منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  توکن سازی (Tokenization) انقلابی در نحوه صدور، مدیریت و تجارت دارایی ها
توکن سازی (Tokenization) انقلابی در نحوه صدور، مدیریت و تجارت دارایی ها

توکن سازی (Tokenization) انقلابی در نحوه صدور، مدیریت و تجارت دارایی ها

سعید درویشی
1399/06/13
۰

در این مقاله سعی داریم کشف کنیم توکن سازی (Tokenization)  یا نشانه گذاری چیست، چطور کار می کند و چگونه انقلابی در نحوه صدور، مدیریت و تجارت دارایی ها ایجاد کرده است. مدیریت سنتی دارایی ها، فرآیندی پر زحمت است. این کار اغلب به مشارکت واسطه های بیشماری از جمله ارگان های مختلف دولتی و نهادهای نظارتی نیاز دارد.

توکن سازی (Tokenization) انقلابی در نحوه صدور، مدیریت و تجارت دارایی ها

مدیریت دارایی هایی مانند سهام، اوراق قرضه، املاک یا حتی زمین اغلب می تواند بسیار گران و زمانبر باشد به طوری که این کار از عهده ی بیشتر افراد خارج است.

علاوه بر این، مدیریت سنتی دارایی معمولاً شامل توافقات حقوقی پیچیده و بسیاری از مدارک است که پیگیری و انتقال مالکیت آن را بسیار دشوار می کند. این یک سیستم کند و دست و پا گیر است. سیستمی که اغلب فاقد شفافیت کافی برای جلوگیری از تقلب و سایر اشکال فساد است.

توکن سازی (Tokenization) انقلابی در نحوه صدور، مدیریت و تجارت دارایی ها

توکن سازی (Tokenization) انقلابی در نحوه صدور، مدیریت و تجارت دارایی ها

توکن سازی (Tokenization) ، گرچه بدون خطاهای خاص خود و موانع نظارتی نیست، اما یک تفکر بنیادی جدید در مورد مدیریت دارایی و بازسازی تصور آنچه در دنیای مالی و فناوری امکان پذیر است، ارائه می دهد. این ایده جدید را در زیر بررسی می کنیم.

توکن سازی (Tokenization) چیست؟

به عبارت ساده، به گفته جوزف لوبین، بنیانگذار اتریوم و بنیانگذار استودیوی سرمایه گذاری بلاکچین کانسنسیس: ” توکن سازی (Tokenization) چیزی است که نمایانگر چیز دیگری است، [و] به هر شکل قابل ارائه است.” “توکن می تواند یک تکه کاغذ باشد و چیزی که نشان می دهد می تواند یک ایده باشد. توکن نمادی است که نمایانگر صحت چیز دیگری است. ” “به عنوان مثال گواهینامه رانندگی شما نشانه ای است که رانندگی کردن شما قانونی است و اطلاعات اصلی در دفترچه ای ثبت می شود که دولت ازآن برخوردار است.”

می توانید یک توکن سازی (Tokenization) یا توکن مبتنی بر بلاکچین را به نوعی رسیدی دیجیتال برای یک قطعه از دارایی در نظر بگیرید. اما برخلاف رسیدهای قدیمی، این رمزها به طور غیرقابل تغییر روی یک بلاکچین قابل نظارت، ثبت و نگهداری می شوند.


✅ بیشتر بخوانید 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

آیا می دانید؟

فناوری و توکن سازی (Tokenization) های بلاکچین از ارزهای رمزنگاری شده ای مانند بیت کوین به وجود آمده است.

در سال 2009 ، بیت کوین یک سیستم نظیر به نظیر برای انتقال ارزش از طریق اینترنت ارائه داد. بلاکچین بیت کوین چیزی است که امکان انجام معاملات را به صورت غیرمتمرکز، بدون نیاز به اعتماد به واسطه ها (بانکها و موسسات مالی و…) و غیر قابل تغییر ایجاد می کند. علاوه بر همه ی اینها از مشکل به اصطلاح پرداختهای دوباره جلوگیری می کند و مانع جعل معاملات و کپی برداری از آنها به صورت دیجیتالی می شود.

این نوآوری، کارآفرینان را بر آن داشت تا موارد استفاده جدیدی را برای فناوری بنیادی بیت کوین متصور شوند. در سال 2015، اتریوم دنیای تکنولوژی مالی FinTech)) را با یک بلاکچین قابل برنامه ریزی متحول کرد. این امر به واسطه ی موفقیت در دستیابی به فناوری قرارداد هوشمند اتریوم محقق شد.

اتریوم همان فناوری را که بیت کوین بر بستر آن ساخته شده است، به کار برد و چیزی بیش از یک ارز دیجیتال و دارایی خلق کرد.

طولی نکشید که هزاران توکن در شبکه اتریوم ازطریق توکن سازی (Tokenization) تولید شد که هرکدام ویژگی ها و مزایای خاص خود را داشتند. برخلاف ارزهای دیجیتال، توکن ها موارد استفاده بالقوه مختلفی دارند، از مدیریت اموال، سهام و قراردادها گرفته تا تأمین برنامه ها و بازی های غیرمتمرکز.

موارد استفاده از توکن سازی (Tokenization)

به طور کلی، دو نوع توکن سازی (Tokenization) وجود دارد: توکن های کاربردی و توکن های بهادار.

توکن کاربردی

دارایی های دیجیتالی است که به صاحبان آنها امکان دسترسی به محصولات یا خدمات تولید شده توسط شرکت ها را می دهد. همانطور که از عنوان آنها پیداست، این توکن ها بیشتر به جای نگهداری یا معامله، برای چیزی خاص استفاده می شوند. به عنوان مثال، یک توکن سازی (Tokenization) کاربردی می تواند دسترسی به خدمات مانند اجاره قدرت محاسباتی، شرط بندی در یک بازی ورزشی یا دادن رای قانونی را فراهم کند.

نرم افزار بریو (Brave)، سازندگان مرورگر وب بریو که متمرکز بر حفظ حریم خصوصی است، توکن توجه اساسی یا BAT را ایجاد کردند – یک توکن ابزاری که برای صنعت تبلیغات طراحی شده است و از طریق آن صاحبان تبلیغات و کاربران با فرمول خاصی کسب درآمد می کنند.

توکن بهادار

از طرف دیگر توکن سازی (Tokenization) بهادار، دارایی های دیجیتالی هستند که نشان دهنده نوعی سرمایه گذاری هستند مانند سهم در شرکت، حق رأی در نحوه فعالیت شرکت، واحد ارزش یا ترکیبی از این سه. این توکن ها همچنین می توانند بخشی از دارایی های دنیای واقعی مانند طلا، اتومبیل های کلاسیک یا حق امتیاز آهنگ پاپ مورد علاقه شما را نشان دهند.

به این ترتیب، توکنهای بهادار باید با چارچوب های نظارتی موجود حاکم بر اوراق بهادار سنتی مانند سهام مطابقت داشته باشند. در نتیجه، یک صنعت کامل برای کمک به کارآفرینان توکن سازی با مقررات قابل اجرا ایجاد شده است.

سکیوریتایز (Securitize)، استارت آپی با پشتیبانی صرافی آمریکایی ارز دیجیتال Coinbase ، یکی از شرکت هاییست که در زمینه انتشار و مدیریت اوراق بهادار دیجیتال تخصص دارد و هدف صریح آن کمک به سازندگان توکن است تا بتوانند با قوانین سازگارتر شوند.

به جز توکن های ابزاری و بهادار، توکن سازی (Tokenization) های غیرقابل معاوضه نیز وجود دارد که به NFT معروف هستند. این توکن ها برای جمع آوری مجموعه های منحصر به فرد دیجیتالی استفاده می شوند، مانند CryptoKitties بسیار زیبا که در اواخر سال 2017 باعث شد شبکه اتریوم آسیب ببیند.

توکن سازی (Tokenization) یا عدم نشانه گذاری

تحقق وعده ی توکن سازی (Tokenization) به پتانسیل آن برای دموكراتیك كردن دسترسی به دارایی های دیجیتال و همچنین توانایی آن برای ارائه پاسخگویی، امنیت و خاستگاه این دارایی ها بستگی دارد.

پاول اسنو، بنیانگذار و مدیرعامل Factom ، به دکریپت گفت: ” ایجاد توکن هایی که نشان دهنده دارایی های دنیای واقعی هستند و می توان بواسطه ی آنها دارایی های دینای واقعی را معامله و پاسخگو کرد، بسیار مفید است.”

مردم معتقدند که سهام دارند اما در واقع آنها سهامی ندارند و تنها صاحب رسید سهام هستند و باید بابت سهام رسید شده به واسطه های دولتی و خصوصی اعتماد کنند.

یک سیستم مبتنی بر بلاک چین اعتماد به واسطه ها را از بین می برد. اسنو توضیح داد که همچنین بلاکچین می تواند روند حسابداری را بهبود بخشد و از طریق نظارت همگانی جهت پیشگیری از کلاهبرداری بسیار مفید واقع شود.

از طرف دیگر، اسنو هشدار می دهد که توکن سازی (Tokenization) لزوماً به همان آسانی نیست که بسیاری از فعالان معتقد بودند. قوانینی که بر بلاکچین حاکم است می تواند پیچیده شود و این شبکه ها از اشکال بوروکراسی خود در امان نیستند.

علاوه بر این، قانونگذاران در سراسر جهان و به ویژه در ایالات متحده اکنون با دقت در نحوه خرید، فروش و توزیع توکن ها توجه زیادی به صنعت ارزهای دیجیتال دارند.

آیا می دانید؟

قوانین مربوط به فروش، توزیع و مدیریت دارایی های توکن سازی (Tokenization) یا توکن شده از کشوری به کشور دیگر متفاوت خواهد بود، استارت آپ های رمزنگاری که هدف آنها ساخت سیستم های جهانی و بدون مرز است، اکنون باید با اقدامات نظارتی و منطبق با هر یک از حوزه های قضایی مورد انتظار برای تجارت سازگار باشند.

توکن سازی (Tokenization) هم اکنون، به روندی سخت و پرهزینه، به ویژه در ایالات متحده تبدیل شده است، بطوری که بسیاری از شرکتهای مبتنی بر توکن ترجیح می دهند شرکتهای خود را به خارج از کشور و کشورهایی که قوانین کمتری دارند ببرند.

با این وجود، قانونگذاران ایالات متحده اخیرا نشان داده اند به توکن ها و دارایی های توکن دار علاقه مند شده اند و در حال آماده سازی مقدمات قانونگذاری آنها هستند و از سویی دیگر کارآفرینان بلاکچین همچنان به استفاده های نوآورانه از توکن سازی (Tokenization) و همچنین ایجاد راه حل هایی برای بهبود مقیاس پذیری شبکه های خود مشغولند.

آینده

توکن سازی یا توکن سازی (Tokenization) ، نوید جهانی را می دهد که در آن تقریباً هر دارایی یا خدماتی می تواند در یک بلاکچین نمایش داده و ذخیره شود. از نظر تئوری احتمالات بی پایان است. اما دقیقاً مانند روزهای ابتدایی اینترنت، ما در حال یافتن ایده هایی هستیم که برای همه گیر شدن این فناوری مناسب ترند.

هنوز روزهای ابتدایی است، اما گذار به سمت یک دنیای رمزگذاری شده می تواند طرز فکر ما درباره هرچیزی که به عنوان ارزش واقعی شناخته می شود، تغییر دهد.

مطالب مرتبط
ارز فیات در برابر ارز دیجیتال، آینده سیستم های مالی جهانی را کدام شکل خواهد داد؟
سریع‌ترین بلاکچین ها برای تراکنش‌های مالی کدامند؟
بیت کوین ماکسیمالیست (bitcoin Maximalism)، طرفداران دو آتشه بیت کوین چه اعتقاداتی دارند؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
جدایی FTX از بایننس: چه چیزی باعث شد که صرافی FTX از بایننس فاصله بگیرد؟
آلت کوین‌ها و توییتر: 3 توکن که با هجوم کاربران توییتری به شدت رشد کردند.
الگوی مگافون بیت کوین خبر از هدف 40 هزار دلاری این ارز می‌دهد
سولانا و اتریوم: آیا جایگزینی اتریوم در بازار دیفای و قراردادهای هوشمند واقعاً امکان پذیر است؟
بازار مشتقات بیت کوین: بازار اسپات این بار قیمت بیت کوین را هدایت می کند
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان
کنترل احساسات هنگام معامله: چگونه در هنگام معامله و ترید با احساسات خود مواجه شویم؟