قیمت بیت کوین
۱,۲۲۸,۷۰۴,۰۰۶تومان
47,488دلار
4.04
قیمت اتریوم
۳۸,۲۷۰,۲۵۳تومان
1,479.17دلار
5.99
قیمت تتر
۲۵,۸۷۶تومان
1دلار
0.02
قیمت کاردانو
۲۹,۴۹۶تومان
1.14دلار
0.58
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  شبکه تور (Tor Network) چیست؟ شبکه‌ای برای حفظ حریم خصوصی کاربران اینترنت

شبکه تور (Tor Network) چیست؟ شبکه‌ای برای حفظ حریم خصوصی کاربران اینترنت

آشنایی با بلاک چین
رضا باغانی
11 نوامبر 20
۰
شبکه تور (Tor Network) چیست؟ شبکه‌ای برای حفظ حریم خصوصی کاربران اینترنت

شبکه تور راهی برای استفاده از یک اینترنت بدون نظارت ISP هاست. این شبکه نامش را از عبارت (The Onion Router) به معنای روتر پیازی گرفته است زیرا اطلاعات شما را در لایه های متعددی رمزنگاری می کند.

شبکه تور (Tor Network) چیست؟ شبکه‌ای برای حفظ حریم خصوصی کاربران اینترنت

شبکه تور (Tor Network) چیست؟ شبکه‌ای برای حفظ حریم خصوصی کاربران اینترنت

مقدمه

اینترنتی که احتمالاً برای خواندن این مقاله از آن استفاده می‌کنید بویی از حفظ حریم خصوصی شما نبرده است. ناظران می‌توانند مکان شما را بفهمند. همچنین با استفاده از مواردی مانند کوکی‌ها یا ردپای دستگاهتان، می‌توانند اطلاعات شگفت انگیزی در مورد عادات آنلاین شما به دست آورند.

شما ممکن است با این کار کنار آمده باشید، اما همه مردم اینگونه نیستند. خصوصاً وقتی نرم افزارهای موجود با آسودگی نسبی می‌توانند حریم خصوصی شما را افزایش دهند. در این مقاله، نگاهی خواهیم انداخت به شبکه تور (TorNetwork)، یکی از ابداعات صنعت رمزنگاری که فعالان حریم خصوصی در سراسر جهان از آن استقبال می‌کنند.شبکه تور چیست؟

کلمه تور TOR مخفف عبارت (The Onion Router) به معنای روتر پیازی است. تور یک فناوری از صنعت رمزنگاری برای محافظت از فعالیت آنلاین شما در برابر ناظران اینترنت است. این سرویس به یک شبکه توزیع شده همتا به همتا چیزی شبیه به بلاکچین متکی است. این شبکه پیام‌های شما را به سروری که می‌خواهید با آن تعامل داشته باشید منتقل می‌کند.

به دلیل ساختار شبکه، سرور نمی‌داند شما کی هستید، مگر اینکه وارد سیستم شوید. ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما می‌تواند ببیند که شما از رمزنگاری شبکه تور استفاده می‌کنید، اما آنها هیچ راهی برای دانستن آنچه شما در حال مرور هستید ندارید.

ناشناس بودن تور از طریق چیزی به نام مسیریابی پیازی حاصل می‌شود. با رمزگذاری ارتباطات خود و “رمزگشایی” آن‌ها در اطراف شبکه‌ای از گره‌ها، هیچ کس نمی‌تواند رد منشأ بگیرد.

مسیریابی پیاز چگونه کار می‌کند؟

بیایید به این سؤال با یک سؤال دیگر پاسخ دهیم – پیازها چه ارتباطی با حریم خصوصی دارند؟ همانطور که مشخص شد، درست مانند پیاز، بسته‌هایی که از طریق شبکه تور ارسال می‌کنید دارای لایه‌هایی هستند. پیام خود را می‌گیرید و آن را رمزگذاری می‌کنید تا لایه اول تشکیل شود. سپس این پیام بسته بندی شده را می‌گیرید و یک لایه دیگر اضافه می‌کنید. این بار، آن را با یک کلید دیگر نیز رمزگذاری می‌کنید. شما این کار را برای بار سوم انجام می‌دهید (دوباره با یک کلید متفاوت). در نهایت این اطلاعات به چیزی شبیه می‌شود که از نظر ساختار رمزنگاری شبیه به پیاز است.

اگر کسی بخواهد به هسته پیاز ما برود، باید بتواند هر سه لایه را رمزگشایی کند. حال ما باید اطمینان حاصل می‌کنیم که هیچ شخص واحدی نمی‌تواند چنین کاری را انجام دهد. ما سه همتا را در شبکه انتخاب می‌کنیم (آن‌ها را آلیس، باب و کارول صدا کنید). ما از سه کلید استفاده می‌کنیم، اما هر همتا فقط می‌تواند یک کلید را داشته باشد.

قبل از اینکه پیام به نقطه پایانی خود برسد، ابتدا به آلیس، سپس به باب و در آخر به کارول ارسال می‌شود، که به عنوان گره خروجی عمل می‌کند. کارول آخرین شخصی است که پیام پیازی ما را دریافت می‌کند، بنابراین ما ابتدا پیام خود را با کلیدی که او می‌داند رمزگذاری می‌کنیم. باب در وسط است، بنابراین ما داده‌های خود را با کلیدی لایه دوم رمزگذاری می‌کنیم. اما ما پیش از این مقداری اطلاعات اضافه خواهیم کرد که به باب می‌گوید در کجا باید اطلاعات را ارسال کند (مثلاً به کارول). در آخر، ما تمام این اطلاعات (به علاوه دستورالعمل ارسال بسته به باب) را با استفاده از کلیدی که آلیس در اختیار دارد، جمع می‌کنیم.مثالی از عملکرد شبکه تور در دنیای واقعی

به جز در مسیریابی پیاز، دیگر بازیکنان را نمی‌توانید ببینید. همه شما در اتاق‌های مختلفی هستید، اما می‌توانید بسته را از سوراخ دیوارها عبور دهید. شما بسته را درست می‌کنید. بیرونی‌ترین بسته بندی دارای برچسبی است که روی آن نوشته شده است “آلیس”، به این معنی که فقط او می‌تواند آن را باز کند. شما آن را از سوراخ دیوار عبور می‌دهید.

آلیس لایه را جدا می‌کند. او می‌بیند که گیرنده بعدی باب است، بنابراین او آن را از طریق سوراخ دیگری در دیوار تحویل می‌دهد. لایه را کنده و به کارول می‌دهد. وقتی به او می‌رسد، او آن را باز می‌کند تا پیام را پیدا کند.

کارول مقاله‌ای را چاپ می‌کند، سپس آن را در کاغذ خود می‌پیچد و دوباره به باب منتقل می‌کند، که آن را در مقاله خود می‌پیچد. در آخر، آلیس آن را در لایه سوم پیچیده و به شما می‌دهد. می‌توانید هر سه لایه را باز کنید. طولی نخواهد کشید که از بهترین خدمت صنعت رمزنگاری برای انسان لذت می‌برید.

معایب استفاده از شبکه تور

شبکه تور فقط اجراکننده مسیریابی پیاز است و توسط پروژه Tor حفظ می‌شود. مانند تصویر زیر، از سه هاپ استفاده می‌کند تا منبع پیام را مبهم کند. هیچ محدودیتی در لایه بندی ندارید. اگر بخواهید می‌توانید پروتکلی با چندین لایه رمزگذاری داشته باشید.

شبکه تور (Tor Network) چیست؟ شبکه‌ای برای حفظ حریم خصوصی کاربران اینترنت

شبکه تور (Tor Network) چیست؟ شبکه‌ای برای حفظ حریم خصوصی کاربران اینترنت

 

گرچه هاپ های اضافی هزینه دارند. اگر تا به حال از مرورگر شبکه تور استفاده کرده‌اید، احتمالاً متوجه شده‌اید که سرعت آن به مراتب کندتر از مرورگر معمولی شما است. این منطقی است زیرا شما مستقیماً با سرور ارتباط برقرار نمی‌کنید. اطلاعات در یک مسیر پیچیده به مقصد ارسال می‌شوند و باید در هر مرحله تغییر یابند.

هرچه بیشتر هاپ داشته باشید، مدت زمان بیشتری برای برقراری ارتباط نیاز دارید. سه لایه به اندازه کافی محافظت شده در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که گره خروجی کارول قادر است آنچه را که به سرور ارسال می‌کنید، مشاهده کند مگر اینکه رمزگذاری شده باشد. بنابراین اگر اعتبارنامه (ایمیل، گذرواژه) را در متن ساده منتقل کنید، می‌توانید مزایای حریم خصوصی را از بین ببرید.چرا از تور استفاده کنیم؟

شبکه تور به نظر یک محیط فاسد ایجاد می‌کند. از نظر بسیاری، این مترادف با بازار مواد مخدر، اسلحه و سایر کالاها و خدمات غیرقانونی است. در کنار سایر فناوری‌های افزایش حریم خصوصی مانند ارزهای دیجیتال حریم خصوصی، خدمات پیاز و رمزنگاری کلید عمومی، شبکه تور به کاربران امکان می‌دهد تا با درجه بالایی از رازداری تعامل داشته باشند.

به نوعی، استفاده از شبکه تور توسط مجرمان تأیید شورانگیزی برای قابلیت های این سیستم است. اگر آزادی شخصی به حریم خصوصی او بستگی دارد، ابزارهایی که آنها استفاده می‌کنند احتمالاً برای این اهداف مناسب هستند. علاوه بر این شما می‌توانید یک افشاگر و از دست دولتتان مخفی شده باشید. یا شما می‌توانید یک فرد معمولی باشید که نمی‌خواهد ISP شما در مکالمات خود با دوستان و خانواده جستجو کند. هدف شما از استفاده از تور مهم نیست. فناوری‌هایی مانند شبکه تور پیشکش صنعت رمزنگاری برای افزایش حریم خصوصی همه هستند.

شبکه تور و بلاکچین ها چوب جادو نیستند. اگر طریقه استفاده از آن را بلد نباشید، به راحتی می‌توانید اطلاعات شخصی خود را فاش کنید. حتی مواردی مانند JavaScript می‌تواند اطلاعات شما را نمایان کند.

کلام پایانی

شبکه تور – و به طور کلی مسیریابی پیاز – اجزای اصلی در فضای حریم خصوصی دیجیتال هستند. تقریباً ناشناس ماندن کامل در اینترنت غیرممکن است. با این حال با یک بارگیری ساده، کاربران می‌توانند از تجربه مرور بدون چشم کنجکاو لذت ببرند. این ابزارها برای فرار از سانسور و دفاع از حق اساسی شما در حفظ حریم خصوصی بسیار مهم هستند. این شبکه یکی از کاربردهای صنعت رمزنگاری به غیر از امور مالی و ارزهای دیجیتال است.

مطالب مرتبط
وی چین VeChain بلاک چینی برای کنترل اصالت فیزیکی محصولات و جلوگیری از کلاهبرداری
هدرا هش گراف (Hedera Hashgraph) چیست؟ نوآوری در دل فناوری بلاکچین
شبکه نظیر به نظیر (peer-to-peer) چیست و چه نقشی در ارزهای دیجیتال دارد؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ترید و سرمایه گذاری
دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست.
امنیت کیف پول صرافی: آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول صرافی کار عاقلانه‌ای است؟
یلد فارمینگ یونی سواپ: راهنمای کسب درآمد از تامین نقدینگی صرافی غیرمتمرکز
راهنمای بایننس اسمارت چین: چگونه می توان از (BSC)، بلاک چین جدید بایننس استفاده کرد؟
توکن های صرافی غیرمتمرکز: 6 توکن دکسی (DEX) که در سال 2021 رشد شدیدی را تجربه کردند