منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  شورت کردن یا شورتینگ Shorting در بازارهای مالی و ارز دیجیتال چیست؟
موقعیت‌های شورت یا لانگ (short/long) یا موقعیت های خرید و فروش چیست؟

شورت کردن یا شورتینگ Shorting در بازارهای مالی و ارز دیجیتال چیست؟

سعید درویشی
1400/02/27
۰

شورت کردن در بازار خرسی اجازه می‌دهد تا معامله گران از کاهش قیمت سود ببرند. ورود به موقعیت شورت می‌تواند یک روش عالی برای مدیریت ریسک باشد.

روش‌های بی شماری برای کسب سود در بازارهای مالی وجود دارد. برخی از معامله گران از تجزیه و تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند. این در حالی است که برخی دیگر با استفاده از تحلیل فاندامنتال در شرکت‌ها و پروژه‌ها سرمایه گذاری می‌کنند. به همین ترتیب، شما به عنوان یک تریدر یا سرمایه گذار، گزینه‌های مختلفی نیز برای ایجاد یک استراتژی سودآور تجاری دارید.

با این حال، اگر بازار در یک بازار خرس طولانی مدت، که در آن قیمت‌ها به طور مداوم در حال کاهش است، گیر بیفتد چطور؟ واقعا در بازار خرسی و نزولی چه می‌کنید؟ در این بازار معامله گران برای حفظ منبع درآمد حاصل از معامله چه کاری می‌توانند انجام دهند؟

شورت کردن در این نوع بازار اجازه می‌دهد تا معامله گران از کاهش قیمت سود ببرند. ورود به موقعیت شورت همچنین می‌تواند یک روش عالی برای مدیریت ریسک و محافظت از دارایی‌های موجود در برابر کاهش قیمت باشد.شورت کردن یا شورتینگ چیست؟

شورت کردن (یا فروش) به معنای فروش دارایی است به امید اینکه بعداً آن را با قیمت پایین دوباره خریداری کنید. معامله گری که وارد موقعیت شورت می‌شود، انتظار دارد قیمت دارایی کاهش یابد. بدین معنی که دیدگاه تریدر برای آن دارایی “نزولی” دارند. بنابراین برخی از معامله گران به جای فقط نگه داشتن و انتظار، استراتژی فروش کوتاه را به عنوان راهی برای کسب سود از کاهش قیمت دارایی در پیش می‌گیرند. به همین دلیل شورت کردن نیز می‌تواند روش خوبی برای حفظ سرمایه در هنگام کاهش قیمت باشد.

شورت کردن در اصل در هر بازار مالی از جمله بازار سهام، کالاها، فارکس و ارز دیجیتال بسیار رایج است. به این ترتیب، شورتینگ توسط سرمایه گذاران خرده فروشی و شرکت‌های بازرگانی حرفه‌ای، مانند صندوق‌های سرمایه گذاری، مورد استفاده قرار می‌گیرد. شورت کردن دارایی یا ارزهای دیجیتال یک استراتژی مشترک برای معامله گران کوتاه مدت و بلند مدت است.

نقطه مقابل یک موقعیت شورت یک موقعیت لانگ است. جایی که یک معامله گر دارایی را خریداری می‌کند به این امید که بعداً آن را با قیمت بالاتر بفروشد.

شورت کردن چگونه کار می‌کند؟

به طور معمول، شورت کردن با وامهای قرض گرفته شده اتفاق می افتد، البته در همه موارد اینگونه نیست. اگر برخی از بیت کوین خود را با قیمت 10،000 دلار بفروشید و قصد داشته باشید بعداً آن را با قیمت 8000 دلار خریداری کنید، این یک موقعیت شورت است. با این حال، شورت کردن معمولاً با وجوه قرض گرفته شده انجام می‌شود. به همین دلیل است که شورت کردن در معاملات مارجین، قراردادهای آتی و سایر محصولات مشتقه ارتباط تنگاتنگی دارد. بیایید ببینیم این شیوه تجاری چگونه کار می‌کند.

بگذارید بگوییم شما در مورد برخی محصولات مالی مانند سهام یا ارز دیجیتال دیدگاه نزولی دارید. بنابراین وثیقه موردنیاز خود را قرار می‌دهید. سپس مقدار مشخصی از آن دارایی را قرض می‌گیرید و بلافاصله آن را می‌فروشید. اکنون، شما یک موقعیت شورت دارید. اگر بازار انتظارات شما را برآورده کند و پایین بیاید، بیشتر از آن دارایی را که قرض گرفته‌اید به دست می‌آورید. شما آن را به وام دهنده (با بهره) پس می‌دهید. سود شما تفاوت بین محل فروش اولیه و خرید مجدد است.

حالا بیایید به یک مثال مشخص‌تر نگاه کنیم. شما 1 BTC را قرض می‌گیرید و آن را با قیمت 8000 دلار می‌فروشید. اکنون شما یک موقعیت شورت 1 BTC دارید که برای آن حق بیمه می‌پردازید. قیمت بازار بیت کوین به 6000 دلار کاهش می‌یابد. شما 1 BTC می‌خرید و آن 1 BTC را به وام دهنده (معمولاً صرافی) برمی گردانید. سود شما، در این حالت، 2000 دلار (منهای پرداخت سود و کارمزد) خواهد بود.خطرات شورت کردن

هنگام ورود به موقعیت شورت، باید خطرات زیادی را در نظر گرفت. یکی از آنها این است که، از نظر تئوری، ضرر بالقوه در موقعیت شورت بی نهایت است. معامله گران حرفه‌ای بی شماری در طول سال‌های گذشته ورشکسته شده‌اند زیرا سهام یا دارایی را شورت کردند. به لطف برخی اخبار غیر منتظره، قیمت سهام یا ارزهای دیجیتال می‌تواند به سرعت افزایش یابد. افزایش سریع می‌تواند کسانی که در موقعیت شورت هستند را “به دام بیندازد”.

طبیعتاً، اگر مطالب ما را دنبال کنید، می دانید که داشتن یک نقطه اعتبارسنجی و تعیین ضرر برای هر معامله بسیار مهم است. با این حال، بگذارید  در مورد این مفاهیم صحبت کنیم زیرا درک آن ممکن است مفید باشد.

ضرر احتمالی شما در مدت زمان طولانی حضور در بازار چقدر است؟ خوب، این متناسب با اندازه موقعیت شماست. اگر 1 BTC دارید که به قیمت 10،000 دلار خریداری کرده‌اید، مطلقاً بدترین حالت ممکن این است که قیمت بیت کوین به 0 برسد و سرمایه اولیه خود را از دست داده باشید.

با این حال، اگر در بستر معاملات حاشیه‌ای بیت کوین را شورت کنید، چه می‌شود؟ در این حالت، نقطه ضعف احتمالی شما بی نهایت است. چرا؟ زیرا وارونگی بالقوه قیمت بی نهایت است. در مقابل، قیمت شما نمی‌تواند کمتر از 0 باشد.

بنابراین، اگر یک دارایی قرض گرفته شده را شورت کنید و قیمت افزایش یابد و این افزایش همچنان ادامه پیدا کند، ضررهای بیشتری را متحمل خواهید شد. با این اوصاف، این بیشتر یک خطر نظری است تا عملی. اکثر سیستم عامل‌ها قبل از رسیدن به تعادل منفی، موقعیت شما را منحل می‌کنند. حتی در این صورت، لازم است چند نکته را به خاطر داشته باشید. این به شما نشان می‌دهد که همیشه مراقب نیازهای حاشیه باشید و همیشه از توقف ضرر استفاده کنید.

مدیریت ریسک را در مورد شورتینگ رعایت کنید

به غیر از این، اصول استاندارد مدیریت ریسک در مورد شورت کردن اعمال می‌شود. از نقاط ضعف خود محافظت کنید، از توقف ضرر یا استاپ لاس استفاده نمایید. در مورد اندازه گیری موقعیت فکر کنید و مطمئن شوید که خطرات انحلال را درک می‌کنید.

شورت کردن یا شورتینگ فقط در بازار مارجین فیوچرز و اپشن در اختیار شماست. با این حال با استفاده از توکن های اهرمی شما می‌توانید مشابه این کار را در بازار اسپات نیز انجام دهید. با این حال به شما توصیه می‌کنیم تا تجربه کافی را در این بازار کسب نکرده‌اید، وارد این گونه معاملات نشوید.سخنان پایانی

اکنون ما می دانیم که ورود به موقعیت شورت چیست و چرا معامله گران مایل به چنین کاری هستند. همانطور که دیدیم، معامله گرانی که موقعیت شورت باز می‌کنند، معمولاً چشم انداز نزولی به بازار دارند. شورت کردن باعث می‌شود تا معامله گران از کاهش قیمت نیز سود ببرند و آن‌ها می‌توانند بدون داشتن لزوماً دارایی این کار را انجام دهند.

مطالب مرتبط
لغزش و اسپرد چه هستند و چگونه می‌توان تاثیر این دو بر معاملات را کاهش داد؟
روانشناسی بازار ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توان از آن کسب سود کرد؟
بازارساز و گیرنده بازار در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس