منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  میم کوین‌هایی مانند DOGE و SHIB در واقع چگونه ارزش گذاری می‌شوند؟
ماسک با دوج کوین می‌ماند

میم کوین‌هایی مانند DOGE و SHIB در واقع چگونه ارزش گذاری می‌شوند؟

رضا باغانی
1400/02/23
۰

پیشکسوتان رمزنگاری از محبوبیت ناگهانی میم کوین‌هایی مانند DOGE و SHIB دلهره دارند. اما برخی دیگر می گویند که ارزهای یادبود باعث می‌شود سرمایه گذاران بیشتری به بازار وارد شوند.

دوج کوین در ابتدا به عنوان یک شوخی با بیت کوین در سال 2013 آغاز شد. این ارز اغلب نادیده گرفته می‌شد یا مورد تحقیر صنعت رمزنگاری قرار می‌گرفت. اکنون این ارز به پنجمین ارز بزرگ دیجیتال با توجه به حجم سرمایه بازار تبدیل شده است. علیرغم سقوط اخیر، دوج کوین به قدری موفق بوده است که یک اسپین آف از این شوخی ایجاد شده است. این کلون توکن شیبا اینو “Shiba Inu (SHIB)”، بر اساس نژاد سگهایی نامگذاری شده که میم Doge بر اساس آن ساخته شده است. در روزهای اخیر پس از ثبت نام در صرافی‌های بزرگ، SHIB محبوبیت خود را از دست داده است. این در حالی است که قیمت آن در روز سه شنبه با رشد 3،400٪ به بالاترین قیمت 0،0000344 دلار رسید. این ارز اکنون در سراشیبی قرار دارد.

به خاطر افزایش سهمگین این توکن ها، نژاد جدیدی از ارز رمزنگاری شده، به نام میم کوین (memecoin) به وجود آمد. این دارایی‌های مبتنی بر شوخی به خاطر اهمیت فرهنگی به جای ارزش گذاری سنتی رشد می‌کنند. میم کوین‌ها اکنون بحث‌هایی را در صنعت رمزنگاری برانگیخته‌اند. برخی می گویند سکه‌های نقدی اعتبار صنعت را تضعیف می‌کنند، در حالی که دیگران می گویند این سکه‌ها توجه بیشتری را به دنیای رمزنگاری جلب می‌کنند. به نظر این افراد میم کوین‌ها سرمایه گذاری را برای طیف وسیع‌تری از افراد قابل دسترسی می‌کنند.شیبا اینو، قاتل دوج کوین یا سوار بر امواج این ارز؟

در چین، هشتگ #Shib در بازار گاوی # به موضوعی پرطرفدار در وایبو (Weibo)، پلت فرم میکرو وبلاگ شبیه توییتر چین تبدیل شد. حدود 55 میلیون نفر این مبحث را خواندند و در طول روز 3465 بحث در مورد آن انجام دادند، و در بسیاری از نظرات افراد به سادگی می‌پرسیدند: “آن را از کجا خریداری کردید؟”

سکه شیبا اینو همچنین مورد توجه رسانه‌های اصلی قرار گرفته است. “21st Century Business Herald”، روزنامه تجاری مستقر در شانگهای، از کاربران وایبو درباره شنیدن نام سکه، نظرسنجی کرد. تقاضا برای تجارت SHIB حتی باعث تأخیر در ثبت حساب‌های جدید برای بایننس و اوکی اکس به دلیل وجود پردازش عقب افتاده مشتریان شده است.

میم کوین‌ها دروازه ورود سرمایه گذاران تازه نفس

اما این علاقه ناگهانی به خرید و فروش میم کوین‌ها از ناکجا آباد نبود. به نظر می‌رسد بسیاری از سرمایه گذاران که از رویدادهای گیم استاپ “GameStop (GME)” در اوایل سال جاری ناامید شده‌اند، به رمزنگاری روی آورده‌اند. آنها از تأثیر و پتانسیل رشد یک دارایی پس از تبدیل شدن به یک میم آگاهی دارند. کارشناسان می گویند، این امر بر پویایی ارزهای دیجیتال دیگر نیز تأثیر می‌گذارد. با بالغ شدن بیت کوین همراه با صنعت، نقش آن به عنوان یک اخلالگر کمرنگ می‌شود و سرمایه گذارانی که ممکن است به همین دلیل در ابتدا به سمت آن جذب شده باشند، به دنبال گزینه‌های دیگری می‌گردند.

بن کازلین، رئیس تحقیق و استراتژی صرافی AAX مستقر در لندن، گفت: “همانطور که GME خرده فروشی بیشتری را به رمزنگاری هدایت کرده است، بنابراین این کارت‌های تجارتی بازرگانان جدید را به فضای رمزنگاری هدایت می‌کند.” “[سرمایه گذاران بیت کوین] ممکن است متحیر باشند که چرا این معامله گران ضد تأسیس به بیت کوین که مورد تأیید مؤسسات است هجوم نمی‌آورند و در عوض روی این دارایی‌های با ریسک بالا سرمایه گذاری می‌کنند، این تفاوت چندانی با بازارهای گاوی قبلی ندارد. از Gox در روزهای اولیه بیت کوین تا دوران ICO .”بیت کوین دست نیافتنی به نظر می رسد

البته ایده آل گرایی صرفاً محرک این افزایش سرمایه گذاری نیست. با قیمت ده ها هزار دلاری بیت کوین، سرمایه گذاری در این ارزهای دیجیتال به ارزش کسری از یک سنت جذابیت زیادی دارد. سرمایه گذاران امیدوارند که در نهایت ارزش آن نیز افزایش یابد. همچنین ممکن است سرمایه گذاران به عنوان توانایی داشتن هزاران یا حتی میلیون‌ها توکن، در مقابل کسرهای با ارزش‌تر، مورد توجه قرار گیرند. برای رفع این مسئله، تماس‌ها در حال افزایش است تا سرمایه گذاران بتوانند به حالت SAT روی بیاورند، که یک بیت کوین را به 100000000 واحد جداگانه تقسیم می‌کند تا مانع روانی قیمت یک سکه را برطرف کنند.

صرف نظر از انگیزه، بسیاری از افراد در صنعت اعتقاد ندارند که این روند میم کوین‌ها یک روند مثبت باشد.

سام بانکمن فرید، معامله گر میلیاردر رمزنگاری و مدیرعامل FTX، بورس مشتقات رمزنگاری، معتقد است که سرمایه گذاری خودسرانه در میم کوین‌ها به امید افزایش ارزش آنها برای صنعت مفید نیست. هرچند او اذعان می‌کند که می‌فهمد چرا مردم به این صنعت گرایش دارند.

بانکمن-فرید گفت: “من فکر می‌کنم این کوین‌ها برای فضا رمزنگاری غم انگیز و باعث هرج و مرج هستند. اما من فکر می‌کنم مردم وقتی این کار را می‌کنند تصمیم درستی برای خود می‌گیرند.”

آیا اکنون بیت کوین “میراث” است؟

یکی دیگر از میم کوین‌هایی که اخیراً در چین شاهد رشد چشمگیری است، سکه بازنده (LOWB) با نام تحریک آمیز است. طبق داده‌های کوین مارکت کپ (CoinMarketCap.com)، علیرغم اینکه تنها در کمتر از یک ماه پیش در 21 آوریل آغاز به کار کرده است، اما در حال حاضر تعداد زیادی از سرمایه گذاران را به بازار بیش از 57 میلیون دلاری خود جذب کرده است. تجربه بنیانگذاران LOWB در صنعت به آنها کمک کرده است تا معامله گران چینی، که دارای فرهنگ ملی قوی در حمایت از ضعفا هستند را، به ارز خود علاقه مند کنند.

کازلین گفت: “هیاهوی اطراف این میم کوین‌ها، اگرچه تحت تأثیر همان عوامل اقتصادی ایجاد می‌شود که بیشتر طبقات دارایی را تحت الشعاع قرار می‌دهد، اما یک پدیده مالی نیست. میم کوین‌ها یک پدیده اجتماعی هستند که باید به همین ترتیب در نظر گرفته شود. این‌ها نشانه ضدیت با شرکت‌های بزرگ و ضدیت با مقررات هستند. حتی ممکن است به دنبال آزمایش الگوهای تثبیت شده در فضای رمزنگاری باشند.”میم کوین‌ها می توانند در بلند مدت آسیب زننده باشند

در حالی که وی توانایی مخرب میم کوین‌ها را تأیید می‌کند می‌گوید که این لزوماً برای صنعت بد نیست، که با بلوغ ادامه خواهد یافت و تغییر می‌کند.

وی گفت: “برخی ممکن است از همه آنچه اتفاق می افتد شوکه شوند، اما دیوانگی در بازارمیم کوین ممکن است یک چیز خوب برای بیت کوین و کل فضای رمزنگاری باشد.”

توجهاتی که به میم کوین‌ها جلب می‌شود، به ویژه که بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران تازه کار قرار می‌گیرد، ممکن است در جهت افزایش آگاهی عمومی از نوسانات قیمت و قیمت‌های رمزنگاری باشد.

والتر جنینگز، رئیس ارتباطات سازمانی هش کی گروپ (HashKey Group)، ارائه دهنده خدمات دارایی دیجیتال است. وی، در مصاحبه با Forkast.News گفت: “برای بسیاری، این زدن انگشت پا در آب برای سرمایه گذاری دیجیتال است.” وی افزود: “مانند سایر طبقات دارایی، در سرمایه گذاری دارایی‌های دیجیتال خطر وجود دارد، بنابراین آموزش بیشتر لازم است. سرمایه گذاران باید تعادلی بین مدیریت ریسک و بازده سرمایه گذاری برقرار کنند. آموزش برای اطمینان از اینکه سرمایه گذاران در چه مواردی سرمایه گذاری می‌کنند، مهم است. “

مطالب مرتبط
به روزرسانی جدید اتریوم می‌تواند با سوزاندن میلیاردها ETH در هر سال قیمت این ارز را پامپ کند
مایکروسافت و انجین برای راه اندازی نسخه ویژه توکن های NFT بازی ماین کرافت همکاری کردند
جهش قیمت ریپل؛ قیمت XRP در 24 گذشته شاهد رشد 40 درصدی بود
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان