منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  تپ روت بیت کوین (Taproot) چیست و چگونه به این شبکه کمک می‌کند؟
تپ روت بیت کوین (Taproot) چیست و چگونه به این شبکه کمک می‌کند؟

تپ روت بیت کوین (Taproot) چیست و چگونه به این شبکه کمک می‌کند؟

سعید درویشی
1400/01/04
۰

تپ روت (Taproot) و امضاهای اشنور(Schnorr) یکی از به‌روز‌رسانی‌های بیت کوین از زمان معرفی سگویت (SegWit) است. هدف تپ روت تغییر شیوه‌ی کار اسکریپت‌های بیت کوین با هدف بهبود حریم خصوصی، مقیاس پذیری و امنیت است. این بهبود‌ها با ترکیب تپ روت و یک ارتقای دیگر به نام امضاهای اشنور امکان‌پذیر می‌شوند.

تپ روت بیت کوین (Taproot) چیست و چگونه به این شبکه کمک می‌کند؟

هر فردی که با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا باشد، می‌داند که حریم خصوصی، مقیاس پذیری و امنیت از مهمترین دغدغه‌های این صنعت هستند. با وجود این که بیت کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان است، اما هنوز هم نتوانسته‌است این مسائل را حل کند. تاپ روت قصد دارد این کار را برای بیت کوین انجام دهد.چرا بیت کوین به تپ روت نیاز دارد؟

بیت کوین از ابتدا تا کنون فراز و نشیب‌های زیادی داشته‌است، اما توانسته‌است بازار ارزهای دیجیتال را سر پا نگه‌دارد. صرف‌نظر از تمام مسائلی که در سال‌های گذشته برای بیت کوین به وجود آمده‌است، از هک ام تی گوکس (Mt.Gox) گرفته تا هارد فورک‌های معروف بیت کوین، جامعه‌ی ارز دیجیتال با تکیه بر بیت کوین همچنان استوار ایستاده‌است.

اما در این میان مشکلاتی نیز وجود دارد که نمی‌توان از آنها غافل شد. یکی از بزرگترین این مشکلات، موارد مربوط به حریم خصوصی است. از آنجایی که بلاک چین بیت کوین عمومی است، هر کسی می‌تواند بر تراکنش‌هایی که در شبکه رخ می‌دهد نظارت کند. این امر برای برخی از منتقدان، یک نگرانی بزرگ به وجود آورده‌است.

می‌توان با استفاده از تکنیک‌هایی مانند کوین میکسینگ (Coin mixing) یا ترکیب سکه‌ها (CoinJoins)، میزان ناشناس بودن را در این بلاک چین افزایش داد. متأسفانه، هیچ یک از این تکنیک‌ها بیت کوین را به یک ارز خصوصی تبدیل نمی‌کند. اگرچه نمی‌توان در مورد به‌روزرسانی تپ روت چنین ادعایی کرد، اما ممکن‌است بتواند به افزایش میزان ناشناس ماندن در شبکه کمک کند.

پیش بینی شده‌است که به‌روزرسانی تپ روت بتواند اولین گام اساسی را در جهت حل مشکل حفظ حریم خصوصی بیت کوین بردارد. اما تپ روت چیست و چه فایده‌ای برای بیت کوین دارد؟ با بیت پارس همراه شوید تا پاسخ این سوالات را دریابید.

تپ روت (Taproot) چیست؟

تپروت یک سافت فورک (soft fork) است که اسکریپت‌های بیت کوین را برای افزایش حریم خصوصی و بهبود سایر عوامل مرتبط با معاملات پیچیده بهبود می‌بخشد. تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین می‌توانند از ویژگی‌های متفاوتی از جمله انتشار قفل‌ساعتی(timelock release)، نیازمندی‌های چند امضایی (multi-signature) و غیره، برای افزایش پیچیدگی‌شان استفاده کنند.

بدون تپ روت، هرکسی می‌تواند تراکنش‌هایی را که از این ویژگی‌های پیچیده استفاده می‌کنند، تشخیص دهد. با این حال تپ روت پوشاندن تمام قسمت‌های متحرک تراکنش‌های بیت کوین که شامل این ویژگی‌ها هستند، را امکان پذیر می‌کند. بنابراین حتی اگر یک تراکنش از این ویژگی‌ها استفاده کند، هنوز هم مانند یک تراکنش واحد به نظر می‌رسند. این به روز رسانی، پیروزی بزرگی برای طرفداران حریم خصوصی بیت کوین است.تپ روت و شبکه لایتنینگ

در واقع تپ روت اجازه می‌دهد تا اجرای یک اسکریپت بیت کوین را پنهان کرد. به عنوان مثال، در صورتی که بیت کوین با استفاده از تپ روت خرج شود، می‌توان یک معامله‌ی همتا به همتا (peer to peer) یا یک قرارداد هوشمند پیچیده را در یک کانال شبکه‌ی لایتنینگ (Lightning Network)، غیرقابل تشخیص کرد. بدین صورت هرکسی که یکی از این معاملات را تحت نظر داشته‌باشد، چیزی جز یک معامله‌ی همتا به همتا نخواهد دید. البته لازم به ذکر است که تپ روت کیف پول فرستنده و گیرنده را پنهان نمی‌کند.

تپ روت اولین بار در ژانویه 2018 توسط گرگ مکسول، توسعه‌دهنده‌ی کد هسته‌ی بیت کوین (Bitcoin Core)، رونمایی شد. تا این که در اکتبر 2020، تپ روت پس از درخواست پیتر وولی (Pieter Wuille)، به کتابخانه‌ی کد هسته‌ی بیت کوین افزوده شد. برای اینکه بتوان از این به روزرسانی استفاده‌کرد، گره‌های شبکه باید قوانین اجماع جدید تپ روت را به کار گیرند. این فرایند ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد.

تپ روت قرار است تا همراه با یک به‌روزرسانی جدید دیگر به نام امضای اشنور اجرا شود. این امضا نه تنها اجرای تپ روت را امکان‌پذیر می‌کند، بلکه ویژگی‌هایی مانند تجمیع امضا (signature aggregation) را نیز ممکن می‌سازد.

امضای اشنور (Schnorr signature) چیست؟

امضای اشنور شامل یک طرح امضای رمزنگاری است که توسط کلاس اشنور (Claus Schnorr) ریاضیدان و رمزنگار آلمانی تهیه شده‌است. با وجود اینکه امضای اشنور از سال 2008 ثبت شده‌بود، اما ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) خالق بیت کوین، از الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی (ECDSA) استفاده کرد. دلیل این که ECDSA به جای امضای اشنور انتخاب شد این بود که ECDSA قبلاً به صورت گسترده، قابل فهم، ایمن، کم‌حجم و متن باز استفاده شده‌بود.

با این حال ، توسعه‌ی امضای اشنور ممکن است آغاز نسل جدیدی از امضاهای دیجیتالی برای بیت کوین و سایر بلاک چین‌ها باشد.

یکی از مزایای اصلی امضاهای اشنور، این است که آنها می‌توانند از چندین کلید در یک معامله‌ی پیچیده بیت کوین استفاده کرده و یک امضای منحصر به فرد تولید‌کنند. این بدان معنی است که می‌توان امضاهای طرف‌های مختلفی که درگیر یک معامله هستند را در یک امضای اشنور تجمیع‌کرد. این فرایند به عنوان فرایند تجمیع امضا (signature aggregation) شناخته می‌شود.

تپ روت چگونه به بیت کوین کمک خواهد کرد؟

تپ روت پیشرفت‌های عمده‌ای در حریم خصوصی بیت کوین به وجود خواهد آورد. زمانی که تپروت با امضاهای اشنور ترکیب می‌شود، می‌تواند باعث افزایش کارایی شود. علاوه بر افزایش حریم خصوصی، تپ روت مزایای دیگری نیز برای بیت کوین به ارمغان خواهد آورد. این مزایا عبارتند از:

• برای انتقال و ذخیره در بلاک چین، مقدار داده‌ی کمی مورد نیاز است.
• با کمک تپرروت نرخ تراکنش در ثانیه (TPS) افزایش پیدا می کند.
• با استفاده از تپروت، هزینه معاملات کمتر خواهد شد.
• یکی دیگر از مزایای تپ روت این است که امضاها دیگر انعطاف پذیر نخواهند بود.

انعطاف پذیری امضا یکی از خطرات امنیتی بیت کوین است. قابلیت انعطاف امضا به این معنی است که تغییر امضای معامله قبل از تأیید نهایی آن، از نظر فنی امکان‌پذیر باشد. تغییر امضا قبل از نهایی شدن باعث می‌شود بیت کوین در معرض مشکل خرج کردن دوباره (double spending) قرار بگیرد. و در نتیجه یکپارچگی دفتر کل توزیع شده (distributed ledger) از بین برود.سخن نهایی

تپ روت یک به‌روز‌رسانی است که به صورت گسترده توسط جامعه‌ی بیت کوین حمایت شده‌است. در صورتی که تپ روت در کنار امضای اشنور مورد استفاده قرا بگیرد، باعث بهبود حریم خصوصی، مقیاس پذیری و امنیت بلاک چین بیت کوین می‌شود. بعلاوه این ارتقا می‌تواند محبوبیت شبکه‌ی لایتنینگ را افزایش داده و مولتی سیگ (multisig) را به چیزی فراتر از یک استاندارد صنعتی صرف تبدیل کند.
در نهایت این به‌روزرسانی باعث بهبود تجربه‌ی کاربری افرادی که در شبکه‌ی بیت کوین مشارکت دارند، می‌شود.

مطالب مرتبط
انباشت به جریان و بیت کوین: مدل استاک تو فلو (Stock to Flow) چه استفاده‌ای دارد؟
شاخص دامیننس بیت کوین (Bitcoin dominance) چیست و چه تاثیری بر ارزهای دیجیتال دارد؟
آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس