منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  استلار Stellar چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال آن بنام لومن XLM
ارز دیجیتال استلار Stellar

استلار Stellar چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال آن بنام لومن XLM

رضا باغانی
1399/04/11
۰

استلار Stellar چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال آن بنام لومن XLM : ارز دیجیتال استلار چیست و چگونه کار می کند؟ استلار یک ارز دیجیتال مشابه ریپل Ripple است، هر دو توسط ” جد مک کیلب Jed McCaleb ” ساخته شده اند. در حالی که براساس فرضیه ی یکسان بنا شده اند، این دو ارز تفاوت معناداری با هم دارند، ارز دیجیتال استلار بر خلاف ریپل بر تراکنش های بین افراد تمرکز دارد نه موسسات، بنظر می رسد مک کیلب بیشتر رویکرد پایین به بالا را برای این ارز در پیش گرفته، نه رویکرد بالا به پایین سلف خود… در ادامه این مقاله با ما باشید تا با کاربردهای استلار بیشتر آشنا شوید.

استلار Stellar چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال آن بنام لومن XLM

شبکه استلار Stellar دارای چارچوب واقعی غیر متمرکز نظیر به نظیر است ، و ارز دیجیتال آن بنام لومن Lumens با علامت اختصاری XLM نمایش داده می شود و توکنی است که در خود شبکه استفاده می شود. این شبکه در سال 2014 میلادی ایجاد شد و از آن زمان لومن استلار به عنوان 14مین ارز برتر رمزنگاری از نظر حجم بازار سرمایه گذاری در زمان نگارش این مقاله درج شده است.


✅ شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

ارز دیجیتال استلار Stellar

ارز دیجیتال استلار Stellar

چرا لومن استلار XLM اختراع شده است؟

استلار برای کمک به مردم برای غلبه بر مشکلات ناشی از تراکنش های برون مرزی ابداع شد.

این مشکلات عبارت است از مدت زمان بالا و کارمزد گران تراکنش ها. استلار با ارائه روشی سریع و ارزان برای ارسال پول در سراسر جهان درصدد برطرف کردن این مشکلات برای کاربران خرده فروشی بود.

توسعه دهندگان لومن استلار فهمیدند که همه افراد در سراسر جهان دسترسی آسان به خدمات مالی ندارند و حتی در صورت دسترسی به این خدمات، هزینه ی استفاده از آنها برایشان بسیار گران خواهد بود.

بنابراین، این تیم تصمیم گرفت پروژه ای را کلید بزند که مادامی که کاربران دارای اتصال اینترنتی فعال و برخی از سخت افزارهای اساسی باشند، بتوانند دسترسی به سیستم های مالی داشته باشند.

لومن استلار چگونه کار می کند و چه فناوری پشت آن است؟

لومن XLM توکن هایی است که برای ارسال مبالغ پول و تبدیل ارز، توسط شبکه عریض تر استلار استفاده می شود. خود این شبکه یک شبکه غیر متمرکز نظیر به نظیر است.

لومن XLM اجازه می دهد که یک نوع ارز از مبدا ارسال شود و به عنوان یک ارز متفاوت وارد حساب گیرنده شود.

وجه ارسالی در طول مسیر خود به گیرنده، به ارزهای متفاوتی تبدیل می شود.

شبکه استلار با بررسی اینکه آیا مبادله ی جفت ارزی مستقیم در دسترس است، این کار را انجام می دهد.

اگر جفت ارزی در دسترس نباشد، وجه مورد نظر را به لومن XLM تبدیل کرده و آنگاه آن را به یکی از جفت ارزهای لومن مطابق ارز درخواستی مقصد تبدیل می کند.

بنابراین، به کاربران اجازه می دهد تا از این شبکه برای تراکنش هایی آسان بین ارزهایی که یک جفت داد و ستد مشترک ندارند، استفاده کنند.

همه ی این پروسه توسط Anchors در شبکه استلار امکان پذیر می شود. لنگرها با امکان نگه داشتن سپرده و همچنین صدور اعتبار به ارزهای دیگر، مبادله ارز درون شبکه را تسهیل می کنند.

با توجه به اینکه تمام لنگرها در یک شبکه، یعنی شبکه استلار قرار دارند، این روند فوق العاده سریع انجام می شود.

آیا استلار یک پول واقعی است؟

در حالی که لومن XLM دارای ارزش ذاتی است، استفاده اصلی این توکن ها چنین است که به عنوان پلی بین سایر ارزها عمل کنند.

به همین دلیل، شناختن این ارز به عنوان چیزی فرای پول صرف، مفیدتر خواهد بود. امکان تبدیل ارز برای کاربران و در چنین مدت زمان کوتاهی، آن را از ارزهای معمولی فیات که معمولاً به عنوان “پول واقعی” شناخته می شوند، متمایز می کند.

کارمزدها ها و هزینه ها

هزینه تراکنش در شبکه استلار 0.00001 XLM است، که آن را بسیار ارزان می کند. هنگام خرید لومن XLM در صرافی های اینترنتی، هزینه ای برای خرید لومن توسط سایت دریافت می شود.

به عنوان مثال، در صرافی کوین بیس Coinbase برای هر خرید بین 1 تا 200 دلار از شما 0.99 تا 2.99 دلار کارمزد دریافت می شود.

در صورت استفاده از کارت اعتباری 3.99٪ کارمزد نیز اضافه خواهد شد. صرافی های دیگر مانند کراکن Kraken هزینه های بسیار پایین تری دارند، تقریباً در حدود 0.26٪ ، البته این هزینه ها بعلاوه قیمت خود سکه خواهد بود.

مزایای لومن های استلار چیست؟

سرعت – استفاده از لومن برای تراکنش، روشی فوق العاده سریع برای انتقال پول به شخص دیگریست. تراکنش در این شبکه معمولاً طی 3-5 ثانیه انجام می شود. این نوع تراکنش زمان بسیار کمتری برای انتقال پول نسبت به روش های سنتی دارد مخصوصا اگر تراکنش برون مرزی باشد.

هزینه – همانطور که در بالا گفته شد هزینه انتقال لومن بسیار کم است بنابراین یک روش بسیار رقابتی برای انتقال پول در مقایسه با سایر روشها محسوب می شود.

سهولت مبادله ارز – ممکن است برای مبادله ی برخی از ارزها، یک جفت ارزی به آسانی جهت تبدیل ارز مبدا به ارز مقصد یافت نشود و فرستنده / گیرنده مجبور باشند چندین بار ارزها را به ارزهایی دیگر تبدیل کنند. اما هنگام استفاده از لومن، همه ی تبدیلها برای یکپارچه سازی ارز منتقل شده بین فرستنده و گیرنده از طرف شبکه انجام می شود.

سهولت دسترسی – کلیه کاربران خرده فروشی برای دسترسی به لومن به یک اتصال اینترنتی و برخی نرم افزارها مانند کیف پول آماده لومن یا دسترسی به صرافی های آنلاین نیاز دارند.

عدم تمرکز – شبکه استلار یک شبکه غیرمتمرکز است، به این معنی که هیچ یک از مسئولان حرکت لومن را کنترل نمی کنند. خود کاربران مجاز به انجام تراکنش ها هستند و رکوردی از هر تراکنش در بلاک چین آن ذخیره می شود که توسط همه قابل دسترسی است.

استلار لومن XLM

استلار لومن XLM

آیا می توان از لومن های Stellar بصورت ناشناس استفاده کرد؟

مانند اکثر رمزارزها، درجه ای از ناشناس ماندن با استفاده از لومن وجود دارد. آدرس های کیف پول هویت شما را افشا نمی کنند، بلکه مجموعه ای از اعداد هستند، با این حال، ماهیت فن آوری بلاک چین این است که هر تراکنش به روشنی در بلوک های زنجیره ای ذخیره می شود. بنابراین معاملات شما کاملاً ناشناس نیستند.

همچنین، صرافی های بزرگتر به نوعی تصویر هویتی شما را احتیاج دارند تا بتوانند حساب کاربریتان را برای ایمنی و مبارزه با فعالیت غیرقانونی و پولشویی تایید کنند در نتیجه هنگام استفاده از این سایت ها هیچگونه معامله ای ناشناس نخواهد بود.

لومن Stellar چقدر ایمن است؟

کیف پول لومن همیشه با دریافت حداقل هزینه ای معادل یک XLM برای هر تراکنش درجه حفاظت از حملات سیل آسا را ارائه می دهد.

این نوع حملات به این شکل است که هکرها سعی می کنند سیستم را با تعداد زیادی از تراکنش های کوچک تحت فشار قرار دهند.

لومن Stellar خود را در مقابل چنین حملاتی محافظت می کند، زیرا حضور در شبکه را برای هکرها بسیار گران می کند به حدی که آنها نتوانند هر نوع سود عملی را به دست آورند. با توجه به این اقدامات، شبکه استلار تا کنون هرگز مورد حمله جدی قرار نگرفته است.

چه تیم هایی در حال توسعه لومن استلار هستند؟

بنیاد توسعه Stellar داری یک تیم متنوع است تا با گسترش این شبکه به “آزاد کردن پتانسیل اقتصادی جهان با کسب درآمد بیشتر و قدرت بیشتر مردم” کمک کند. آنها در پی دستیابی به این هدف بطور مداوم درحال بهبود بخشیدن شبکه استلار و لومن های آن هستند.

این بنیاد متعهد شده است تا با شناساندن هرچه بیشتر استلار، رابط کاربری آسان برای پرداخت های برون مرزی و تعاملی سازنده با سیاستگذاران و رهبران در سراسر جهان، ایجاد کند.

چه موسسات مالی از لومن های Stellar استفاده می کنند؟

IBM – IBM تصمیم گرفت از لومن استلار برای کمک به ایجاد World Wire استفاده کند، که به موسسات مالی این امکان را می دهد تا وجوهی را در هر جای دنیا به روشی بسیار ارزان تر و سریعتر از گذشته ارسال کنند.

با همکاری با IBM، استلار اعتبار بیشتری کسب کرده است و همچنین در معرض دید دنیای مالی سنتی قرار گرفته است.

ساتوشی پی- روشی برای پرداخت سریع و فوری است که نیاز مشتریان را برای انتقال بین چندین صفحه جهت دسترسی به محتوای آنلاین برطرف می کند. در عوض، آنها می توانند فوراً با یک کلیک به آنچه می خواهند برسند و دلیل این امر این است که این روش پرداخت در بستر استلار اجرا می شود.

Saldo – شرکتی است که به کارگران مهاجر اجازه می دهد تا با استفاده از توانایی های سریع تبدیل ارز استلار، به خانواده های خود در کشورهایشان کمک کنند با استفاده از این شبکه آنها می توانند مواردی مانند قبض های خدماتی خانواده هاشان را با سهولت پرداخت کنند. Saldo شرکتی است که دارای هدفی نوع دوستانه است، به همین ترتیب پروژه هایی مانند لومن Stellar نیازهای آنها را کاملاً تأمین می کنند.

استخراج یا ماینینگ استلار چگونه انجام می شود ؟

لومن استلار را نمی توان استخراج کرد. در عوض، عرضه لومن توسط استلار کنترل می شود. در ابتدا، 100 میلیارد لومن ایجاد شد و به مدت 5 سال هر سال 5٪ عرضه شد تا زمانی که جامعه استلار بر علیه عرضه ی آن رای داد.

استلار به توصیه های جامعه کریپتوکارنسی توجه کرد و تعداد لومن های موجود را به 50 میلیارد رساند و قول داد که دیگر آن را عرضه نکند.

از این 50 میلیارد توکن، فقط حدود 20 میلیارد در گردش است و مابقی آن توسط SDF برای اهداف توسعه و تبلیغات ذخیره شده است.

از آنجا که هیچ ماینری وجود ندارد، معاملات XLM از طریق پروتکل اجماع بین حسابها اتفاق می افتد.

معرفی کیف پول های استلار لومن

کیف پول لومن استلار بخشی از نرم افزاری است که XLM را درون آن ذخیره می کند.

کیف پول های لومن استلار به حداقل 1 XLM نیاز دارند. این معیار مربوط به همان روشی عمل می کند که در آن با دریافت حداقل هزینه تراکنش عامل بازدارندگی برای کاربران در شبکه استلار ایجاد می کند.

بدین وسیله حضور هکرها را در شبکه برای حملات سیل آسا خیلی گران می شود.

کیف پول های لومن به اشکال مختلفی عرضه می شوند :

Ledger Nano S – کیف پول سخت افزاری لجر نانو

Trezor – کیف پول سخت افزاری ترزور

Keybase – این کیف پول هم نسخه دسکتاپ و هم نسخه موبایل دارد.

Solar wallet – نسخه دسکتاپ و موبایل را همزمان پشتیبانی می کند.

Lobstr – دارای نسخه دسکتاپ و موبایل است.

Coinbase wallet – کیف پول آنلاین و گرم صرافی ها از جمله صرافی کوین بیس – بایننس و ….

هیچ کیف پولی نمی تواند بهترین گزینه باشد، این تصمیم بر عهده شماست. انواع مختلف کیف پول درجه های مختلف امنیت و قابلیت حمل را در اختیار شما قرار می دهند. شما باید تصمیم بگیرید که بهترین پارامترهای مورد نظر خودتان کدام است.

آیا Lumens Stellar ارزش سرمایه گذاری دارد؟

پاسخ به این سؤال برای شما غیرممکن است. قیمت رمزارزها می تواند بسیار بی ثبات باشد و به همین دلیل سرمایه گذاری در آنها می تواند ضررهایی را ایجاد کند.

شما هرگز نباید در یک رمزنگاری سرمایه گذاری کنید، مگر اینکه تحقیقات کاملی راجع به آن انجام داده باشید و از همه مهمتر، هرگز نباید بیش از آنچه که توانایی از دست دادن آن را دارید سرمایه گذاری کنید.

با عرضه ی بسیار زیاد استلار، هم اکنون قیمت سکه ی آن نسبتاً پایین است و این که به عنوان بازاری با ارزش مشاهده نمی شود و یک واقعیت است، اگر با سایر دارایی های رمزنگاری مانند اتریوم ، بیت کوین و چین لینک مقایسه شود، ممکن است در حال حاضر یک سرمایه گذاری مشکوک بنظر برسد.

اما اگر تعداد بیشتری از مردم در سراسر جهان با استفاده از لومن برای انتقال پول تراکنش انجام دهند، می تواند کفه ترازو را به سمت این ارز سنگین تر کند.

با توجه به تعداد بسیار زیاد کوین لومن XLM انتظار جهش قیمتی خیلی زیادی در آن نیست. در ضمن این ارز دیجیتال نتوانسته است فعلا خودی نشان دهد و از نظر جامعه کریپتوکارنسی یک سرمایه گذاری پر ریسک محسوب می شود.

ولی ممکن است در آینده خیلی حرفها برای گفتن داشته باشد. تصمیم برای سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال را به عهده شما می گذاریم.

مطالب مرتبط
پروژه‌های جدید ارز دیجیتال که باید در ماه مارس و آپریل زیرنظر داشته باشید
عرضه انعطاف پذیر توکن (Elastic Supply Tokens) و توکن ریبیس چیست؟
ارز دیجیتال ایاس EOS
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
روزهای خوب بیت کوین گذشته است یا باید منتظر ادامه بازار گاوی باشیم؟
جدایی FTX از بایننس: چه چیزی باعث شد که صرافی FTX از بایننس فاصله بگیرد؟
آلت کوین‌ها و توییتر: 3 توکن که با هجوم کاربران توییتری به شدت رشد کردند.
الگوی مگافون بیت کوین خبر از هدف 40 هزار دلاری این ارز می‌دهد
سولانا و اتریوم: آیا جایگزینی اتریوم در بازار دیفای و قراردادهای هوشمند واقعاً امکان پذیر است؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان
کنترل احساسات هنگام معامله: چگونه در هنگام معامله و ترید با احساسات خود مواجه شویم؟