قیمت بیت کوین
1,328,211,715تومان
58,498.00دلار
0.62
قیمت اتریوم
89,662,805تومان
3,948.99دلار
11.12
قیمت بایننس کوین
15,228,865تومان
670.72دلار
5.68
قیمت ریپل
34,966تومان
1.54دلار
3.37
قیمت دوج کوین
11,770تومان
0.52دلار
26.23
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  آخرین بیت کوین: پس از استخراج 21 میلیون BTC، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

آخرین بیت کوین: پس از استخراج 21 میلیون BTC، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

آشنایی با بیت کوین
لیلا جوانمردی
1400/02/05
۰
آخرین بیت کوین: پس از استخراج 21 میلیون BTC، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر بیت کوین به الگوریتم اجماع فعلی خود پایبند باشد، استخراج کنندگان باید پس از استخراج آخرین بلاک به عنوان مشوق از هزینه‌های معامله تأمین هزینه کنند. این ممکن است در آینده یک مشکل اساسی باشد.

یک عرضه محدود 21 میلیون توکنی برای بیت کوین وجود دارد. این آخرین حدی است که می‌توان BTC را استخراج کرد. آخرین سکه‌های بیت کوین در حدود سال 2140 رخ خواهد داد. هنگامی‌که میزان عرضه در گردش به حداکثر خود برسد، استخراج کنندگان بیت کوین دیگر پاداش بلاک دریافت نخواهند کرد. در عوض، با فرض اینکه هیچ تغییری در پروتکل اصلی در بیت کوین نداشته باشد، پاداش آنها را دریافت می‌کند.

فقط 21 میلیون بیت کوین وجود دارد، همین. وقتی همه آنها استخراج شود، که باید در حدود سال 2140 رخ دهد، هیچ بیت کوین جدیدی وارد گردش نمی‌شود.

بلاک چین بیت کوین با اصل عرضه کنترل شده طراحی شده است، این بدان معنی است که فقط تعداد معینی از بیت کوین تازه ضرب شده می‌تواند سالانه استخراج شود تا اینکه 21 میلیون سکه ضرب شود.

هنگامی‌که تمام 21 میلیون BTC استخراج شد، شبکه عمدتاً همان عملکرد فعلی را خواهد داشت، اما با یک تفاوت اساسی برای استخراج کنندگان.شبکه بیت کوین در حال حاضر چگونه به ماینرها پاداش می‌دهد؟

تقریباً هر ده دقیقه، استخراج کنندگان بیت کوین یک بلاک جدید را کشف می‌کنند. آن‌ها یک معمای رمزنگاری را حل می‌کنند که به استخراج کننده موفق امکان می‌دهد بلاک تازه کشف شده را به بلاک چین اضافه کند. هر بلاک شامل یک دسته سوابق معاملاتی است که قبلاً در حوضچه حافظه (مم پول) بیت کوین منتظر بودند، که معمولاً براساس اندازه کارمزد معامله‌ای که به ماینرها ارائه می‌دهند، انتخاب می‌شوند.

در مقابل کشف یک بلاک، ماینر تعداد مشخصی بیت کوین را برای کار خود دریافت می‌کند که “پاداش بلاک” نامیده می‌شود. هنگامی‌که بیت کوین برای اولین بار راه اندازی شد، پاداش 50 BTC تعیین شد. با این حال این پاداش در هر 210،000 بلاک جدید را نصف می‌کند که تقریباً هر چهار سال یکبار پاداش می‌گیرد.

بنابراین با گذشت زمان، پاداش بلاک به 25 BTC 12.5، BTC و 6.25 BTC کاهش یافته است. سه هالوینگ تاکنون به پایان رسیده است. آخرین نصف شدن بیت کوین در ماه مه سال 2020 اتفاق افتاد و پاداش بلاک را به 6.25 BTC کاهش داد. انتظار می‌رود هالوینگ بعدی در سال 2024 رخ دهد.

استخراج کنندگان بیت کوین می‌توانند تا زمان جمع آوری 21 میلیون BTC، پاداش‌های بلاک را به دست بیاورند. پس از آن هیچ بیت کوین جدید وارد گردش نمی‌شود. در حال حاضر، فقط بیش از 18.5 میلیون BTC تولید شده است، معادل 88.3٪ از حداکثر میزان تأمین، تولید شده در بیش از یک دهه. اما 120 سال دیگر طول می‌کشد تا آخرین بیت کوین ساخته شود، به دلیل کاهش تدریجی ایجاد جدید بیت کوین ناشی از فرآیند هالوینگ.

وقتی آخرین بیت کوین استخراج شد ماینرها چه خواهند کرد؟

پس از استخراج 21 میلیون بیت کوین، استخراج کنندگان بیت کوین همچنان می‌توانند در روند کشف بلاک شرکت کنند. با این وجود دیگر هیچ بیت کوینی به عنوان پاداش بلاک بیت کوین مشوق آنها نخواهد بود. البته به این معنا نیست که به آنها پاداش داده نمی‌شود.

علاوه بر جوایز بلاک، استخراج کنندگان بیت کوین همچنین تمام هزینه‌های صرف شده برای معاملات را در هر بلاک تازه کشف شده دریافت می‌کنند. در حال حاضر، هزینه معاملات بخش کمی‌از درآمد یک ماینر را تشکیل می‌دهد. ماینرها در حال حاضر حدود 900 بیت کوین یا 39.8 میلیون دلار در روز کسب می‌کنند، اما هر روز بین 60 تا 100 BTC، ماینرها 2.6 تا 4.4 میلیون دلار هزینه معاملات کسب می‌نمایند. این بدان معناست که هزینه معاملات در حال حاضر حدود 6.5٪ از درآمد یک ماینر را تشکیل می‌دهد، اما در سال 2140، این میزان 100٪ کاهش می‌یابد.

به گفته سیمون کیم، مدیرعامل صندوق VC Hashed، از دست دادن پاداش بلاک، ماینرها را بی انگیزه نخواهد کرد. کیم به نشریه دیکریپت گفت: “تغییر در اکوسیستم بیت کوین و جایگاه آن به عنوان ارز اصلی در دنیای مجازی می‌تواند تغییرات قابل توجهی در پذیرش ماینر ایجاد کند.”

هزینه‌های معامله در آوریل 2021 اوج 2017 را شکست

درست است که تغییر به یک ساختار پاداش صرفاً مبتنی بر هزینه‌های معامله، مطمئناً شبکه استخراج را از بین می‌برد. تعداد کمی‌از استخراج کنندگان بیت کوین اگر فقط 6.5٪ از پاداش‌های معمول خود را دریافت کنند، می‌توانند بیت کوین را اعتبارسنجی کنند.

با این حال، اگر استفاده از شبکه بیت کوین زیاد شود، رقابت برای فضای بلاک به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. به گفته مدیرعامل بای بیت (ByBit) بن ژو، این امر احتمالاً منجر به افزایش پاداش کارمزد معاملات برای ماینرها می‌شود. مشابه آنچه در جریان روند صعودی بیت کوین در سال 2017 مشاهده شد.

ژو گفت: “همانطور که پاداش استخراج در هر هالوینگ کاهش می‌یابد و مدتها قبل از استخراج آخرین بیت کوین، هزینه‌های معامله نقش برجسته‌تری خواهند داشت. هزینه‌های معامله احتمالاً در یک رابطه معکوس با بازده کاهش یافته استخراج معادن افزایش خواهد یافت.”

علاوه بر این، Crypto.com COO اریک آنزیانی شک دارد که رشد قیمت بیت کوین و کاهش تدریجی هزینه‌های انرژی می‌تواند به این معنی باشد که استخراج همچنان یک کار سودآور است.

وی گفت: “از نظر ما، هرچه شبکه بیت کوین و ارزهای دیجیتال رشد می‌کنند، قیمت آن‌ها نیز باید به میزان قابل توجهی افزایش یابد، که بیش از پاداش پایین‌تر هر بلوک خواهد بود.” “علاوه بر این، با کارآمدتر شدن فرآیند استخراج و فراگیر شدن انرژی‌های تجدیدپذیر، هزینه‌های برق ماینرها کاهش می‌یابد. این به آنها اجازه می‌دهد در تجارت باقی بمانند و به امنیت شبکه ادامه دهند.”

در دسامبر 2017 – اوج کارمزد معاملات تا اواسط آوریل 2021 – کل هزینه‌های معاملاتی پرداخت شده در روز به 1495 BTC افزایش یافت در زمانی که بیت کوین 14000 دلار ارزیابی می‌شد. در نتیجه، ماینرها در آن روز در مجموع 21 میلیون دلار کارمزد معاملاتی کسب کردند – که در حال حاضر حدود نیمی‌از درآمد امروز آنها از پاداش بلاک است. متوسط هزینه انتقال بیت کوین در اوج سال 2017، 55.17 دلار بود. در 21 آوریل سال 2021، این رقم به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی 59.87 دلار رسید. فقط ده روز قبل از آن، این هزینه 14.86 دلار بود. این یعنی متوسط هزینه معامله بیش از 300٪ افزایش یافته بود. به زبان ساده، این اتفاق افتاد زیرا شبکه بیت کوین تقاضای زیادی داشت. استفاده افراد بیشتر از این شبکه معمولاً به معنای کارمزد معاملات بالاتر است.تغییر مکانیزم پاداش بیت کوین

احتمال دیگر این است که مکانیزم پاداش بیت کوین ممکن است مدتی قبل از استخراج آخرین بلاک تغییر کند. لوکا بسکین (Luka Boškin)، مدیر ارشد پلت فرم معاملات ارز دیجیتال نیوز کریپتو (NewsCrypto)، استدلال می‌کند که با کاهش تعداد BTC تولید شده توسط استخراج، بیت کوین “تغییرات اساسی” در پروتکل خود ایجاد می‌کند. وی به دیکریپت گفت: “این می‌تواند سرانجام شامل تغییر سازوکار سازگارتر با محیط زیست مانند اثبات سهام یا جانشین دیگری برای اثبات کار باشد.”

این دیدگاهی است که نیکلاس نیکولاجسن، بنیانگذار کارگزاری رمزنگاری سوئیس بیت کوین سوییس (Bitcoin Suisse) نیز آن را به اشتراک گذاشته است. در مصاحبه‌ای که در ابتدا برای نمایش تلویزیونی آلمان گالیله انجام شد، نیکولاجسن گفت که “من مطمئن هستم، وقتی فن آوری [اثبات سهام] ثابت شود، بیت کوین نیز با آن سازگار می‌شود.

تا کنون هیچ کاری برای تغییر مکانیزم این بلاک چین انجام نشده است

با این حال، اکنون در فوریه 2021، کار برای اثبات سهام بیت کوین در حال انجام نیست. هیچ پیشنهادی برای بهبود بیت کوین (BIP) وجود ندارد که این تغییر را ارائه دهد.

از طرف دیگر، جردن استویف، رئیس رمزنگاری اسکرل (Skrill) معتقد است که بلاک چین بیت کوین برای انتقال مقدار قابل توجهی ذخیره استفاده می‌کند. بنابراین این شبکه از راه حل‌های لایه 2 یا بلاک چین‌‌‌های جایگزین برای عمده انتقال خود استفاده خواهد کرد. استوئف به دیکریپت گفت: “فقط معاملات با ارزش بسیار قابل توجه باقی مانده است که به صورت زنجیره‌ای انجام می‌شود. آن‌ها هزینه‌های زیادی را برای معاملات پرداخت می‌کنند که درآمد حاصل از آن را به استخراج کنندگان خواهد داد.”

اما نتیجه بالقوه دیگری برای بیت کوین وجود دارد. از آنجایی که تغییر در ساختار پاداش صرفاً براساس کارمزد معاملات ضربه بزرگی به ماینرها خواهد بود – آن‌ها فقط 6.5٪ از پاداشهایی را که امروز می‌گیرند کسب خواهند کرد – اگر استخراج کنندگان بیت کوین به طور کلی استخراج بیت کوین را متوقف کنند، چه می‌شود؟

اگر ماینرها استخراج بیت کوین را متوقف کنند چه اتفاقی می‌افتد؟

در حالی که عقیده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد هزینه معاملات همچنان در آینده به اندازه کافی انگیزه کار ماینرها را ایجاد می‌کند، همه موافق نیستند.

بدیهی است که اگر اکثر ماینرها – یا حتی همه ماینرها – استخراج بیت کوین را متوقف کنند، شبکه بیت کوین از بسیاری جهات برای همیشه تغییر می‌کند. شما همچنان می‌توانید مشاهده کنید که هر آدرس کیف پول بیت کوین را در خود جای داده است و چه مقدار، و همچنین می‌توانید کل تاریخچه معاملات بیت کوین را که انجام داده‌اید مشاهده کنید.

اما تأیید معاملات جدید نیاز به استخراج دارد. اگر ماینرها تولید بلاک‌های جدید را متوقف کنند، در واقع جابجایی بیت کوین در آینده غیرممکن خواهد بود.

این هشدار روز رستاخیز برای شبکه بیت کوین است. با این حال بسیاری معتقدند که ماینرها مسیر خود را ادامه خواهند داد، حتی اگر هزینه معاملات تنها پاداش آنها باشد. و همانطور که سیمون کیم، مدیر عامل شرکت هشد وی سی به دیکریپت گفت، ممکن است تغییراتی در این روند ایجاد شود. تغییراتی که حتی اگر پاداش بلاک متوقف شود، می‌تواند به استخراج کنندگان انگیزه دهد. با این حال همه موافق نیستند.

مطالعه 2016 دانشگاه پرینستون نتیجه گرفت که هزینه معاملات به تنهایی انگیزه کافی نخواهد بود و تنها اتکا به هزینه معاملات باعث “عواقب نگران کننده” برای امنیت آینده بیت کوین خواهد شد.

تهدید “سلفیش ماینینگ” پس از استخراج آخرین بیت کوین

این مطالعه از تکنیک‌های استخراج “انحرافی” استفاده می‌کند که امنیت بیت کوین را تحت فشار قرار می‌دهد. یکی از نگرانی‌های خاص “استخراج کننده خودخواه” است، کسی تصمیم می‌گیرد بلافاصله پس از پیدا شدن بلوک آزاد نشود، و به جای آن بلوک‌های خود را به امید فریب شبکه برای هدر دادن منابع اضافی برای استخراج منابع اضافی که هرگز آن را به بلاکچین نمی‌رساند، متوقف می‌کند.

این تحقیق از این نوع استخراج “سلفیش” نشان می‌دهد، ” مکانیزم کارمزد معامله عملکرد بهتری نسبت به مکانیزم پاداش بلاک دارد” زیرا با مدل فعلی پاداش بلاک، همه بلاک‌ها یکسان هستند، اما در معامله مدل هزینه‌ها، یک استخراج کننده خودخواه با نگه داشتن بلاک برای مدت زمان طولانی درآمد بیشتری کسب می‌کند. به عبارت دیگر، اگر هزینه معاملات تنها مشوقی است که در آینده برای استخراج کنندگان وجود دارد، این نوع استخراج کننده خودخواه درآمد بیشتری نسبت به استخراج کننده‌ای که برای منافع شبکه کار می‌کند، از طریق استخراج کسب می‌کند.

این مطالعه اذعان می‌کند هیچ دلیل پیشینی برای اطمینان از غلبه رفتار خودخواهانه وجود ندارد، اما نتیجه گیری خود را بر اساس “نتایج شبیه سازی، همراه با برخی شهود و تجزیه و تحلیل نظری” استوار می‌کند.مفهوم ساب ورکینگ

سپس مفهوم زیر کاری وجود دارد، جایی که یک استخراج کننده منحرف – بیایید او را آلن صدا کنیم – یک استخراج کننده دیگر را متقاعد کند – ما او را استیو خواهیم نامید – تا آلن بلاک خود را گسترش دهد، حتی اگر بلاک قدیمی‌تری با ارتفاع معادل آن قبلاً کشف شده باشد.

در شبکه‌ای که فقط به ماینرها کارمزد معاملات پاداش می‌دهد، آلن می‌تواند استیو را متقاعد کند که ماین مستقیم بلاک آلن را تمدید کند و هزینه‌های معامله کمتری را شامل شود. اگر سطح هزینه‌های معامله غیرمجاز به طور قابل توجهی کمتر از هزینه‌های معامله شده در بلاک دیگر باشد، به نفع استیو است که آن بلاک را با بلاک جدید جایگزین کند. این همان چیزی است که در این مطالعه با عنوان “کم کردن هزینه” عنوان شده است.

احتمال حملات 51 درصدی پس از تغییر مکانیزم پاداش بیت کوین

اگر کم فروشی در شبکه بیت کوین رواج پیدا کند. دقیقاً به این دلیل که مشوق‌های هزینه معامله اجازه شیوع آن را می‌دهد. پس از آن “حمله 51٪ ” وحشتناک به شبکه بیت کوین ناگهان عملی‌تر می‌شود. طبق مطالعه پرینستون، “در یک بلاک چین با فورک‌‌‌های ثابت ناشی از کم کردن، قدرت هش موثر یک مهاجم بزرگ می‌شود. ماینر خرابکار همیشه برای گسترش بلاک‌های خود از اشخاص دیگر استفاده می‌کند در حالی که سایر استخراج کنندگان یکپارچه نیستند. با این کار حمله 51٪ با کمتر از 51٪ قدرت هش امکان پذیر است.”

با این حال، یک نکته مهم در مورد مطالعه پرینستون وجود دارد که زنگ هشدار مربوط به ساب ورکینگ را کاهش می‌دهد. در زمان مطالعه، در سال 2016، تصور اینکه بلاک‌ها فقط نیمی‌از آب پر شده‌اند و استخراج کنندگان قدرت کافی برای فورک جدید جهت ایجاد یک بلاک را دارند، درست بود. الیاس استره، مدیر ارشد فناوری از سیرکلار تری (CircularTree)، یک اکوسیستم مبتنی بر بلاک چین که به سازمان‌ها امکان می‌دهد اطلاعات مربوط به انطباق را به اشتراک بگذارند، به دیکریپت گفت که امروز تصور کردن “بلاک‌ها فقط تا نیمه پر” دشوار است.

استره اذعان می‌کند: “البته، یک بحث هنوز هم حاکم است: هزینه‌های معامله ممکن است برای ایجاد انگیزه کافی برای نرخ هش امن برای شبکه کافی نباشد، که پس از آن احتمال حمله 51٪ را افزایش می‌دهد.”

مطالب مرتبط
آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود
بلاک پیدایش بیت کوین چیست و تمام این هیاهوی ارزهای دیجیتال از کجا شروع شد؟
لوگوی بیت کوین چگونه متولد شد: داستان "B" نارنجی بزرگ از سرآغاز تا کنون
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ربات تریدر فیوچر: چگونه از ربات های معامله گر در بازار معاملات آتی استفاده کنیم
افزایش قیمت 1INCH
قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts)
یونی سواپ v3 و smartBCH به دنبال ساده سازی دیفای و صرفه جویی در مصرف بنزین هستند
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس