منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) یا سهام گذاری چیست؟ چگونه می‌توان از این طریق درآمد کسب کرد
استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) یا سهام گذاری چیست؟ چگونه می‌توان از این طریق درآمد کسب کرد

استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) یا سهام گذاری چیست؟ چگونه می‌توان از این طریق درآمد کسب کرد

می توان استیکینگ را به عنوان یک گزینه کم مصرف به جای استخراج ارز دیجیتال تصور کرد. این کار شامل نگهداری وجوه در یک کیف پول ارز دیجیتال برای پشتیبانی از امنیت و عملیات شبکه بلاکچین است. به زبان ساده، استیکینگ ارز دیجیتال قفل کردن ارزهای دیجیتال برای دریافت پاداش است.

در اکثر موارد، شما می‌توانید سکه‌های خود را مستقیماً از کیف پول رمزنگاری خود مانند تراست ولت (Trust Wallet) سهام گذاری کنید. از طرف دیگر، بسیاری از صرافی‌ها خدمات اشتراکی را به کاربران خود ارائه می‌دهند. استیکینگ بایننس (Binance Staking) به شما امکان می‌دهد تا به روشی کاملاً ساده پاداش کسب کنید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که سکه‌های خود را در صرافی نگه دارید. بعداً بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد. فعلا بیایید بیشتر در مورد استیکنیگ ارز دیجیتال صحبت کنیم.

برای اینکه درک بهتری از استیکینگ ارز دیجیتال داشته باشید، ابتدا باید نحوه کار اثبات سهام (PoS) را بفهمید. PoS یک سازوکار اجماع است که به بلاکچین اجازه می‌دهد تا با صرفه جویی در مصرف انرژی و در عین حال حفظ درجه‌ای از تمرکززدایی مناسب (حداقل در تئوری) کار کند. بیایید بررسی کنیم PoS چیست و چگونه استیکینگ ارز دیجیتال کار می‌کند.

اثبات سهام (PoS) چیست و استیکینگ ارز دیجیتال چه نقشی در آن دارد؟

اگر می دانید بیت کوین چگونه کار می‌کند، احتمالاً با اثبات کار (PoW) آشنا هستید. این مکانیزمی است که اجازه می‌دهد معاملات به صورت بلاک جمع شوند. سپس، این بلاک‌ها برای ایجاد زنجیره بلاک (بلاکچین) به یکدیگر متصل می‌شوند. به طور خاص، ماینرها برای حل یک معمای ریاضی پیچیده با یکدیگر رقابت می‌کنند. هرکسی که اول آن را حل کند حق دارد بلاک بعدی را به بلاکچین اضافه کند.

اثبات کار مکانیزم بسیار محکمی برای تسهیل اجماع به روشی غیرمتمرکز است. مسئله این است که این محاسبات انرژی زیادی را مصرف می‌کند. معمایی که ماینرها برای حل آن رقابت می‌کنند، هدفی جز امنیت شبکه ندارد. می‌توان استدلال کرد، این به خودی خود این محاسبات بیش از حد را توجیه می‌کند. در این مرحله، ممکن است از خود بپرسید: آیا روشهای دیگری برای حفظ اجماع غیرمتمرکز بدون هزینه محاسباتی بالا وجود دارد؟

اثبات سهام (Proof of Stake) اینجا وارد بازی می‌شود. ایده اصلی این است که شرکت کنندگان می‌توانند سکه‌ها (“سهام” خود) را قفل کنند. سپس در فواصل زمانی خاص، پروتکل به طور تصادفی به یکی از آنها برای اعتبار بخشیدن به بلاک بعدی اجازه می‌دهد. به طور معمول، احتمال انتخاب شدن متناسب با مقدار سکه است. یعنی هرچه قفل سکه قفل شده بیشتر باشد، شانس انتخاب شدن بیشتر است.

به این ترتیب، آنچه تعیین می‌کند کدام شرکت کنندگان یک بلاک ایجاد می‌کنند، بر اساس توانایی آنها در حل چالش‌های هش نیست. ماننذ چیزی که در اثبات کار وجود دارد. درعوض، با توجه به تعداد سکه‌های ذخیره شده اعتبارسنج تعیین می‌شود.

برخی ممکن است استدلال کنند که تولید بلاک از طریق استیکینگ ارز دیجیتال، مقیاس پذیری بالاتری را برای بلاکچین امکان پذیر می‌کند. این یکی از دلایلی است که برنامه ریزی شده است شبکه اتریوم از اجماع (PoW) به سازوکار (PoS) در به روزرسانی اتریوم 2.0 مهاجرت کند.

چه کسی اثبات سهام را ایجاد کرده است؟

یکی از نمونه‌های اولیه اثبات سهام را می‌توان به سانی کینگ و اسکات نادال در مقاله 2012 خود برای پیرکوین (Peercoin) نسبت داد. آن‌ها آن را به عنوان “یک طرح ارز رمزنگاری نظیر به نظیر مشتق شده از بیت کوین ” توصیف می‌کنند.

شبکه پیرکوین با مکانیزم ترکیبی PoW / PoS راه اندازی شد. جایی که از PoW عمدتاً برای تهیه عرضه اولیه استفاده می‌شد. با این حال، برای پایداری طولانی مدت شبکه این کار مورد نیاز نبود و به تدریج از اهمیت آن کاسته شد. در حقیقت، بیشتر امنیت شبکه به PoS متکی بود.

اثبات سهام نمایندگی (DPoS) چیست؟

نسخه جایگزین این مکانیسم (DPoS)، در سال 2014 توسط دانیل لاریمر (Daniel Larimer) به نام اثبات سهام تفویض شده یا نمایندگی (Delegated Proof of Stake) ساخته شد. ابتدا به عنوان بخشی از بلاکچین بیت شیرز (BitShares) استفاده شد. اما اندکی بعد، شبکه‌های دیگر این مدل را پذیرفتند. این شبکه‌ها شامل استیم (Steem) و EOS هستند که توسط لاریمر ساخته شده‌اند.

DPoS به کاربران این امکان را می‌دهد که با استیکینگ ارز دیجیتال خود برای رأی دادن، بر شبکه نظارت کنند. در اینجا نیز قدرت رأی دادن متناسب با تعداد سکه‌های نگهداری شده است. این آرا برای انتخاب تعدادی از نمایندگان استفاده می‌شود که بلاکچین را از طرف رأی دهندگان خود مدیریت می‌کنند. آن‌ها مسئول امنیت و اجماع را شبکه بلاکچین هستند. به طور معمول، پاداش‌های استیکینگ بین نمایندگان منتخب توزیع می‌شود. سپس آنها بخشی از پاداش‌ها را به تناسب سهم شخصی خود بین انتخاب کنندگان خود تقسیم می‌کنند.

مدل DPoS امکان دستیابی به توافق را با تعداد کمتری از گره‌های اعتباسنجی فراهم می‌کند. به همین ترتیب، عملکرد شبکه را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، ممکن است منجر به درجه پایین‌تری از تمرکززدایی شود. در این حالت شبکه به یک گروه کوچک و انتخاب شده از گره‌های معتبر متکی است. این گره‌های معتبر، عملکردها و حاکمیت کلی بلاکچین را کنترل می‌کنند. آن‌ها در روند دستیابی به اجماع و تعریف پارامترهای اصلی حاکمیت شرکت می‌کنند.

به زبان ساده، DPoS به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق دیگر شرکت کنندگان در شبکه، نفوذ خود را نشان دهند.

استیکینگ ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

همانطور که قبلاً در مورد آن بحث کردیم، بلاکچین های اثبات کار برای افزودن بلاک‌های جدید به بلاکچین به استخراج متکی هستند. در مقابل، بلاکچین های اثبات سهام بلاک‌های جدید را از طریق فرآیند استیکینگ ارز دیجیتال تولید و تأیید می‌کنند. استیکینگ ارز دیجیتال شامل اعتبارسنج‌هایی است که سکه‌های خود را قفل می‌کنند تا بتوانند به طور تصادفی توسط پروتکل در فواصل زمانی مشخص برای ایجاد بلاک انتخاب شوند. معمولاً شرکت کنندگانی که مقادیر بیشتری دارند، شانس بیشتری برای انتخاب به عنوان اعتبارسنج بعدی دارند.

این اجازه می‌دهد تا بلاک‌ها بدون اتکا به سخت افزار تخصصی استخراج، مانند ASIC، تولید شوند. در حالی که استخراج ASIC به سرمایه گذاری قابل توجهی برای سخت افزار نیاز دارد، خرید سهام مستلزم سرمایه گذاری مستقیم در ارز دیجیتال است. بنابراین، به جای رقابت برای بلاک بعدی با کار محاسباتی، اعتبارسنجان PoS بر اساس تعداد سکه‌هایی که دارند انتخاب می‌شوند. “سهام” (سکه) همان چیزی است که اعتبارسنجان را برای حفظ امنیت شبکه تحریک می‌کند. اگر آنها نتوانند این کار را انجام دهند، ممکن است کل سهام آنها در معرض خطر باشد

در حالی که هر بلاکچین اثبات سهام ارز یا سهام ویژه خود را دارد، برخی از شبکه‌ها از یک سیستم دو توکنی استفاده می‌کنند که در آن پاداش‌ها با توکن دوم پرداخت می‌شود.

در یک سطح کاملاً عملی، استیکینگ ارز دیجیتال فقط به معنای نگه داشتن پول در کیف پول مناسب است. این اساساً هرکسی را قادر می‌سازد تا در ازای دریافت پاداش عملکردهای مختلف شبکه را انجام دهد. همچنین ممکن است شامل اضافه کردن وجوه به یک مجموعه سهام باشد که به زودی درباره آن صحبت می‌کنیم.

پاداش‌های استیکینگ ارز دیجیتال چگونه محاسبه می‌شود؟

در اینجا هیچ پاسخ کوتاهی وجود ندارد. هر شبکه بلاکچین ممکن است از روش متفاوتی برای محاسبه پاداش‌های استیکینگ ارز دیجیتال استفاده کند.

برخی با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف به صورت بلاک به بلاک تنظیم می‌شوند. این موارد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تعداد سکه‌ای را که اعتبار سنج سهام گذاری کرده است
  • مدت زمانی که اعتبار سنج به طور فعال در حال استیکینگ است
  • در کل چه تعداد سکه روی شبکه ذخیره شده است
  • نرخ تورم
  • عوامل دیگر

برای برخی از شبکه‌های دیگر، پاداش‌های استیکینگ ارز دیجیتال به عنوان یک درصد ثابت تعیین می‌شود. این پاداش‌ها به عنوان نوعی جبران تورم بین اعتبارسنجان توزیع می‌شود. تورم کاربران را تشویق می‌کند به جای نگه داشتن سکه‌های خود، از آنها را به عنوان ارز رمزپایه استفاده کنند. اما با این مدل، اعتبار سنج‌ها دقیقاً می‌توانند محاسبه کنند که چه پاداشی به آنها داده خواهد شد.

یک برنامه پاداش قابل پیش بینی و نه یک احتمال برای دریافت پاداش بلاک، ممکن است برای برخی مطلوب به نظر برسد. از آنجا که این اطلاعات عمومی است، ممکن است شرکت کنندگان بیشتری را ترغیب کند که درگیر استیکینگ ارز دیجیتال شوند.

استخر استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

استخر استیکینگ (Staking pool) گروهی از دارندگان سکه هستند که منابع خود را ادغام می‌کنند تا شانس اعتبار سنجی و دریافت پاداش را افزایش دهند. آن‌ها قدرت اشتراک خود را ترکیب می‌کنند و متناسب با سهم خود در استخر، پاداش‌ها را تقسیم می‌کنند.

راه اندازی و نگهداری استخر استیکینگ اغلب به زمان و تخصص زیادی نیاز دارد. استخرهای استیکینگ ارز دیجیتال بیشترین تأثیر را در شبکه‌هایی دارند که مانع ورود (فنی یا مالی) نسبتاً زیاد است. به همین ترتیب، بسیاری از ارائه دهندگان استخر از پاداش مشترکی که بین شرکت کنندگان توزیع می‌شود، کارمزد دریافت می‌کنند.

به غیر از این، استخرها ممکن است انعطاف پذیری بیشتری برای هر سازنده ایجاد کنند. به طور معمول، سهام باید برای یک دوره مشخص قفل شود و معمولاً یک زمان برداشت یا عدم اتصال به پروتکل وجود دارد. علاوه بر این، تقریباً به طور حتم حداقل تعادل قابل توجهی موجودی قفل شده لازم است که از رفتارهای مخرب جلوگیری کند.

اکثر استخرهای استیکینگ ارز دیجیتال به حداقل مانده نیاز دارند و هیچ زمان اضافی برای برداشت ندارید. به همین ترتیب، پیوستن به استخر استیکینگ ارز دیجیتال به جای انفرادب ممکن است برای کاربران جدید ایده آل باشد.

استیکینگ سرد یا آفلاین چیست؟

استیکینگ سرد یا آفلاین (Cold staking) به روند قرار سهام گذاری روی کیف پولی که به اینترنت متصل نیست اشاره دارد. این کار ممکن است با استفاده از کیف پول سخت افزاری انجام شود، اما همچنین با کیف پول نرم افزاری نیز امکان پذیر است.

شبکه‌هایی که از استیکینگ سرد پشتیبانی می‌کنند، به کاربران امکان می‌دهند در حالی که وجوه خود را به صورت آفلاین نگه می‌دارند، در استیکینگ ارز دیجیتال شرکت کنند. شایان ذکر است که اگر ذینفع سکه‌های خود را از کیف پول سرد خارج کند، دریافت پاداش را متوقف می‌شود.

استیکینگ سرد به ویژه برای ذینفعان بزرگی که می‌خواهند ضمن حمایت از شبکه از حداکثر حفاظت از وجوه خود اطمینان حاصل کنند بسیار مفید است.

چگونه می‌توان در بایننس استیکینگ شرکت کرد

به نوعی، اینطور است که سکه‌های خود را که روی صرافی بایننس نگه می‌دارید را به یک استخر استیکینگ اضافه کنید. با این حال، هیچ هزینه‌ای وجود ندارد، و شما همچنین می‌توانید از تمام مزایای دیگری که نگه داشتن سکه‌های خود در بایننس به همراه دارد، بهره مند شوید!

تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که سکه‌های PoS خود را روی کیف پول بایننس نگه دارید. تمام نیازهای فنی برای شما توسط این صرافی انجام خواهد شد. پاداش‌های استیکینگ نیز معمولاً در ابتدای هر ماه توزیع می‌شود.

می‌توانید پاداشهای قبلاً توزیع شده برای یک سکه را در زیر برگه هیستوریکال یلد (Historical Yield) در صفحه اصلی هر پروژه بررسی کنید.

صحبت‌های پایانی

اثبات سهام و استیکینگ ارز دیجیتال راه‌های بیشتری را برای هر کسی که مایل به شرکت در اجماع و حاکمیت بلاک چین است باز می‌کند. علاوه بر این، این یک روش کاملاً آسان برای کسب درآمد منفعلانه فقط با نگه داشتن سکه است. از آنجا که امنیت آن بسیار بالاست، موانع ورود به اکوسیستم بلاکچین کمتر می‌شود.

البته باید به خاطر داشته باشید که استیکینگ ارز دیجیتال کاملاً بدون خطر نیست. قفل کردن وجوه در یک قرارداد هوشمند مستعد اشکال است. بنابراین همیشه DYOR (تحقیقات خود را انجام بده) مهم است. بهتر است برای این کار از کیف پول‌های با کیفیت بالا مانند کیف پول تراست استفاده می‌کنید.

مطالب مرتبط
ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چیست و چه ماموریتی در فضای رمزنگاری برعهده دارد؟
آلت سیگنالز(Altsignals) رهبر ارائه‌دهندگان سیگنال بازار فارکس و کریپتو از سال 2018 تاکنون!
شاخص دامیننس بیت کوین (Bitcoin dominance) چیست و چه تاثیری بر ارزهای دیجیتال دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رمزگشایی ممنوعیت رمزنگاری در چین: چه سناریوهایی پشت ممنوعیت کریپتوی چین وجود دارد
بریک اوت بیت کوین در فصل آخر سال 2021 احتمال آلت سیزن را افزایش می دهد
تنوع بخشیدن به پورتفولیو با 9 آلت کوین در دسته های مختلف
انتهای بازار گاوی: چگونه خود را برای پایان بازار صعودی ارزهای دیجیتال آماده کنیم
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether