قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار ارزهای برتر  »  راه اندازی کامل اتریوم 2.0؛ نقشه راه نوید دهنده سرعت است اما تاریخ چیز دیگری می‌گوید

راه اندازی کامل اتریوم 2.0؛ نقشه راه نوید دهنده سرعت است اما تاریخ چیز دیگری می‌گوید

اخبار ارزهای برتر
رضا باغانی
1399/09/28
۰
راه اندازی کامل اتریوم 2.0؛ نقشه راه نوید دهنده سرعت است اما تاریخ چیز دیگری می‌گوید

بررسی نقشه راه جدید اتریوم 2.0: چه به روزرسانی هایی اضافه شده است و چه مدت تا راه اندازی کامل شبکه اتریوم 2.0 زمان باقی است؟

راه اندازی کامل اتریوم 2.0؛ نقشه راه نوید دهنده سرعت است اما تاریخ چیز دیگری می‌گوید

راه اندازی کامل اتریوم 2.0؛ نقشه راه نوید دهنده سرعت است اما تاریخ چیز دیگری می‌گوید

راه اندازی کامل اتریوم 2.0؛ نقشه راه نوید دهنده سرعت است اما تاریخ چیز دیگری می‌گوید

در تاریخ 2 دسامبر، اندکی پس از انتشار به روزرسانی مورد انتظار اتریوم 2.0، بنیانگذار پلتفرم، ویتالیک بوترین، نقشه راه جدیدی را اعلام کرد. در نگاه اول تفاوت زیادی با نسخه قبلی ماه مارس ندارد.

با این حال، این نقشه راه در مورد پیشرفت فعلی و مراحل بعدی تا حدودی وضوح ایجاد کرد. این سند، زمینه را برای تخمین اینکه به زودی انتظار می‌رود انتقال کامل به اثبات سهام و راه اندازی شاردینگ انجام شود، وجود دارد. فقط یک اسپویلر: اجرای کامل اتریوم 2.0 به زودی انجام نمی‌شود.به طور رسمی‌زمان زیادی تا راه اندازی کامل اتریوم 2.0 مانده است

اول دسامبر یک رویداد محوری برای کل صنعت ارزهای دیجیتال بود. در این تاریخ اولین بلاک شبکه جدید اتریوم ایجاد شد. توسعه دهندگان از چند سال گذشته برای دیدن آن آماده شده بودند. انتظار می‌رود اتریوم 2.0 به یک نسخه بسیار سریع و قابل اعتماد از بلاک چین قبلی تبدیل شود. این همه به لطف اصطلاحاً شاردینگ (sharding) و انتقال به الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) ممکن می‌شود.

در واقع، این به روزرسانی که با نام اتریوم 2.0 ارائه شده کاملاً همان چیزی نیست که توسعه دهندگان آن ادعا می‌کنند. بیکن چین (Beacon Chain)، فاز اول این به روزرسانی، در واقع فاز 0 است. بیکن چین منحصراً برای توسعه و آزمایش نوآوری‌های مورد نیاز، است. در صورت موفقیت این شبکه، بلاکچین اصلی به شبکه اصلی اتریوم 2.0 وارد می‌شود.

بنابراین، ارتقا دوم اساسی‌تر است، زیرا این پلتفرم سرانجام اثبات کار را رها می‌کند. پس از این مرحله شبکه کاملاً توسط استیکرها یا سهم گذاران پشتیبانی خواهد شد. به زبان ساده، فاز 0 – معروف به بیکن چین – مبنایی را برای پیاده سازی شلردینگ در ارتقا بعدی ایجاد می‌کند. همانطور که توسط تیم اتریوم توضیح داده می‌شود، به عنوان “یک موتور جدید” فضاپیمای آینده عمل می‌کند.

بیکن چین چراغ راهنمای به روزرسانی اصلی

حتی اگر اتریوم به طور رسمی‌به نسخه 2.0 تغییر یابد، این شبکه هنوز به قدرت محاسبه ماینرها بستگی دارد. توسعه دهندگان همچنین PoS را به طور موازی برای استخدام گره‌های مورد نیاز برای اطمینان از عملکرد پایدار شبکه راه اندازی کردند. پرانیت اسریکانتی، مدیر سرمایه گذاری در کانسن سیس ونچورز (ConsenSys Ventures)، در مورد ساختار و عملکرد بیکن چین بحث کرد:

“زنجیره جدید چراغ راهنما برای انتقال به اثبات سهام (POS) و زنجیره‌های خرد (شاردینگ) استفاده می‌شود. در نهایت مدیریت اعتبار سنج‌ها، انتخاب یک پیشنهاد دهنده بلاک برای هر زنجیره خرد و سازماندهی گروه‌های اعتبارسنج (برای شکل گیری کمیته‌ها) برای رأی دادن به بلاک‌های پیشنهادی و مدیریت اجماع قوانین “

اترهای قفل شده تا راه اندازی کامل اتریوم 2.0 قابل برداشت نیستند

اسریکانتی اضافه کرد که سازوکار PoS در حال حاضر در بیکن چین فعال است و این نیاز به تأییدیه برای بلاک‌های خرد شده و رأی PoS برای بلاک‌های بیکن چین دارد. این شبکه اکنون برای عضویت و اعتبار سنجی کاربران به اندازه کافی آماده شده است. برای انجام این کار، آن‌ها باید 32 اتر (ETH) در حساب‌های خود قفل نمایند تا بتوانند گره جدید ایجاد کنند. با کمک این اعتبارسنج‌ها راه اندازی کامل اتریوم 2.0 انجام خواهد شد.

جوایزی که اعتبار سنج‌ها برای حمایت از بلاکچین جدید دریافت می‌کنند نیز تا زمان انتشار مرحله بعدی قفل خواهد شد. به این معنی که احتمالاً سهامداران نمی‌توانند زودتر از سال 2021 یا 2022 به وجوه خود دسترسی پیدا کنند. در اظهار نظری در مورد چگونگی تغییرات در نقشه راه اتریوم 2.0 جی هائو، مدیرعامل اوکی اکس OKEx، به پایگاه خبری کوین تلگراف گفت:

“گرچه به احتمال زیاد این بدان معناست که کاربران باید بیشتر منتظر بمانند تا زمانی که بتوانند ETH خود را از سهام خارج کنند، اما هنوز هم مزایای بسیاری برای استفاده از ETH وجود دارد. برای شروع، سهامداران از حرکت به ETH 2.0 و انجمن ETH پشتیبانی می‌کنند. آن‌ها در صورت انصراف، پاداش سخاوتمندانه‌ای کسب خواهند کرد و همیشه ممکن است (به ویژه در این صنعت سریع) راه حل‌های دیگری برای تسریع در این جدول زمانی جدید ظاهر شوند. “

شاردنینگ هنوز اجرا نمی‌شود

اجرای شاردینگ یا زنجیره‌های خرد یکی دیگر از اختراعات منحصر به فرد اتریوم است. به لطف شاردینگ پس از راه ندازی کامل اتریوم 2.0 شبکه قادر به ارائه خدمات به صدها میلیون کاربر خواهد بود. این امکان فقط در نسخه‌های بعدی بلاکچین در دسترس خواهد بود. انتظار می‌رود که 65 زنجیره شاردینگ در شبکه جدید اتریوم حضور داشته باشند. بیکن چین به عنوان یک بلاک چین کنترل کننده عمل می‌کند. پارادوکس این است که شاردینگ که در واقع نقطه کانونی شبکه خواهد بود، روی بیکن چین اعمال نمی‌شود.پیشرفت فعلی پیش از راه اندازی کامل اتریوم 2.0

تیم توسعه اتریوم به دلیل از دست دادن مهلت مقرر و به تعویق انداختن مداوم بروزرسانی ها، بارها مورد انتقاد قرار گرفته است. بنابراین، وضعیت واقعی امور در این زمان چگونه است؟ با توجه به روند پیشرفتی که توسعه دهندگان اتریوم به نقشه راه جدید اضافه کرده‌اند، انتظار نمی‌رود به زودی که به روزرسانی دوم انجام شود.

کار در مورد مهمترین وظایف لازم برای انتقال کامل به یک شبکه جدید – یعنی پیاده سازی ادغام Eth1 / Eth2 – با حدود 15٪ انجام در مراحل اولیه است. با قضاوت بر اساس روند پیشرفت، اوضاع مثبت‌تر است. به نظر می‌رسد تقریباً نیمی‌از کار انجام شده است.

حذف چند مرحله در نقشه راه جدید

خبر خوب این است که نقشه راه جدید فازهای 1.5، 2 و سایر مواردی را که در نسخه‌های قبلی سند وجود داشت، از دست می‌دهد. این بدان معناست که زودتر می‌توان انتظار انتقال کامل به یک شبکه جدید را داشت. مرحله بعدی مرحله نهایی و راه اندازی کامل اتریوم 2.0 خواهد بود. این مرحله ترکیبی از مهمترین به روزرسانی‌ها است. پیش از این انتظار می‌رفت که زنجیره‌های شاردینگ در فاز 1 ظاهر شود. پس از آن، در مرحله دوم، معاملات SNARK / STARK امکان پذیر خواهد بود. اکنون انتظار می‌رود که همه این به روزرسانی‌ها تحت فاز 1 راه اندازی شوند. در این راستا پیشرفت‌هایی نیز حاصل شده است.

فعالیت چندین تیم به صورت موازی

سازماندهی کار تیم‌ها نیز از مرحله به مرحله به موازی تغییر کرده است. نقشه راه جدید نشان می‌دهد که اجرای هر کار به طور مستقل سازمان یافته است. این یعنی در صورت بروز مشکلات در هر بخش کار بخشهای دیگر مختل نمی‌شود. به عبارت دیگر، تیم‌های مختلف می‌توانند همزمان روی کارهای مختلفی کار کنند. این می‌تواند سرعت انتقال به شبکه جدید را تسریع کند.

همانطور که در نقشه راه اتریوم نشان داده شده است، به زودی می‌توان انتظار برخی از کارها را داشت. به طور خاص، توسعه دهندگان در حال حاضر بخش عمده‌ای از کار را در زمینه اجرای پروتکل EIP 1559 با هدف تثبیت هزینه کمیسیون‌های موجود در شبکه و قیمت گذاری مجدد گس انجام داده‌اند. علاوه بر این، عرضه EVM384، که امکان کار سریعتر ماشین مجازی اتریوم را فراهم می‌کند، در مرحله انتقال به نسخه پیشرفته‌تری به نام Ewasm است.

جالب اینجاست که Ewasm تنها پیاده سازی اساسی است که در نقشه راه جدید حذف شده است. این احتمالاً به عنوان بخشی از ارتقا به نام “ارتقا VM ماشین‌های مجازی” ارائه می‌شود. بنابراین اجرای آن در مرحله بعدی انجام نمی‌شود. انتظار می‌رود که Ewasm کار قراردادهای هوشمند را مدیریت کرده و شبکه را غیرمتمرکزتر کند.

راه حل‌های لایه دو که مقیاس پذیری و امنیت را افزایش می‌دهند نیز احتمالاً بعداً ظاهر می‌شوند. این موارد شامل عملیات SNARK / STARK، رمزنگاری پس از کوانتوم و راه اندازی CBC Casper – نسخه بهبود یافته پروتکل که انتقال نهایی شبکه به مدل اصلی را نشان می‌دهد.چه زمانی اتریوم 2.0 به طور کامل راه اندازی می‌شود؟

با بررسی سرعت به روزرسانی‌‌‌های مربوطه در نسخه‌های قبلی نقشه راه اتریوم، مشخص است که تاریخ برنامه ریزی شده برای راه اندازی کامل اتریوم 2.0 در حدود حداقل یک سال دیگر انجام می‌شود. بنابراین، به عنوان مثال، طبق برآوردهای انجام شده توسط توسعه دهندگان شرکت بزرگ نرم افزاری بلاک چین کانسن سیس، انتشار بلاکچین بیکن چین قرار بود در سال 2019 اتفاق بیفتد.

طبق همین نقشه راه انتشار Ewasm و راه اندازی کامل ماشین اتریوم باید در سال 2020 یا 2021 اتفاق می‌افتاد. این بدان معنی است که انتظار می‌رود ماشین زودتر از 2021 تا 2022 آماده نخواهد شد. این بازه زمانی منطبق با آنچه توسط تیم توسعه دهنده اتریوم برای راه اندازی کامل اتریوم 2.0 تعیین شده است.

هنوز هم، کارهایی که باید قبل از راه اندازی کامل بلاکچین اتریوم 2.0 انجام شود، تنظیم پیش بینی‌ها را به چالش می‌کشد. در همین حال، برخی پیشنهاد می‌کنند که نسخه‌های ارتقا یافته می‌توانند برای مدت زمان طولانی‌تری به تأخیر بیفتند. وبلاگنوی یوتوبر معروف رمزنگاری توصیه کرد که یک یا دو سال به برآوردهای قبلی اضافه شود. پیشنهاد این است که بازار فقط در سالهای 2022 تا 2023 شاهد کسپر و شاردینگ کامل خواهد بود.

پیش بینی‌‌‌های بدبینانه برای شروع به کار اتریوم 2.0

یک پیش بینی بدبینانه‌تر نشان می‌دهد که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا بازار راه اندازی کامل اتریوم 2.0 را ببیند. هیمانشو بیش، رئیس بازاریابی رازور نت ورک (Razor Network) است که بر اساس الگوریتم اجماع PoS عمل می‌کند. وی به کوین تلگراف گفت:”چنین بازه زمانی واقع بینانه است. این آغاز مرحله جدیدی از اکوسیستم اتریوم به معنای واقعی خواهد بود. با این حال، ممکن است ما نتوانیم این را قبل از فوریه سال 2022 ببینیم.”

نیر کشری، استاد دانشگاه کارولینای شمالی – گرینزبورو و یک محقق در دانشگاه کوبه است. او نیز اذعان داشت که راه اندازی کامل اتریوم 2.0 احتمالاً زمان کمی‌خواهد برد. به گفته وی، ارتقا EV EVM یک فرایند چالش برانگیز است. کشری به کوین تلگراف گفت:

“سازمان‌ها احتمالاً به طور موثر در EVM محصور شده‌اند. شکستن این سازوکار خود فرایند دشواری است. در حال حاضر میلیون‌ها قرارداد هوشمند موجود و تعداد بسیار زیادی از ابزارها و زبانها وجود دارد. علاوه بر این، قانع کردن کاربران اتریوم در مورد ایمن و مطمئن بودن PoS یک چالش با اندازه دیگری است. “

انتظار فعالان صنعت کریپتو از زمان راه اندازی اتریوم 2.0

پائولو آردوینو، مدیر ارشد فناوری صرافی ارزدیجیتال بیت فینکس (Bitfinex) است. او در اظهارنظرش گفت راه اندازی کامل اتریوم 2.0 ممکن است سه سال طول بکشد. البته او شانس توسعه سریعتر را نیز رد نمی‌کند.

“من فکر می‌کنم که پس از این مرحله اولیه، به احتمال زیاد سرعت توسعه اتریوم 2.0 در سال آینده بهبود خواهد یافت. ما تعجب می‌کنیم که آیا راه اندازی کامل اتریوم 2.0 تا 3 سال دیگر انجام خواهد شد یا خیر؟ اما ما انتظار داریم که انتقال توکن‌ها زودتر از آن در دسترس باشد. “

از طرف دیگر، یک سازمان کارآمد از عملیات مشتری اتریوم و کار توسعه دهندگان، و همچنین کمک بی اندازه از طرف جامعه، می‌تواند به طور قابل توجهی چارچوب زمانی نقشه راه را کاهش دهد. به طور کلی، همانطور که بیکن چین explorer نشان می‌دهد، استقرار شبکه PoS جدید با موفقیت پیش می‌رود. در حال حاضر، بیش از 33000 کاربر تبدیل به staker شده‌اند که تقریباً 1.1 میلیون ETH تاکنون در آن انباشته شده است.

مطالب مرتبط
صعود اتریوم پس از دو سال به بالای 700 دلار؛ حجم نیم تریلیون دلاری بازار بیت کوین
بازیابی سریع بیت کوین؛ با بازگشت آلتکوین ها به روند صعودی سرمایه بازار به 1 تریلیون دلار رسید
اخاذی هکرها از طریق کارمزد انتقال اتریوم به مبلغ 5 میلیون دلار
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید