قیمت بیت کوین
1,314,874,085تومان
57,770.00دلار
3.33
قیمت اتریوم
80,409,660تومان
3,532.86دلار
2.80
قیمت بایننس کوین
14,285,400تومان
627.64دلار
0.86
قیمت دوج کوین
16,284تومان
0.72دلار
23.22
قیمت ریپل
35,962تومان
1.58دلار
0.14
خانه  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بلاک چین  »  توسعه دهندگان بلاک چین: کدام شبکه ارز دیجیتال سریع‌ترین رشد جامعه توسعه دهنده را داراست

توسعه دهندگان بلاک چین: کدام شبکه ارز دیجیتال سریع‌ترین رشد جامعه توسعه دهنده را داراست

توسعه دهندگان بلاک چین: کدام شبکه ارز دیجیتال سریع‌ترین رشد جامعه توسعه دهنده را داراست

در حالی که اتریوم همچنان دارای بزرگترین جامعه توسعه دهندگان است که بر روی شبکه کار می‌کنند، بلاک چین‌‌‌های دیگر در حال رشد هستند.

اتریوم هنوز بیشترین تعداد توسعه دهندگان را به خود اختصاص داده است. این توسعه دهندگان به گسترش این شبکه بسیار کمک کرده‌اند. با این حال پلتفرم‌های فایل کوین و پولکادات رشد قوی جامعه توسعه دهندگان را شاهد بودند. پروژه‌های دیفای همچنین پرقدرت‌ترین جاذبه برای توسعه دهندگان بودند.چرا تعداد توسعه دهندگان بلاک چین‌ها مهم است؟

بر اساس داده‌های سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، بیش از 9000 ارز دیجیتال در حال حاضر مورد معامله قرار می‌گیرند. این ارزها در صرافی‌های سراسر جهان موجود هستند. شایستگی نسبی اکثر این پروژه‌ها تا حدی با ارزش بازارشان تعیین می‌شود. هرچه سرمایه بازار بیشتر باشد، ارزش پروژه نیز بیشتر محاسبه می‌شود.

اما تکیه بر چنین معیار یک بعدی می‌تواند از شبکه‌هایی که دارای جوامع توسعه دهنده فعال و پرتحرک هستند، به نفع کسانی که بودجه بازاریابی بهتری دارند، غافل شود. داستان وان کوین (OneCoin)، طرح هرمی‌غول پیکری که بیش از 6 میلیارد دلار سرمایه جمع آوری کرد و بعد، از بین رفت می‌تواند نمونه خوبی باشد. این یک داستان هشدار دهنده از پروژه‌هایی است که فقط با هیجان کاذب ساخته می‌شوند.

بر اساس گزارش تعداد توسعه دهندگان، تولید شده توسط الکتریک کاپیتال، بیش از 8000 توسعه دهنده فعال ماهانه در پروژه‌های مختلف ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند. حدود 80٪ از این توسعه دهندگان در دو سال گذشته به این صنعت علاقه مند شده‌اند.

بر اساس این گزارش، رهبر فعلی از نظر افرادی که به طور فعال در توسعه شبکه مشارکت دارند، اتریوم است. این شبکه تقریباً ماهانه 2300 توسعه دهنده دارد. این به معنای توسعه دهندگانی است که در طول ماه فعال هستند. تعداد توسعه دهندگان فعال در اتریوم طی 3 سال گذشته 215٪ رشد کرده است. اما جامعه توسعه دهندگان برخی از دیگر بلاک چین‌ها نیز رشد چشمگیری دارند.

پولکادات و فایل کوین در ده ارز برتر

اگر در سال گذشته چالشی برای رشد جامعه توسعه دهندگان اتریوم وجود داشته باشد، احتمالاً این چالش پولکادات بود. این شبکه توسط بنیانگذار اتریوم، دکتر گاوین وود ایجاد شده است. پولکادات برای اتصال بلاک چین‌‌‌های جداگانه به یک شبکه بهم پیوسته طراحی شده است.

طبق گزارش توسعه دهندگان، این پروژه تعداد توسعه دهندگان خود را در سال 2020 دو برابر کرده است. اکنون 400 توسعه دهنده فعال بر روی این شبکه کار می‌کنند.

اگر تعداد ارسال کد جدید یا اصلاح شده توسط توسعه دهندگان در سه سال اول اجرای پروژه‌ها را مقایسه کنید به نکته جالبی می‌رسید. انجمن توسعه دهندگان پولکادات در این بازه زمانی بسیار فعال‌تر از اتریوم بوده است.

فایل کوین (Filecoin) پروژه دیگری ست که مورد توجه قرار گرفت. شبکه ذخیره سازی غیر متمرکز تعداد تولیدکنندگان خود را بین Q3 سال 2019 و Q3 سال 2020 سه برابر کرده است. بخشی از این رشد چشمگیر به دلیل راه اندازی شبکه اصلی پروژه در اکتبر سال گذشته بود.پروژه‌‌‌های تازه تاسیس و دیفای

نیر (Near)، فلو (Flow)، اولانچ (Avalanche)، یونی سواپ (Uniswap)، بالانسر (Balancer)، آرویو (Arweave) رشد بیش از سه برابر توسعه دهندگان خود را شاهد بودند.

پروژه‌هایی با بیشترین رشد در سال گذشته ترکیبی از پروتکل‌های جدید، شبکه‌های دیفای و پروژه‌های ذخیره سازی غیرمتمرکز بودند. این پروژه‌ها در طول 12 ماه گذشته تعداد توسعه دهندگان خود را به سه برابر افزایش داده‌اند.

نیر پروتکل را برخی “قاتل اتریوم” توصیف کرده‌اند. با این حال نیر بیشتر شبیه یک شبکه خواهر خوانده برای اتریوم است. بلاک چین نیر دارای چندین توابع با قابلیت همکاری است که به آن اجازه می‌دهد در کنار اتریوم کار کند.

در آوریل سال 2020، این پروژه شبکه اصلی خود را منتشر کرد. با این وجود نسخه نهایی آن در 13 اکتبر منتشر شد. به گفته شرکت تحلیل بلاک چین، فلیپ ساید کریپتو (Flipside Crypto)، نیر با استفاده از ICO خود 33 میلیون دلار سرمایه جمع کرده است. این باعث می‌شود همچنان پیشنهاد جذابی برای توسعه دهندگان تا سال 2021 باشد.

رشد توسعه دهندگان شبکه بلاک چین اولانچ به همراه آرویو

اولانچ یک پلتفرم جدید است که توسط آزمایشگاه‌های آوا (Ava) ارائه شده است. این شبکه به هر کسی اجازه می‌دهد تا به راحتی بلاک چین‌‌‌های چند منظوره و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) خود را تولید کند.

این برنامه برای رفع برخی از محدودیت‌های سیستم عامل‌های قدیمی‌بلاک چین، از جمله سرعت معاملات کم، تمرکز و مقیاس پذیری طراحی شده است. اولانچ از چندین نوآوری برای این کار استفاده می‌کند. این شامل پروتکل اجماع منحصر به فرد است. این پروتکل‌های اجماع نوید تأخیر کم، قابلیت تولید بالا و مقاومت در برابر حملات 51٪ را می‌دهد.

اولانچ شبکه اصلی خود را در سپتامبر سال 2020 راه اندازی کرد. این شبکه تنها دو ماه پس از جمع آوری 42 میلیون دلار در فروش توکن رخ داد که در کمتر از 5 ساعت به فروش رسیدند.

در همین حال، آرویو (Arweave) یک پروتکل ذخیره سازی غیرمتمرکز داده است که داده‌های مقاوم در برابر سانسور را برای همیشه ذخیره می‌کند. توکن AR بومی‌آن به کاربران امکان می‌دهد هزینه‌ای پیش پرداخت کنند. سودی که کسب می‌کنند هزینه ذخیره سازی را در طول زمان پوشش می‌دهد. این برنامه نویسان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های غیرمتمرکز ساخته شده و تحت مالکیت و کنترل هیچ شخص متمرکزی را بسازند.

طی چند ماه گذشته، این پروژه با سایر پروژه‌ها مانند سولانا همکاری کرده است. این شبکه به عنوان یک نسخه پشتیبان از شبکه‌های سنگین داده عمل می‌کند. در حالی که جوامع توسعه دهنده آرویو و اولانچ (Avalanche) در مقایسه با دیگران کوچک هستند، اما رشد آنها هنوز امیدوار کننده است.

شبکه‌های بلاک چین بزرگی که توسعه دهندگان خود را در سال 2020 دو برابر کردند

سلو (Celo)، نروس (Nervos)، الگوراند (Algorand)، جی نوسیس (Gnosis) و سولانا (Solana) شبکه‌های بزرگی هستند سریعترین رشد را از نظر تعداد توسعه دهندگان به نام خود ثبت کرده‌اند.

سلو یک بستر بلاک چین برای ایجاد ابزارهای دیفای تلفن همراه است این شبکه به نوعی برای تسهیل استفاده از امور مالی غیرمتمرکز در سطح جهانی طراحی شده است. از سرویس گیرنده سبک آن ظاهراً می‌توان در هر تلفن هوشمندی استفاده کرد، حتی در مناطقی که اتصال اینترنت کم قدرت است.

سلو تا آنجا پیش رفته است که چیزی را به عنوان رقیب پروژه دیم (Diem) فیس بوک، به نام اتحاد برای شکوفایی، تشکیل داده است. منابع اعضای این انجمن به استفاده از فناوری بلاک چین اختصاص داده شده است. مهم‌تر از همه، سلو سعی دارد استیبل کوین‌ها را در جهت جهانی کردن سیستم مالی تقویت کند. آن‌ها سیستم مالی‌ای را می‌سازند که در آن همه به اعتبار و سرمایه دسترسی یکسانی داشته باشند. برنامه کمک‌های مالی آن برای توسعه دهندگان، توسعه دهندگان را تشویق می‌کند تا ایجاد پروژه‌های جدید را بر بستر این بلاک چین ادامه دهند.

در همین حال جی نوسی شرکتی است که دپ‌‌‌های پیشرفته را روی اتریوم و همچنین کیف پول محبوب خود جی نوسیس سیف (Gnosis Safe) می‌سازد.

سولانا برای ردیابی راحت‌تر وقایع یا معاملات تاریخی در یک توالی خاص ایجاد شده است. الگوراند نیز بر روی ایجاد یک شبکه بسیار مقیاس پذیر با هدف ردیابی رویدادها برای صنعت خدمات مالی، متمرکز شده است.مزیت دیفای

جای تعجب نیست که پروژه‌هایی که به طور خاص در فضای مالی غیرمتمرکز کار می‌کنند، در 12 ماه گذشته دستاوردهای قابل توجهی داشته‌اند.

بر اساس داده‌های الکتریک کپیتال (Electric Capital)، توسعه دهندگان دیفای از ژانویه سال 2020 67٪ افزایش یافته‌اند. بزرگ‌ترین رشدها برای یونی سواپ، بالانسر، یرن، مک دکس (MCDex) و آکالا (Acala) بودند. همگی این پروتکل‌ها در مقایسه با 2019 تعداد توسعه دهندگان خود را در سال 2020 دو برابر کردند.

به نظر می‌رسد که این روند در سال 2021 ادامه داشته باشد. یونی سواپ در پایان سال 2020 کاهش جزئی فعالیت توسعه دهندگان را شاهد بود. با این حال به نظر می‌رسد که طبق تحلیل فلیپ ساید کریپتو، این روند بار دیگر رو به افزایش است. این افت به احتمال زیاد نتیجه افزایش فعالیت در سیستم عامل پس از معرفی توکن UNI در سپتامبر 2020 بوده است.

یرن فایننس در سال 2021 اکثراً ثابت مانده است، در حالی که بالانسر در فعالیت توسعه دهنده رشد چشمگیری داشته است.

با افزایش محبوبیت NFT‌ها و سیستم عامل‌هایی که به آنها خدمات ارائه می‌دهد، انتظار داریم که 2021 شاهد ظهور سیستم عامل‌های جدید خاص با کاربرد بیشتر و توسعه دهندگانی باشیم که به آنها قدرت می‌بخشند، مانند فلو (Flow) و پلت فرم NFT، پالم (Palm) که هنوز منتشر نشده است.

مطالب مرتبط
بلاکچین بیت کوین؛ طلای دیجیتال برای حفظ رشد خود باید مشکل متورم شدن بلاکچینش را حل کند
سوشی سواپ و یونی سواپ: پرچمداران صرافی‌های غیرمتمرکز تا کجا می‌توانند رشد کنند
اوراکل بریج در بلاک چین ترون به عنوان جایگزین چین لینک راه اندازی شد
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ربات تریدر فیوچر: چگونه از ربات های معامله گر در بازار معاملات آتی استفاده کنیم
افزایش قیمت 1INCH
قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts)
یونی سواپ v3 و smartBCH به دنبال ساده سازی دیفای و صرفه جویی در مصرف بنزین هستند
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس