منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  بیت کوین و ارزهای دیجیتال چگونه گم می‌شود؟ آیا  می‌توان آنها را بازیابی کرد؟
بیتکوین و ارزهای دیجیتال چگونه گم می‌شود؟ آیا  می‌توان آنها را بازیابی کرد؟

بیت کوین و ارزهای دیجیتال چگونه گم می‌شود؟ آیا  می‌توان آنها را بازیابی کرد؟

بیت کوین به شکل فیزیکی وجود ندارد بنابراین نمی‌توانید آن را در خیابان گم کنید یا جایی بگذارید. اما همان طور که بسیاری از دارندگان بیتکوین و ارزهای دیجیتال تجربه کرده اند، می‌توانید آنها را از دست بدهید.

بیتکوین و ارزهای دیجیتال چگونه گم می‌شود؟ آیا  می‌توان آنها را بازیابی کرد؟

در این مقاله، ما می‌خواهیم ببینیم که چگونه ارزهای دیجیتال و به ویژه بیتکوین گم می‌شود. دارایی های دیجیتال گم شده به کجا می‌رود و چگونه می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

بیتکوین و ارزهای دیجیتال چگونه گم می‌شود؟ آیا  می‌توان آنها را بازیابی کرد؟

بیتکوین و ارزهای دیجیتال چگونه گم می‌شود؟ آیا  می‌توان آنها را بازیابی کرد؟

چگونه بیت کوین گم می‌شود؟

کل عرضه بیت کوین 21 میلیون است و هر روز توسط ماینرها تعدادی بیتکوین تازه به وجود آمده به بازار وارد می‌شود. طبق اوراق سفید بیتکوین انتظار می‌رود که حدوداً در سال 2140 به سقف عرضه برسیم، اگرچه ممکن است زودتر این اتفاق بیفتد.

اگر یک سکه یا اسکناس ارز فیات خود را گم کنید، برای کل اقتصاد مسئله چندان مهمی نیست، زیرا دولت ها به طور منظم پول جدید چاپ می‌کند. اما از آنجا که عرضه بیت کوین محدود است، هر زمان کسی موجودی خود را از دست بدهد، میزان عرضه در گردش نیز کاهش می‌یابد. بنابراین حتی وقتی به 21 میلیون برسیم، تعداد موجود برای خرید، فروش، ذخیره و استفاده کمتر خواهد بود.

دقیقاً مشخص نیست که چقدر بیت کوین در حال حاضر از دست رفته است، تا حدی به این دلیل که تعریف «گمشده» بسته به اشخاص متفاوت است. البته برخی از این بیتکوین‌ها ممکن است در آینده بازیابی شوند. اگرچه بازیابی آن‌ها، کار آسانی نیست.

طبق تحقیقات شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین چین آنالیسیس (Chainalysis)، تا پایان سال 2017 تقریباً 4 میلیون بیت کوین را می‌توان از دست رفته دانست. بعید است از آن زمان تعداد آن خیلی زیاد شده باشد، زیرا قیمت بالاتر مردم را ترغیب می‌کند تا بیشتر مراقب این دارایی ارزشمند باشند. بنابراین، در حال حاضر، کل عرضه در گردش قرار است حدود 17 میلیون بیت کوین باشد. البته تنها 18.5 میلیون بیتکوین تا کنون استخراج شده‌اند.

باید به این نکته اشاره کرد که بیت کوینهای سرقتی گم شده به حساب نمی‌آید زیرا سارقان به آن دسترسی دارند.

راه‌های مختلفی برای از دست دادن بیتکوین وجود دارد:

دستگاه‌های گمشده یا دور انداخته شده

اکنون نزدیک به یک دهه است که بیت کوین وجود دارد. طی این دهه، فناوری بسیار تغییر کرده است و بعضی از افراد عادی در زمانی که بیتکیون ارزان بود آن را خریدند و روی رایانه‌های خود ذخیره کردند. طی سالها در برخی موارد، افراد لپ تاپ خود را گم می‌کنند یا آن را دور می‌اندازند. یا حتی فراموش می‌کنند که بیت کوین را روی دسک تاپ قدیمی خود ذخیره شده است. دستگاه‌های خراب و مادربردهای سوخته نیز منجر به ضرر می‌شوند.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


فراموش کردن تملک بیتکوین و ارزهای دیجیتال

بله، امکان خرید یا استخراج بیت کوین وجود دارد و سپس فراموش می‌کنید که مالک آن هستید. به نظر می‌رسد این یک مشکل بزرگ و غیرواقعی است، اما در روزهای ابتدایی می‌توانستید هزاران بیت کوین را به راحتی از طریق یک لپ تاپ معمولی استخراج کنید. این کار تقریباً هیچ هزینه‌ای برای شما نداشت و البته خود بیتکوین نیز در سالهای 2009 تا 2011 تنها چند دلار ارزش داشت. مهمتر از آن کسب و کارهایی که بیتکوین را قبول می کردند هم بسیار انگشت شمار بودند. این هزینه کم به این معنی بود که اکثر مردم در واقع بیتکوین را چیزی نمی‌دانستند که ممکن است همیشه دارای ارزش باشد، بنابراین بسیاری فقط فراموش کردند که این ارز را خریداری یا استخراج کرده اند.

این فقط در مورد بیتکوین صدق نمی کند. ارزهای دیجیتال دیگری نیز هستند که به همین دلیل از یاد دارندگانشان رفتند. ارزهایی که در روزهای اولیه کمتر از چند سنت قیمت داشتند و اکنون چند صد دلار ارزش دارند.

متأسفانه، اگر شخصی که دارای ارز رمزپایه است بدون اینکه کلید خصوصی خود را با کسی در میان بگذارد از دنیا برود، آن ارز دیجیتال یا بیت کوین نیز برای همیشه از دسترس خارج می شود. اکنون توصیه می‌شود صاحبان ارز رمزنگاری که وصیت نامه می‌نویسند، جزئیات را برای کمک به خانواده خود در صورت لزوم جهت دسترسی به دارایی های دیجیتالشان در نظر بگیرند.

ارسال به آدرس اشتباه

ارسال بیت کوین به آدرس نادرست مانند ارسال نامه به خانه خالی مهر و موم شده‌ای است که در آن کسی زندگی نمی‌کند و هرگز در آن زندگی نخواهد کرد. به نظر می‌رسد این نسخه از دست دادن بیت کوین نسخه ای از آثار صادق هدایت باشد. این اتفاق به اندازه بوف کور تلخ است. غیرممکن است کسی در را باز کند و آن را بازیابی کند. اگر آدرس را اشتباه تایپ کنید و معاملات معکوس نشوند،بیت کوین یا دارایی دیجیتا شما برای همیشه از دست خواهد رفت.

کلیدهای خصوصی و رمزهای عبور فراموش شده

کلید خصوصی شما امکان دسترسی به بیت کوین را برای شما فراهم می‌کند. اگر این مورد را گم کنید، مثل فراموش نشدن کد برای یک گاوصندوق ضدسرقت است. برخی از افراد کلیدهای خصوصی خود را یادداشت کرده‌اند اما کاغذ را گم کرده یا به طور تصادفی دور ریخته‌اند.

بعلاوه، افراد به دلایل مختلف ممکن است کلید خصوصی خود را از بین ببرند. خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، یک میلیون بیتکوین استخراج کرده است اما هرگز به آنها دست نزده است. بعضی معتقدند ناکاموتو کلید خصوصی را از بین برده است. البته این باور چندان صحیح به نظر نمی رسد زیرا در سال 2018 به نظر می رسید او به کیف پول خود سر زده است.

چگونه می‌توانید از گم شدن بیتکوین و ارزهای دیجیتال خود جلوگیری کنید؟

هر زمان که پولی را به آدرس کیف پول می‌فرستید، مطمئن شوید که آدرس درست است. بهتر است آن را کپی و جایگذاری کنید یا از کد QR استفاده کنید. روش ذخیره سازی را که به آن اعتماد دارید انتخاب کنید. بهتر است با ارزهای دیجیتال بسیار منظم رفتار کنید. در این صنعت هیچ شرکت اصلی وجود ندارد که بدون خطر از دارایی دیجیتال شما محافظت کند.

اگر کلید خصوصی خود را فراموش کنید، راهی برای دسترسی مجدد وجود ندارد. اگر حفاظت از کلیدهای خصوصی تان برای شما بسیار دلهره آور است، بستری مانند لونو (Luno) می‌تواند به شما کمک کند. این پلتفرم از کلید خصوصی شما (اساساً رمز ورود دسترسی شما به بیت کوین) مراقبت می‌کند. البته بعضی دیگر از پلتفرم‌ها مانند صرافی‌ها نیز توانایی این کار را دارند. اما سپردن بیتکوین به این پلتفرم‌ها خطرهای دیگری را در بر دارد.

به عنوان مثال هفته گذشته بنیانگذار صرافی اوکی‌اکس بازداشت شد. به همین دلیل کلیه برداشت‌های این صرافی تا زمان نامعلومی تعلیق شده است. نمونه ای دیگر صرافی کوکوین است که در ماه گذشته هدف حمله هکرها قرار گرفت و حدود 250 میلیون دلار از داراییهای دیجیتال مشتریانش به سرقت رفت.

آیا بیتکوین گمشده را می‌توان یافت یا بازیابی کرد؟

اینکه آیا بیت کوین گمشده را می‌توان یافت یا خیر، به نحوه گم شدن آن بستگی دارد. البته به متخصصان بازیابی اطلاعات نیز بستگی دارد. اما هرگز تضمینی نیست که آنها بتوانند برای بازیابی بیتکوینتان کمک کنند. بهتر است که به امنیت دارایی‌های دیجیتال خود بیشتر بپردازید. تقریباً بازیابی بیتکوین و ارزهای دیجیتال غیرممکن است.

اگر تاکنون بیت کوین خود را از دست داده‌اید یا کسی را می‌شناسید که از دست داده باشد و موفق به بازیابی آن شود؟ به ما خبر دهید.

مطالب مرتبط
ترس از بیت کوین چگونه از بین خواهد رفت؟ آیا تصویر عمومی این ارز اصلاح پذیر است؟
بیت کوین (طلای دیجیتال) برای ارزشمند بودن نیازمند به هیچ‌چیز ملموسی به‌عنوان پشتوانه نیست
کریپتوکارنسی همان ارز دیجیتال است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether