خروجی‌های خرج نشدهٔ تراکنش‌ها (UTXO) توابع هاش، فورک ها و موارد دیگر می‌توانید یاد بگیرید. امروز به بخش ایوان در آکادمی فناوری با یک جامعه بیش از سی هزار دانشجو بپیوندید.

توکن کوییک ارز دیجیتال صرافی کوییک سواپ

توکن کوییک توکن بومی ERC-20 است که زیربنای پلتفرم کوییک سواپ است. توکن کوییک که در فوریه 2021 راه اندازی شد، در اولین روز معاملات خود بیش از نود درصد افزایش یافت. در زمان نوشتن مقاله، توکن کوییک با قیمتی در حدود 894 دلار معامله می‌شود. طبق گفته کوین گیکو (CoinGecko)، حجم سرمایه بازار کوییک سواپ در حدود 142.66 میلیون دلار است. نکته جالب این است که حداکثر یک میلیون توکن کوییک وجود دارد.

مدل توزیع توکن کوییک منصفانه است و قصد دارد یک اکوسیستم پایدار و مقاوم ایجاد کند. آنها جامعه خود را در درجه اول قرار می دهند. بودجه شخصی، خصوصی یا دولتی برای توکن کوییک وجود ندارد. علاوه بر این، نود درصد از توزیع تمام توکن های کوییک به معدن نقدینگی طی چهار سال آینده اختصاص یافته است.

با تأمین نقدینگی به جفت‌های تجاری در کوییک سواپ، کاربران سه دهم درصد از هزینه‌های معاملاتی را کسب می‌کنند. همچنین، ارائه دهندگان نقدینگی توکن کوییک بومی را برای مشارکت خود کسب می‌کنند. پروتکل کوییک سواپ توسط انجمن دارندگان توکن کوییک اداره می‌شود. این در نهایت به دارندگان توکن کوییک اجازه می‌دهد تا در مورد پیشنهادهای تغییر پروتکل رأی دهند. هدف این است که به توکن کوییک اجازه دهند تا کوییک سواپ را کاملاً غیر متمرکز کند.کار کرد ییلد فارمنیگ (Yield farming) با کوییک سواپ

کار کرد ییلد فارمینگ با کوییک سواپ تقریباً مانند سایر بازار ساز های خودکار، کار می‌کند. کوییک سواپ برای انتقال دارایی از اتریوم به ماتیک از پل پلاسما استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند تماس از راه دور را برای ماتیک در متامسک تنظیم کنند. پس از اتصال به شبکه ماتیک، کیف پول متامسک خود را به کیف پول وب در ماتیک متصل کنید. سپس، یک استخر سهام گذاری با یک جفت توکن به انتخاب خود برمی گزینید و توکن های تأمین کننده نقدینگی را دریافت می‌کنید که نشان دهنده سهم شما از استخر سهام گذاری است است. تأمین کننده‌های نقدینگی سهمی از هزینه‌ای برای هر مبادله توکن در بازار ساز خودکار کوییک سواپ، را دریافت می‌کنند. هنگامی که یک تأمین کننده نقدینگی بخواهد از موقعیت خود خارج شود، می‌تواند توکن های تأمین کننده نقدینگی خود را با دارایی‌های اصلی انباشته شده خریداری کند.

ضرر ناگهانی تهدید بزرگ صرافی های غیرمتمرکز

با این وجود، اگر ارزش هر یک از دارایی‌ها به زیر قیمتی که برای اولین بار در آن وارد شده بود، کاهش یابد، این می‌تواند منجر به چیزی شود که به عنوان “ضرر ناگهانی دیفای” شناخته می‌شود. ضرر ناگهانی زمانی اتفاق می افتد که نسبت پنجاه پنجاه، دارایی‌های عرضه شده به یک استخر سهام گذاری نسبت به دارایی که از نظر ارزش استهلاک شده وزن بیشتری می‌گیرد. این مورد معمولاً در تأمین کننده نقدینگی رخ می‌دهد. با این وجود تأمین کننده نقدینگی با تأمین درآمد منفعل کافی از هزینه‌های معاملات موقعیت‌های خود را کنترل می‌کنند. تأمین نقدینگی برای بازار ساز های خودکار می‌تواند سودآور باشند.

این امر به ویژه در مورد ییلد فارمینگ صادق است. بازده عملکرد، جست و خیز بین پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز برای یافتن بهترین بازده برای استقراض و وام است. هنگام یلد فارمینگ در پروتکل‌های مبتنی بر اتریوم، هزینه‌های گس نقش عمده‌ای دارند. این هزینه ها می‌توانند به طور جدی بر سود تأثیر بگذارند. با این حال، معاملات در بازار ساز های خودکار در شبکه ماتیک مانند کوییک سواپ، کمتر از یک درصد هزینه دارد. این یک راه حل جذاب و مقرون به صرفه لایه دو است که برای تولید محصول ایجاد می‌شود. بعلاوه، این مانع ورود دیفای را برای کاربرانی که توانایی پرداخت هزینه‌های بسیار زیاد گس را برای معاملات نسبتاً کوچک ندارند کاهش می‌دهد.

توکن دراگن کوییک

با واریز کوییک به استخر سهام گذاری کوییک سواپ دراگون لیر، کاربران می‌توانند پاداش توکن دراگون کوییک را کسب کنند. در زمان نوشتن مقاله، قیمت دراگون کوییک بیش از هزار دلار است که به تازگی راه اندازی شده. توکن دراگن کوییک مشابه توکن کامپ (COMP) در پروتکل کامپاند (Compound) به انگیزه دادن وام به کاربران اعطا می‌شود.

چرا از کوییک سواپ استفاده می‌کنیم؟

شبکه ماتیک بسیار سریعتر و ارزانتر از اتریوم است. در نتیجه تعویض توکن ها و تولید محصول در کوییک سواپ بسیار مقرون به صرفه است. با در دسترس قرار گرفتن توکن های بیشتر از طریق مبادله غیرمتمرکز، طبیعتاً می‌توان انتظار افزایش پذیرش سیستم عامل را داشت.

با این حال، این برای کوییک سواپ مشکلی نخواهد داشت. بازار ساز خودکار از راه حل‌های مقیاس گذاری لایه دو استفاده می‌کند. این نکته اطمینان حاصل می کند که سرعت و هزینه معاملات با فعالیت شبکه بیشتر نمی‌شود.

علاوه بر این، کاربران می‌توانند با استفاده از توکن کوییک درآمد منفعلانه‌ای را از دارایی های دیجیتال خود کسب کنند. با تبدیل شدن به یک تأمین کننده نقدینگی در کوییک سواپ، کاربران می‌توانند توکن تأمین کننده نقدینگی و درصدی از هزینه معاملات دریافت نمایند. اگرچه شبیه بسیاری از مدلهای بازار ساز خودکار است، اما راه حلهای مقیاس گذاری ارائه شده توسط کوییک سواپ به این معنی است که هزینه‌های گس برای بازپرداخت و دریافت پاداش بسیار کمتر از سایر بازار ساز های خودکار اتریوم است.خلاصه‌ای از کوییک سواپ

کوییک سواپ از زمان راه اندازی در فوریه 2021 حجم قابل توجهی از نقدینگی را به خود جلب کرده است. به لطف معاملات سریع و بسیار کم هزینه که توسط پالی گان انجام می‌شود، کوییک سواپ به یکی از محبوب بازار ساز های خودکار موجود تبدیل شده است. علاوه بر این، به گفته کوین گیکو، کوییک سواپ در میان سی پروژه برتر در ماه آوریل 2021 قرار گرفته است.

کوییک سواپ طیف گسترده‌ای از جفت توکن ها و استخرهای نقدینگی، همراه با یک بازار ساز خودکار با هزینه کم و فوق العاده سریع، به نظر می‌رسد با برخی از بزرگترین نامها در راه حل‌های غیرمتمرکز مالی یا دیفای و مقیاس لایه دو رقابت کند. علاوه بر این، به لطف برخی از نرخ‌های جدی جذاب، کوییک سواپ و توکن کوییک شاهد افزایش سریع در پذیرش هستند.

مطالب مرتبط
الگوریتم اثبات اعتبار چیست
اثر انگشت دستگاه: فعالیت‌های اینترنتی شما چقدر در معرض دید است؟
عرضه انعطاف پذیر توکن (Elastic Supply Tokens) و توکن ریبیس چیست؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether