منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  استیکینگ staking اتریوم 2 چیست
استیکینگ staking اتریوم 2

استیکینگ staking اتریوم 2 چیست

سعید درویشی
1399/03/06
۰

استیکینگ staking اتریوم 2 چیست ؟ استیکینگ اتریوم به قفل کردن یا فریز کردن مقدار مشخصی از اتر (ETH) برای شرکت در شبکه و در عوض دریافت پاداش ، استیکینگ اتریوم گفته می شود. یعنی شما می توانید با دارایی خودتان که بدون استفاده در کیف پولتان است سود دریافت کنید. فقط کافی است مقداری اتریوم را فریز کنید تا سود دریافت کنید. در ادامه با ما باشید تا با فرآیند استیکینگ Staking اتریوم 2 بیشتر آشنا شوید.

استیکینگ staking اتریوم 2 چیست ؟

اگر اطلاعات زیادی درباره اتریوم ندارید می توانید اینجا را کلیک کنید تا به مقاله جامع و کاملی درباره ارز دیجیتال اتریوم دست یابید.

فرایند استیک شامل قفل کردن مقدار مشخصی رمزارز در یک کیف پول است تا در ازای دریافت پاداش، در عملکرد یک شبکه بلاکچین مشارکت کند.

از لحاظ تئوری، هر کسی می تواند در ایجاد هرگونه صندوق پیمانکاری که با توافقنامه ضد سهام مشارکت داشته باشد شرکت کند. اثبات مشارکت متغیرهای مختلفی دارد که به افراد امکان می دهد تا مشارکت کنند.

تیم توسعه هسته اتریوم هم اکنون در حال کار بر روی یک نسخه برجسته است که لقب اتریوم 2 را دارد که شامل مهندسی مجدد کل پلتفرم اتریوم است، و به طور موثری یک نسخه جدید و مقیاس پذیرتر را راه اندازی می کند.

اجرای این برنامه قرار است در تابستان سال 2020 آغاز شود و به احتمال زیاد تا یک یا دو سال دیگر و تا زمان کامل شدن هر سه فاز اجرا خواهد شد. بخشی از اجرای پروژه اتریوم 2 شامل انتقال اتریوم از الگوریتم اثبات کار(PoW) به الگوریتم اثبات سهام (PoS) است.

اثبات سهام ( POS ) چیست؟

اثبات سهام ( PoS ) ساز و کار توافقنامه ای است که توسط برخی از بلاک چین ها استفاده می شود.

الگوریتم اثبات سهام به کسانی که دارای توکن های شبکه بلاکچین می باشند حق کسب پاداش اعتبارسنجی بلوک را می دهد.

این برخلاف اثبات کار یا PoW ، مدل توافقنامه مورد استفاده بیت کوین (BTC) است. الگوریتم اثبات کار حق تأیید بلوک را به کسانی که بیشترین میزان قدرت محاسباتی را نشان می دهند (استخراج یا ماینینگ) اختصاص می دهد.

هنگامی که فردی برای اعتبارسنجی موافقت کرد که توکن های خود را به اشتراک بگذارد ، سهام قفل یا فریز می شود بدون حق انتقال یا برداشت.

در بسیاری از موارد، اگر اعتبار دهنده به نفع شبکه – به عمد یا غیرقانونی – عمل نکند ، کاملاً یا جزئی از آن سلب می شود.

در اصل ، هر کس می تواند توکن ها را به اشتراک بگذارد. اما در واقعیت، از پروتکلی استفاده می شود تا مشخص شود که کدام یک از شرکت کنندگان برای تأیید اعتبار بلوک ها و کسب جوایز رکورد دار انتخاب می شوند.

معمولاً حق اعتبار بخشیدن به بلوک و کسب پاداش، براساس ارزش متناسب با سهام تعیین می شود. بنابراین، کسی که 1٪ از کل ارزش را دارد ، 1٪ از کل بلوک ها را تأیید می کند. اما مدت زمان قفل سهام نیز ممکن است در پروتکل انتخاب اعتبار سنج نقش داشته باشد.

پروژه اتریوم 2

پروژه اتریوم 2

چرا پروژه اتریوم 2 الگوریتم اثبات سهام را اجرا می کند؟

اتریوم به دنبال عدم تمرکز و سرعت بخشیدن به شبکه است.

اتریوم در طول تاریخ یک الگوریتم یا توافقنامه اثبات کار داشته است. با این حال، یکی از دلایل حرکت به سمت اثبات سهام این است که معمولاً بسیار کارآمدتر از اثبات کار به حساب می آید.

توسعه دهندگان اصلی شبکه اتریوم به شدت طرفدار عدم تمرکز هستند که دلیل دیگری برای انتقال به الگوریتم اثبات سهام است.

در طول سال های اخیر، استخراج بزرگترین رمز ارزهای اصلی، از جمله بیت کوین و اتریوم ، به دلیل رقابت برای توسعه سریعتر و پیشرفته ترشدن سخت افزارهای ماینینگ (ماینرها) ، به تعداد کمی از استخرهای بزرگ ماین وابسته شده است.

در مقابل ، هر کسی بدون نیاز به ماینرها می تواند به عنوان یک اعتبار سنج اثبات سهام فعالیت کند. ایده ی اصلی این است که بلاکچین های PoS به دلیل وجود مانع کمتر برای ورود ، شانس بیشتری برای تمرکز زدایی دارند.

پروژه اتریوم 2 همچنین شامل اجرای شاردینگ است ، که یک روش پارتیشن بندی است که توان عملیاتی سریعتر را فراهم می کند.

چگونه استیکینگ staking در اتریوم 2 کار می کند؟

درست مانند بسیاری از سیستم عامل های دیگر شما باید ابتدا رمز ارزهای خود را قفل، بارگیری و در نهایت صبر کنید.

استیکینگ در پروژه اتریوم 2 برای کسب درآمد بسیار ساده خواهد بود. حداقل 32 آستانه لازم برای شرکت در مشارکت در بلاکچین وجود خواهد داشت و اعتبارسنج ها باید بند اعتبار سنجی را اجرا کنند.

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، نیازی به ماشین آلات تخصصی (ماینرها) نیست و می تواند از طریق رایانه یا لپ تاپ با توجه به رتبه مصرف کننده این کار را انجام داد.

با این حال، انتظار می رود اعتبارسنج ها باید بطور مداوم آنلاین باشند در غیر این صورت با جریمه های جزئی روبرو خواهند شد.

پیش بینی می شود نرخ بازده اتریوم 2 در حدود چهار تا ده درصد باشد. برنامه ای به نام slashing به فعالیت های اعتبارسنج اضافه می شود که به شبکه اجازه می دهد جلوی سوء استفاده ها از آن را بگیرد.

استیکینگ staking اتریوم 2

استیکینگ staking اتریوم 2

مقایسه اتریوم 2 با دیگر سیستم عامل های PoS

چندین بلاکچین بزرگ دیگر هم اکنون در حال انجام الگوریتم اثبات سهام هستند ، از جمله Tezos ، Algorand و Qtum.

تزوس با استفاده از الگوریتم “Liquid Proof-of-Stake” برنامه ای را اجرا می کند ، ترکیبی بین الگوریتم اثبات سهام خالص و الگوریتم مجوز اثبات سهام یا DPoS.

بلوک های اعتبار سنجی در شبکه تزوس به baking معروف است. هرکسی که توکن تزوس یا  XTZ را در اختیار دارد می تواند توکن های خود را به ارزیاب اعتبار واگذار کند تا از طرف آنها baking کند.

با این وجود صاحب اصلی، می تواند توکن های خود را در کیف پول خود نگه می دارد و هرکسی با داشتن 8000 یا بیشتر از این مقدار توکن XTZ می تواند به عنوان roll شرکت کند. نرخ بازپرداخت در تزوس در حدود 7٪ است.

Algorand (بلاکچینی با عملکرد بالا و نسل سوم فناوری بلاک چین)! یک پروتکل با عنوان “اثبات مشارکت خالص” را اجرا می کند.

از سیستمی به نام “خود انتخاب مخفی” برای انتخاب کمیته های منتخب ذینفعان استفاده می کند که اعتبار هر بلوک را تأیید می کند.

آنچه که الگورند را متفاوت می کند این است که همه دارندگان توکن Algo صرفاً برای داشتن توکن هایشان پاداش می گیرند ، صرف نظر از اینکه آیا آنها تصمیم به شرکت در برنامه PoS یا تأیید اعتبار دارند یا نه.

بنابراین، حداقل سهام برای کسب پاداش با الگوراند وجود ندارد. نرخ بازده فعلی برای نگهداری توکن های الگوراند حدود 5٪ است.

به همین ترتیب، Qtum همچنین با توافقنامه ی خالص PoS اجرا می شود ، که هر کس حتی اگر کسری از توکن های Qtum را نیز داشته باشد می تواند اعتبار سنجی کند و برای پاداش های بلوک رقابت کند.

این پروژه یک برنامه بومی را پیاده سازی کرده است و این امکان را برای کاربران روزمره آسانتر می کند تا در برنامه استیکینگ staking آن مشارکت کنند و همچنین یک گزینه خط فرمان برای کاربران فنی بیشتر وجود دارد.

بازپرداخت Qtum بازده حدود 7٪ در سال است. حداقل سهم وجود ندارد، اما نگه داشتن توکن های بیشتر شانس انتخاب شدن برای اعتبارسنجی و پردازش معاملات در شبکه را افزایش می دهد.

تعداد زیادی از بلاکچین های دیگر برنامه های جمع آوری از جمله ایاس ، کازماس و موارد دیگر را اجرا می کنند. بسیاری از اینها انواع مختلفی از توافقنامه استاندارد PoS مانند DPoS را اجرا می کنند.

استخرهای استیکینگ staking چیست؟

استخرهای جمع آوری شامل اعتبارسنج های متعددی است که برای شرکت در جمع آوری سهام به عنوان یک اعتبار سنج واحد جمع می شوند.

استخرهای استیکینگ staking توسط اپراتور استخر اداره می شوند. به عنوان مثال ، صرافی هایی مانند Binance ، Crypto.com و Kraken برنامه استخر را اجرا می کنند که در آن مبادله وجوه کاربران را به کیف پولی که برای استیکینگ staking استفاده می شود واریز می کند.

با این حال، فرصتی نیز برای شرکت در استخرهای staking ای وجود دارد که کاربرانی که می خواهند توکن های خود را در کیف پول شخصی خود – حتی در کیف پول های سرد – نگه دارند مشارکت داشته باشند.

مزیت استخرهای staking این است که به کاربران این امکان را می دهند تا رمزارزهای خود را جمع کنند تا شانس بیشتری برای انتخاب به عنوان اعتبار سنج و کسب جوایز رکورد دار داشته باشند. از طرف دیگر ، جوایز بین همه شرکت کنندگان در استخر تقسیم می شود ، بنابراین آنها معمولاً سهم کمتری نسبت به حالت دیگر به دست می آورند.

استخرهای staking نیز انتخاب خوبی برای کسب درآمد بدون نیاز به فعالیت و از طریق استیک و بدون نیاز به دانش فنی برای راه اندازی یک بند اعتبار سنجی در شبکه است. مزیت دیگر این است که هیچ توکنی برای مدت زمان مشخصی مانند بسیاری از برنامه های staking قفل نمی شود.

خطرات و مزایای استیکینگ staking چیست؟

درآمد بدون فعالیت در برابر آسیب پذیری حین تغییرات بازار ، این خطرات زیادی را می تواند به دنبال داشته باشد هر چند درباره استیکینگ اتریوم 2 این خطرات وجود ندارد.

بدیهی ترین فواید staking فرصتی مغتنم برای درآمدزایی از نگهداری رمزنگارها است. Staking همچنین فرصتی را برای حضور فعال در پروژه های مورد علاقه شما ایجاد می کند.

با این حال، کاربران اندوخته های رمزارز( Cryptocurrency) خود را برای یک دوره مشخص قفل می کنند. این بدان معنی است که اگر اتفاقی ناگهانی در بازار رخ دهد ، آنها قادر نخواهند بود تا رمزارز خود را از برنامه staking خارج کنند تا هرگونه ضرر کاهش دهند.

و یا در صورت رکود بازار ممکن است ارزش پاداش، کاهش ارزش رمزارز را پوشش ندهد. در راستای توصیه های کلی برای کاربران رمزپایه ، کلیه پسوردهای خصوصی باید ایمن نگه داشته شده و هرگز با افراد یا اشخاص دیگر به اشتراک گذاشته نشوند.

مطالب مرتبط
سهم گذاری دارایی یا لانچ پول محصول جدید بایننس برای سرمایه گذاری دارایی های رمزنگاری
قراردادهای اختیاری بیت کوین جمعه آینده منقضی می‌شود ممکن است نوسان قیمت در راه باشد
جی‌پی مورگان (JPMorgan) فشار فروش پیش روی بیتکوین را پیش بینی می‌کند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether