منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  مشاهیر کریپتوکارنسی  »  مافیای صنعت ارز دیجیتال چه کسانی هستند، صاحبان بزرگ پروژه‌های نام آشنای کریپتو را بشناسید
مافیای صنعت ارز دیجیتال چه کسانی هستند، صاحبان بزرگ پروژه‌های نام آشنای کریپتو را بشناسید

مافیای صنعت ارز دیجیتال چه کسانی هستند، صاحبان بزرگ پروژه‌های نام آشنای کریپتو را بشناسید

لیلا جوانمردی
1400/02/27
۰

کارمندان سابق پی پال (PayPal) تعداد زیادی شرکت جدید ایجاد کرده‌اند. اما آیا معادل آن در رمزنگاری نیز وجود دارد؟ این به آنچه شما به عنوان “شرکت” تعریف می‌کنید بستگی دارد. مافیای صنعت ارز دیجیتال از کوین بیس و اتریوم سر برآوردند.

کارمندان سابق پی پال چندین شرکت بزرگ فناوری را تأسیس کرده‌اند. وقتی صحبت از مقایسه مستقیم می‌شود، کوین بیس (Coinbase) نزدیک‌ترین کمپانی به پی پال در صنعت رمزنگاری است. با این حال، اعضای بنیاد اتریوم پروژه‌های بزرگتری تولید کرده‌اند. این به نوعی آنها را مانند مافیای صنعت ارز دیجیتال معرفی می‌کند.

در اوایل دهه 2000، روزنامه نگاران فن آوری متوجه شدند که مقدار نامتناسبی از کالاهای عالی و خوب سیلیکون ولی از یک شرکت در یک زمان عبور کرده است.

این شرکت پی پال بود و کارمندان و مدیران سابق آن که از آنها با عنوان مافیای پی پال یاد می‌شود شامل برخی از نام های برجسته فناوری هستند.مافیای فناوری پی پال

پیتر تیل، که پس از تأسیس پی پال، شروع به ایجاد غول تجزیه و تحلیل داده‌ها پالانتیر (Palantir) و پس از آن فندرز فاند (Founders Fund) شرکت VC (سرمایه گذاری ریسک پذیر) با بیش از 6 میلیارد دلار تحت مدیریت را به وجود آود. این شرکت نمونه کارهایی شامل ایر بی ان بی (Airbnb)، لیفت (Lyft)، اسپاتیفای (Spotify) و استریپ (Stripe) را به بازار عرضه کرد.

مکس لوچین، که بنیانگذار و مدیر ارشد تکنولوژی پی پال بود، در یلپ (Yelp) و کی نوت (Keynote) نقشی محوری داشت. استیو چن، مهندس سابق این شرکت نیز، یوتیوب را تأسیس نمود. رولوف بوتا، مدیر مالی پی پال در سکویا کپیتال (Sequoia Capital) شریک شد. این شرکت در WhatsApp، Apple، Google، YouTube، Instagram، LinkedIn و دیگر پروزه های بزرگ سرمایه گذاری کرد. در نتیجه ارزش فعلی بازار عمومی آن معادل 1.4 تریلیون دلار – تقریباً معادل 22 درصد دارایی‌های نزدک است.

در آخر هم ایلان ماسک است و همه ما می دانیم که او بعد چه کاری انجام داد. این بسیاری از ناظران رمزنگاری را به فکر فرو برد: آیا یک شرکت معادل پی پال و مافیای آن در صنعت ارز دیجیتال وجود دارد؟

مافیای کوین بیس در صنعت ارز دیجیتال

اگر معیارها فقط به یک شرکت محدود شود، کوین بیس نزدیک‌ترین مورد برای بازی کردن نقش به عنوان پدرخوانده را دارد.

کارمندان سابق این صرافی در طیف وسیعی از پروژه‌های رمزنگاری مختلف فعالیت کرده‌اند. اندکی پس از آن اولاف کارلسون وی، اولین کارمند کوین بیس برای راه اندازی پولی چین کپیتال (Polychain Capital)، صندوق محافظت از ارز رمزنگاری در سال 2016، عزیمت کرد.

شرکت وی در دیفینیتی (DFinity)، کوین بیس (Coinbase)، کیک (Kik)، کامپاند (Compound) و سلو (Celo) سرمایه گذاری کرده است. در 12 ماه گذشته، پولی چین در معاملاتی با لغ بر 250 میلیون دلار شرکت کرده است.

فرد ارسام (Ehrsam) در سال 2012 پس از ملاقات در یک فروم ردیت بیت کوین، در کنار برایان آرمسترانگ کوین بیس را تأسیس کرد. ارسام در سال 2017 عزیمت کرد و شرکت سرمایه گذاری پارادایم Paradigm را راه اندازی کرد. این شرکت در بازارهای کامپاند، یونی سواپ (Uniswap)، بلاک فای (BlockFi)، چین آنالیسیس (Chainalysis) و زورا (Zora) سرمایه گذاری کرده است.

آنتونیو جولیانو، بیش از یک سال به عنوان مهندس نرم افزار در این صرافی مشغول به کار بود. وی نیز اقدام به راه اندازی پلت فرم تجارت غیرمتمرکز dYdX کرد که توسط پولی چین کپیتال پشتیبانی می‌شود.

 پریثی کسیردی، دیگر مهندس نرم افزار در کوین بیس یود. او هم در سال 2017 برای ساخت ترو استوری (TruStory)، یک پلت فرم صحبت در مورد رمزنگاری، این صرافی ترک کرد. این پلتفرم در اوایل سال 2020 بسته شد.

موج دوم کارمندان کوین بیس که در صنعت ارز دیجیتال نام آور شدند

لیندا زی و جوردن کلیفورد قبل از اینکه در ردیف سایر کارمندان قرار بگیرند و صندوق سرمایه گذاری خود را راه اندازی کنند در کوین بیس دیدار کردند. اسکالار (Scalar) در مواردی مانند دیفینیتی، dYdX و اخیراً الئو (Aleo)، یک شرکت نرم افزاری متمرکز بر حریم خصوصی سرمایه گذاری کرد.

نیک توماینو نیز با تأیید 1 تأییدیه مشابهی را دنبال کرد. جوزف اورگو به تأسیس District0x، شبکه‌ای از بازارهای غیرمتمرکز ساخته شده در اتریوم و IPFS، Caleb Tebbe رادار رله را ساخت. پاتریک لوریو MerkleX را راه اندازی کرد که هر دو نسخه غیرمتمرکز ارز کوین بیس را ارائه می‌دهند.

مافیای کارمندان سابق کوین بیس بسیاری از جنبه‌های صنعت ارز دیجیتال را تعریف کرده‌اند. آن‌ها به ویژه در مورد سرمایه گذاری رمزنگاری خیلی فعال بوده‌اند. با این حال اگر به اعضای مؤسس بنیاد اتریوم نگاه کنیم لیستی چشمگیرتر می‌بینیم. البته این بنیاد را نمی‌توان مانند پی پال و کوین بس یک شرکت دانست.مافیای اتریوم در صنعت رمزنگاری

ویتالیک بوترین وایت پیپر اتریوم را در سال 2013 منتشر کرد. در آن هنگام او به سرعت تیمی را در اطراف خود جمع کرد. این تیم برای تعریف نه تنها Eth، بلکه اکوسیستم رمزنگاری گسترده‌تر نیز تلاش می‌کردند.

چارلز هاسکینسون در اواخر سال 2013 به بوترین پیوست. با این حال اندکی پس از آن به دلیل اختلاف سلیقه این پروژه را ترک کرد. پس از آن هاسکینسون با دن لریمر همکاری کرد تا به او کمک کند بیت شیرز (BitShares) را راه اندازی کند. بیت شیرز، یک صرافی رمزنگاری منبع باز است. دن لریمر هم همانطور که قبلاً گفتیم پس از آن برای راه اندازی Steem و EOS همکاری می‌کند.

در همین حال، هوسکینسون IOHK را تأسیس کرد. این شرکت تیم توسعه دهنده اصلی کاردانو، یکی از بزرگترین بلاک چینهای جهان از نظر حجم بازار و امورگو (Emurgo)، شرکت فناوری بلاک چین را تولید کرد.

آنتونی دی لوریو یکی دیگر از بنیانگذاران اولیه اترویم بود. تقریباً همزمان با درگیر شدن با Eth، او کریپتو کیت (KryptoKit)، کیف پول رمزنگاری را ساخت. در نهایت اریک وورهیس، بنیانگذار شرکت بازرگانی رمزنگاری شیپ شیفت (ShapeShift) و راجر ور (Roger Ver) به آن می‌پیوندند. راجر ور بعدها از طرفداران و توسعه دهندگان اصلی بیت کوین (Bitcoin Cash) می‌شود.

دی لوریو دیسنترال (Decentral)، یک شرکت رمزنگاری که Jaxx، کیف پول رمزنگاری محبوب را توسعه می‌دهد بنیان گذاشت. وی پس از جدایی از اتریوم حرکت می‌کند تا اولین تفنگدار دیجیتال در بورس اوراق بهادار تورنتو شود.

نفرات بعدی در بین پنج توسعه دهنده اصلی اتریوم، میهای آلیسی و امیر چتریت است. آلیسی و بوترین قبل از شروع کار اتریوم، مجله بیت کوین را برای پوشش فضای رو به رشد ارزهای دیجیتال ایجاد کردند. آلیسی از اتریوم در سال 2015 برای راه اندازی آکاشا (Akasha)، چارچوبی اجتماعی برای اتریوم، خارج شد.

موج دوم توسعه دهندگان اتریوم

بوترین در سپتامبر 2013 در یک کنفرانس تجاری بیت کوین در آمستردام با چتریت، یک شهروند آمریکایی ملاقات کرد. او در ایجاد پایگاه سوئیس اتریوم نقش مهمی داشت. با این حال پس از پیوستن موج دوم بنیانگذاران اتریوم به پروژه، پروژه را ترک کرد.

در آن موج بعدی، گاوین وود، جوزف لوبین و جفری ویلک همگی بخشی از پروژه شدند. وود قبل از پیوستن به اتریوم در سال 2013 به عنوان یک دانشمند تحقیقاتی در مایکروسافت کار می‌کرد. در سه سال حضور در این پروژه، وی به توسعه زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) کمک کرد و مدیر ارشد فناوری بنیاد اتریوم بود.

در سال 2016، او به همراه یکی دیگر از کارمندان سابق بنیاد اتریوم، جوتا استاینر (Jutta Steiner)، برای راه اندازی بنیاد Web3 اقدام کردند. این بنیاد پولکادات را توسعه داده است. همانطور که می دانید پولکادات یک شبکه از بلاک چین هایی با قابلیت همکاری با حدود 40 میلیارد دلار بازار است.

ویلک یکی از پرکارترین توسعه دهندگان اتریوم بود. با این حال پس از چند سال برای راه اندازی گرید گیمز (Grid Games)، استودیوی بازی‌های ویدیویی مستقر در هلند، آنجا را ترک کرد.جوزف لوبین بنیانگذار کانسن سیس تاثیر گذاری بنیاد اتریوم را بیشتر کرد

جوزف لوبین، پیش از این در امور مالی کار کرده بود. وی در تأمین مالی اولیه پروژه و بررسی مدل‌های تجاری ارز دیجیتال جدید نقشی اساسی داشت. هنگامی که وی از پروژه خارج شد کانسن سیس (ConsenSys)، سرمایه گذار اصلی برای شرکت‌هایی مانند متامسک (MetaMask) و گیت کوین (Gitcoin)، را آغاز کرد.

وی همچنین در جذب شرکای تأثیرگذار اتریوم مانند JPMorgan، CME Group، BNY Mellon، Credit Suisse، Banco Santander، BBVA، ING، UBS، BP، Intel و Microsoft برای مشارکت در فضا مهم بوده است.

اما نقش بنیاد اتریوم به عنوان تولید کننده پروژه‌های بعدی در همین جا متوقف نشد. شبکه نروس (Nervos)، یک اکوسیستم بلاک چین عمومی منبع باز و مجموعه‌ای از پروتکل‌ها، سازنده کیف پول توروس Torus، بلاک چین و شرکت اینترنت اشیا O Oaken Innovations و شبکه Raiden همه توسط دانش آموختگان Eth ساخته شده‌اند.

به طور واقعی مافیای صنعت ارز دیجیتال اتریوم، پروژه‌ای است که بیشتر شبیه غول پرداخت پی پال عمل کرده است. این نشان می‌دهد مافیای این صنعت بیشتر یک شبکه غیرمتمرکز است تا شرکت‌های واحد.

مطالب مرتبط
مارک کوبان میلیاردر، سبد ارز دیجیتال و علاقه اش به اتر را فاش کرد
جسی پاول (Jesse Powell) کیست؟ بنیان گذار صرافی ارز دیجیتال کراکن
جان مک آفی کیست؟ آیا پیش بینی او در مورد قیمت بیت کوین به حقیقت پیوست؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس