منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال  »  حرکات بعدی بیت کوین پس از دست یافتن به 37.8 هزار دلار چیست؟ سناریوهای افزایشی و کاهشی
حرکات بعدی بیت کوین پس از دست یافتن به 36 هزار دلار چیست؟ سناریوهای افزایشی و کاهشی

حرکات بعدی بیت کوین پس از دست یافتن به 37.8 هزار دلار چیست؟ سناریوهای افزایشی و کاهشی

قیمت بیت کوین به بالاترین میزان خود در 37،807 دلار رسید و از آن زمان هنوز آرام نگرفته است. در اینجا خلاصه‌ای از موارد احتمالی از حرکات بعدی بیت کوین آورده شده است.

حرکات بعدی بیت کوین پس از دست یافتن به 37.8 هزار دلار چیست؟ سناریوهای افزایشی و کاهشی

قیمت بیت کوین در تاریخ 6 ژانویه در بایننس به بالاترین سطح خود یعنی قیمت 35،776 دلار رسید. به دنبال روند صعودی یک شبه بیت کوین این ارز صبح امروز رکورد قیمتی 37.807 را ثبت کرد. تحلیلگران درون زنجیره‌ای در مورد حرکات کوتاه مدت خوش بین هستند. بسیاری اتفاق نظر دارند که این تجمع نشانه‌هایی از گرم شدن بیش از حد بازار را بروز می‌دهد. با این حال به نظر می‌رسد، بیت کوین هنوز به محدوده خرید بیش از حد وارد نشده است.

مهم‌ترین عامل اصلی افزایش قدرت بیت کوین افزایش مداوم تقاضای خریداران در کوین بیس (Coinbase) بوده است. در طول هفته گذشته، کوین بیس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال در ایالات متحده، حق بیمه حدود 100 دلار را تجربه کرد. این بدان معناست که در مقایسه با بایننس و سایر صرافی‌های بزرگ، بیت کوین با قیمت بالاتری در کوین بیس معامله شده است. این می‌تواند تقاضای فزاینده بیت کوین از طرف سرمایه گذاران بزرگ و به طور بالقوه مؤسسات را نشان دهد.

بیت کوین یک شبه به شدت حرکت کرد و تنها در عرض 10 ساعت سود 10 درصدی را ثبت نمود. پس از آخرین روند صعودی، تحلیل گران درون زنجیره‌ای بر این باورند که در صورت پیروی از چرخه‌های قبلی افزایشی، بازار ممکن است بیش از حد گرم شده باشد. البته آن‌ها اذعان دارند با توجه به شاخص‌های مختلف زنجیره‌ای، احتمالاً بیت کوین هنوز فرصت برای افزایش بیشتر دارد.حرکات افزایشی در اقدام بعدی قیمت بیت کوین

ویلی وو، تحلیلگر داخلی و خالق ووبول (Woobull)، گفت که تجمع در حال انجام بیت کوین “گرم” است. اما هنوز بیش از حد گرم نشده است. وو نمودار ارزش بیت کوین به نسبت معاملات یا نمودار قیمت NVT را به نمایش گذاشت. وی اشاره کرد که تجمع فعلی بر اساس قله‌های قبلی در سال 2013 و 2017 دارای قدرت زیادی است.

حرکات بعدی بیت کوین پس از دست یافتن به 36 هزار دلار چیست؟ سناریوهای افزایشی و کاهشی

نمودار-NVTقیمت-بیت-کوین

NVT بیت کوین با تقسیم ارزش بازار بیت کوین بر حجم روزانه معاملات پردازش شده در بلاکچین به دلار آمریکا اندازه گیری می‌شود. این شاخص به طور معمول برای تعیین اینکه بیت کوین در زمان معین بیش از حد ارزش گذاری شده یا خیر استفاده می‌شود. وو گفت که حق بیمه سفته بازی بالاتر در بازار معاملات بازار، که به دلیل تقاضای واقعی خریدار اتفاق می افتد، یکی دیگر از شاخص‌های گرم شدن بیش از حد هنوز نیست:

“در حال حاضر میزان “حق بیمه سفته بازی” در مقایسه با مراحل مشابه 2 بازار افزایشی قبلی را داریم. […] وقتی در 2018-2019 بیت مکس منجر به افزایش تسلط مشتقات بالاتر از حد متوسط سودآوری شد. این معیار بعداً با تسلط نقطه‌ای آرام شد زیرا مایکل سایلور خریدهای محلی را بر عهده داشت. “

گلس نود شواهدی مانند بازار افزایشی 2017 را رصد کرده است

تحلیلگران در گلس نود (Glassnode) دریافتند که نشانگر MVRV Z-Score دارای همان نشانه‌هایی است که در بازار افزایشی بیت کوین در سال 2017 مشاهده شده است. نشانگر MVRV معمولاً برای ارزیابی اینکه بیت کوین بیش از حد ارزش گذاری شده یا خیر در مقایسه با “ارزش منصفانه” آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر سرمایه بازار بیت کوین به طور قابل توجهی بالاتر از ارزش تحقق یافته آن باشد، یعنی ارزش گذاری BTC که براساس محل خرید سرمایه گذاران محاسبه می‌شود، اوج افزایش قیمت است.

حرکات بعدی بیت کوین پس از دست یافتن به 36 هزار دلار چیست؟ سناریوهای افزایشی و کاهشی

نمودار-MVRV-Z-SCORE

در حال حاضر، شاخص MVRV Z-Score بیت کوین هنوز در مقایسه با سال 2017 نشان دهنده اوج بازار نیست. تحلیلگران گلس نود توضیح دادند که شاخص MVRV Z-Score به پنج رسیده است. آنها بر این باورند اکنون در “سطح بازار اصلی افزایشی 2017” است. اما تحلیلگران همچنین توضیح دادند که “در سال 2017، BTC $ در طی 6 ماه 10 برابر دیگر افزایش را تجربه کرد.” از این رو، هر دو شاخص MVRV Z-Score و NVT نشان می‌دهند که بیت کوین در حرکات بعدی و قابل پیش بینی هنوز امکانی برای تجمع گسترده‌تر دارد.بازر خرده فروشی در پی پل

الکس ساندرز، تحلیلگر ارزهای دیجیتال نیز اشاره کرد که حجم معاملات بیت کوین و اتر (ETH) در پی پل به بالاترین سطح خود یعنی 110 میلیون دلار رسید. داده‌های گوگل ترندز نشان می‌دهد که تقاضای خرده فروشی در سطح سال 2017 نیست. با این حال تقاضا در پی پل همچنان زیاد است:

“تقاضای خرده فروشی کاملاً با قیمت BTC و $ ETH در پی پل در سطح بالایی است. این میزان تا بالاترین حجم روزانه خود یعنی 110 میلیون دلار رشد داشته است. همانطور که موجی از پول سازمانی شروع به ورود کرده است، عموم مردم در حال امتحان اشکال جادویی پول اینترنتی هستند.”

یک سناریوی نزولی کوتاه مدت در حرکات بعدی بیت کوین

این سناریو در نهایت به دو عامل ساده برمی گردد: انحلال‌های فوری و کاهش انباشت سرمایه گذاران نهادی. بازار معاملات آتی بیت کوین با بیش از 11 میلیارد دلار قرارداد باز، به بالاترین رکورد همیشگی رسیده است. این بدان معناست که معامله گران بیشتر از هر زمان دیگری بر روی قیمت بیت کوین شرط بندی می‌کنند.

وقتی سود آزاد در بازارهای آتی زیاد باشد، احتمال فشار فروش افزایش می‌یابد. فشار خرید زمانی است که در صورت افت شدید قیمت بیت کوین، قراردادهای طولانی مدت یا خریداران مجبور به فروش موقعیت‌های خود در بازار شوند. آن‌ها تحت فشار هستند زیرا برای خرید بیت کوین سرمایه می‌گیرند. از این رو، وقتی قیمت بیت کوین به آستانه خاصی سقوط می‌کند، موقعیت‌های آنها منحل می‌شود که به فشار فروش تبدیل می‌شود.

این مشکل وقتی رخ می‌دهد که این تصفیه‌ها یکی پس از دیگری اتفاق می افتد و باعث سقوط می‌شود. به عنوان مثال، 33000 دلار آستانه تصفیه برای قراردادهای طولانی مدت با استفاده از اهرم 10 است. اگر قیمت بیت کوین به آن سطح کاهش یابد، می‌تواند مجموعه دیگری از قراردادهای طولانی مدت را که با 34000 دلار منعقد شده و غیره منحل کند. اگر این روند ادامه داشته باشد، تصفیه‌های پشت سر هم می‌تواند منجر به اصلاح عمده قیمت شود. بیت کوین در حال حاضر در معرض انحلال‌های فوری نیست. با این حال بهره باز در یک رکورد بالا و نرخ تأمین مالی بازار آتی در بالاترین سطح تاریخی است. احتمال وقوع اصلاح در میان مدت وجود دارد.

کند شدن ورود خریداران شرکتی

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند در کوتاه مدت باعث اصلاح قیمت بیت کوین شود، این است که تجمع سازمانی بیت کوین کند شود. کی یانگ جو، مدیرعامل کریپتوکوآنت (CryptoQuant)، قبلاً گفته بود که معتقد است بیت کوین پس از تقاضای خریدار در گری اسکیل، به بالاترین سطح محلی خواهد رسید.

شاخص مهم احساسات سرمایه گذاران شرکتی اعتبار GBTC گری اسکیل است. این سهام غالباً اولین نقطه ورود بیشتر مؤسسات در ایالات متحده است. به همین ترتیب، اگر ورودی‌ها به GBTC کاهش یابد، این نشان دهنده کاهش اشتهای نهادی است.

حرکات بعدی بیت کوین پس از دست یافتن به 36 هزار دلار چیست؟ سناریوهای افزایشی و کاهشی

دارایی های بیت کوین گری اسکیل

در دسامبر 2020، جو گفت که BTC برای ادامه تجمع بدون اصلاح بزرگ به سرمایه گذاران نهادی بیشتری نیاز دارد. با توجه به این موضوع، در صورت عدم گسترش منابع بیت کوین در گری اسکیل، یک عقبگرد ممکن است اتفاق بیفتد. این بدان معناست که کمتر موسسه‌ای بیت کوین را خریداری می‌کند. وی افزود: “بیت کوین نیاز به جذب سرمایه گذاران بیشتر دارد.”نتیجه گیری

با توجه به شدت حرکات بیت کوین، هر دو معیار باید رعایت شود تا بیت کوین شاهد اصلاح جدی باشد. ورودی‌های سازمانی به بیت کوین باید کاهش یابد و تصفیه‌های آبشاری به طور همزمان اتفاق بیفتد. اینکه آیا این اتفاق در هر زمان در کوتاه مدت رخ خواهد داد هنوز نامشخص است.

بیشترین شانس شکل گیری این روند زمانی خواهد بود که کوین بیس با کاهش حق بیمه، از تقاضای خریداران بکاهد. تا کنون، حق بیمه کوین بیس به طور مداوم بین 100 تا 200 دلار معلق است که این یک نشانه مثبت است.

در رأس این نرخ هش شبکه بلاکچین بیت کوین به بالاترین رکورد جدید رسیده است.  اصول فاندامنتال بیت کوین در حال تقویت است. به همین دلیل نکات تکنیکال حرکات بعدی بیت کوین را کند نمی‌کند. بنابراین احتمال اصلاح عمیق در کوتاه مدت کم است. با این حال، تصفیه‌های فوری ممکن است در هر لحظه اتفاق بیفتد. یک سفارش فروش بزرگ یا یک رویداد فروش می‌تواند منجر به انحلال قراردادهای طولانی مدت شود.

مطالب مرتبط
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
بازگشت بیت کوین از 30،500 دلار، نشانه‌هایی از ضعف علی رغم افزایش 20 درصدی
بیت کوین و رشد آلتکوین ها: BTC از 30 هزار دلار عبور می کند یا آلت سیزن آغاز شده است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether