منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  تولیپ مانیا و بیت کوین: داستان اولین حباب در بازارهای مالی و رابطه آن با بیت کوین
تولیپ مانیا و بیت کوین: داستان اولین حباب در بازارهای مالی و رابطه آن با بیت کوین

تولیپ مانیا و بیت کوین: داستان اولین حباب در بازارهای مالی و رابطه آن با بیت کوین

مررو داستان تولیپ مانیا (Tulip Mania) یا شیدایی لاله که به اولین حباب در بازارهای مالی معروف است می‌تواند به ما بگوید آیا تقاضای فزاینده و رشد قیمت در بازار ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت کوین حباب است یا نه؟

بسیاری تولیپ مانیا یا شیدایی لاله را اولین داستان ثبت شده از حباب مالی می‌دانند که گویا در دهه 1600 اتفاق افتاده است. قبل از بحث در مورد اینکه آیا تولیپ مانیا واقعاً حباب مالی بود یا نه، بیایید معمول‌ترین روایتی را که آن را حباب واقعی می‌داند، مرور کنیم.داستان حباب تولیپ مانیا

شیدایی لاله‌ها در کشور هلند و در دوران طلایی آن سرزمین اتفاق افتاد. این کشور به لطف رشد تجارت بین المللی و فعالیت‌های گسترده تجاری، در آن زمان بالاترین درآمد سرانه جهانی را داشت.

رونق اقتصادی به بسیاری از افراد کمک کرد تا به ثروت و رفاه دست یابند. این امر به نوبه خود بازار کالاهای لوکس را هدایت کرد. در این زمینه، یکی از پرطرفدارترین موارد لاله‌ها بودند. گل‌های لاله شاهد جهش تقاضا بودند و حتی بعضی از آنها که از گل‌های لاله معمولی خیره کننده تر بودند قیمت هایی بالاتری داشتند. این گلهای منحصر به فرد بسیار متفاوت از سایر گزینه‌های موجود بود، بنابراین همه به دلیل رنگها و الگوهای غیرمعمول خود می‌خواستند آنها را به رخ بکشند.

در آن زمان بسته به نوع آن، قیمت یک گل به راحتی می‌توانست از درآمد یک کارگر ماهر یا حتی از یک خانه فراتر رود. ایجاد قراردادهای آتی از آنجایی که لازم نبود گل‌ها از نظر فیزیکی مبادله شوند قیمت‌ها را حتی بیشتر افزایش داد. گفته می‌شود که طاعون بوبونیک همچنین در بازار تأثیر داشته است زیرا مردم تمایل بیشتری به سرمایه گذاری‌های پر ریسک داشتند.

ترکیدن حباب لاله ها

اما با بیشتر و بیشتر شدن پرورش گل‌ها توسط کشاورزان، سرانجام میزان عرضه بسیار زیاد شد. بازار لاله‌ها در فوریه سال 1637 به اوج خود رسید. ناگهان کمبود خریدار به وجود آمد. پس از حراج ناموفق لاله‌ها در هارلم، ترس و وحشت گسترش یافت و خیلی سریع باعث ترکیدن حباب در عرض چند روز شد.

مورخان مطمئن نیستند که به این دلیل ورشکستگی بازار واقعاً رخ داده باشد. طبیعی است که به سختی می‌توان از آن دوره سوابق مالی را به دست آورد. با این حال این سقوط مطمئناً زیان قابل توجهی به سرمایه گذارانی که قرارداد لاله‌ها را در دست داشتند وارد کرده است. اما تولیپ مانیا چه ارتباطی با بیت کوین دارد؟

تولیپ مانیا در مقابل بیت کوین

بسیاری تولیپ مانیا را نمونه بارز ترکیدن حباب می‌دانند. این روایت مشهور، اپیزودی از حرص و آز و هیاهو را توصیف می‌کند. این طمع در آن دوره قیمت لاله‌ها را بسیار فراتر از حد معقول پیش برد. در حالی که افراد باهوش زودتر از موعد خارج می‌شدند، افراد متأخر پس از شروع سقوط آزاد فروش وحشت را در پیش گرفتند. این امر باعث شد بسیاری از سرمایه گذاران و ارائه دهندگان خدمات، پول زیادی را از دست بدهند.

شنیدن اینکه بیت کوین نمونه دیگری از حباب مالی است کاملاً معمول است. اما، ارتباط تولیپ مانیا با بیت کوین نمی‌تواند طبقه‌های مختلف دارایی و شرایط بازار آنها را به درستی بازگو کند. فضای مالی کنونی ما کاملاً متفاوت و با بازیگرانی بسیار بیشتر از بازارهای لاله در قرن هفدهم است. علاوه بر این، بازارهای ارزهای رمزنگاری کاملاً متمایز از بازارهای سنتی هستند.تفاوت‌های اصلی تولیپ مانیا با بیت کوین

یکی از بزرگترین تفاوت‌های تولیپ مانیا و بیت کوین این است که BTC می‌تواند به عنوان ذخیره ارزش عمل کند. طول عمر لاله‌ها محدود و تشخیص دقیق یا ظاهری گل فقط با دیدن پیاز آن تقریباً غیرممکن بود. بازرگانان باید آن را بکارند و امیدوار باشند که دقیقاً همان چیزی که از سرمایه گذاری خود انتظار دارند را بدست آورند. این کار مخصوصاً اگر برای یکی از رنگهای کمیاب لاله‌ها پول بیشتری پرداخت می‌کردند بیشتر باعث دردسر می‌شد.

به غیر از این، اگر آن‌ها می‌خواستند لاله‌ها را منتقل کنند، به راهی نیاز داشتند تا با تمام هزینه‌های همراه، آن‌ها را با خیال راحت به مقصد برسانند. لاله‌ها همچنین برای پرداخت نامناسب بودند زیرا تقسیم آنها به قسمت‌های کوچکتر امکان پذیر نبود. این کار به احتمال زیاد گیاهان را از بین می‌برد. علاوه بر این، گل‌ها به راحتی از مزارع یا از دکه بازار دزدیده می‌شدند، بنابراین حفاظت از آنها دشوارتر بود.

در مقابل، بیت کوین دیجیتالی است و می‌تواند در یک شبکه جهانی نظیر به نظیر منتقل شود. این یک ارز دیجیتال است که با استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری امن می‌شود. این امر آن را در برابر کلاهبرداری بسیار مقاوم می‌کند. بیت کوین قابل کپی یا تخریب نیست. مهم‌تر از همه به راحتی می‌توان آن را به چندین واحد کوچکتر تقسیم کرد. علاوه بر این، بیت کوین نسبتاً کمیاب است و حداکثر در 21 میلیون واحد عرضه محدود شده است. درست است که دنیای دیجیتال ارزهای رمزپایه خطراتی را به همراه دارد، اما رعایت اصول کلی امنیتی احتمالاً وجوه شما را ایمن نگه می‌دارد.

آیا تولیپ مانیا یک حباب واقعی بود؟

در سال 2006، اقتصاددان ارل تامپسون مقاله‌ای تحت عنوان “تولیپ مانیا: واقعیت یا دروغ؟” را منتشر کرد. جایی که او بحث می‌کند که چگونه شیدایی لاله به یک دیوانگی در بازار مربوط نیست، بلکه به تغییر ضمنی قراردادهای آتی لاله‌ها به قراردادهای اختیارات توسط دولت مربوط می‌شود. به گفته تامپسون، این داستان را نمی‌توان یک حباب دانست زیرا “حباب‌ها به وجود قیمت‌های توافق شده با یکدیگر که بیش از مقادیر اساسی باشد، نیاز دارند”، که واقعاً چنین نبود.

در سال 2007، آن گلدگر کتابی با عنوان “تولیپ مانیا: پول، افتخار و دانش در عصر طلایی هلند” منتشر کرد. جایی که او شواهد زیادی را ارائه می‌دهد که داستان محبوب تولیپ مانیا در واقع پر از افسانه است. بر اساس تحقیقات گسترده بایگانی، استدلال‌های گلدگر نشان می‌دهد که هر دو طغیان و ترکیدن حباب لاله بسیار کوچکتر از چیزی است که بیشتر ما تصور می‌کنیم. وی اظهار داشت که پیامدهای اقتصادی بسیار جزئی بود و تعداد افرادی که در بازار لاله‌ها شرکت داشتند بسیار اندک بود.سخن پایانی

صرف نظر از اینکه تولیپ مانیا یک حباب مالی بود یا نه، مطمئناً مقایسه لاله‌ها با بیت کوین (یا هر ارز دیجیتال دیگر) غیر منطقی است. این رویداد تقریباً 400 سال پیش، در یک زمینه کاملاً متفاوت تاریخی رخ داده است. در نتیجه واقعاً نمی‌توان گل‌ها را با یک ارز دیجیتال که با تکنیک‌های رمزنگاری تأمین می‌شود مقایسه کرد.

البته داستان‌های دیگری وجود دارند که می‌توانند به بیت کوین مربوط شوند. مانند ترکیدن حباب دات کام یا حباب املاک در توکیو. با این حال به نظر نمی‌رسد رشد تقاضا و اصلاح بازار بیت کوین شباهتی به این داستان‌ها داشته باشد. طبق توصیحات بالا بیت کوین خود را به عنوان یک ذخیره ارزش به اثبات رسانده است. بازار این ارز نیز مانند تمام بازارهای جهان فراز و فرودهای خاص خود را دارد.

مطالب مرتبط
پل کادات Polkadot شبکه رمز ارزی برای تلفیق بلاکچین های جدا از هم
د دوباره بیت کوین قیمت این ارز را از دیروز 500 دلار افزایش داده است
اقتصاد رمزنگاری چیست؟ ارزهای دیجیتال چگونه ارزش را منتقل می‌کنند؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان