قیمت بیت کوین
۱,۲۸۲,۷۹۲,۳۸۷تومان
47,579دلار
0.68
قیمت اتریوم
۴۰,۳۸۴,۷۰۵تومان
1,497.82دلار
1.30
قیمت کاردانو
۳۶,۹۶۲تومان
1.37دلار
28.64
قیمت بایننس کوین
۶,۲۶۴,۸۳۸تومان
232.35دلار
1.10
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) امکان برقراری قراردادهای هوشمند بر روی اتریوم

زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) امکان برقراری قراردادهای هوشمند بر روی اتریوم

دانشنامه ارزهای دیجیتال
سعید درویشی
2 شهریور 99
۰
زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) امکان برقراری قراردادهای هوشمند بر روی اتریوم

زبان برنامه نویسی سالیدیتی کد رایانه ای است که باعث می شود شبکه اتریوم اجرا شود. این برنامه امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و دپها را بر روی این پلتفرم فراهم می کند و قابل گسترش در شبکه هایی مانند بیت کوین است. در ابتدای پیدایش رمزارزها تنها بیت کوین وجود داشت که روشی سریع و آسان برای تبادل پول به روش غیر متمرکز بود و در تراکنش های آن هیچ بانکی درگیر نبود.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) امکان برقراری قراردادهای هوشمند بر روی اتریوم

به واسطه ی بلاکچین مردم می توانند به این رمزارز اعتماد کنند زیرا هر معامله در دفترچه ای عمومی(بلاکچین بیت کوین) ثبت می شود که امکان تغییر ندارد.
اما بیت کوین محدودیتهایی داشت. فن آوری بلاکچین در صورت داشتن کد مناسب، توانایی انجام کارهایی فراتر از مبادلات مالی نظیر به نظیر داشت. بنابراین شبکه اتریوم ایجاد شد که توسط زبان برنامه نویسی سالیدیتی به حرکت درآمده بود. ما در زیر ریشه و اهداف این زبان برنامه نویسی نوظهور را بررسی می کنیم.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی چیست؟

زبان برنامه نویسی سالیدیتی یک زبان برنامه نویسی رایانه ای است که برای اجرای پلتفرم بلاکچین اتریوم ساخته شده است. این زبان توسط زبانهای موجود C ++ ، Python و JavaScript شکل گرفته است و در اصل برای ایجاد قراردادهای هوشمند در این شبکه طراحی شده است.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) امکان برقراری قراردادهای هوشمند بر روی اتریوم

زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) امکان برقراری قراردادهای هوشمند بر روی اتریوم

چه کسی زبان برنامه نویسی سالیدیتی را ایجاد کرده است؟

متخصص کامپیوتر، گاوین وود در ابتدا مفهوم زبان برنامه نویسی سالیدیتی را ابداع کرد. وود به مدت دو سال به عنوان CTO (مدیر ارشد تکنولوژی) در اتریوم فعالیت می کرد. ایده ی او توسط کریستین ریتویزنر، که تیمی از متخصصان را بر آن داشت تا به صورت جدی بر روی توسعه ی آن کار کنند، تکامل یافت.

تاریخچه مختصری از سالیدیتی

آگوست 2014 – زبان برنامه نویسی سالیدیتی توسط گاوین وود پیشنهاد شد

پاییز 2014 – سالیدیتی به عنوان یک زبان توسط Monax پذیرفته شد

آگوست 2015 – سالیدیتی رسماً منتشر شد

چه چیز خاصی در مورد آن وجود دارد؟

زبان برنامه نویسی سالیدیتی کد پشتیبان اتریوم یکی از بزرگترین پلتفرمهای بلاکچین در جهان است. اتریوم به طور عمده به عنوان بلاکچین تکامل یافته ی بیت کوین شناخته می شود، اگرچه این دو گاهی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند.
این دو پلتفرم شباهت های زیادی دارند: هر دو شبکه های بلاکچین با توکن های داخلی هستند. واحد پول بیت کوین (BTC) و ارز اتریوم (ETH) دو ارز رمزنگاری با ارزش هستند که به صورت گسترده ای در دسترس همگان قرار دارند.

اما اینجا همان جایی است که شباهت ها به پایان می رسد. شبکه بیت کوین به عنوان پلتفرمی جهت مبادله ی نظیر به نظیر دارایی ایجاد شد و بیت کوین به عنوان یک توکن همیشه در دسته بندی ارزشها، یک دارایی محسوب می شود.

از طرف دیگر، اتریوم به عنوان روشی برای انتقال ارزش (داده و دارایی) بین افراد ایجاد شده است، نه فقط به عنوان یک ارز رمزنگاری صرف. توکن اتر آن، به عنوان راهی برای پرداخت هزینه تراکنش ها در این پلتفرم ایجاد شده است. این توکن ساخته شده است که به شبکه سوخت برساند و مانند بیت کوین به خودی خود یک دارایی با ارزش محسوب نمی شود.

از آنجا که تجارت هر چیزی غیر از رمزارزها روی سکوی بیت کوین بسیار پیچیده است، تیم اتریوم سیستم جدیدی ایجاد کرد. ایده ی آنها به یک زبان برنامه نویسی با انعطاف پذیری بسیار بیشتری نسبت به بیت کوین (که عمدتا با زبان C ++ نوشته شده است) احتیاج داشت، بنابراین آنها زبان برنامه نویسی سالیدیتی را نوشتند.

با سالیدیتی چه کاری می توانید انجام دهید؟

زبان برنامه نویسی سالیدیتی پایه و اساس شبکه اتریوم است. بدون سالیدیتی اتریوم از کار خواهد افتاد. در اینجا کارهایی که می توان به لطف این زبان انجام داد را بیان خواهیم کرد.

دپ ها: زبان برنامه نویسی سالیدیتی به توسعه دهندگان امکان می دهد تا برنامه های غیر متمرکز خود را ایجاد کنند. اینطور بگوییم که این برنامه ها مانند برنامه هایی هستند که در تلفن هوشمند خود بارگیری می کنید. شما می توانید انواع برنامه ها از بازی گرفته تا تناسب اندام و بانکداری را از فروشگاههای برنامه بارگیری کنید. تفاوت اصلی این است که دپ ها منبع باز هستند و واسطه ای ندارند (داده های شما در هیچ سرور مرکزی ای ذخیره نمی شوند تحت کنترل کسی نیستند). هر کسی می تواند آنها را ارتقا دهد و از آنها استفاده کند و برای این کار نیاز به دریافت مجوز از ایجاد کننده ی آنها ندارد و دقیقاً مانند اپها که در فروشگاه اپلیکیشن اپل برای اجرا توسط iOS به وجود آمدند، دپ ها در پتلفرم اتریوم به وجود آمدند تا بتوانند به وسیله ی زبان برنامه نویسی سالیدیتی اجرا شوند.

______________________________________________________________________________________

✅ شاید این مطالب نیز برای شما مفید باشند 🔻🔻🔻🔻🔻🔻

______________________________________________________________________________________

آیا می دانید؟

محبوب ترین دپ ها در اتریوم در حال حاضر صرافی های رمزپایه هستند، و پس از آن بازی ها و نرم افزارهای قمار در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

قراردادهای هوشمند: در درون دپها، خطهای کدی وجود دارد که به عنوان قراردادهای هوشمند شناخته می شوند. این قراردادها به افراد کمک می کنند که در صورت محرز شدن شرایط خاص، پول، سهام، دارایی و تقریباً هر چیز دیگری که ارزش محسوب می شود را مبادله کنند. قراردادهای هوشمند نیاز به شخص ثالث مانند دفتر اسناد رسمی که هزینه های زیادی بر معامله کنندگان متحمل می کنند را از بین می برد.

ICO ها (عرضه ی اولیه سکه): توسعه دهندگان همچنین می توانند توکن های منحصر به خود را با استفاده از زبان برنامه نویسی سالیدیتی ایجاد کرده و با راه اندازی ICO بر روی بستر اتریوم سرمایه مورد نیاز جهت گسترش پروتکل و یا پلتفرم های خود را به دست آورند. این توکن ها به عنوان توکن های ERC20 شناخته می شوند. به عنوان مثال می توان ICO موفق توکن های BAT ارائه شده توسط تیم بروزر بریو و همچنین ICO ی موفق توکنهای ANT شبکه آراگون را نام برد.

آینده

اتریوم در حال تغییر است. پیشرفت های موجود در اتریوم 2.0 در راه است که شامل تحولاتی مانند اجماع اثبات سهام که در کنار اجماع اثبات کار قرار خواهد گرفت و شیدینگ است که برای اجرای سریعتر بلاکچین معرفی خواهد شد.

همه اینها به عنوان یک پروژه منبع باز توسط گروه بزرگی از توسعه دهندگان و محققان انجام می شود. این جامعه فراتر از بنیاد اتریوم (تیمی که اتریوم را از لحاظ فنی اداره می کنند) است. به همین ترتیب مشکلات، اختلاف نظرها و موانعی در طول مسیر راه اندازی اتریوم 2.0 به وجود آمده است اما هر اتفاقی رخ دهد زبان برنامه نویسی سالیدیتی در دنیای برنامه نویسی ماندنی است.

مطالب مرتبط
سرزمین غیرمتمرکز یا Decentraland دنیایی مجازی برروی بلاکچین اتریوم
گلس نود (Glassnode) چگونه به وجود آمد، پیش بینی بنیانگذار این شرکت مبنی بر اصلاح قیمت
بهترین ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
ترید و سرمایه گذاری
بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) بازی محبوب مبتنی بر بلاک چین اتریوم چیست؟
پنکیک سواپ (PancakeSwap)
دیفای در اسمارت چین بایننس: رشدهای 100 درصدی محصولات دیفای بر روی (BSC)
بانک های ارز دیجیتال نکسو (Nexo)، سلسیوس (Celsius)، بلاک فای(BlockFi)
ترون هکتون دیفای خود را با 10 میلیون دلار صندوق توسعه راه اندازی کرد