منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  توکن سواپ (Token Swaps) یا مبادله توکن ها به چه معناست و چه کاربردی دارد؟
توکن سواپ (Token Swaps) یا مبادله توکن ها به چه معناست و چه کاربردی دارد؟

توکن سواپ (Token Swaps) یا مبادله توکن ها به چه معناست و چه کاربردی دارد؟

لیلا جوانمردی
1400/03/12
۰

یکی از این پیشرفت‌های نوآورانه بازار ارزهای دیجیتال توکن سواپ است. این مکانیزم برای کاهش هزینه‌ها و زمان مورد نیاز برای مبادله یک ارز دیجیتال با دارایی دیگر طراحی شده است.

صنعت ارزدیجیتال به نوآوری در فرآیندهای ساده و یکپارچه برای مدیریت، ذخیره، خرید و استفاده از دارایی‌های دیجیتال معروف است. این موضوع غالبا به طور مستقیم تجربه کاربر را بهبود بخشیده و برخی از پیچیدگی‌هایی را که به این بخش در حال ظهور نسبت داده شده است، از بین می‌برد. یکی از این پیشرفت‌های نوآورانه توکن سواپ است که برای کاهش هزینه‌ها و زمان مورد نیاز برای مبادله یک ارز دیجیتال با دارایی دیگر طراحی شده است.

توکن سواپ چیست؟

توکن سواپ دارای دو تعریف مشخص در حوزه ارزهای دیجیتال است. اولین مورد به معنی تبادل فوری یک ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگر است. این مبادله بدون اینکه ابتدا مبادله ارز دیجیتال به فیات را انجام دهید، انجام می شود. این تعریف شامل عملکرد سیستم عامل‌های برجسته‌ای مانند چنجلی (Changelly)، شیپ شیفت (Shapeshift) و ایر سواپ (Airswap) است.

از طرف دیگر، تعریف دوم توکن سواپ حول مهاجرت پروژه‌ها یا سیستم عامل‌ها از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر است. این مورد غالباً با الزامات تعویض سکه همراه است. در این حالت، یک پروژه به یک دلایلی انتخاب کرده است که پایه عملیاتی خود را به بلاک چین دیگری با استانداردهای توکن منحصر به فرد تغییر دهد. به همین ترتیب، تیم توسعه باید زمینه را برای سرمایه گذاران و کاربران فراهم کند تا توکن اصلی پروژه را به توکن دیگری که با شبکه جدید بلاک چین سازگار است، تعویض کنند. این فرایند همان چیزی است که ما آن را توکن سواپ می‌نامیم.

توکن سواپ چگونه کار می‌کند؟

برای راهنمایی ما روی اولین تعریف از توکن سواپ تمرکز خواهیم کرد. همانطور که قبلاً ذکر شد، در این عمل به جای استفاده از رویکرد اغلب ناکارآمد و زمانبر تبدیل دارایی دیجیتال به فیات، شما باید از خدمات مبادله کریپتو به کریپتو یکپارچه استفاده کنید. در بیشتر موارد، این راه حل سبب انجام معامله راحت‌تر با ارزهای دیجیتالی می‌شود که سرمایه کمی در بازار دارند.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید سکه کامپ (COMP) خود را با زیل (ZIL) مبادله کنید، به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که صرافی‌هایی که جفت تجاری کامپ/ زیل را فراهم می‌کنند، بسیار کم هستند. به همین ترتیب، ممکن است ابتدا مجبور باشید که توکن های کامپ خود را با ارزهای فیات یا سایر سکه‌های بزرگ مانند بیت کوین، اتر و تتر معامله کنید و سپس این سکه‌های معروف یا فیات را مستقیماً می‌توانید با زیل مبادله نمایید.

برای اجرای چنین معامله‌ای باید حداقل بیش از یک بار هزینه معاملات را پرداخت کنید. همچنین، ارزیابی اینکه چگونه نوسان قیمت می‌تواند بر سودآوری تجارت تأثیر بگذارد، غیرممکن است. به یاد داشته باشید که قیمت دارایی‌های ارز دیجیتال اغلب بی ثبات است. بنابراین، روش فوق الذکر می‌تواند دستیابی به قیمت ورود مورد نظر شما را دشوار کند.چرا از توکن سواپ استفاده می شود؟

با توجه به این اشکالات؛ صرافی ها، کیف پول‌ها و سایر سیستم عامل‌ها امکان ایجاد قابلیت‌های فوری مبادله را فراهم کردند. با این کار، کاربران می‌توانند یک دارایی دیجیتال را به طور مستقیم با دارایی دیگر مبادله کنند. تمام آنچه شما باید انجام دهید این است که مبلغی را که می‌خواهید مبادله کنید وارد کنید. سرویس توکن فوراً جفت معاملاتی مورد نظر و سکه شما را پردازش و تبدیل می کند. با این شکل معامله، شما فقط باید یک بار هزینه معاملات را پرداخت می‌کنید.

پلتفرم‌های نرم افزاری دارای توکن سواپ یک جا مبادلات ارز دیجیتال به ارز دیجیتال را به صورت راحت و مطمئن ارائه می‌دهند. شما می‌توانید تمام مبادلات مورد نظر خود را از کیف پول حضانتی یا غیر حضانتی انجام دهید. البته بسته به نوع کیف پولتان، ممکن است نیازی نباشد قبل از دسترسی به ویژگی تبادل ارز دیجیتال به ارز دیجیتال، سکه‌های خود را به سرویس مبادله ارز دیجیتال منتقل کنید. ارائه دهندگان کیف پول غالباً از خدمات مبادله ارز دیجیتال استفاده می‌کنند تا کاربران بتوانند سکه‌های خود را به طور ایمن در کیف پول شخصی خود تبدیل کنند.

اساساً، ویژگی‌های این سرویس‌های مبادله ارز دیجیتال شامل: سادگی، سرعت، مقرون به صرفه بودن و امنیت است. برخی از آنها حتی تا جایی پیش می‌روند که کاربران می‌توانند ارز های دیجیتال را با کارت‌های اعتباری یا نقدی خریداری کنند.

پلتفرم های ارائه دهنده مبادله توکن

نمونه‌هایی از راه حل‌های ارائه شده برای خدمات مبادله ارز دیجیتال اختصاصی؛ چنجلی، شیپ شیفت، چنج نو (ChangeNow) و سیمپل سواپ (Simpleswap) هستند. صرافی‌ها و کیف پول‌ها نیز شروع به ایجاد خدمات تعویض داخلی خود کرده‌اند. علاوه بر اینها، دیفای در سال 2020 ظهور راه حل‌های تعویض توکن دیفای را بیشتر توسعه داد. همین روند در حال حاضر در بازار توکن غیر قابل معاوضه نیز درحال توسعه است. در مورد توکن سواپ ها، گزینه‌های بسیار زیادی وجود دارد.

به دلیل ازدحام خدمات مبادله‌ای، انجام مراقبت‌های لازم قبل از انتخاب این پلتفرم ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد شامل وجود مجموعه گسترده‌ای از جفت‌های ارز دیجیتال، قدرت امنیتی پلتفرم و سرعت مبادله سکه‌ها است. توجه داشته باشید که سرعت زیاد احتمال لغزش را کمتر می‌کند. لغزش زمانی اتفاق می افتد که قبل از نهایی شدن معامله، تعداد ارز های دیجیتال A که در ازای ارز دیجیتال B دیگر دریافت می‌کنید، به شدت کاهش یابد.

شایان ذکر است که برخی از خدمات با ارائه نرخ‌های ثابت مبادله که از ابتدای معامله تا نهایی شدن آن حفظ می‌شوند، لغزش را از بین می‌برند. تنها شرط اضافی چنین پیشنهادی این است که امکان دارد مجبور شوید هزینه معامله بالاتری را پرداخت کنید.آینده خدمات توکن سواپ چیست؟

بیت کوین به عنوان دارایی ارز دیجیتال برای بسیاری از سرمایه گذاران، جدید است. با این حال تلاش برای ورود به بازار آلتکوین (altcoin) است که در نهایت سرمایه گذاران را در معرض فرصت‌های بی شماری که در فضای دارایی‌های دیجیتال وجود دارد قرار می‌دهد. اینجا جایی است که سرویس‌های مبادله توکن وارد صحنه می‌شوند. آن‌ها تجربه کاربر را دو برابر آسان می‌کنند. این پلتفرم ها مکانیزمی را برای باز کردن قفل بازار آلت کوین برای کاربرانی که فاقد تخصص فنی لازم برای استفاده از صرافی های ارز دیجیتال هستند، ایجاد می‌نمایند.

با ادامه روند گرایش صنعت ارز دیجیتال به سمت پذیرش جریان اصلی، انتظار می‌رود که خدمات مبادله توکن برجسته‌تر شود. با این حال، این انتظار فشار بیشتری به ارائه دهندگان خدمات وارد می آورد تا محصولات خود را بهبود بخشند. همه باید بدانند که مسئولیت افزایش امنیت، سرعت تعویض و ارائه ویژگیهای کاربر محور بیشتر بر عهده آنها است.

نتیجه

خدمات  توکن سواپ نقشی اساسی در رنسانس ارز دیجیتال که در حال روی دادن است، دارند. آن‌ها موانع مشترک ورود به بازار آلت کوین را از بین می‌برند. در برخی موارد، این راه حل‌ها دروازه آسان‌تری برای ارزهای دیجیتال با سرمایه بازار کم فراهم می‌کنند. با توجه به رویکرد ساده، سریع و پیچیده‌تر آنها در زمینه مبادله دارایی‌های دیجیتال، دلایلی زیادی وجود دارد که باور کنیم توکن سواپ ها، در صنعت ارز دیجیتال به طور برجسته‌ای ظاهر می‌شوند.

مطالب مرتبط
کوکی چیست، چرا خطرناک است و چه اطلاعاتی از سیستم شما جمع آوری می کند؟
بازار داغ NFT ها، نکاتی که باید در مورد این روند افزایشی این بازار بدانید
ارز فیات در برابر ارز دیجیتال، آینده سیستم های مالی جهانی را کدام شکل خواهد داد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان