منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  تزوس (Tezos) چیست و همه چیز درباره این ارز دیجیتال کاربردی
ارز دیجیتال تزوس

تزوس (Tezos) چیست و همه چیز درباره این ارز دیجیتال کاربردی

رضا باغانی
1399/04/12
۰

تزوس (Tezos) چیست و همه چیز درباره این ارز دیجیتال کاربردی : اگر کمی اطلاعات در کریپتوکارنسی داشته باشید قطعا نام Tezos را شنیده اید. ارز دیجیتال تزوس که به انگلیسی Tezos نگارش می شود یکی از ارزهای دیجیتال مهم در جامعه کریپتوکارنسی محسوب می شود. اگر تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید اطلاعات زیادی درباره ارز دیجیتال تزوس می توانید کسب کنید.

تزوس (Tezos) چیست ؟

تزوس Tezos یک رمزارز مبتنی بر بلاک چین و یک بستر قراردادهای هوشمند برای ساختن برنامه های غیر متمرکز (dApps) است.

XTZ چیست؟

XTZ ، یا tez “حروف کوچک لاتین tz ” واحد پول بومی شبکه بلاک چین تزوس Tezos است. XTZ پول قابل برنامه ریزی است که با قرارداد هوشمند در بلاک چین تزوس Tezos ایجاد شده است.

چه چیزی تزوس Tezos را جذاب و منحصر به فرد می کند؟

  • بهینه سازی و ارتقاء پذیری

Tezos می تواند خود را از طریق یک فرآیند اصلاح پروتکل بدون نیاز به هاردفورک به روز کند. این امر به منظور سرعت بخشیدن به ایجاد نوآوری، کاهش احتمال گسست های مخرب، و با هماهنگی سهامداران در شبکه در یک بازه زمانی طولانی است.

تزوس (Tezos)

تزوس (Tezos)

قابلیت ارتقاء پذیری به توسعه دهندگانی که پروژه ی خود را در تزوس Tezos بنا کرده باشند، این اطمینان را می دهد که پروتکل تا مدت ها به راحتی کار خواهد کرد. Tezos برای ایستادگی در برابر زمان ساخته شده است.

  • اثبات سهام

پخت (Baking) برای تزوس Tezos معادل استخراج برای بیت کوین است. شرکت کنندگان (یعنی “گره ها یا نادز”) در Tezos منابع محاسباتی لازم برای حفظ شبکه را تأمین می کنند.

( Proof-of-Stake PoS) مکانیزمی است که توسط آن شرکت کنندگان تزوس Tezos در مورد وضعیت بلاک چین به اجماع می رسند. این کار چیزی مخالف آن چیزیست که در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قابل استخراج (اثبات کار) مشاهده می کنیم.

ارز دیجیتال تزوس را با XTZ نمایش می دهند که تز Tez نام دارد.

ساز و کار مبتنی بر اثبات سهام شرکت Tezos به عنوان بیکینگ شناخته می شود و دارای نمایندگی اختیاری است و به هر سهامدار اجازه می دهد بدون قفل کردن توکن های خود در شبکه، در اجماع شرکت کند.

رویکرد تزوس به اجماع به عنوان اثبات سهام در گردش (قابل نقد شدن در هر زمانی) توصیف شده است.

اثبات مشارکت باعث افزایش مقیاس پذیری و ترغیب سهامداران برای بالا بردن میزان همکاری می شود.

همچنین باعث افزایش هزینه حملات 51 درصد (زمانی که ماینرها کنترل بیش از 50 درصد یک شبکه بلاک چین را به دست بگیرند) می شود و همین طور اثرات مخرب زیست محیطی ماینینگ (اثبات کار) را ندارد.

تزوس Tezos در ژوئن سال 2018 میلادی به عنوان یکی از اولین شبکه های مهم اثبات سهام Proof-of-Stake راه اندازی شد.

Tezos از 19 ژانویه سال 2019 میلادی ، تا کنون نزدیک به 460 بیکر و بیش از 107 نمایندگی خدمات عمومی را ایجاد کرده است.

امنیت قرارداد هوشمند و تأیید رسمی

هیچ سیستمی نمی تواند جهانی یا بی قید و شرط باشد. با این حال ، Tezos و زبان پیمانکاری هوشمند آن ، میکلسون Michelson ، با در نظر گرفتن امنیت و تأیید رسمی طراحی شده اند.

تأیید رسمی به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا با استفاده از ریاضیات ثابت کنند که کدها با توجه به مشخصات رسمی یا خاصیت های ویژه، عملکرد صحیحی را انجام می دهد.

این امر به خوبی برای قراردادهای هوشمند مالی که دارای ارزش قابل توجهی در دنیای واقعی (به عنوان مثال دارایی های توکن شده، وام و غیره) هستند، که به ضمانت هایی برای جلوگیری از بین رفتن و یا مسدود شدن بودجه به دلیل اشکالات در کد، نیاز دارند، مناسب است.

ارز دیجیتال تزوس

ارز دیجیتال تزوس

چرا حکومت رسمی؟

شبکه های غیرمتمرکز بلاک چین (بیشتر نرم افزارهای متن باز ) با چالش های ذاتی مانند : پایداری، پیشرفت پذیری و تراز تشویقی روبرو هستند :

چون پروژه های منبع باز غالباً توسط معدود داوطلبان برای به دست آوردن پول ناچیزی اداره می شوند دچار پیشرفت آهسته و حتی رکود می شوند.

در غیر این صورت، سازمان ها و ارائه دهندگان محصولات عمومی مجبور به جستجوی کمک های مالی، حمایت مالی شرکت ها یا سرمایه گذاران هستند که همه این موارد ممکن است انگیزه هایی را ایجاد کند که در کل شبکه ناهنجاری بوجود بیاورد.

نقشه راه های فنی (یا فقدان آن) توسط یک گروه کوچک تعیین می شود، که ممکن است با شبکه بزرگتر هم سلیقه باشند یا نباشند.

ارتقاء ها اغلب به هر اپراتور گره نیاز دارند تا نرم افزار جدید (هاردفورک) را بارگیری و اجرا کند. این امر مستلزم هماهنگی گسترده از طریق رسانه های اجتماعی یا کانال های دیگر برای اطلاع کاربران از تغییرات جدید است.

به دلیل هزینه بالای هماهنگی، ارتقاء ها اغلب در هم تنیده می شوند و به ندرت به موقع مورد استفاده قرار می گیرند.

آیا می دانستید که ارز دیجیتال تزوس یکی از بهترین های کریپتوکارنسی محسوب می شود.

ماینرها (یا اعتبارسنج ها) یک شبکه می توانند ناهنجاری هایی را برای شبکه کلی ایجاد کنند.

چگونگی روبرو شدن یک شبکه با این چالش ها، تکامل یک شبکه را تعیین می کند و همه چیز را تحت تأثیر قرار می دهد.

تزوس Tezos برای رفع این چالش ها از طریق مکانیسم حاکمیت زنجیره ای و الگوریتم اجماع مبتنی بر اثبات سهام، طراحی شده است :

دارندگان توکن می توانند با انتخاب بیکر در تصویب / رد نسخه بهینه سازی شرکت کنند

گره های تزوس Tezos بدون نیاز به ارتباط خارج از زنجیره، به طور خودکار به آخرین نسخه پروتکل تغییر می کنند

اثبات سهام در گردش در تزوس Tezos برای تراز کردن شرکت کنندگان در شبکه طراحی شده است و هر دارنده توکن می تواند با استفاده از تورم مانع تقلیل سرمایه ی خود شود.

تزوس برای استفاده در کدام موارد مناسب است؟

سیستم عامل های قرارداد هوشمند مانند تزوس Tezos یا اتریوم Ethereum اجازه می دهند تا کد دلخواه را به روشی با حداقل اعتبار اجرا کنید.

با این حال، برنامه های خاص که بر امنیت قراردادهای هوشمند متمرکز هستند ممکن است بر اساس حاکمیت رسمی برای تزوس Tezos مناسبتر باشند. در زیر به چند مورد اشاره خواهیم کرد :

دارایی های دیجیتال

دارایی هایی مانند پول دیجیتالی، املاک و مستغلات توکنی شده، استیبل کوین ها، کلکسیون دیجیتال و غیره به ویژه برای Tezos مناسب هستند.

در بلاکچین هایی بدون مکانیسم های حاکمیت رسمی، پروژه های مربوط به دارایی بصورت گسترده ای ایجاد شده اند، و این باعث شده در پروتکل نرم افزار، قدرت نرم قابل توجهی را به دست می آورند.

از نظر تئوری دارایی در هر دو فورک ناپایدار و پایدار وجود دارد، اما صادرکننده دارایی در تزوس فقط برای یکی از این دو امتیاز ویژه ای در نظر می گیرد.

اجتناب از فورک های بحث ناپایدار می تواند باعث حفظ ارزش و هماهنگی در اطراف یک شبکه شود و تزوس Tezos را به یک پلتفرم قانع کننده برای عرضه دارایی های دیجیتال تبدیل کند.

اگرچه هیچ سیستمی نمی تواند بدون قید و شرط ایمن باشد، اما زبان قرارداد هوشمند Tezos ، میکلسون Michelson ، با در نظر گرفتن امنیت و تأیید رسمی طراحی شده است. با توجه به ماهیت نابخشودنی اشکالات در قراردادهای هوشمند، این امر به ویژه برای قراردادهای هوشمند که دارایی هایی با ارزش بالا دارند، بسیار مهم است.

قراردادهای مالی با حداقل اعتبار

برای قراردادهای مالی مانند صرافی های غیرمتمرکز، تهاتر، وام و غیره درجه بالایی از صحت و راستی الزامی است.

شبکه های بلاک چین غیرمتمرکز ارزش خود را از نبود شخص ثالث قابل اعتماد به دست می آورند، اما باعث می شود در صورت بروز هرگونه اشکال در کد بلاک چین کل سرمایه های آن از بین برود که این برای کاربران قطعا اشتباهی نابخشودنی خواهد بود.

در مقياس كافی، بهره برداری از قرارداد هوشمند می تواند چالش هايی را برای طرز اداره بلاک چین ها ايجاد كند :

هک بدنام DAO به مبلغ 150 میلیون دلار به دلیل اشکال معروف به سوء استفاده ارسال بازگشتی رخ داد و در نهایت باعث شد جامعه اتریوم به فورک های اتریوم و اتریوم کلاسیک متوصل شوند.

اشکال در کیف پول Mulit-Sig Parity باعث شد بیش از 500،000 اتریوم (در آن زمان 150 میلیون دلار) منجمد شود و به بحث EIP-999 منجر شود.

میکلسون، قرارداد پیمانکاری هوشمند تزوس Tezos ، تأیید رسمی را تسهیل می کند، تکنیکی که در صورت پیاده سازی صحیح، از لحاظ ریاضی صحت کد را اثبات می کند، باعث افزایش امنیت حساس ترین یا سنگین ترین قراردادهای هوشمند مالی و کاهش احتمال بروز اشکالات می شود.

تکنیک تأیید رسمی به طور گسترده در زیرساخت های نرم افزاری مهم مانند ماموریت های هواپیمایی، راکتورهای هسته ای و وسایل نقلیه خودران اجرا می شوند.

تزوس Tezos آرزو می کند که این سطح سخت گیری را به عرصه قراردادهای هوشمند با ارزش مالی بالا و برنامه های غیر متمرکز برساند.

مطالب مرتبط
لایت کوین Litecoin
پروژه های وب 3.0 (Web3)، چرا باید در نسل بعدی اینترنت سرمایه گذاری کنیم؟
ارز دیجیتال QLC، نسل بعد بلاک چین های عمومی برای خدمت کردن به عنوان سرویس (NAAS)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether