منو
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ترون (Tron) چیست و راهنمای کامل و جامع درباره این ارز دیجیتال
ترون Tron

ترون (Tron) چیست و راهنمای کامل و جامع درباره این ارز دیجیتال

لیلا جوانمردی
1399/04/12
2

ترون (Tron) چیست و راهنمای کامل و جامع درباره این ارز دیجیتال : راهنمای جامع و اطلاعات درباره ارز دیجیتال ترون که حتما باید بخوانید و اینکه بدانید Tron و TRX چیست و چه کاربردهایی دارند. اگر بدنبال جامع ترین اطلاعات درباره ارز دیجیتال ترون هستید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

ترون Tron چیست؟

خب، در اینجا راهنمای جامع جدید ما در مورد ترون و رمزارز بومی آن یعنی TRX مهیا شده است تا به این سوال پاسخی کامل دهد. هر آنچه را که باید در مورد این پروژه پیشرو در بلاک چین بدانید اینجا خواهید آموخت.

ترون چیست؟

ترون یک پروژه بسیار جاه طلبانه با هدف ایجاد یک اینترنت غیر متمرکز واقعی است. اگر نمی دانید این پروژه شامل چه چیزهایی میشود یا به زبان ساده تر “ترون چیست؟” شما انتخاب مناسبی کرده اید زیرا این راهنما مملو از اطلاعات مفید است.

پروتکل ترون از بزرگترین سیستم عامل های مبتنی بر بلاک چین در سراسر جهان است. این پروتکل بسیار مقیاس پذیر است، توان بالایی دارد و قادر به پشتیبانی طیف گسترده ای از برنامه های غیرمتمرکز در اکوسیستم خود است.

ترون همچنین بیت تورنت BitTorrent را در ژوئیه 2018 میلادی به دست آورد تا بیش از پیش ماموریت خود در ایجاد یک اکوسیستم غیرمتمرکز را دنبال کند.

TRX توکن بومی ترون در حال حاضر در بین 20 رمزارز بزرگ جهان با حجم سرمایه بیش از 1.5 میلیارد دلار در بازار است (در زمان نگارش این مقاله).

ترون Tron

ترون Tron

TRX چیست؟

Tronix یا TRX ارز دیجیتال بومی بلاک چین ترون است. این توکن نخستین بار هنگامی به وجود آمد که ترون ICO (پیشفروش سکه قبل از عرضه) موفقیت آمیز خود را راه اندازی کرد که طی آن بیش از 70 میلیون دلار در سپتامبر 2017 میلادی جمع آوری شد.

در آن زمان، TRX یک توکن طراحی شده بر روی پروتکل ERC20 ( بلاک چین اتریوم ) بود. همانطور که بلاک چین ترون به بلوغ رسید، توکن TRX نیز بالغ شد.

کمتر از یک سال بعد از ICO خود، ترون شبکه اصلی خود را راه اندازی کرد که منجر به انتقال توکن های TRX از ERC20 به شبکه اصلی TRX شد.

توجه: ترون شبکه اصلی خود را در تاریخ 25 ژوئن 2018 فعال کرد و این تاریخ را به عنوان روز استقلال ترون هرساله جشن می گیرد.

ترون هنوز هم توکن های ERC20 را جمع می کند و آنها را می سوزاند تا در نهایت تنها توکن های TRX موجود، در نسخه اصلی آن باقی بمانند.

توکن های TRC-10 و ERC20 چیستند؟

ترون در وب سایت خود اظهار داشت :

“TRC-10 یک استاندارد فنی توکن است که توسط بلاک چین ترون بصورت بومی و بدون ماشین مجازی ترون (TVM) پشتیبانی می شود.

TRCِ-20 یک استاندارد فنی است که برای قراردادهای هوشمند در بلاک چین ترون برای اجرای توکن ها با ماشین مجازی ترون (TVM) مورد استفاده قرار می گیرد که کاملاً با ERC- 20 سازگار است. “

توکن های TRC-10 سفارشی را می توانید با هزینه 10 توکن TRX در شبکه ترون تهیه و صادر کنید. سازندگان به هیچ دانش برنامه نویسی احتیاج ندارند و کل فرآیند برای انجام آن بسیار آسان است.

یک نمونه مشهور از توکن های TRC10 می تواند توکن (BitTorrent BTT) باشد.

توکن های TRC-20 می توانند از اجرای قرارداد هوشمند با استفاده از ماشین مجازی ترون (TVM) پشتیبانی کنند. این کاملاً با توکن های ERC-20 سازگار است و بنابراین توسعه دهندگان را قادر می سازد تا قراردادهای اتریوم خود را به ترون منتقل کنند.

قراردادهای هوشمند امکانات نامحدودی را ارائه می دهند و توکن های TRC-20 قادر به اجرای منطق دیگری هستند که با توکن های TRC-10 امکان پذیر نیست. در هر صورت، توکن های TRC-20 نسبت به توکن های TRC-10 پیچیده تر هستند.

یک نمونه مشهور از یک توکن TRC-20 می تواند ANTE باشد که در سیستم عامل محبوب TRONbet استفاده می شود.

TRX در ترون چگونه کار می کند؟

TRX محفف Tronix است و رمزنگاری بومی و رسمی شبکه بلاک چین ترون است.

TRX به چندین روش کار می کند. به عنوان توکن بالفعل در اقتصاد ترون حضور می یابد، می تواند به عنوان بستری برای مبادلات مالی باشد، می توان آن را به عنوان یک سرمایه گذاری ذخیره کرد و همچنین به عنوان یک ارز، پلی بین سیستم عامل های مختلف و سایر توکن های ترون مورد استفاده قرار می گیرد.

TRX از فناوری بلاک چین استفاده می کند و معاملات به صورت همتا به همتا انجام می شود. معاملات TRX سریع است و هزینه کمی دارند.

می توان آن را در مبادلات بیشماری مشاهده کرد که در زیر به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است و هم اکنون هجدهمین رمزنگاری برتر در سراسر جهان است.

عملکردهای اصلی TRX و موارد استفاده آن چیست؟

در حالی که ترون به اندازه سایر رمزارز دیگر بازار قابل انعطاف است، در اینجا برخی از مهمترین کارکردهای TRX را گرد آورده ایم :

ارز دیجیتال / میانجی مبادلات

TRX اصلی ترین میانجی مبادله در اکوسیستم ترون است. این شامل پرداخت های درون برنامه ای و یا درآمدهای حاصل از 100 برنامه کاربردی غیر متمرکز مبتنی بر ترون (DApps) است.

TRX را می توان توسط هرکسی در هر جای دنیا که کیف پول ترون دارد ارسال و یا دریافت کرد. همچنین می تواند برای پرداخت کالاها و خدمات به عنوان شکلی از پول نقد دیجیتال مانند بیت کوین استفاده شود.

برای بدست آوردن حقوق و امتیازات در اکوسیستم ترون

نگه داشتن توکن های TRX در اکوسیستم، حقوق و امتیازات خاصی به شما می دهد، به ویژه اگر داوطلبانه آنها را در ازای بدست آوردن Power ترون (TP) منجمد (قفل) کنید. ( فریز کردن توکن های ترون در ازای بدست آوردن انرژی در سیستم بلاک چین آن )

این باعث می شود حق رای در انتخابات ترون فعال شود. اگر TRX آزاد شود، آراء تا زمانی که توکن ها دوباره منجمد شوند، اعتبار نخواهند داشت.

دارندگان TRX همچنین از ایردراپ های ( BitTorrent TokenBTT) که در آن توکن BTT رایگان دریافت می کنند، بهره مند می شوند.

برای ایجاد توکنها TRC10 و TRC20

TRX توسط سازندگان محتوا و توسعه دهندگان Dapp مورد استفاده قرار می گیرد تا توکن های مخصوص به خود را که در بلاک چین ترون، ایجاد کنند.

هر بار که شخصی یک توکن TRC10 جدید ایجاد و صادر کند، هزینه معادل 1024 TRX پرداخت می کند که پس از آن از بین می رود (این توکن ها به طور دائم از منبع خارج می شود). این امر به کاهش اسپم در شبکه کمک می کند و باعث ایجاد توکن های با کیفیت می شود.

آیا سرمایه گذاری در ترون مناسب است ؟

ترون از زمان عرضه تاکنون از نظر ارزش رشد قابل ملاحظه ای را نشان داده است.

با این حال، قیمت آن می تواند بسیار بی ثبات و در هر دو جهت حرکت کند، بنابراین می توان آن را همزمان سرمایه گذاری پرخطر یا با بازده بالا در نظر گرفت.

از زمان راه اندازی آن تا اوج خود در ژانویه 2018 میلادی ترون بیش از 10 هزار درصد افزایش قیمت یافت. با این حال، از آن زمان به بعد قیمت آن بیش از 1000 درصد کاهش یافته است.

نقشه راه ترون Tron

ترون در مدت زمان کمی به موفقیت های قابل توجهی از جمله راه اندازی شبکه اصلی خود، انتخاب سوپر نمایندگان ( SR)، خرید BitTorrent و راه اندازی توکن BTT ، راه اندازی ترون Arcade و جذب تعداد زیادی از Dapp ها به پلتفرم خود، دست یافته است.

تصویر نقشه راه ترون در پایین است، تصویری برگرفته از وب سایت رسمی ترون که در سال 2017 به طور گسترده منتشر شده است.

نقشه راه ترون

نقشه راه ترون

در وب سایت قدیمی آنها، توسعه ی ترون شامل شش مرحله ذکر شده است که می توانید در تصویر بالا مشاهده کنید، و آنها در هر مرحله توضیحی در مورد اهداف خود بیان کرده اند.

بیایید با جزئیات بیشتری به نقشه راه اصلی ترون نگاهی دقیقتر بیندازیم :

شماره 1 – خروج (آگوست 2017 – دسامبر 2018)

این مرحله آغاز اکوسیستم ترون بود، زمانی که به عنوان توکن اتریوم ERC-20 شناخته می شد. هدف ترون، این بود که برای کاربران خود یک پلتفرم رایگان و قابل اعتماد برای اشتراک و ذخیره فایل های همتا به همتا (P2P) ارائه دهد، که به دنبال آزادسازی داده ها باشد.

شماره 2 – ادیسه (ژانویه 2019 – ژوئن 2020)

این مرحله با هدف تشویق تولید محتوا از طریق محرک های اقتصادی و توانمندسازی انجام می شود. سازندگان محتوا و توسعه دهندگان نسبت به آنچه ایجاد و توزیع می کنند و همچنین پشتیبانی و قرار گرفتن در معرض اکوسیستم ترون، بازده منصفانه ای خواهند گرفت. این به نوبه خود، اکوسیستم ترون را توسعه، تقویت و گسترش خواهد داد.

شماره 3 – سفر بزرگ (ژوئیه 2020 – ژوئیه 2021)

این مرحله بر امکانات ICO شخصی متمرکز خواهد شد. مدیریت حامیان پروژه، پرداخت سود سهام و اندازه گیری درآمد را در برگرفته است.

شماره 4 – آپولو (آگوست 2021 – مارس 2023)

این مرحله بر حرکت آزاد بها متمرکز است. همه تولید کنندگان محتوا می توانند توکن های خود را ایجاد کنند (توکن های TRC- 20).

برای فعال کردن این مرحله ترون باید بستر معاملاتی غیرمتمرکز ایجاد کند تا همه توکن های مبتنی بر ترون بصورت آزاد قابل معامله باشند و به نقدینگی دسترسی داشته باشند.

شماره 5 – راهپیمایی ستاره (آوریل 2023 – سپتامبر 2025)

در این مرحله، ترون یک بستر بازی کاملاً غیرمتمرکز که توسط توسعه دهندگان آزادانه ساخته شده است، ایجاد می کند. با ایجاد این فاز بازی هایی کاملاً مستقل ایجاد خواهد شد و فاز پیش بینی عملکرد بازار و کسب درآمد از ترافیک را تسهیل خواهد کرد.

شماره 6 – ابدیت (سپتامبر 2025 – سپتامبر 2027)

این مرحله باعث می شود تا توسعه دهندگان بتوانند با توسعه بازی های خود، حمایت مالی جمعی جذب کنند. کاربران ترون قادر خواهند بود تا در بازی هایی که دوست دارند سرمایه گذاری کنند و از آنها استفاده کنند و بنابراین بر آینده بازی تأثیر بگذارند.

آینده ارز دیجیتال ترون Tron چگونه خواهد بود؟

در رویداد گذشته ترون، NiTron 2019 ، آقای جاستین سان خالق ترون در سخنرانی اصلی خود و با بیان دیدگاه خود در مورد روند ترون در سال 2019 و 2020 و آینده ترون و BitTorrent صحبت کرد :

برخی از اهداف اصلی وی برای سال 2019 و 2020 و سال های بعد از آن در سخنرانی سان عبارتند از :

بهبود عملکرد بلاکچین Tron.

معرفی اثبات دانش صفر برای ایمن سازی شبکه و تضمین حریم شخصی.

دستیابی به بیش 10 میلیون معامله در روز و ایجاد بیش از 2000 DApp بر بستر Tron

حضور TRXدر صرافی های جریان اصلی باعث می شود با کالاهای اساسی قابل معامله شود.

توکن BitTorrent باعث ادغام و هم افزایی بین BitTorrent و Tron خواهد شد.

BitTorrent تبدیل به بلندپروازانه ترین Dapp در شبکه ترون خواهد شد و تطبیق با انبوه بلاک چین ها را ارتقا خواهد داد.

Tron در جامعه Dapp سرمایه گذاری می کند و به پروژه ها امکان می دهد تا از مبادله ی نقدینگی، زیرساخت ها، بازاریابی و سایر اشکال پشتیبانی بهرمند شوند.

ترون دفاتر بیشتری را در سراسر جهان افتتاح می کند.

ترون در وب سایت خود اظهار داشت که آینده این پروژه شامل توسعه اکوسیستم آن است تا همه بتوانند از آن بهره مند شوند.

Dapp ها در شبکه ترون سبک زندگی روزمره کاربران را بهبود می بخشند، هزینه ها را کاهش می دهند و می توانند برای آنها بازده مالی داشته باشند.

به همین ترتیب، توسعه دهندگان می توانند از Tron برای تبلیغ در پروژه های خود و همینطور گسترش دامنه مشاغل خود استفاده کنند.

زد کش Zcash سکه ای که به کاربران خود رازداری کامل را ارائه می دهد

Tron می گوید هرکسی که از رونق و ساخت اکوسیستم آن پشتیبانی کند، اعم از کاربران یا توسعه دهندگان، به خاطر تعهد خود پاداش خواهد گرفت.

Dapp ها یا برنامه های غیرمتمرکز بر روی ترون

Tron در مدت زمان کوتاهی به یک پلتفرم برتر Dapp تبدیل شده است و آرزوهای دیگری برای تسلط بر بازار Dapp در آینده را در سر می پروراند.

دپ ها یا برنامه های غیرمتمرکزی که در رده های مختلفی قرار می گیرند را می توان در شبکه ترون یافت و اخیراً مشاهده شده است که برخی از Dapp ها تصمیم دارند از بلاکچین های رقیب ترون یعنی اتریوم و ایاس به این پلتفرم مهاجرت می کنند.

دسته های اصلی برای Dapp های Tron شامل بازی ها، قمار، صرافی ها، کلکسیون ها و بازارها می شوند. اما محدود به این موارد نمی شوند.

برخی از محبوب ترین Dapp های Tron با بالاترین حجم 7 روزه عبارتند از :

TRONbet (برنامه قمار)

TronTrade (صرافی ها)

TRX Market (صرافی)

888Tron (قمار)

EpicDragons (بازی ها)

پرطرفدارترین دپ های ترون در سال 2020 چگونه به نظر می رسد؟

ترون (TRX ( ICO

Tron به عنوان یک ICO در بلاک چین اتریوم راه اندازی شد. و توانست بین 31 اوت تا 2 سپتامبر 2017 ، پروژه ICO را موفقیت آمیز برگزار کند.

قیمت توکن اولیه برای هر توکن ERC20 ترون معادل 0.0019 دلار و هدف اولیه بودجه 70 میلیون دلار بود.

ترون با پذیرش سپرده ها در هر دو قالب بیت کوین و اتریوم ،به 100٪ هدف جمع آوری سرمایه ی خود رسید.

حداکثر حجم سکه 100 میلیارد TRX در نظر گرفته شده است. 40٪ از این سکه ها در زمان عرضه عمومی شرکت توزیع شده ، 15٪ به یک پیشنهاد خصوصی اختصاص یافته و 35٪ به بنیاد ترون و اکوسیستم واگذار شده است.

جالب است که 10٪ از سکه ها متعلق به Peiwo Huanle شرکت فناوری بینجینگ و شرکت آموزشی ویبولیتین می باشد. توجه داشته باشید که برنامه Peiwo شبیه به Snapchat اکنون از این بلاک چین استفاده می کند و توسط جاستین سان موسس ترون هدایت می شود.

موسسات Tron

ترون محصول ذهن کارآفرین جوان جاستین سان است که قبلاً در ریپل Ripple کار می کرد. بر خلاف برخی دیگر از پروژه های بلاک چین، Tron عمدتا چشم انداز سان و علاقه وی به عدم تمرکز رسانه های دیجیتال جهانی و صنایع سرگرمی است.

تلاش های وی توسط سایر شرکت های بزرگ چینی در صنعت بلاکچین مانند Bitmain و Qtum که با ترون همکاری کرده اند، پشتیبانی می شود.

سایر همکاران این پلتفرم عبارتند از : برنامه Peiwo ، Bixin و FBG Capital.

دومین عضو برجسته تیم، لوسیان چن، یکی از Tencent های سابق Alibaba alumnus است که مدیریت بخش فنی در بنیاد Tron را برعهده دارد و دارای رزومه در رمزنگاری، الگوریتم های تبلیغاتی و تجربه داده های بزرگ است.

درباره بقیه اعضای تیم ترون اطلاعات کمی وجود دارد. وب سایت Tron اعلام کرده است که بیش از 100 نفر را استخدام کرده اند که تجربه قبلی آنها در کار برای شرکت های عظیم چینی مانند Baidu ، Tencent و Alibaba بوده است.

جاستین سان خالق جوان و مبتکر ترون

جاستین سان خالق جوان و مبتکر ترون

جاستین سان کیست؟

جاستین سان بنیانگذار و مدیرعامل فعلی ترون است.

وی دارای مدرک لیسانس از دانشگاه پکن چین است و پس از آن مدرک کارشناسی ارشدش را از دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرده است.

وی همچنین با اخذ مدرک دانشگاه هوپان، یکی از سرمایه گذاری های پر ریسک جک ما، بنیانگذار علی بابا، به یکی از دانش آموختگان نسل تازه ای که از این دانشگاه فارق التحصیل شدند، تبدیل شد.

فوربس سان را در لیست 30 کارآفرین جوان زیر سن 30 سال چین در سال قرار داده است.

سان برای ریپل کار کرد و به عنوان نماینده اصلی در منطقه بزرگ چین فعالیت داشت. وی همچنین برنامه Peiwo را ایجاد کرد، که برنامه رسانه اجتماعی در چین است و از امکانات آن پخش موسیقی را به صورت آنلاین می باشد و میلیون ها کاربر دارد.

معماری ترون Tron

Tron یک معماری 3 لایه را اتخاذ کرده است که شامل یک لایه ذخیره سازی، یک لایه اصلی و یک لایه کاربردی است.

لایه ذخیره سازی :

تیم فنی ترون یک پروتکل ذخیره سازی منحصر به فرد و توزیع شده را طراحی کرده است که شامل ذخیره سازی جز به جز و ذخیره سازی بلوک است.

ایده بانک اطلاعاتی گراف با طراحی لایه های ذخیره سازی معرفی شد زیرا این امر بهتر می تواند نیازهای متنوع ذخیره سازی داده ها در دنیای واقعی را برآورده کند.

لایه اصلی :

لایه اصلی دارای چندین ماژول از جمله مدیریت حساب، قراردادهای هوشمند و اجماع است. یک ماشین مجازی مبتنی بر پشته نیز با استفاده از یک مجموعه دستورالعمل بهینه شده در Tron پیاده سازی شده است.

زبان قرارداد هوشمند Solid است. این گزینه برای خدمت بهتر به توسعه دهندگان در ایجاد Dapps انتخاب شد. این امر با پشتیبانی سایر زبان های پیشرفته در آینده دنبال خواهد شد.

ساز و کار اجماع ترون از ( Delegated Proof of Stake DPoS) استفاده می کند و بسیاری از نوآوری ها برای برآورده کردن الزامات بی نظیر آن اتفاق افتاده است.

توسعه دهندگان در Tron می توانند طیف گسترده ای از کیف پول ها و Dapp های سفارشی را ایجاد کنند. از آنجا که قراردادهای هوشمند می توانند در Tron اجرا و مستقر شوند، این امر فرصت های نامحدودی را برای برنامه های کاربردی ایجاد می کند.

پروتکل ترون توسط Google Protector Buffers تعریف شده است، که به صورت پلتفرم بی طرف، زبان بی طرف از یک روش گسترده برای سریال سازی داده ها استفاده می کند، بنابراین می توان از آن در ذخیره سازی داده ها، پروتکل های ارتباطی و موارد دیگر استفاده کرد.

مناقشات Tron

چند ماه پس از راه اندازی ICO مبتنی بر وایت پیپر ( اوراق سفید )، اختلاف نظری پیرامون ترون بوجود آمد. در ژانویه سال 2018 میلادی ، هنگامی که سکه به بیشترین قیمت خود تا کنون رسید، وایت پیپر Tron با ترجمه انگلیسی، اسپانیایی و روسی منتشر شد.

در آن زمان ، وایت پیپر Tron به سرقت ادبی از IPFS و Filecoin متهم شد. حتی خالق اتریوم ، یعنی آقای ” ویتالیک بوترین Vitalik Buterin ” در این باره توییت کرد.

جاستین سان، مدیر عامل شرکت ترون در یک پست توییتر هفت دلیل که چرا TRX بهتر از ETH است را ذکر کرده بود، و Buterin در پاسخ به توییت او گفت :

برای نوشتن اوراق سفید کنترل C+کنترل V تاثیرگذارتر از استفاده از کیبورد برای نوشتن محتوای جدید است.

توییت Buterin بیش از 8000 لایک دریافت کرده است، دو برابر مقدار لایک های توئیت اصلی که توسط سان نوشته شده بود.

مشاجرات توییتری بین جاستین سان و ویتالیک بوترین

جاستین سان و ویتالیک بوتین بارها در توییتر مشاجره کرده اند و از قابلیت های رقابتی پلتفورم های خود گفته اند و یا انتقادات خود را از سیستم عامل های یکدیگر بیان کرده اند.

یک نمونه کلاسیک در نوامبر سال 2018 بود که ویتالیک در مصاحبه ای گفت :

” اساساً موج بعدی پذیرش رمزپایه بر روی تحریک و فریب عامه مردم ساخته نخواهد شد، زیرا این تحریک ها در اصل به دست آمده است. این برنامه ها باید کاربردی باشند و خدماتی را به مردم ارائه دهند.”

سان این را فرصتی دید و به توییتر رفت تا نظرات خود را درباره آنچه ویتالیک گفت:

ویتالیک اعتراف کرد که پلتفرم خود را بر روی تحریک اذهان عمومی بنا نهاده است در حالی که ترون بستری برای نرم افزارهای کاربردی خواهد بود.

این توییت با پاسخی از ویتالیک دنبال شد :

هرکسی که علامت دلار را در نشانه سهام خود تایپ می کند همدست قمارباز است و نباید به حرف های او گوش داد.

این درگیری با توییتی از سان به پایان رسید که گفت :

ما می توانیم در مورد علامت دلار بعد از این اتریوم به دو میلیون تراکنش در روز دست یافت، صحبت کنیم البته بعید است به چنین روزی برسیم.

با این حال، لازم به ذکر است که به نظر می رسد ویتالیک اخیراً علاقه خود را به این مشاجره ها از دست داده است و زیاد درگیر آنها نمی شود، در حالی که، سان نسبتاً در توییت های خود از Vitalik یاد می کند.

این به طور واضح در جدیدترین توییت Sun و پاسخی که از Vitalik دریافت کرد نشان داده شده است.

کمک های خیرخواهانه ترون و مشارکتش در انجام آنها

Tron در حال حاضر به تعدادی از خیریه ها کمک مالی کرده است و به نظر می رسد مایل است همچنان به حمایت و ترویج چگونگی استفاده از بلاک چین برای کارهای عام المنفعه ادامه دهد.

در اینجا چند نمونه از این فعایت ها آورده شده است :

بنیاد ترون برای یافتن معالجه و درمان بیماری ALS به یک کمپین آگاهی پیوست و جاستین سان 250،000 دلار اهدا می کند.

جاستین سان 3 میلیون دلار به بنیاد خیریه بنچن بلاک چین اهدا کرد که هدف از آن ترویج استفاده از بلاک چین برای منافع اجتماعی است و با برنامه توسعه سازمان ملل متحد همکاری می کند.

چه چیز ترون را در رقابت با سایر رمزارزها متمایز می کند؟

Tron در نظر دارد شیوه تعامل جهان با اینترنت را تغییر دهد، که این امر در برچسب خود ” “Decentralize the Web مشهود است.

ترون در شبکه بلاک چین اتریوم توسعه یافته است و از آن زمان رشد کرده است تا ماشین مجازی اتریوم (EVM) را با ماشین مجازی ترون ( Virtual TVM) و قراردادهای هوشمند خود به چالش بکشد.

در اینجا چیزی است که سان در مورد تفاوت دو بلاک چین با هم می گوید :

“اتریوم مانند IBM در دوران اوج خودش است و زمانی که این ابر رایانه های بزرگ را ساختند. و من نمی گویم که اتریوم از فناوری قوی برخوردار نیست، اما می گویم اتریوم دقیقاً شبیه IBM است. آنها فقط بر روی فناوری تمرکز می کنند. آنها روی تجربه کاربر تمرکز نمی کنند. “

Tron قصد دارد “مایکروسافت بلاک چین” باشد.

ترون فقط نمی خواهد مانند IBM “رایانه” بسازد. می خواهد “رایانه شخصی” را ایجاد کند که به یک موفقیت دیوانه وار برای مصرف کننده امروزی تبدیل شود و راه را برای انقلاب واقعی هموار کند.

Tron در وب سایت خود اظهار داشت که مزایای اصلی آن عبارتند از :

توان بالا

مقیاس پذیری

در دسترس بودن بالا

کم هزینه

کاربر پسند

آیا ترون فورکی از اتریوم است؟

نه، ترون یک فورک از بلاکچین اتریوم نیست. این پروژه به عنوان یك پروژه توسعه یافته در پلتفرم اتریوم با راه اندازی TRX به عنوان یك ERC20 در طول ICO آغاز شد. با این حال، پس از راه اندازی شبکه اصلی، Tron به بلاکچین و شبکه اصلی TRX منحصر به فرد خود مهاجرت کرد.

اگر Tron یک فورک از اتریوم بود، باید به استفاده از توکن های ERC20 که اکنون توسط بنیاد ترون جمع آوری و سوزانده می شوند برای جلوگیری از سردرگمی ادامه می داد و همچنین از ماشین مجازی اتریوم استفاده می کرد.

در عوض، ترون حكومت، مدل های اجماع، اهداف و برنامه فوق نماینده خود را دارد كه آن را به یك كانون مشخص تبدیل می كند.

جالب است بدانید که ماشین مجازی ترون (TVM) معمولاً کپی از ماشین مجازی اتریوم (EVM) نامیده می شود. TVM با EVM سازگار است، اما بین این دو تفاوت چشمگیری وجود دارد.

اتریوم از گاز بعنوان سوخت تراکنش های خود استفاده می کند، به این معنی که کاربران برای انجام تراکنش ها مجبور به پرداخت کارمزد (یا خرج کردن سکه) هستند.

Tron روی ایده جدیدی به نام پهنای باند کار می کند، که باعث می شود عملیات پیمانکاری هوشمند بر روی بلاک چین رایگان باشد. با این حال، کاربران مجبورند پس از تعداد معینی از تراکنش های رایگان مقداری از سهام خود را قفل کنند که این تعداد روی 25 ثابت شده است.

ارز دیجیتال REN: بررسی پروژه پروتکل نقدینگی بین زنجیره‌ای بلاک چین Ren

ثانیا، TVM مانند EVM دارای مشکلات مقیاس پذیری نیست. این بلاک چین یک سیستم با فکر بالا است که می تواند هزاران تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد.

تا آنجا که به سازگاری مربوط می شود، TVM در آینده با سایر بلاک چین های برجسته مانند EOS سازگار خواهد شد.

مشارکت های ترون

ترون در حال حاضر تعداد زیادی مشارکت داشته و به نظر می رسد همواره در حال اعلام تحولات و پروژه های جدید است که به آن در ایجاد یک اکوسیستم غنی کمک می کند.

Tron معمولاً مشارکت های جدید خود را از طریق رسانه ی وبلاگ یا حساب های رسانه اجتماعی خود اعلام می کند. از جمله ی این مشارکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

Tron با صرافی SatoWallet همکاری می کند

Tron با (GSC Global social chain ) مشارکت استراتژیک تشکیل می دهد

Tron با بلاک چین MLG همکاری می کند

Tron با Gifto برای کسب درآمد از محتوای غیرمتمرکز همکاری می کند

ترون با NeoWorld همکاری می کند

در اینجا برخی از برجسته ترین مشارکتهای ترون با جزئیات بیشتر آورده شده است :

oBike :

این شرکت چند ملیتی اشتراک دوچرخه با بیش از 10 میلیون کاربر با ترون همکاری کرده است تا با استفاده از پروتکل Tron ، رمزارز خود (oCoin) خود را راه اندازی کند. کاربران می توانند oBikes را سوار شوند و oCoins کسب کنند که می تواند برای پرداخت سواری های آینده آنها را هزینه کنند.

oBikes برنامه وفاداری ایجاد کرده است که در آن هرچه از دوچرخه بیشتر استفاده کنید، سکه های بیشتری نیز کسب می کنید. oCoins همچنین می تواند در اکوسیستم وسیع Tron مورد استفاده قرار گیرد.

زنجیره اجتماعی جهانی (GSC) :

یکی از مهمترین همکاری ها برای ترون، GlobalSocialChain یک سایت شبکه های اجتماعی با بیش از 100 میلیون کاربر در سراسر جهان است. ترون “”GSC را از طریق تامین مالی، فناوری و زیرساخت ها پشتیبانی می کند.

گروه Baofeng :

این شرکت که بعنوان “Netflix “چین شناخته می شود با Tron همکاری داشته است، بائوفنگ بیش از 200 میلیون کاربر دارد و خدمات استریم را به کاربران ارائه می دهد. هدف از مشارکت ایجاد “دوره جدید سرگرمی مبتنی بر بلاک چین” است.

بایدو

غول جستجوی چین بایدو، یک شرکت محلی چند میلیارد دلاری با ترون همکاری کرد.

با این حال، این مشارکت باعث جنجال شد زیرا برخی ادعا می کنند که جاستین سان بیش از حد برای توافق نامه جدید هیجان ایجاد کرده است، و این همکاری فقط شامل استفاده از منابع ابری Baidu توسط Tron است و نه هر چیز دیگری در سطح بلاک چین ترون.

BitTorrent

جواهر درخشان اکوسیستم ترون ، BitTorrent ، بیش از 100 میلیون کاربر دارد. اگرچه این یک “مشارکت” نیست، بلکه یک خرید است، منصفانه است که بگوییم BitTorrent نقش مهمی را در پیشبرد انبوه Tron و فناوری بلاک چین آن بازی خواهد کرد.

توکن بیت تورنت (BTT) یک توکن TRC-10 است که باعث می شود کاربران بتوانند بارگیری سریعتر را در سیستم عامل نظیر به نظیر بپردازند.

عرضه سکه TRX

توکن بومی ترون TRX دارای عرضه محدود است. برخلاف برخی ارزهای رمزپایه، به ویژه استیبل کوین ها که محدودیتی در عرضه ندارند، TRX مقدار مشخصی عرضه می کند.

در کل حدود 100 میلیارد توکن TRX وجود دارد که در ابتدا توسط بنیاد Tron منتشر شد.

با این حال، بعداً، در ژوئن سال 2018 ، بنیاد 1 میلیارد سکه به ارزش بیش از 50 میلیون دلار در آن زمان سوزاند ، و کل عرضه توکن های TRX را به حدود 99 میلیارد دلار کاهش داد.

حدود 66.5 میلیارد از توکن های TRX هم اکنون در حال گردش است و 33 میلیارد باقی مانده TRX که توسط این بنیاد نگهداری می شود قرار بود تا 11 ژانویه سال 2020 قفل بمانند و در این تاریخ توزیع شوند که بدلیل شرایط نامناسب بازار کریپتوکارنسی همچنان فریز هستند.

آیا می توانم ارز دیجیتال ترون را استخراج کنم؟

قدرت Tron از حقوق ویژه کاربران در اکوسیستم استفاده می کند. تا زمانی که کاربر مایل به مشارکت برخی از سکه های TRX خود باشد، معادل آن مقداری قدرت Tron داده خواهد شد.

با این حال، نگه داشتن توکن های Tron شما را ماینر نمی کند. این فقط حق رای گیری در اکوسیستم را به شما می دهد.

TRX یک ارز از قبل استخراج شده است، به این معنی که اساساً با بیت کوین و اتریوم متفاوت است. با BTC و ETH ، تولید کنندگان بلوک یا ماینرها جوایز ایجاد بلوک های جدید را دریافت می کنند.

با این حال، با ترون، تمام توکن ها از قبل استخراج شده اند و حدود 65 درصد TRX موجود در حال حاضر آزادانه در بازار آزاد معامله می شود. البته Tron در بحث استخراج شده و قدرت گرفته از توکن های فریز شده خودش شباهت زیادی به استیکینگ اتریوم 2 ( نسخه جدید عرضه شده اتریوم ) دارد.

TRX چقدر ارزش دارد؟

TRX یک رمزنگاری بسیار ارزان قیمت است. هنگامی که برای اولین بار به عنوان توکن ERC20 راه اندازی شد ، هر TRX به ارزش 0.0019 دلار بود.

در تاریخ 5 ژانویه سال 2019 ، TRX به اوج خود رسید و با بالاترین قیمت خود تا کنون 0.35 دلار و با حجم بازار 16.75 میلیارد دلار معامله شد.

TRX در حال حاضر با 0.016 دلار در بازار معامله می شود و 1.09 میلیارد دلار در بازار قرار دارد و با همین حجم خود را به هجدهمین رمزنگاری بزرگ بازار تبدیل کرده است.

چگونه می توان TRX را ذخیره کرد؟

ترون دارای لیست بزرگی از کیف پول هایی که از TRX پشتیبانی می کنند در وب سایت خود منتشر کرده است.

این شامل کیف پول های تولید شده توسط جامعه Tron و همین طور کیف پول هایی با همکاری توسعه دهندگان ترون Tron-dev است.

کیف پول های TRX ایجاد شده در انجمن

Tron دارای 8 نسخه کیف پول توسعه یافته در جامعه کاربران خود است که در وب سایتش ذکر کرده است :

TronLink App Android – TronLink App IOS – TronLink Chrome – TronLink – TronPay Chrome – Tron Wallet Desktop – Tron Wallet IOS – TronWallet IOS/Android

کیف پول های ترون همکاری Tron-dev

ترون دارای 15 کیف پول همکاری TRON-dev در وب سایت خود است. شامل :

Trust Wallet – Huobi Wallet – Bitpie Wallet IOS/Android – Cobo Wallet IOS/Android – Freewallet – Ledger Hardware Wallet – Atomic Wallet – BIXIN Wallet – Exodus Wallet – Gate.io Wallet – Math Wallet – VenaPi Wallet – BitKeep Wallet – Hoo Wallet – Buntoy Wallet

بیشتر صرافی های ارزهای رمزپایه ای که معامله TRX را ارائه می دهند در داخل خود کیف پول داغ TRX ایجاد کرده اند که در صورت فعال کردن آنها می توانید TRX و سایر ارزهای رمزپایه خود را ذخیره کنید.

بهترین کیف پول ترون کدام است؟

Ledger Nano S را می توان مطمئن ترین کیف پول سخت افزاری برای TRX دانست. کیف پول سخت افزاری مانند درایو USB است و از یک صفحه لمسی کوچک بهره می برد.

یک انتخاب محبوب و مطمئن برای کیف پول TRX موبایل ، کیف پول تراست ولت است.

Trust Wallet کیف پول رمزنگاری رسمی صرافی بایننس است.

Binance و ترون رابطه بسیار نزدیکی دارند که در اغلب پروژه ها با هم همکاری می کنند، بنابراین جای تعجب ندارد TRX در این صرافی بزرگ پشتیبانی شود.

TronLink یک گزینه عالی برای کیف پول مرورگر برای Tron است. این برنامه کاربران را قادر به دریافت و ارسال TRX و همچنین توکنهای TRC10 و TRC20 می کند.

توسعه دهندگان می توانند TronLink را برای ایجاد برنامه های غیر متمرکز در وب سایت های خود ادغام کنند. توسعه دهندگان قادر به برقراری تماس های قراردادی هوشمند هستند که امکان استفاده از برنامه های غیرمتمرکز را از طریق مرورگر فراهم می کند.

از کجا می توان TRX را خرید یا فروش کرد؟

روش متداول خرید TRX از طریق مبادله رمزارز است که دارای TRX ذکر شده است.

در اینجا برخی از بزرگترین صرافی هایی که تجارت TRX در دسترس دارند آورده شده است :

• Binance

• OKEx

• Bitfinex

• HitBTC

• BitForex

• Bittrex

• Huobi

• BitMart

• KuCoin

البته صرافی های داخلی کشور نیز می توانند TRX را به شما بفروشند.

TRX را می توان با یک کارت اعتباری به طور مستقیم در CoinSwitch واسطه بین صرافی های رمزنگاری و کاربران نیز خریداری کرد.

گزینه دیگر برای خرید ترون با ارز فیات، واریز پول به حساب صرافی Coinbase و خرید بیت کوین یا اتریوم است، سپس تبدیل این رمزارزها در صرافی دیگری به TRX .

که البته روش آخر برای کسانی که ویزاکارت یا مسترکارت دارند ، کاربرد دارد.

پیش بینی قیمت ترون

تحلیلگر فنی داخلی ما معتقد است TRX می تواند تا پایان سال 2021 به 0.06 دلار برسد.

تجزیه و تحلیل کامل و پیش بینی قیمت برای 20 ارز رمزپایه برتر از جمله ترون در سال 2020 الی 2021 را می توان در اینجا یافت.

CoinGape مجموعه بسیار خوبی از پیش بینی قیمت را در مقاله خود ارائه می دهد ، که پیش بینی های مربوط به سال جاری ، سال آینده و 5 سال آینده را تشریح می کند.

نتیجه

ترون قطعاً یک پروژه مبتنی بر بلاک چین است که پتانسیل زیادی دارد.

بارها و بارها از طریق مشارکت های مختلف و کسب موفقیت ها دیدگاه خود را برای عدم تمرکز وب و تبدیل شدن به پلتفرمی برای صنایع خلاقانه به اثبات رسانده است.

Tron همچنین از لحاظ بازاریابی بسیار خوب عمل می کند و دائماً جامعه خود را به روز می کند و از طریق وبلاگ و حساب های رسانه های اجتماعی یا حساب های جاستین سان، با مطالب تازه، اخبار و اطلاعیه ها خود را در صدر اخبار نگه می دارد.

تیم Tron در رسانه های اجتماعی، میلیون ها دنبال کننده دارد :

جاستین سان در توییتر بیش از دو میلیون دنبال کننده دارد و در فیس بوک بالغ بر 5 میلیون بار پسندیده شده است.

بنیاد ترون در توییتر بیش از 500 هزار دنبال کننده دارد و در فیس بوک بالغ بر 1 میلیون بار پسندیده شده است.

Tron تعداد دائمی DApps بر روی پلتفرم خود دارد و شما می توانید مطمئن باشید که آنها با هدف تبدیل شدن به پلتفرم پیشرو DApp ها، بر روی گسترش این موضوع تمرکز خواهند کرد.

صنعت DApp هنوز بسیار جدید است، اما همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد و جریان اصلی را شکل می دهد، که این یک فرصت بزرگ برای ترون خواهد بود.

Tron همچنین منابع مالی 100 میلیون دلاری خود را برای توسعه دهندگان بازی با نام Tron Arcade دارد.

هدف این بودجه توانمندسازی توسعه دهندگان برای ایجاد نسل بعدی بازی های بلاک چین است.

بازی در حال حاضر یک بخش داغ است و اگر Tron بتواند موقعیت خود را به عنوان یک رهبر در تکنولوژی های رو به رشد بازی های بلاک چین به نمایش بگذارد، این دوباره فرصتی گسترده و بالقوه پر سود برای ترون و مایه ی امیدواری دارندگان TRX باشد.

جاستین سان تصریح کرده است که می خواهد TRX را در سال 2020 تبدیل به 4 رمز اصلی در بازار کند. “ترون در آینده، همیشه به جلو پیش می رود.” شاید این سال سال Tron باشد.

هرچند که تاکنون موفق نشده و ترون از رتبه دهم به رتبه هجدهم تنزل یافته است ، ولی اندیشه های جاستین سان را نبایستی دست کم گرفت.

مطالب مرتبط
بازارسازهای خودکار
ارز دیجیتال الگوراند (Algorand) چیست؟ اولین پلتفرم بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام خالص
بلاک چین و بانکداری
فرستادن دیدگاه
 • mojtaba setoodeh
  2 ماه پیش پاسخ

  سلام، من مقدار زیادی ترون در کیف پول ترون لینک دارم ولی هنگام برداشت خطا میده و میگه به یک کیف پول سرد متصل شوید. نمیدونم منظورش چیه؟ راهنمایی کنید.

  • Bitpars
   2 ماه پیش پاسخ

   درود بر شما. از قبل کیف پول لجر یا چیزی شبیه به آن براش تعریف کرده بودید؟

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی