منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال استورج (Storj) چیست و توکن STORJ چه کاربردهایی دارد؟
ارز دیجیتال استورج (Storj) چیست و توکن STORJ چه کاربردهایی دارد؟

ارز دیجیتال استورج (Storj) چیست و توکن STORJ چه کاربردهایی دارد؟

هدف پلتفرم استورج ذخیره سازی فایل‌ها در فضای ابری و به صورت غیر متمرکز است. ارز دیجیتال بومی شبکه استورج توکن STORJ است.

ارز دیجیتال استورج (Storj) چیست و توکن STORJ چه کاربردهایی دارد؟

استورج یک پلت فرم متن باز مبتنی بر بلاک چین است. هدف این پلتفرم ذخیره سازی فایل‌ها در فضای ابری و به صورت غیر متمرکز است. در این پلتفرم به کسانی که فضای دیسک خود را به اشتراک بگذارند، با توکن STORJ پاداش داده می‌شود.ارز دیجیتال استورج (Storj) چیست؟

پلتفرم استوریج ذخیره سازی مبتنی بر ابر (Cloud Storage) و فناوری بلاک چین را با هم ترکیب می‌کند. در مرکز این پروژه، شبکه‌ی استورج قرار دارد که علاوه بر سایر کاربردهایش، به کاربران امکان می‌دهد فضای دیسک خود را به اشتراک بگذارند. کاربرانی که نیاز به ذخیره آنلاین فایل‌ها و دارایی‌هایشان دارند، می‌توانند به شبکه‌ی استورج دسترسی پیدا کرده و منابع ذخیره‌سازی موجود را از افرادی که فضای هارد دیسک‌شان را در این اکوسیستم به اشتراک گذاشته‌اند (فارمرها) اجاره کنند. در این سیستم پرداخت با استفاده از توکن‌های STORJ انجام می‌شود. پاداش با توکن‌های STORJ کاربران را ترغیب می‌کند تا به نوعی ارائه دهنده‌ی فضای ذخیره‌سازی ابری در مقیاس کوچک باشند.

ارز دیجیتال استورج چه مزایایی دارد؟

استورج برای اینکه بتواند با ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری مانند گوگل و آمازون به رقابت بپردازد، چالش‌های زیادی در پیش رو دارد. از جمله این چالش‌ها میتوان موارد زیر را نام برد:

هزینه‌های پایین‌تر: تیم استورج امیدوار است بتواند با پیاده سازی یک سیستم غیرمتمرکز به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه برای ذخیره سازی در فضای ابری شناخته‌شود. بدین منظور استورج باید قیمت‌های ارائه شده توسط ارائه دهندگان ذخیره‌سازی متمرکز را حداقل 30 درصد کاهش دهد.

امنیت و حریم خصوصی: استورج فقط به دارندگان فایل‌ها اجازه داده می‌دهد به داده‌های خود دسترسی داشته باشند. درنتیجه به دلیل اینکه نیاز به کنترل مرکزی و مدیریت شخص ثالث وجود ندارد، حریم خصوصی افراد و کاربران این شبکه حفظ می‌شود. در عین حال در مقایسه با ذخیره سازی متمرکز، توزیع جهانی فایل‌ها در شبکه‌ی استورج امنیت بیشتری را تضمین خواهد کرد.

مقیاس گذاری بهتر: در زمانی که تقاضا برای منابع ذخیره سازی داده افزایش پیدا کرده‌است، شبکه‌ی استورج وعده‌ می‌دهد که مدلی مقیاس‌پذیرتر و انعطاف‌پذیرتر باشد. تیم استورج با کمک فناوری شاردینگ، الگوریتم‌های رمزنگاری و توزیع داده‌ها در بین گره‌های مختلف، شبکه‌ای را طراحی کرده‌است که توسط آن بتوان داده‌ها را سریع‌تر و با حجم بیش‌تر در این شبکه ذخیره سازی کرد. این تیم امیدوار است که بتواند سیستم‌‌های ذخیره‌سازی سنتی را پشت سر گذاشته و عملکرد و قابلیت اطمینان بهتری را ارائه دهد.

بستری برای انتقال رسانه: استورج می‌خواهد با پشتیبانی از ذخیره‌سازی فایل‌های ویدئویی، صوتی، عکس و سایر موارد، به یک پلت فرم محتوای رسانه‌ای با اهداف عمومی تبدیل شود.

استورج چگونه کار می‌کند؟

شبکه‌ی استورج شباهت آشکاری با فناوری تورنت دارد. تورنت‌ها به عنوان شبکه‌های نظیر به نظیر عمل می‌کنند. در شبکه‌های تورنت، هر پرونده‌ای که ذخیره می‌شود، به بخش‌های کوچک و متعددی تقسیم شده و سپس بین کاربران توزیع می‌شود و کاربران این بخش‌ها را ذخیره می‌کنند.

سپس شخصی که می‌خواهد این فایل را کپی کند، درخواستی را به شبکه ارسال می‌کند تا تکه‌های مختلف فایل مورد نظر را از کاربرانی که آن را دارند(سید‌ها-Seeds) دریافت کند. سرانجام نرم‌افزار کلاینت تورنت، قطعات فایل را از سیدهای مختلف جمع‌آوری کرده و دوباره فایل اصلی را ایجاد می‌کند. در استورج نیز از سیستم مشابهی استفاده می‌شود:

به فرآیند تقسیم فایل‌ها در شبکه استورج، شاردینگ فایل (file sharding) گفته می‌شود. شبکه استورج به کاربر امکان می‌دهد تا به جای تهیه‌ی فایل کامل از یک منبع واحد، قطعات مختلف فایل مورد نظر را به صورت همزمان از چندین منبع دانلود کند. استورج با کمک این سیستم انتقال فایل غیرمتمرکز، می‌تواند در مقایسه با سایر ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی، دانلود به مراتب سریعتری ارائه دهد.

استورج با شاردینگ یا خرد‌کردن پرونده‌ها، امکان دسترسی یک سازمان یا شرکت به فایل‌های کامل را از بین می‌برد. در حالی که تورنت‌ها اطلاعات مربوط به قطعات فایل را به صورت عمومی منتشر می‌کنند، اما در شبکه‌ی استورج تنها آپلودکنندگان از محل فایل‌ها مطلع هستند. به این ترتیب استورج حریم خصوصی طرف‌های درگیر در روند انتقال پرونده را ارتقا می‌دهد.

تعیین محل نگهداری تکه‌های کوچک هر فایل در شبکه‌ی استورج، وظیفه‌ی جدول هش توزیع شده کادمیلا (Kademlia) است.

سیستم افزونگی در شبکه‌ی استورج

یکی از نگرانی‌هایی که درمورد این سیستم وجود دارد این است که اگر یکی از سیدها کامپیوتر خود را خاموش کند، چه اتفاقی برای تکه فایل‌های موجود بر روی آن کامپیوتر می‌افتد؟ به منظور جلوگیری از عدم دسترسی به تکه فایل‌های مورد نظر، پلتفرم استورج یک سیستم افزونگی را در شبکه‌ی خود پیاده سازی کرده‌است.

این سیستم مبتنی بر استفاده از پریتی شارد (parity shard) است. در این روش کاربر در هنگام آپلود کردن یک فایل، درجه‌ی افزونگی و پریتی شاردها را مشخص می‌کند. با پیاده‌سازی این سیستم، جلوی از بین رفتن ناخواسته پرونده‌ها گرفته می‌شود.
البته بعضی معتقدند که سیستم افزونگی استورج، ممکن است باعث کندی شبکه شود. به منظور جلوگیری از این مشکل، شبکه‌ی استورج پرونده‌هایی که به عنوان بخشی از سیستم افزونگی بارها کپی شده‌اند را حذف می‌کند.محافظت از فایل‌ها در شبکه‌ی استورج

یکی از تفاوت‌های کلیدی شبکه استورج با سیستم‌های مبتنی بر تورنت، رمزگذاری قطعات فایل است. سیستم استورج، برای کاهش دسترسی غیرمجاز کاربران به فایل‌هایی که به عنوان بخشی از سیستم شاردینگ این پلتفرم توزیع می‌شوند، از الگوریتم‌های رمزنگاری استفاده می‌کند. فرایند رمزنگاری، با اختصاص یک کلید منحصر به فرد به یک فایل منفرد انجام می‌شود.
از آنجایی که داده‌ها با کلید خصوصی کاربر و بر روی دستگاه خود کاربر رمزنگاری می‌شود، ماهیت فایل مورد نظر از فارمرها و سیدهای شبکه پنهان می‌ماند. اگر هکری بخواهد به یک فایل دسترسی پیدا کند، باید تمام قطعات آن فایل را پیدا کنند. این کار بدون داشتن کلید خصوصی به سختی امکان‌پذیر است.

توکن STORJ چه کاربردی دارد؟

توکن استورج با نماد تیکر STORJ برای انجام عملیات پرداخت در بستر شبکه‌ی استورج استفاده می‌شود. کاربرانی که از فضای ذخیره‌سازی این شبکه استفاده می‌کنند هزینه‌ی خود را با توکن استورج پرداخت می‌کنند. این توکن‌ها به ازای تأمین منابع ذخیره‌سازی و پهنای باند، در اختیار فارمرها قرار می‌گیرد. برای اطمینان از اینکه پرداخت‌ها به آدرس درست رسیده‌اند، استورج از فارمرها خواسته است تا وجوهی که به ازای ذخیره سازی فایل‌ها برایشان ارسال می‌شود را بررسی کنند.

استورج برای اطمینان از اینکه فارمرها فایل‌های ذخیره شده را دستکاری نکنند از یک الگوریتم اثبات بازیابی (Proof of Retrievability) استفاده می‌کند. بدین صورت که فارمرها هر یک ساعت یک بار باید با حل چالش مرکل، صحت فایل را نزد شبکه‌ی استورج تضمین کنند. فارمرها تنها درصورتی که تکه فایل‌های نگهداری شده روی هارددیسک‌شان بدون دستکاری باقی بمانند، قادر به ارائه‌ی پاسخ به شبکه و دریافت پاداش خواهند بود. در صورت تلاش برای تغییر یا حذف فایل مورد نظر، تمام پرداخت‌ها به طور خودکار متوقف می‌شود.

تیم توسعه دهنده‌ی استورج و رقبا

کار بر روی پروژه‌ی متن باز استورج در سال 2014 آغاز شد. در حالی که عرضه‌ی اولیه‌ی سکه(ICO) استورج در ماه می سال 2017 انجام شد. تیم استورج لبز از افرادی نظیر شاون ویلکنسن (رئیس و بنیانگذار)، بن گلوب (رئیس اجرایی) جان کوین (مشترک بنیانگذار) و فیلیپ هاچینز (CTO و معمار اصلی) تشکیل شده‌است.

علاوه بر ارائه‌دهندگان فضای ذخیره سازی ابری مانند دراپ باکس (Dropbox)، گوگل درایو (Google Drive) و وان درایو (OneDrive)، از رقبای اصلی استورج می‌توان به سیا کوین(Siacoin) و فایل کوین (Filecoin) که هر دو پلتفرم ذخیره سازی ابری غیرمتمرکز هستند، اشاره کرد.سخن نهایی

استورج یک سیستم غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی توزیع شده‌ی فایل است که در آن اطلاعات هر فایل به صورت رمزنگاری شده نگهداری می‌شود. استورج بر اساس فناوری بلاک چین بیت کوین و به صورت نظیر به نظیر ساخته شده‌است تا فضای ذخیره‌سازی امن و کارآمد را برای کاربرانش فراهم کند. ایده اصلی ارز دیجیتال استورج این است که به کاربران اجازه می‌دهد از فضای استفاده نشده بر روی هارد دیسک خود سود به دست بیاورند.

مطالب مرتبط
گره بیت کوین: تفاوت بین گره‌های بیت کوین چیست و از چه طریقی می‌توان آنها را راه اندازی کرد؟
کریپتو کایجو (CryptoKaiju)، اسباب بازی کلکسیونی مبتنی بر توکن NFT
توکن های بهادار و کاربردی نسل نوظهوری از توکن های ایجاد شده در شبکه بلاکچین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان