منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال  »  نهنگ بیت کوین: وال یا نهنگ به چه کسانی گفته می‌شود و آنها چگونه معامله می‌کنند؟
نهنگ بیت کوین: وال یا نهنگ به چه کسانی گفته می‌شود و آنها چگونه معامله می‌کنند؟

نهنگ بیت کوین: وال یا نهنگ به چه کسانی گفته می‌شود و آنها چگونه معامله می‌کنند؟

نهنگ‌های بیت کوین به اندازه کافی BTC در اختیار دارند تا بر ارزش این ارز تأثیر می‌گذارد. در این مقاله نحوه خرید و فروش آنها و اتفاقاتی که پس از آن رخ می‌دهد، را شرح می‌دهیم.

نهنگ‌های بیت کوین حجم زیادی از BTC را در اختیار دارند. طبق داده‌ها 10 کیف بزرگ BTC نزدیک به 6 درصد بیت کوین های موجود را کنترل می‌کنند. وقتی نهنگ‌های بیت کوین این دارایی را می‌خرند، می‌فروشند یا حتی سکه‌های خود را جابجا می‌کنند ممکن است موجی در بازار ایجاد شود.

نهنگ بیت کوین چیست؟

در حالی که دارایی‌های دیجیتال از لحاظ نظری به تسهیل شرایط برابر برای افراد کمک می‌کنند، در شبکه‌های توزیع شده مانند بیت کوین، برخی از افراد از اهرم و نفوذ بیشتری نسبت به دیگران برخوردارند. به این افراد نهنگ بیت کوین گفته می‌شود.

نهنگ بیت کوین افراد یا نهادهایی هستند که آنقدر بیت کوین در اختیار دارند که می توانند بر ارزش آن تأثیر بگذارند. حتی بعضی از آن‌ها توانایی دستکاری بازار را دارند. هرچه حرکت قیمت بیشتر باشد، نهنگ بیت کوینی که عامل آن است نیز بزرگتر هست.

بر اساس داده‌های بیت اینفوچارتز (BitInfoCharts)، از 10 کیف پول بزرگ BTC کنترل 6 درصد از کل بیت کوین در گردش را در دست دارند. یعنی با قیمت کنونی بیت کوین تقریباً معادل 50 میلیارد دلار توسط این افراد کنترل می‌شود. این در حالی است که 100 کیف پول برتر تقریباً 15 درصد از کل بیت کوین (124 میلیارد دلار) را در اختیار دارند.

برای درک کامل حرکت بیت کوین، مهم است بدانید این نهنگ‌های بیت کوین چه کسانی هستند و چگونه معامله می‌کنند.

برخی از این نهنگ‌ها چه کسانی هستند؟

آدرس بیت کوین به کاربران اجازه می‌دهد به طور ناشناس در این بازار فعالیت کنند. بنابراین، مهندسی معکوس جهت کشف هویت کیف‌های تأثیرگذار، هرچند غیر ممکن نیست، اما بسیار دشوار است. با این اوصاف، نهنگ‌های بیت کوین را می‌توان به چهار گروه کلی تقسیم کرد:

صرافی‌ها

صرافی‌های ارزهای دیجیتال در طول سالها به طور مداوم ذخیره بیت کوین خود را افزایش داده‌اند. این امر، آنها را به یکی از بزرگترین صاحبان متمرکز بیت کوین تبدیل کرده است. آن‌ها این کار را برای افزایش نقدینگی و تسهیل معاملات بیشتر در پلتفرم خود انجام می‌دهند. تحقیقی که سال 2019 توسط توکن آنالیست (TokenAnalyst) انجام شد تخمین می زند حدود6.7 درصد بیت کوین در گردش بر روی کیف‌های صرافی نگهداری می‌شود. به عنوان مثال، چهار مورد از شش کیف پول بزرگ بیت کوین متعلق به بایننس (Binance)، بیت فینکس (Bitfinex) و اوکی اکس (OKEx) است.

مؤسسات و نهادها

این دسته را می‌توان به گروه‌های دیگر تقسیم کرد، مانند شرکت‌های انتفاعی و صندوق‌های نماینده سرمایه گذاران معتبر. یکی از بزرگترین دارندگان بیت کوین، شرکت مدیریت دارایی دیجیتال گری اسکیل (Grayscale) است. خود این شرکت زیرمجموعه‌ای از شرکت گروه ارزهای دیجیتال محسوب می شود. این شرکت 29 میلیارد دلار بیت کوین را کنترل می‌کند. به معنای دقیق‌تر گری اسکیل بیش از 3 درصد از ارزش بازار فعلی بیت کوین را در اختیار دارد. گری اسکیل بیت کوین تراست (Grayscale Bitcoin Trust) با 654،600 بیت کوین برای مدیریت دارایی‌های سرمایه گذاران، بزرگ‌ترین صندوق بیت کوین در جهان است.

افراد و اشخاص

چندین فرد برجسته وجود دارند که بیت کوین را زود و در زمانی که قیمت آن بسیار کمتر از امروز بود، خریدند. اعتقاد بر این است که بنیانگذاران صرافی ارزهای دیجیتال جمینی (Gemini)، کامرون و تایلر وینکلووس (Cameron & Tyler Winklevoss) در سال 2013 11 میلیون دلار در بیت کوین با قیمت 141 دلار برای هر سکه سرمایه گذاری کرده‌اند. این باعث می‌شود دارایی‌های آنها، حدود 78000 BTC باشد. این رقم با قیمت‌های امروز حدود 3.5 میلیارد دلار می‌شود.

تیم دراپر (Tim Draper)، سرمایه گذار خطرپذیر آمریکایی، 29 هزار و 656 سکه به ازای هر سکه 632 دلار در حراج خدمات مارشال آمریکا خریداری کرد. ثروت وی بیش از 1 میلیارد دلار است. بری سیلبرت (Barry Silbert)، بنیانگذار و مدیرعامل گروه ارزهای دیجیتال در همان حراج شرکت کرد و 48000 بیت کوین به ارزش 2 میلیارد دلار خرید.

ساتوشی ناکاموتو

خالق ناشناس بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، شاید بزرگترین ذخیره بیت کوین را داشته باشد. سرجیو دمیان لرنر، محقق برجسته ارزهای دیجیتال، تخمین زده است که ناکاموتو ممکن است بین ژانویه و جولای 2009 بیش از 1 میلیون بیت کوین استخراج کرده باشد. اگرچه هیچ کیف پولی که دارای 1 میلیون بیت کوین باشد، وجود ندارد، اما با استفاده از تحقیقات لرنر می‌توانیم از 1.8 میلیون بیت کوین اول را بلاکی که مربوط به هیچ ادرس بیت کوینی نیست، ببینیم. BTC های که برای اولین بار ایجاد شدند هرگز جابجا نشده‌اند. اگر ناکاموتو واقعاً روی تمام این سکه‌ها نشسته باشد، ثروت او بیش از 40 میلیارد دلار خواهد بود.

با این حال، همه نهنگ‌ها شناخته شده نیستند. و بیشتر، مانند ساتوشی، افراد ناشناس هستند. در حقیقت، 64 آدرس از 100 آدرس برتر هنوز هیچ بیت کوینی را برداشت یا انتقال نداده‌اند، از جمله کیف پول سرد بایننس با دارایی 288،126 BTC (13 میلیارد دلار).

وقتی نهنگ بیت کوین تصمیم جابجایی دارایی خود می‌گیرد

این واقعیت تلخ بیت کوین است که معاملات نهنگ‌ها تأثیر بسیار شدیدی بر بازار می‌گذارد. این معاملات خواه آگاهانه و گاه ناخودآگاه باعث حرکت‌های عظیم در بازار می‌شوند.

اما وقتی آنها تجارت می‌کنند چه اتفاقی می افتد؟

با توجه به انباشت قابل توجه ثروت نهنگ‌ها، سفارشات خرید یا فروش آن ها می‌تواند موجی از اثرات را ایجاد کند. این چیزی است که شرکت‌ها می‌خواهند هنگام خریدهای بزرگ از آن اجتناب کنند. خریدهای بزرگ ممکن است باعث افزایش قیمت در حین خرید شوند. به عنوان مثال، مایکرواستراتژی را در نظر بگیرید. این شرکت سهامی عام حدود 105،000 BTC (4.7 میلیارد دلار) دارد.

مایکل سیلور، مدیرعامل مایکرواستراتژی گفته است که این شرکت از “استراتژی خرید کلان” استفاده کرده است. در این خرید نزدیک به 20000 بیت کوین در هزاران معامله کوچکتر خریداری کرده است. به گفته سیلور، در یک خرید، این شرکت “74 ساعت مداوم معامله کرد و در نهایت 88،617 معامله را به انجام رساند.” با وجود معاملات عمدی کوچک، این شرکت توانست در کاهش قیمت بیت کوین بین 1 تا 2 درصد، بین 30 تا 50 میلیون دلار از این ارز را در عرض چند ثانیه خریداری کند.

در حالی که سفارشات خرید بزرگ می‌توانند به سرعت قیمت را بالا ببرند، سفارشات فروش بزرگ، برعکس عمل می کنند. اگر فروشندگان سعی کنند دارایی بیت کوین خود را به پول نقد یا ارزهای جایگزین تبدیل کنند، کمبود نقدینگی همراه با حجم معاملات بیشتر می‌تواند فشار نزولی بر قیمت بیت کوین ایجاد کند. این می‌تواند منجر به فروش از سر ترس شود زیرا سرمایه گذاران خرده فروشی وحشت زده از آنها پیروی می‌کنند.

نهنگ‌های بیت کوین چگونه معامله می‌کنند؟

نهنگ‌ها می‌توانند از چندین روش برای تجارت استفاده کنند، که هر روش بینشی از شرایط بازار ارائه می‌دهد.

فرابورس (OTC)

فرابورس یا معاملات خارج از بورس شامل یک قرارداد دوجانبه است که در آن خریدار و فروشنده در مورد چگونگی تسویه معاملات آینده توافق می‌کنند. بانک‌های سرمایه گذاری نیز معمولاً برای معاملات بزرگ در معاملات فرابورس مستقیماً با مشتریان خود وارد معامله می‌شوند. چندین صرافی متمرکز، مانند هوبی (Huobi) و بایننس، میزهای فرابورسی را برای اتصال خریداران و فروشندگان با ارزش خالص مطابق شرایط مطلوب خود (به عنوان مثال، قیمت، حجم و غیره) ارائه می‌دهند. با این حال، این معاملات ذاتاً خصوصی هستند. مشارکت کنندگان در معاملات فرابورس مشمول توافق نامه‌های عدم افشا و رازاری هستند.

کیف پول به کیف

معاملات فرابورسی بین نهنگ‌ها معمولاً از یک کیف پول به کیف پول دیگر انجام می‌شود. از آنجا که معاملات فرابورس به حریم خصوصی وابسته هستند و نیازی به نقدینگی از طرف صرافی‌ها ندارند، تأثیرات آن بر قیمت بازار عموماً چندان برجسته نیست. معمولاً به معاملات کیف پول به کیف پول توجه نمی‌شود تا زمانی که توسط سیستم‌هایی مانند وال آلرت به طور عمومی اعلام یا پرچم گذاری شوند. آن‌ها به طور کلی تأثیر ناچیزی بر قیمت‌ها در کوتاه مدت دارند زیرا دلیل حرکت صندوق‌ها اغلب مشخص نیست.

کیف پول به صرافی

با توجه به نقدینگی قابل توجهی که بسیاری از صرافی‌ها می‌توانند ارائه دهند، انتقال از کیف پول به صرافی (یا ورودی صرافی) بخش اساسی بازارهای ارز دیجیتال است. هرگونه انتقال بیت کوین از یک نهنگ به یک کیف پول صرافی معمولاً به قصد فروش یا معامله تفسیر می‌شود. شرکت‌های تجزیه و تحلیل داده‌های زنجیره‌ای مانند گلس نود حرکات کیف‌های حاوی حداقل 1000 BTC را کنترل می‌کنند. اگرچه معمولی نیست، ورودی یا سپرده چند صد میلیون دلاری کیف پول به صرافی (در BTC) می‌تواند معامله گران را به وحشت بیندازد. ورودی بزرگ به صرافی‌های فشار فروش ناخواسته‌ای را ایجاد می‌کند. در نتیجه این عامل بر قیمت بیت کوین تأثیر منفی می‌گذارد و باعث کاهش موقت آن می‌شود.

صرافی به کیف پول

نهنگ‌ها برای تأمین امنیت بیشتر دارایی‌های خود آنها را در کیف‌های سرد، دستگاه‌های سخت افزاری که به اینترنت متصل نیستند ذخیره کنند. خروج بیت کوین از صرافی‌ها به کیف پول سرد می‌تواند منجر به افزایش قیمت شود. این یعنی BTC بیشتری از گردش خارج می‌شود و در نتیجه نسبت تقاضا به عرضه افزایش می‌یابد. با این حال، اگر حجم زیادی از سکه‌های استیبل کوین از صرافی‌ها به کیف پول منتقل شود، می‌تواند نشان دهد که نهنگ‌ها شرایط بازار را نامساعد یا بی ثبات می‌دانند و در کوتاه مدت جایگزین قابل اطمینان تری را ترجیح می‌دهند.

صرافی به صرافی

هنگامی که نهنگ‌ها در معاملات صرافی به صرافی شرکت می‌کنند، اغلب برای آربیتراژ است. این یعنی آن‌ها می‌خواهند از اختلاف‌های کوچک قیمت در بازارها استفاده کنند. تغییرات جزئی در قیمت بیت کوین معمولاً انگیزه‌ای برای معامله گران یک روزه ایجاد نمی‌کند، اما از آنجا که نهنگ‌ها حجم بسیار بالاتری را کنترل می‌کنند، می‌توانند بازدهی قابل توجهی کسب کنند.

به دلیل ماهیت تحت کنترل بازارهای ارز دیجیتال، نهنگ‌ها می‌توانند از سفارشات خرید/فروش بزرگ برای دستکاری احساسات بازار استفاده کنند. برای مثال، با ایجاد سفارشات فروش بزرگ و غیر واقعی برای پایین نگه داشتن قیمت‌ها به صورت مصنوعی یا با ایجاد سفارشات خرید بزرگ برای افزایش موقت قیمت بهره ببرند.

کلام پایانی

با وجود نوسانات پراکنده قیمت یا تحرکات کوتاه مدت بازار ناشی از نهنگ‌ها می توان امید داشت شرایط بهبود یابد. با افزایش پذیرش و بلوغ در بازار جهانی ارزهای دیجیتال و با افزایش قیمت بیت کوین در بلندمدت تأثیر نهنگ‌ها از بین خواهد رفت.

مطالب مرتبط
گران‌ترین NFT ها در بازار ارزهای دیجیتال را بشناسید، سرمایه گذاران برای چه آثاری هزینه کردند
سریع‌ترین بلاکچین ها برای تراکنش‌های مالی کدامند؟
ارز فیات در برابر ارز دیجیتال، آینده سیستم های مالی جهانی را کدام شکل خواهد داد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether