قیمت بیت کوین
۷۸۳,۳۶۴,۹۶۳تومان
31,648دلار
0.17
قیمت اتریوم
۳۲,۱۲۵,۴۲۲تومان
1,298.20دلار
0.05
قیمت تتر
۲۴,۷۵۰تومان
1دلار
0.06
قیمت پولکادات
۴۱۷,۲۷۹تومان
16.85دلار
5.38
خانه  »  آموزش  »  آموزش تکنیکال  »  شاخص مقاومت نسبی (RSI) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟

شاخص مقاومت نسبی (RSI) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟

آموزش تکنیکال
سعید درویشی
10 دی 99
۰
47
شاخص مقاومت نسبی (RSI) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟

از بازارهای سنتی تا بازارهای ارزهای دیجیتال، بیشتر معامله گران برای انجام تحلیل تکنیکال به ابزارهای تخصصی اعتماد می‌کنند. شاخص مقاومت نسبی (RSI) یکی از مهم‌ترین آن‌هاست.

شاخص مقاومت نسبی (RSI) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟

شاخص مقاومت نسبی (RSI) چیست؟

تجزیه و تحلیل فنی یا تکنیکال (TA) اساساً روشی برای بررسی رویدادهای قبلی بازار در جهت آزمایش و پیش بینی روندهای آینده و اقدام قیمت‌ها است. از بازارهای سنتی تا بازارهای ارزهای دیجیتال، بیشتر معامله گران برای انجام تحلیل تکنیکال به ابزارهای تخصصی اعتماد می‌کنند. شاخص مقاومت نسبی (RSI) یکی از مهم‌ترین آن‌هاست.

شاخص قدرت نسبی (RSI) یک شاخص تحلیل تکنیکال (TA) است. این شاخص در اواخر دهه 1970 به عنوان ابزاری برای بررسی عملکرد سهام در یک دوره خاص تولید شده است. این شاخص اساساً نوسانگر حرکتی است که اندازه حرکات قیمت و همچنین سرعت این حرکات را اندازه گیری می‌کند. شاخص مقاومت نسبی (RSI) بسته به مشخصات معامله گر و تنظیمات تجاری آن‌ها می‌تواند یک ابزار بسیار مفید باشد.

شاخص مقاومت نسبی توسط جی ولز وایلدر (J. Welles Wilder) در سال 1978 ایجاد شده است. این شاخص در کتاب جدید مفاهیم موجود در سیستم‌های معاملات فنی، همراه با سایر شاخص‌های تحلیل‌های تکنیکال مانند پارابولیک Parabolic SAR، متوسط دامنه واقعی (ATR) و شاخص میانگین جهت (DX) معرفی شد.

وایلدر قبل از اینکه یک تحلیلگر تکنیکال شود، به عنوان مهندس مکانیک و توسعه دهنده املاک و مستغلات کار می‌کرد. او از سال 1972 تجارت سهام را آغاز کرد اما خیلی موفق نبود. چند سال بعد، وایلدر تحقیقات و تجربیات تجاری خود را در فرمول‌ها و شاخص‌های ریاضی جمع آوری کرد. این تجربیات بعدها توسط بسیاری از بازرگانان در سراسر جهان پذیرفته شد. این کتاب فقط در مدت شش ماه نوشته شده است. علی رغم اینکه قدمت آن به دهه 1970 بازمی گردد، امروزه همچنان به بسیاری از چارتیست ها و بازرگانان به آن علاقه دارد.


تحلیل تکنیکال (TA) چگونه به وجود آمد؟ درآمدی بر تئوری داو (dow) چارچوب تحلیل فنی بازار


نشانگر RSI چگونه کار می‌کند؟

به طور پیش فرض، شاخص مقاومت نسبی RSI تغییرات قیمت دارایی را طی دوره‌های 14 تایی بررسی می‌کند. این دوره‌ها می‌توانند 14 روز در نمودارهای روزانه، 14 ساعت در نمودارهای ساعتی و غیره باشند. این فرمول میانگین رشد قیمتی را که دارایی در این مدت داشته است، بر میانگین ضرری که متحمل شده تقسیم می‌کند. سپس داده‌ها را در مقیاس 0 تا 100 اعلام می‌کند.

همانطور که گفته شد، شاخص مقاومت نسبی RSI یک شاخص حرکت است. شاخص حرکت نوعی ابزار معاملاتی فنی است که نرخ تغییر قیمت (یا داده) را اندازه گیری می‌کند. هنگامی که حرکت افزایش می‌یابد و قیمت در حال افزایش است، این نشان می‌دهد که سهام به طور فعال در بازار خریداری می‌شود. اگر حرکت به سمت نزولی افزایش یابد، این نشانه افزایش فشار فروش را مشخص می کند.

چگونه با استفاده از RSI نقاط ورود و خروج به بازار را بیابیم؟

شاخص مقاومت نسبی همچنین یک شاخص نوسانی است. این شاخص برای تعیین نقطه ورود و خروج بسار مناسب است. در مرحله خرید بیش از حد شما می توانید خارج شوید و یا در منطقه فروش بیش از حد وارد بازار شوید. این شاخص قیمت دارایی را در مقیاس 0 تا 100 با در نظر گرفتن دوره 14 تایی ارزیابی می‌کند. عدد 30 یا کمتر RSI نشان می‌دهد که دارایی احتمالاً به پایین‌ترین سطح قیمتی خود رسیده است. این در بازارهای مالی به فروش بیش از حد یا قوی معروف است. RSI بالای 70 نشان می‌دهد که قیمت دارایی احتمالاً نزدیک به بالاترین قیمت خود است. این شرایط هم در بازارهای مالی خرید بیش از حد یا قوی در آن دوره نامیده می‌شود.

تنظیمات دوره پیش فرض شاخص مقاومت نسبی 14 تایی است. با این حال معامله گران می‌توانند برای افزایش حساسیت (دوره‌های کوتاه‌تر) یا کاهش حساسیت (دوره‌های طولانی‌تر)، آن را تغییر دهند. بنابراین، یک شاخص مقاومت نسبی 7 روزه نسبت به 21 روزه نسبت به حرکت قیمت حساس‌تر است. علاوه بر این، در تنظیمات معاملات کوتاه مدت می‌توان شاخص RSI را طوری دیگر در نظر گرفت. در این موارد 20 و 80 به عنوان سطح فروش بیش از حد و خرید بیش از حد (به جای 30 و 70) در نظر گرفته می‌شود. بنابراین احتمال ارائه سیگنال‌های کاذب کمتر می‌شود.نحوه استفاده از شاخص مقاومت نسبی RSI بر اساس واگرایی

شاخص مقاومت نسبی 30 و 70 می‌توانند شرایط بالقوه فروش بیش از حد و خرید بیش از حد در بازار را نشان دهد. علاوه براین معامله گران همچنین از RSI برای پیش بینی روند معکوس استفاده می‌کنند. البته این شاخص برای تشخیص سطح حمایت و مقاومت نیز استفاده می‌شود. چنین رویکردی مبتنی بر واگرایی‌های به اصطلاح صعودی و نزولی است.

واگرایی صعودی شرایطی است که قیمت و میزان شاخص مقاومت نسبی RSI در جهت مخالف حرکت می‌کنند. بنابراین، زمانی که RSI افزایش می‌یابد، پایین‌ترین سطح را ایجاد می‌کند. این در حالی است که قیمت کاهش می‌یابد، و پایین‌ترین سطح خود را ایجاد می‌کند. این واگرایی “صعودی” نامیده می‌شود و نشان می‌دهد که با وجود روند نزولی قیمت، قدرت خرید قوی‌تر می‌شود.

در مقابل، واگرایی نزولی نشان می دهد که علی رغم افزایش قیمت، بازار شتاب خود را از دست می‌دهد. بنابراین، میزان RSI افت می‌کند و بالاترین میزان را ایجاد می‌کند. این درحالی است که قیمت دارایی افزایش می‌یابد و بالاترین سطح را ایجاد می‌کند.

به خاطر داشته باشید، واگرایی‌های RSI در روندهای شدید بازار چندان قابل اعتماد نیستند. این بدان معنی است که روند نزولی قوی ممکن است واگرایی‌های سرسخت را پیش از رسیدن به پایین‌ترین سطح واقعی، نشان دهد. به همین دلیل، واگرایی‌های RSI برای بازارهای کم نوسان (با حرکات جانبی یا روندهای ظریف) مناسب‌ترند.صحبت‌های پایانی

چندین فاکتور مهم وجود دارد که باید هنگام استفاده از نشانگر شاخص مقاومت نسبی در نظر گرفته شود، مانند تنظیمات، میزان (30 و 70) و واگرایی‌های صعودی / نزولی. با این حال، همیشه باید به خاطر داشته باشید که هیچ شاخص فنی 100٪ کارآمد نیست. به ویزه اگر از آن‌ها به تنهایی استفاده شود. بنابراین، معامله گران باید از شاخص RSI همراه با سایر شاخص‌ها استفاده کنند تا از سیگنالهای غلط جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط
باندهای-بولینگر-(Bollinger-Bands-(BB
آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال
تحلیل تکنیکال (TA) چگونه به وجود آمد؟ درآمدی بر تئوری داو چارچوب تحلیل فنی بازار
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
فیلم آموزش بلاک چین
آموزش بیت کوین به صورت ساده
ترید و سرمایه گذاری
بیت کوین و دیفای با یکدیگر بازار ارزهای دیجیتال را رو به پیشرفت رهبری می‌کنند
درآمد منفعل ارزهای دیجیتال: چگونه از اندوخته‌های خود درآمد کسب کنیم؟
سفارشات صرافی بایننس؛ چگونه معامله در صرافی بایننس را شروع کنیم
قانون گذاری دیفای: سال 2020 شکوفایی دیفای رقم خورد آیا 2021 سال قانونمند شدن آن است؟
سقوط بورس چیست و چگونه رخ می‌دهد؟ همه چیز درباره اصطلاح دوشنبه سیاه