منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  ریدن (Raiden) چیست؟ پروتکل لایه دو برای حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم
ریدن (Raiden) چیست؟ پروتکل لایه دو برای حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم

ریدن (Raiden) چیست؟ پروتکل لایه دو برای حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم

سعید درویشی
1400/04/22
2

پلت فرم ریدن به‌عنوان یک کانال پرداخت لایه دو برای اتریوم عمل می‌کند.در این مقاله در مورد پروتکل ریدن و نحوه ی عملکرد آن صحبت خواهیم کرد.

ریدن (Raiden) یک‌راه حل احتمالی برای حل مشکل مقیاس‌پذیری شبکه‌ی اتریوم است. از آنجا که مدت‌هاست که در جوامع رمزنگاری وسواس زیادی در مورد کارایی تراکنش‌های اتریوم وجود دارد. بسیاری معتقدند که این فناوری در آینه موفق نخواهد شد، مگر اینکه این مشکل را حل کند.

این مشکل عمدتاً بر روی فعالیت تریدرها به‌خصوص آن‌هایی که از دکس ها استفاده می‌کنند تأثیر منفی می‌گذارد. تلاش برای حل مشکل کارایی تراکنش‌های اتریوم منجر به توسعه‌ی بسیاری از راه‌حل‌های هیجان‌انگیز شده است.

تمام بلاک چین‌ها با معضل مقیاس‌پذیری متولدشده‌اند. این مشکل از همان ابتدا در هسته اصلی اتریوم نیز وجود داشته است. اکنون به نظر می‌رسد که شبکه ریدن یک‌راه حل احتمالی برای حل مشکل مقیاس‌پذیری شبکه‌ی اتریوم است. همان‌طور که شبکه‌ی لایتنینگ، راه‌حل مشکل مقیاس‌پذیری شبکه‌ی بیت کوین بوده است.

ریدن (Raiden) چیست؟

پلت فرم ریدن به‌عنوان یک کانال پرداخت لایه دو برای اتریوم عمل می‌کند. شبکه ETH دومین بلاک چین مورداستفاده در جهان است. دلیل این امر این است که اتریوم اولین پروتکلی است که از قراردادهای هوشمند در بلاک چین خود استفاده می‌کند. اما سرعت ‌پایین اتریوم در پردازش تراکنش‌ها باعث شده است که این پروتکل در زمینه‌ی استفاده به عنوان یک روش پرداخت، رقیب خوبی برای پایانه‌های فروش (POS) نباشد.

شبکه پرداخت VISA تراکنش‌های بزرگ را در ظرفیت ثانیه به‌سادگی انجام می‌دهد. همین امر باعث شده است که استاندارد روش‌های پرداخت به‌شدت افزایش یابد. مهم‌تر از همه، اگر اتریوم به‌طور گسترده استفاده شود کارمزد تراکنش‌هایش افزایش می‌یابد. این امر یک محدودیت احتمالی درراه استفاده از اتریوم به عنوان یک روش پرداخت است. اتریوم برای اینکه به‌طور گسترده‌ای پذیرفته شود باید مشکل مقیاس بندی خود را حل کند.

الگوریتم اجماع ریدن معروف به بالانس آف پروفز (Balance of Proofs)

شبکه‌ی ریدن برای افزایش سرعت و امنیت، الگوریتمی به نام بالانس آف پروفز (Balance of Proofs) را ارائه می‌دهد. مزیت اصلی این شبکه این است که ریدن برخلاف شبکه اتریوم نیازی به اجماع جهانی ندارد. درنتیجه تأیید تراکنش‌ها را سریع و آسان می‌کند.

ازآنجاکه ریدن خارج از شبکه اصلی کار می‌کند به عنوان یک‌راه حل خارج از زنجیره یا راه‌حل لایه دو شناخته می‌شود. برای این‌که تراکنش‌ها در ریدن تائید شوند نیاز نیست که در شبکه اصلی اتریوم ثبت شوند.

هنگام استفاده از این شبکه، دفتر توزیع‌شده‌ی اتریوم (Ethereum Ledger) محل اصلی برای تأیید اعتبار تراکنش‌ها نیست. دفتر توزیع‌شده‌ی اتریوم تنها برای تأیید آنچه “تائیدهای شبکه ناشی از معاملات خارج از زنجیره” نامیده شده استفاده می‌شود.

این بدان معناست که ریدن می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را در ثانیه بدون نیاز به تأیید شبکه‌ی اصلی ثبت کند.

ریدن چگونه کار می‌کند؟

ازآنجایی‌که ریدن یک پروتکل خارج از زنجیره است، اتریوم مورد معامله را در یک قرارداد هوشمند قفل می‌کند. این مقدار قفل‌شده پس از اتمام عملیات آزاد می‌شود. قراردادهای هوشمند دوطرفه هستند. به این معنی که هر دو طرف شرکت‌کننده در یک قرارداد، می‌توانند با یکدیگر معامله کنند. در قالب قرارداد هوشمند یک کانال بین دو طرف باز می‌شود. این کانال تا زمانی که همه طرف‌های درگیر در یک تراکنش در مورد پایان تراکنش توافق کنند، باز است.

در هنگام ایجاد کانال به حساب‌های شرکت‌کننده در آن، گواهینامه‌هایی داده می‌شود. با دادن این گواهینامه‌ها و شناخته شدن طرفین درگیر در یک تراکنش، هنگام تائید تراکنش موارد کمتری برای چک کردن وجود دارد. این فرایند الگوریتمی است که توسط پروژه تهیه‌شده است و تمام بررسی‌های کانال را در یک‌زمان مشخص ثبت می‌کند. این بدان معناست که فعالیت‌های اقتصادی در شبکه، با پروتکل بالانس آف پروفز تأمین می‌شود.

هنگامی که عملکرد کانال به پایان می‌رسید و طرفین درگیر در یک تراکنش تصمیم می‌گیرند که وجوه خود را برداشت کنند، آن‌ها به شبکه‌ی اصلی منتقل می‌شوند. قرارداد هوشمند موجودی حساب همه طرف‌های درگیر در تراکنش را مشخص کرده و وجوه را منتقل می‌کند و درنهایت کانال را می‌بندد. هنگامی که همه طرف‌های درگیر اثبات موجودی حساب یا بالانس آف پروفز خود را ارائه دادند، می‌توانند بودجه‌ی حاصل از قرارداد هوشمند را برداشت کرد.

اگر یکی از اعضای تراکنش نتواند موجودی حساب خود را در زمان مجاز ارائه دهد، کانال بسته خواهد ماند. اما موجودی حساب این عضو باوجود بسته بودن کانال محاسبه‌شده و کلیه اترهای قرارداد همچنان منتقل می‌شوند. این مکانیزمی است که ریدن برای جلوگیری از قفل شدن وجوه در یک حساب، به کار گرفته است.

مزایای استفاده از ریدن

کاهش کارمزد تراکنش های کوچک

برای انجام تمام معاملات در شبکه اتریوم باید قیمت گس مربوطه، بدون توجه به ارزش معامله، محاسبه شود. بنابراین بین هزینه‌ی گس و مقدار اتریوم یا توکن منتقل‌شده، رابطه و تناسبی وجود ندارد. اگر در یک‌زمان شبکه ترافیک بالایی داشته باشد، عملاً انتقال‌های کوچک به‌صرفه نیست. زیرا کارمزد معامله ممکن است خیلی زیاد و حتی بیشتر از ارزش خود معامله بشود.

رابطه بین هزینه‌های گس و معاملات درون زنجیره‌ای باعث شده بود که در دوره‌هایی انگیزه اقتصادی لازم برای استفاده از اتریوم در تراکنش‌های کوچک وجود نداشته باشد.

این مشکل در شبکه ریدن حل‌شده است. زیرا وجود یک ساختار مشخص برای محاسبه‌ی کارمزدها، استفاده از تراکنش‌های بزرگ و کوچک را امکان‌پذیر می‌سازد. همچنین می‌توان یک پرداخت را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرد و درمجموع همان کارمزد مبلغ اصلی را پرداخت کرد.

کاهش زمان انجام تراکنش

زمان انجام یک تراکنش دیگر به پارامترهای شبکه اصلی وابسته نیست و عملاً به‌صورت فوری اجرا می‌شود. این به این دلیل است که تأیید در شبکه اصلی به تولید بلاک بستگی دارد. یعنی در شبکه‌ی اصلی زمان انجام یک تراکنش به این بستگی دارد که چه مدت‌زمان طول می‌کشد تا یک ماینر سوابق تراکنش‌ها را به بلاک ایجادشده از معاملات مختلف اضافه کند.

اما درصورتی‌که ریدن و قراردادهای هوشمندش با کمک الگوریتم اجماع بالانس آف پروفز می‌توانند با سرعت یک تراکنش را تائید کنند. و دیگر نیازی به مشارکت شبکه‌ی اصلی و ماینرهایش نیست.

حل مشکل مقیاس پذیری اتریوم

نیازی به گفتن نیست که این روش مستقیماً بر مقیاس‌پذیری پروتکل اتریوم تأثیر می‌گذارد. تعداد تراکنش‌هایی که در هر ثانیه در بلاک چین انجام می‌شوند، اندازه بلاک و زمان تأیید بلاک را محدود می‌کنند، بدون توجه به اینکه چند گره فعال در آن مشارکت داشته باشند. در طرف دیگر، حد بالای پروتکل ریدن به‌طور خطی با تعداد شرکت‌کنندگان شبکه رابطه دارد و درنتیجه یک‌راه حل مقیاس‌پذیر و مطمئن برای معاملات آینده ایجاد می‌کند.

سخن نهایی

درک امکان جدیدی که شبکه ریدن به اتریوم ارائه داده است، دشوار است. با کمک ریدن، شبکه اصلی برای افزایش امنیت خود تلاش می‌کند، درحالی‌که پروتکل ریدن امکان افزایش سرعت، انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری اتریوم را فراهم می‌کند.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال (FLR) اسپارک (Spark) چیست همه چیز درباره فلیر نتورک (Flare Network)
شاردینگ در بلاکچین به چه معناست؟ چگونه با این روش مشکل مقیاس پذیری حل می‌شود؟
موارد استفاده از بلاکچین: تکنولوژی بلاکچین به غیر از امور مالی چه کاربردهایی دارد
فرستادن دیدگاه
 • حسن مرادوند
  3 هفته پیش پاسخ

  ترجمه های ماشینی را بدون ویرایش در سایت منتشر کنید به شدت به کیفیت کارتان اسیب می زند POS را ترجمه کرده پایانه فروش

  زشته اینجور انتشار مطلب صاب مال عزیز

  • رضا باغانی
   3 هفته پیش پاسخ

   وقتتون بخیر از دقتتون ممنون هستیم ولی با کمال احترام باید عرض کنم خدمتتون در اینجا منظور از POS اثبات سهام نیست و دقیقا در مورد پایانه های فروش هست. اگه دقت کنین راجع به سیستم های پرداخت مثل ویزا که پایانه های فروش ارائه می دن صحبت شده نه الگوریتم های اجماع. تیم ترجمه بیت پارس از ترجمه های ماشینی استفاده نمی کنه و این در کیفیت مقالات کاملا مشهوده.

ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان