منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  تورچین (THORChain) چیست و چگونه به حل مشکلات دیفای کمک می کند؟
تورچین (THORChain) چیست و چگونه به حل مشکلات دیفای کمک می کند؟

تورچین (THORChain) چیست و چگونه به حل مشکلات دیفای کمک می کند؟

سعید درویشی
1400/04/15
۰

تورچین (THORChain) یک پروتکل نقدینگی میان زنجیره‌ای غیرمتمرکز است که امکان مبادله‌‌ی غیر متمرکز دارایی‌های دیجیتال را فراهم می‌کند. توکن RUNE به اکوسیستم تورچین قدرت می‌بخشد. این پروتکل از تندرمینت و کازموس اس دی کی بهره می‌گیرد.

تورچین اساساً به کاربران امکان می‌دهد تا توکن ‌ها را در بلاک چین‌های مختلف بدون نیاز به رپینگ (Wrapping) یا بسته بندی یا استفاده از توکن‌های واسطه مبادله کنند. بنابراین، تورچین به جای استفاده از یک صرافی متمرکز مانند کوین بیس (Coinbase) برای خرید و فروش بیت کوین و اتریوم، این امکان را فراهم می‌کند که شما مبادله را بدون از دست دادن حضانت بر دارایی‌های خودتان انجام دهید.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

 • تورچین (THORChain) چیست؟
 • تورچین چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • توکن RUNE و چه کاربردهایی دارد؟
 • توکن RUNE را از کجا می‌توان خرید؟
 • حامیان و سرمایه‌گذاران برجسته‌ی تورچین
 • بیوگرافی و تاریخچه‌ی شرکت THORChain

تورچین (THORChain) چیست؟

تورچین (THORChain) یک پروتکل نقدینگی میان زنجیره‌ای غیرمتمرکز است که امکان مبادله‌‌ی غیر متمرکز دارایی‌های دیجیتال را فراهم می‌کند. توکن RUNE به اکوسیستم تورچین قدرت می‌بخشد. این پروتکل از تندرمینت و کازموس اس دی کی بهره می‌گیرد.

تورچین اساساً به کاربران امکان می‌دهد تا توکن ‌ها را در بلاک چین‌های مختلف بدون نیاز به رپینگ (Wrapping) یا بسته بندی یا استفاده از توکن‌های واسطه مبادله کنند. بنابراین، تورچین به جای استفاده از یک صرافی متمرکز مانند کوین بیس (Coinbase) برای خرید و فروش بیت کوین و اتریوم، این امکان را فراهم می‌کند که شما مبادله را بدون از دست دادن حضانت بر دارایی‌های خودتان انجام دهید.

تورچین در سال 2018 به عنوان ابزاری برای مبادله دارایی‌های دیجیتالی بدون نیاز به صرافی متمرکز، راه اندازی شد. این پروتکل به دلیل فراهم آوردن امکان دسترسی آسان به نقدینگی، قیمت‌های مقاوم در برابر دستکاری، نقدینگی قطعی و همیشگی برای همه دارایی‌ها و پاداش مشترک در میان تمام شرکت‌کنندگان، مورد استقبال قرار گرفته است.

این پروژه شفافیت کاملی در مورد نقدینگی و منطق کل شبکه ارائه می‌دهد. تورچین هر هفته در مورد پیشرفت و توسعه پروتکل به کاربران خود اطلاعات می‌دهد.

تورچین چه ویژگی‌هایی دارد؟

بله تورچین غیرحضانتی است. به این معنا که شما کنترل کاملی بر دارایی‌های دیجیتال خود حین مبادله دارید. محور اصلی و اساسی تورچین این است که در مقابل تمرکز گرایی مقاوم است. در حالی که همزمان مشکل بزرگ صرافی‌های غیرمتمرکز را حل می‌کند: یعنی مشکل کمبود نقدینگی. علاوه بر این تورچین از این جهت منحصر به فرد است که دارایی‌ها را بسته بندی نمی‌کند. یعنی با کمک این پروتکل نیازی به WBTC نخواهید داشت!

تورچین بر روی حل چندین مشکل امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) نیز فعالیت می‌کند. این پروتکل از استخرهای نقدینگی مداوم (continuous liquidity pools) یا CLP برای تأمین نقدینگی بازارسازان خودکار (AMM) استفاده می‌کند. تورچین با استفاده از این CLPها نیاز به فیدهای قیمت خارجی یا اوراکل‌ها را از بین می‌برد.

تورچین همچنین از هزینه‌های مبتنی بر لغزش برای نگه داشتن قیمت نقدینگی در مقدار مورد نظر و برای جلوگیری از ضرر ناگهانی (impermanent loss) استفاده می‌کند. THORChain یک شبکه‌ی مبتنی بر تندرمیت (Tendermint) است. تندرمیت ابزاری است که توسعه دهندگان می‌توانند با استفاده از آن از مبانی توسعه بلاک چین مانند رمزنگاری فاکتور گرفته و مستقیما بر روی توسعه‌ی سطح بالا و توسعه دیفای کنند.

تورچین از الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای جلوگیری از هرگونه حمله سیبل (Sybil) استفاده می‌کند. در یک حمله سیبل، مهاجم سیستم تائید اعتبار یک شبکه را از کار انداخته و با جعل هویت در شبکه تداخل ایجاد می‌کند.

گروه‌های کاربری تورچین

در اکوسیستم تورچین دو گروه کاربر اصلی وجود دارد: کاربران و تامین کنندگان نقدینگی.

 1. کاربران شرکت کنندگان اصلی شبکه هستند که از سرویس‌های میان زنجیره‌ای برای معامله توکن‌ها استفاده می‌کنند.
 2. تأمین کنندگان نقدینگی نیز نقدینگی را به استخرهای مختلف اضافه می‌کنند و امکان مبادله توکن را فراهم می‌کنند.

تمام نقدینگی توسط توکن‌های RUNE تامین شده و در خزانه‌های جداگانه‌ای که توسط گره‌های شبکه نیرو می‌گیرند، نگهداری می‌شود.

توکن RUNE

توکن RUNE بخشی جدایی ناپذیر اکوسیستم تورچین است. این توکن یک توکن BEP2 است که در تمام استخرهای نقدینگی استفاده می‌شود. توکن RUNE هولدرها را قادر می‌سازد تا با تامین نقدینگی صرافی‌ها یا اجرای گره‌هایی که شبکه را ایمن می‌کنند، RUNE بیشتری کسب کنند.

تمام توکن‌های RUNE با نسبت 1: 1 با دارایی‌ها متناظر شده و امکان ایجاد ارتباط یکپارچه میان استخرها را فراهم می‌کنند. همچنین توکن RUNE به عنوان پاداش به تامین‌کنندگان نقدینگی داده می‌شود. مقدار این پاداش‌ها به طور متوسط یک سوم درآمد شبکه است و مشوقی برای تامین کنندگان نقدینگی است.

RUNE همچنین به امنیت شبکه تورچین کمک می‌کند. زیرا از آنجایی که دو سوم درآمد شبکه به نودها داده می‌شود، داشتن نقش تامین کننده‌ی نقدینگی در این شبکه سود بیشتری نسبت به آلوده‌سازی سیستم دارد.

کارکردهای توکن RUNE

این توکن اهداف مختلفی را شامل می‌شود. بخشی از این اهداف عبارتند از:

 1. نقدینگی: به عنوان یک دارایی برای تامین نقدینگی.
 2. امنیت: به عنوان مکانیزمی مقاوم در برابر حملات سیبل. حمله سیبل، زمانی رخ می‌دهد که در یک شبکه فردی با هویت جعلی بخواهد کنترل شبکه را در دست بگیرد.
 3. حاکمیت: تعداد توکن کاربر اولویت درون زنجیره‌ای او را نشان می‌دهد.
 4. پاداش: برای پرداخت پاداش، کارمزدها و گس استفاده می‌شود.
 5. تقویت کننده یا Amplifier: دارایی‌ها را تقویت می کند.

تامین کنندگان نقدینگی و کاربران RUNE می‌توانند از رون‌والت (RuneVault) یا خزانه‌ی RUNE استفاده کنند. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌ها را ذخیره و استیکینگ کنند و در ازای آن سود به دست بیاورند. ویژگی بایننس چین نیز به کاربران امکان می‌دهد تا حتی اگر توکن را استیکینگ کرده باشند، آن را آن‌استیک کنند. توکن در کیف پول کاربر باقی مانده و سود آن به صورت هفتگی پرداخت می‌شود.

توکن RUNE را از کجا می‌توان خرید؟

توکن RUNE از صرافی‌های معروفی مانند بایننس (Binance)، اف تی ایکس (FTX)، گیت آی او (Gate.io)، هیت بی تی سی (HitBTC) قابل خرید و فروش است.

حامیان و سرمایه‌گذاران برجسته‌ی تورچین

مولتی کوین کپیتال (Multicoin Capital) برجسته‌ترین سازمانی است که سرمایه‌گذاری خود در RUNE را اعلام کرده است. مولتی کوین کپیتال در سال 2017 تأسیس شده و به طور خاص بر روی شرکت‌های بلاک چین، ارزهای دیجیتال و توکن‌ها تمرکز دارد. RUNE یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاری‌های این شرکت است.

بعد از اینکه مولتی کوین کپیتال اعلام کرد که تعداد بسیار زیادی از توکن‌های RUNE را خریداری کرده‌است، قیمت این توکن 30 درصد افزایش پیدا کرد. RUNE پیش از این خبر با قیمت 3.90 دلار معامله می‌شد. اندکی پس از خبر سرمایه‌گذاری مولتی کوین کپیتال، قیمت آن به 5.61 دلار رسید. مولتی کوین کپیتال نیز در یک گزارش تحقیقاتی در مورد پتانسیل این پروژه و دلیل خرید این توکن از میان بین بلاک چین‌های مختلف را بیان کرد.

بیوگرافی و تاریخچه‌ی شرکت THORChain

تورچین در سال 2018 با این فرض ایجاد شده که صرافی‌های متمرکز برای انتقال ارزهای دیجیتال میان بلاک چین‌های مختلف بهینه نیستند. تیم تورچین در ابتدا قصد داشت یک بلاک چین مستقل ایجاد کند که بتواند میان شبکه‌های خارجی پلی ایجاد کرده و انتقال میان زنجیره‌ای را تسهیل کند. درست مانند یک صرافی غیرمتمرکز یا دکس.

تورچین نام مستعار این پروژه است و هیچ مدیر عامل، بنیان‌گذار یا مدیر مشخصی ندارد. هویت افرادی که در حال حاضر بر روی این پروژه کار می‌کنند، ناشناخته مانده است. دلیل این امر نیز محافظت از عدم تمرکز پروژه است. تمام توسعه دهندگان این پروژه اسامی مستعار دارند و تمام توسعه‌های آینده آن قرار است از طریق گیت لب (Gitlab) انجام شود. کارمزدهایی که این شبکه دریافت می‌کند، مستقیماً به کاربران بر می‌گردند و هیچ گونه وجهی به توسعه‌دهندگان اختصاص داده نمی‌شود. اعضای تیم نیز مانند سایر کاربران تنها هولدر RUNE هستند و هیچ برتری نسبت به سایر کاربران ندارند.

سخن نهایی

تورچین به عنوان یک بازار نقدینگی غیر حضانتی برای بلاک چین ها، فعالیت می‌کند. این پروتکل امکان جابجایی دارایی از طریق شبکه‌های متعدد را به روشی ساده و غیر حضانتی فراهم می‌کند. تورچین یک پروژه منحصر به فرد است، که بسیاری از مشکلات صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز را کاهش خواهد داد.

گرچه ممکن است جزئیات عملکرد تورچین برای مبتدیان بیش از حد پیچیده به نظر برسد، اما استفاده از پلت فرم واقعی آن برای معامله گران با تجربه‌تر نسبتاً ساده است.

مطالب مرتبط
پروژه های وب 3.0 (Web3)، چرا باید در نسل بعدی اینترنت سرمایه گذاری کنیم؟
پولکا استارتر (Polkastarter) چیست و توکن پولز (POLS) چه وظایفی بر عهده دارد؟
ارز دیجیتال QLC، نسل بعد بلاک چین های عمومی برای خدمت کردن به عنوان سرویس (NAAS)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس