منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال YFI چیست؟ و همه چیز در مورد پروژه یرن فایننس (Yearn.finance) 
ارز دیجیتال YFI و همه چیز در مورد پروژه یرن فایننس (Yearn.finance) چیست؟

ارز دیجیتال YFI چیست؟ و همه چیز در مورد پروژه یرن فایننس (Yearn.finance) 

ارز دیجیتال YFI توکن بومی پروتکل یرن فایننس (Yearn.finance) است. YFI یک توکن حاکمیتی است که به کاربران امکان می‌دهد در مورد رهبری و هدایت پروتکل رأی دهند.

ارز دیجیتال YFI چیست؟ و همه چیز در مورد پروژه یرن فایننس (Yearn.finance)

از زمان راه اندازی در ماه جولای، ارز دیجیتال YFI به یکی از بزرگترین توکن های مبتنی بر اتریوم تبدیل شده است. عملکرد پروتکل یرن فایننس بر استراتژی‌های یلد فارمینگ تمرکز دارد. از برخی جهات، می‌توانید یرن فایننس را به عنوان یک ربات تصور کنید که همیشه سعی می‌کند بهترین بازده را در پروژه‌های دیفای اتریوم بیابد.

مقدمه

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) رشد چشمگیری را شاهد بوده است. این امر در تابستان 2020 زمانی که بازده ارائه شده توسط پروتکل‌ها به ارقام نجومی رسید رخ داد. بخش مهمی از این رشد را می‌توان به معرفی توکن های حاکمیت مرتبط دانست. توکن های حاکیمتی به دارندگان امکان می‌دهد در رهبری و هدایت پروتکل‌های دیفای نقش فعال داشته باشند. توکن های حاکمیتی گامی اساسی در عدم تمرکز پروتکل‌های دیفای برداشتند.

سوار بر موج توکن های حاکمیتی، یرن فایننس، ارز دیجیتال YFI را در ژوئیه سال 2020 به راه انداخت. این ارز به سرعت فضای ارز دیجیتال را تسخیر کرد زیرا طی یک ماه از 3 دلار به 30000 دلار رسید.یرن فایننس (Yearn.finance) چیست؟

قبل از پرداختن به ارز دیجیتال YFI، ارزش دارد که در مورد یرن فایننس مطالبی را بیان کنیم. این زمینه‌ها همچنین به عنوان یرن (yEarn) نیز شناخته می‌شود.

یرن فایننس توسط آندره کرانژ در اوایل سال 2020 راه اندازی شد. این پروژه یک پروتکل مبتنی بر اتریوم است که با هدف دسترسی کاربران به بالاترین بازده در سپرده‌های اتر، استیبلکوین ها و آلتکوین ها متمرکز است. آندره کرانژ یک توسعه دهنده فناوری مالی و اهل آفریقای جنوبی است. ایده اصلی کرانژ مقایسه سودهای مختلف در فضای دیفای و سرمایه گذاری در آن‌ها با بهترین بازده است.

پس از تحمل سواستفاده اندکی پس از راه اندازی، کرانژ پروتکل اصلی را اصلاح کرد تا مجموعه جدیدی از محصولات را در اختیار کاربران قرار دهد.

ویژگی‌های اصلی یرن فایننس

ویژگی اصلی این پروتکل، صندوق والت (Vault) است. صندوق‌ها به کاربران امکان می‌دهد ارز دیجیتال خود را سپرده گذاری کرده و بازده کسب کنند. وجوه سپرده شده توسط استراتژی‌ای اداره می‌شود که سعی در به حداکثر رساندن بازده و به حداقل رساندن ریسک دارد. در هنگام راه اندازی، صندوق‌ها بیشتر بر روی استیبلکوین ها تمرکز داشتند. با مرور زمان این استراتژی‌های برای پشتیبانی از اتر، محصولات توکن سازی شده بیت کوین، چین لینک و سایر آلتکوین ها گسترش یافته‌اند.

صندوق مهم است زیرا آنها هزینه بالای معامله در اتریوم را کاهش می‌دهند. با جمع کردن سرمایه، فقط یک حساب (کنترل کننده هر صندوق) مجبور است هزینه‌های معامله (گس) را برای یلد فارمینگ پرداخت کند.

یرن فایننس خدمات دیگری نیز ارائه می‌دهد. ارن (Earn) یک نسخه کم حجم از والت است که فقط از استیبلکوین ها و بیت کوین توکن شده پشتیبانی می‌کند. زپ (Zap) به کاربران این امکان را می‌دهد تا استیبلکوین ها را با توکن های ارائه دهنده نقدینگی معاوضه کنند.

یرن فایننس در حال حاضر روی محصولات دیگری مانند ینشورنس (yInsure)، یک پروتکل بیمه غیرمتمرکز برای کاربران دیفای و استیبل کردیت (StableCredit) کار می‌کند که وام و استقراض غیرمتمرکز را تسهیل می‌کند.ارز دیجیتال YFI چیست؟

تا ماه ژوئیه، یرن فایننس بسیار کمتر شناخته شده بود. پس از بهره برداری در اوایل سال 2020 و سقوط بازار ارزهای دیجیتال در ماه مارس، بسیاری از کاربران در استفاده از پروتکل جدید آن زمان مردد بودند.

وقتی کرانژ در پستی در شبکه اجتماعی مدیوم ارز دیجیتال YFI توکن حاکمیتی یرن فایننس را معرفی کرد، این روند تغییر کرد. ارز دیجیتال YFI یک توکن ERC-20 بود تا کاربران بتوانند پروتکل یرن فایننس را اداره کنند.

ارز دیجیتال YFI می‌تواند از طریق روش‌های مختلفی از جمله تأمین نقدینگی در بالانسر (Balancer)، صرافی غیرمتمرکز و واریز سرمایه به محصولات یرن فایننس، بازده تولید کند.

کانروژ در پست مدیوم خود عنوان کرده بود که ارز دیجیتال YFI “هیچ ارزش ذاتی” ندارد. با این حال با هجوم سرمایه گذاران این ارز دیجیتال رشد کرد. پس از شروع معاملات YFI با 3 دلار در استخر بالانسر، قیمت این ارز دیجیتال سر به فلک کشید. به نظر سرمایه گذاران مشارکت در حاکمیت یرن فایننس ارزش داشت تا بتوانند سود کسب کرد.

اندکی پس از راه اندازی، جامعه به حداکثر عرضه 30000 سکه رضایت داد. جامعه یرن فایننس تصمیم گرفت ارز دیجیتال YFI را با کیفیت نگه دارد به جای اینکه اجازه دهد تورم بیشتری داشته باشد. کاربرانی که از این تصمیم راضی نبودند، انشعاباتی از پروژهٔ اصلی ایجاد کردند. چند هارد فورک به وجود آمد که اولین آنها اکنون با نام دیفای مانی (DFI.money) یا YFII شناخته می‌شود.

ما در مورد تمامی فورک های ارز دیجیتال YFI در اینجا صحبت کرده‌ایم که می‌توانید از آن استفاده کنید.

عدم تمرکز یرن فایننس

از آنجا که ارز دیجیتال YFI باعث ایجاد سپرده و توجه می‌شود برای یرن فایننس بسیار مهم بود. این آلتکوین همچنین هدف دیگری داشت: تمرکززدایی از توسعه و کنترل پروتکل در میان کاربران.

مکانیسم یلد فارمینگ به هر کاربری اجازه می‌داد همزمان و با همان هزینه YFI بدست آوریم. خواه کاربر 100 دلار داشته باشد یا 1000 هزار دلار. این بدان معنی است که هر کاربر می‌تواند ارز دیجیتال YFI را برای تأثیرگذاری بر یرن فایننس بدست آورد.

از زمان راه اندازی ارز دیجیتال YFI، یک پورتال جامع حاکمیت راه اندازی شده است. دارندگان توکن می‌توانند در مورد تصمیمات مختلف پیشنهادی اعضای جامعه رأی دهند.

تصمیماتی که تاکنون اتخاذ شده است شامل استخدام تیمی از بازاریابان و توسعه دهندگان و افزودن استراتژی‌های خاص به طاق‌ها است.

دارندگان همچنین تصمیم مهمی برای دسترسی دارندگان YFI به بخشی از سود پروتکل گرفته‌اند. هزینه‌های اعمال شده در محصولات یرن فایننس به خزانه داری تعلق می‌گیرد. این دارایی‌ها متعاقباً بین دارندگان YFI و تیم توزیع می‌شود. این باعث می‌شود YFI یک دارایی سودآور باشد که با بیت کوین یا اتریوم متفاوت است.چرا ارز دیجیتال YFI مهم است

در حالی که بسیاری بر روی اقداماتی که YFI تجربه کرده است متمرکز هستند، مهم‌ترین دلیل آن این است که تغییر در چگونگی انگیزه دادن به پروتکلها برای پذیرش را نشان می‌دهد. گفته می‌شود که راه اندازی YFI “منصفانه‌ترین راه اندازی از زمان بیت کوین” بوده است، زیرا هر کسی می‌تواند در تولید سکه با پرداخت همان قیمت مشارکت کند.

به جای استفاده از مدل ارائه اولیه سکه (ICO)، که کاربران برای هر سکه جدید قیمت مشخصی می‌پردازند، کاربران YFI باید در پروتکل شرکت کنند. این مکانیسم به جامعه امکان می‌داد تا به سرعت در اطراف پروژه ایجاد شود. هر کاربر توانایی یکسانی برای تأثیرگذاری بر یرن فایننس از طریق توکن حاکمیتی خواهد داشت.

حتی پس از نوسانات اولیه قیمت، یرن فایننس یکی از فعال‌ترین جوامع را در فضای مالی غیرمتمرکز و ارزهای دیجیتال دارد.

چالش‌ها

ارز دیجیتال YFI خالی از چالش نیست. آندره کرانژ مدت طولانی مغز متفکر یرن فایننس و YFI بود. سرمایه گذاران با قاطعیت تمام اقدامات قیمت این ارز را مشاهده کردند. این بدان معناست که اگر او مرخصی بگیرد، ممکن است بسیاری آن را ضربه‌ای به YFI بدانند. به همین ترتیب، برخی معتقدند که پروژه هنوز حول این بازیگر اصلی متمرکز شده است (حداقل تا حدی).

این در اوایل سال جاری هنگامی که گزارش شد که کرانژ گفته است که می‌خواهد فضای دیفای را ترک کند، برجسته شد. به دلیل ترس از تعطیلی پروژه، قیمت ارز دیجیتال YFI بهم ریخت.

این روند از طرف برخی معامله گران کرانژ پریمیوم (Cronje Premium) لقب گرفته است. به نظر کارشناسان با معرفی اعضای جدید تیم یرن فایننس، به آرامی اهمیت خود را از دست می‌دهد. اگر حاکمیت غیرمتمرکز بدون نفوذ کرانژ به توسعه خود ادامه دهد دیگر ممکن است نگران کننده باشد.صحبت‌های پایانی

راه اندازی ارز دیجیتال YFI یک تغییر گسترده در صنعت را در نحوه توزیع سکه توسط پروژه‌های ارز دیجیتال نشان می‌دهد. با فراهم آوردن انگیزه‌ای برای کاربران اولیه، پروژه‌ها می‌توانند سریعاً مورد پذیرش و رشد جامعه قرار گیرند. این موضوع با مفهوم همقطار بودن پیوند می‌خورد. این نشان می‌دهد کسانی که از نظر مالی یا احساسی در یک سرمایه گذاری مشارکت دارند، هر کاری از دستشان بر می‌آید انجام می‌دهند تا به موفقیت برسند.

یرن فایننس یک پروتکل جالب است که در حال ساخت محصولات منحصر به فرد مالی غیرمتمرکز است. در آینده به نظر می‌رسد در صورت استخدام تیمی از توسعه دهندگان و بازاریابان، اما فقط زمان مشخص خواهد کرد که آیا این پروژه موفق خواهد شد در فضای دیفای اتریوم رشد کند یا خیر.

مطالب مرتبط
توکن DAI استیبل کوینی بر بستر اتریوم ، غیر متمرکز و بدون نیاز به شخص ثالث
توکن Auto
افزایش قیمت 1INCH
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether