منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  مشاهیر کریپتوکارنسی  »  جان مک آفی کیست؟ آیا پیش بینی او در مورد قیمت بیت کوین به حقیقت پیوست؟
جان مک آفی کیست؟ آیا پیش بینی او در مورد قیمت بیت کوین به حقیقت پیوست؟

جان مک آفی کیست؟ آیا پیش بینی او در مورد قیمت بیت کوین به حقیقت پیوست؟

جان مک آفی (John David McAfee) داستان زندگی عجیبی دارد که باور کردنش اغلب سخت است. در کتاب زندگی خود همه چیز دارد، پول، مواد مخدر، اسلحه، زنان زیبا ،بیت کوین، طلسم‌های متعدد در زندان و دو تلاش برای رئیس جمهور شدن.

جان مک آفی کیست؟ آیا پیش بینی او در مورد قیمت بیت کوین به حقیقت پیوست؟

دنیای فناوری در طی چند دهه گذشته شخصیت‌های خیره‌کننده‌ی زیادی به ما هدیه داده‌است. از متخصصین و یا علاقه‌‌مندان به دنیای کامپیوتر و دیجیتال مانند بیل گیتس و مارک زاکربرگ گرفته تا شخصیت‌های پر جنب و جوشی نظیر استیو جابز و ایلان ماسک. ما از مردانی این چنینی تقریباً به همان اندازه که آنها را تحسین می‌کنیم، تنفر داریم. دستاوردهای آنها را تحسین می‌کنیم و در عین حال به ثروت و شهرتشان حسادت می‌کنیم. آنها مانند برند‌های مشهور در همه جا حضور دارند و اجتناب از آنها تقریباً سخت است.

اما تمام این افراد، زمانی که نام جان مک آفی به میان بیاید، کمرنگ می‌شوند. مردی که نه تنها خارق العاده‌ترین شخصیت دنیای فناوری است، بلکه ادعای شدیدی هم دارد و یکی از خوش‌رنگ و لعاب ترین و بدنام‌ترین افراد کره زمین است.بیشتر از یک اسم

نام مک آفی با نرم افزار ضد ویروسی که هنوز نام او را یدک می‌کشد یکی شده‌است. مک آفی از طریق این نرم افزار در آمریکا شهرت و ثروت پیدا کرد. نرم افزار آنتی ویروس مک آفی (McAfee) در مقایسه با سایر محصولات سیلیکون ولی (Silicon Valley)، به سختی می‌توانست پیروز شود. این نرم افزار فاقد جذابیت و زیبایی آیفون یا جذابیت تسلا است.

آنتی ویروس مک آفی در پس زمینه اجرا می‌شود، کامپیوترهای ما را ایمن نگه می‌دارد و هر چند ماه یک بار به ما یادآوری می‌کند که باید اشتراک خود را تمدید کنیم. تمام این خصوصیات با شخصیت مردی که آن را به وجود آورده‌است، در تضاد مطلق است.

سال‌های ابتدایی زندگی مک آفی

مک آفی در سال 1945 در انگلیس متولد شد. در آن زمان پدر آمریکایی او در پایگاه ارتش آمریکا در انگلستان مستقر بود. در حالی که جان خیلی کوچک بود، خانواده او به ویرجینیا نقل مکان کردند و وی سرانجام با مدرک لیسانس ریاضیات از کالج “Roanoake” فارغ التحصیل شد.

اصلی‌ترین اتفاق زندگی مک آفی در سن 15 سالگی او رخ داد. پدر او که یک الکلی خشن و نا امید بود، خود را به ضرب گلوله کشت. مک آفی در مصاحبه‌ای با وایرد (Wired) در سال 2013 گفته است:

“هر روز صبح با یاد او بیدار می‌شوم.”

مک آفی در مقطع دکترای ریاضیات، در لوئیزیانا ادامه تحصیل داد. تا اینکه به خاطر رابطه با یک دانشجوی کارشناسی، از دانشگاه اخراج شد. سپس وی همزمان با کارکردن در زمینه‌های مختلف، به یادگیری برنامه‌نویسی پرداخت.

در نهایت هنگامی که در راه‌آهن میسوری پسیفیک مشغول به کار بود، سیستمی برای مسیریابی قطارها توسعه‌داد. وی در حالی که در این شرکت کار می‌کرد، به LSD و سایر مواد توهم زاها گرایش پیدا کرد.

در دهه 1970 او در سیلیکون ولی مشغول به کار شد. هر روز از کاری به کار دیگر می‌پرید. سرانجام در سال 1983 و در حالی که شدیدا درگیر مواد مخدر و مشروبات الکلی شده‌بود، کار خود را در امکس (Omex) رها کرد. درست در زمانی که خود را تنها می‌دید و در فکر خودکشی بود، از طریق یک درمانگر توانست سلامت خود را به دست بیاورد.

آغاز شهرت جان مک آفی

اولین ویروس مبتنی بر کامپیوتر جهان در سال 1986 و بدون سوء نیت توسط دو برادر پاکستانی ساخته شد. مک آفی در این زمان در لاکهید (Lockheed) کار می‌کرد. او متقاعد شد که این تهدید جدید می‌تواند خسارات زیادی را به بار بیاورد.

وی شرکت مک آفی اسوشییتد (McAfee Associated) را در خانه‌ی خود تأسیس کرد و شروع به توسعه‌ی نرم افزاری برای مبارزه با این ویروس‌های کامپیوتری کرد. او چنان در از بین بردن تهدیدهای ناشی از ویروس تبحر داشت که در پایان آن دهه مک آفی اسوشییتد، توانست به درآمد سالانه 5 میلیون دلار دست پیدا کند. نرم افزارهای او توسط بزرگترین شرکت‌های ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گرفت.

وی در کتابش به نام ویروس‌های رایانه‌ای که در سال 1989 چاپ شد، جزئیات نگرانی‌های خود در مورد خطرات پیش روی کاربران کامپیوتری را بیان کرد.

در سال 1992 ویروس رایانه‌ای جدیدی به نام “میکل آنژ” در صحنه ظاهر شد. مک آفی هشدار داد که این ویروس قادر است میلیون‌ها کامپیوتر را در سراسر جهان آلوده‌کند. فروش نرم افزار او به طور منظم افزایش یافت و مک آفی به شهرت رسید. ویروس میکل آنژ آنطور که مک آفی پیش بینی کرده بود نتوانست همه جا را آلوده کند، اما به ثروتمند شدن او کمک زیادی کرد.ترک مک آفی اسوشییتد

مک آفی شرکتی را که در سال 1994 تأسیس کرده‌بود، ترک کرد. دو سال بعد در حدود 100 میلیون دلار از سهام خود را به پول نقد تبدیل کرد. بعد از استعفای او به نظر می‌رسید که او زندگی نسبتاً ساده‌ای دارد. او در این دوران به استارتاپ‌ها مشاوره می‌داد.

در دانشکده‌ی تحصیلات تکمیلی استنفورد سخنرانی کرد و فعالیت‌های دیگری از جمله تریبال وویس (Tribal Voice) را شروع کرد. وی یک خانه بازیابی یوگا در خانه خود در کلرادو تأسیس کرد و کتاب‌هایی در مورد معنویت نوشت. به نظر می‌رسید که او آماده‌ی یک دوران بازنشستگی ساده و برازنده است.

بحران مالی سال 2018

سپس بحران مالی سال 2008 رخ داد. ثروت مک آفی به 4 میلیون دلار کاهش یافت و او مجبور شد بسیاری از دارایی‌های خود را بفروشد. این زمان، نقطه‌ای بود که زندگی او را به طرزی عجیب و غریب تغییر داد.

در سال 2010 او خانه‌ی خود را فروخت و به بلیز که یک منطقه‌ی کوچک در سواحل کارائیب است، نقل مکان کرد. وی در آنجا یک زمین خریداری و شروع به توسعه آن کرد. او یک کارگاه تولید سیگار برگ، یک شرکت توزیع قهوه تاسیس کرد. بعلاوه پس از ملاقات با میکروبیولوژیست آمریکایی آلیسون آدونیزیو(Allison Adonizio)، یک شرکت دارویی به نام “Quorumex” تاسیس کرد.

مک آفی امید داشت که “Quorumex” بتواند بر اساس تحقیقات آدونیزو، کلاس جدیدی از آنتی بیوتیک‌ها را تولید کند. اما زندگی مک آفی در بلیز به طرز عجیبی مشوش بود. او مجددا شروع به مصرف مشروبات الکلی و روابط نامشروع کرد.

فروپاشی زندگی جان مک آفی در بلیز

دوست دختر 12 ساله‌ی خود را در گودالی مدفون کرد و يك جوان 16 ساله را كشت. به خاطر کمک او به گارد ساحلی و تجهیز اسلحه برای آنها، تا مدتی افراط و تفریطش نادیده گرفته‌شد. اما در نهایت سبک زندگی او مورد توجه قرار گرفت و در سال 2012 مک آفی توسط واحدهای پلیس بلیز دستگیر و به جرم ساخت مت آمفتامین و داشتن سلاح غیر‌مجاز متهم شد. اگرچه سرانجام او ازین اتهامات تبرئه شد.

مجددا در همان سال پلیس بلیز در رابطه با مرگ همسایه مک آفی که به ضرب گلوله کشته شده‌بود، دوباره وی را تحت پیگرد قرار داد. مک آفی به گواتمالا فرار کرد، در حالی که اتهام قتل همسایه‌ی خود را انکار می‌کرد. او ادعا کرده بود که دلیل فرارش این است که مطمئن است پلیس می‌خواهد او را بکشد.

در سال 2016 نمایشی با عنوان گرینکو: زندگی خطرناک جان مک آفی توسط شو تایم (Showtime) منتشر شد. در این فیلم ادعاهای بی‌شماری علیه مک آفی در رابطه با دوران حضورش در بلیز مطرح شده است.

دستگیری در گواتمالا و تبعید در ایالات متحده آمریکا

سرانجام مک آفی پس از آنکه مجله وایس (Vice) به صورت تصادفی عکسی از او را به همراه لوکیشنش در استراحتگاهی در گواتمالا چاپ کرد، توسط پلیس آن منطقه دستگیر شد. به دلیل مشکلات قلبی هنگام بازداشت، مک آفی موفق شد تا از استردادش به بلیز جلوگیری کند و در عوض به ایالات متحده تبعید شود.

خیلی‌ها تصور می‌کردند که بازگشت مک آفی به ایالات متحده، ممکن است دیوانگی وجود او را تعدیل کند. اما مدت زیادی طول نکشید که خلاف این امرثابت شد. وی پس از این که مدت‌ها بی‌اعتنایی خود به آنتی ویروس و شرکتی که تاسیس کرده‌بود را نشان می‌داد، سرانجام در سال 2013 ویدیویی با عنوان “چگونه آنتی ویروس مک آفی را حذف نصب کنید” را با صحنه‌هایی نه چندان خوشایند، در یوتیوب ارسال کرد.

سپس مک آفی دوباره به جرم حمل اسلحه در حالت مستی، رانندگی با اسلحه و مهمات کالیبر بالا دستگیر شد و چهار روز در زندان دومنیکن زندانی شد. مک آفی درست در هنگامی که با این حجم از جنجال روبرو شده‌بود، درست مانند هر آمریکایی ثروتمندی که دارای شهرت به عدم صداقت است، قدم بعدی را برداشت: وی تصمیم گرفت تا وارد سیاست شود.مک آفی و نامزدی ریاست جمهوری

یک ویژگی مشترک در میان بسیاری از ثروتمندان آمریکایی، عدم تمایل شدید آنها به پرداخت مالیات است. مک آفی نیز از این قاعده مستثنی نیست. این امر یکی از دلایل اصلی وی برای شرکت در نامزدی ریاست جمهوری حزب لیبرال در سال 2016 بود. درآن زمان وی اظهار داشت که یکی از سیاست‌ های اصلی وی، معرفی گسترده‌ی ارزهای دیجیتال است. اما رای دهندگان حزب لیبرال از او حمایت نکردند. پس از این اتفاق، وی در دوره‌ی بعدی نیز باز هم در تلاش برای رئیس جمهور شدن شکست خورد.

جان مک آفی و ارز دیجیتال

تعجب آور نیست که شخصی مانند مک آفی که از مالیات بیزار است، مجذوب ارزهای دیجیتال شود. البته حمایت او از این فناوری، به اندازه تمام جنبه‌های دیگر زندگی او کاملاً بی‌نظم بوده است.

به عنوان مثال، وی در سال 2017 در یک برنامه‌ی تلوزیونی ادعا کرد که بیت کوین تا دسامبر سال 2020، به مبلغ 500000 دلار می‌رسد. اما سال بعد او دوباره در همان برنامه حضور یافت و این بار پیش بینی کرد که قیمت بیت کوین به 1.000.000 دلار خواهد رسید. اکنون که بعید به نظر می‌رسد بیت کوین به این رقم‌ها برسد، چندان تعجب آور نیست که او از این ادعاها فاصله گرفته‌است.

اما تنها بیت کوین نظر مک آفی را به خود جلب نکرده‌است. در طول چند سال گذشته، او برای تعدادی از پروژه‌های ارز دیجیتال بلیغ کرده‌است. او مدتی درگیر توسعه و ترویج اکوسیستم گوست (Ghost ecosystem) بوده‌است. این اکوسیستم شامل یک توکن حریم خصوصی و یک صرافی است. اما اوایل سال جاری وی این اکوسیستم را ترک کرد و جاش کیس (Ghost Josh) مدیر عامل گوست را احمق خطاب کرد.

پس از این مشاجره، مک آفی در حالی که در زندانی در اسپانیا در حبس بود، اعلام کرد که “درگیری با مدیریت گوست به پایان رسیده‌است” و او دوباره به هیئت مدیره این اکوسیستم باز خواهد گشت.

سال گذشته همچنین مشخص شد که مک آفی برای تبلیغ محصولات ارز دیجیتال، به ازای هر توئیت مبلغ 105000 دلار میگرفته است. البته بسیاری از افرادی که هزینه تبلیغات او را پرداخت کرده‌اند، اعلام کردند که از نتایج توئیت‌های او راضی نیستند. علاوه بر اتهامات SEC علیه مک آفی، MGT Capital نیز او را به اجرای یک طرح پامپ و دامپ متهم کرده‌است.

دستگیری و حبس در اسپانیا

مک آفی در اسپانیا هنگام تلاش برای سوار شدن به پرواز از بارسلونا به ترکیه ، دستگیر شد. وی در آنجا در زندان بسر می‌برد و منتظر استرداد به ایالات متحده به اتهام فرار مالیاتی، پنهان کاری در مورد دارایی‌ها و عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی است. وی همچنین با اتهاماتی که توسط SEC بر علیه او مطرح شده، روبرو خواهد‌شد.

در صورت اثبات تمام این اتهامات، وی به مدت 30 سال به زندان محکوم خواهد شد. این مدت چشم انداز خوشبینانه‌ای برای یک پیرمرد 75 ساله نیست.

او همچنان در شبکه‌های اجتماعی حضور فعالی دارد و هنگام انتظار برای استرداد، به روزرسانی‌های مداومی از سلول خود در اسپانیا ارسال می‌کند. وی خود را با جولیان آسانژ که علیه دولت ایالات متحده در پشت میله‌های زندان فعالیت کرده‌است، مقایسه میکند.

خودکشی جان مک آفی (به روزرسانی 2021)

جان مک آفی که در اسپانیا به زندان افتاده بود در خبری اعلام کرد کلیه دارایی های دیجیتالش از بین رفته است. وی که در زندانی در بارسلونا منتظر استرداد به آمریکا بود در کمال ناباوری به زندگی خود پایان داد. این پایان غم انگیز جامعه رمزنگاری را به بهت و حیرت فرو برد. با وجود تمام حواشی شخصیت عجیب مک آفی وی یکی از تاثیرگذارانی بود که باعث گسترش ارزهای دیجیتال در جهان شد.سخن نهایی

اینکه جان مک آفی چگونه توانسته است این همه دردسر را پشت سر بگذارد، باورنکردنی است. پس از فرار از بلیز و پرونده‌های قتلی که هنوز باز است، سوال اینجاست که او چگونه توانسته است به ایالات متحده برگردد و به زندگی در معرض دید عموم مردم ادامه دهد. نامزدی وی برای ریاست جمهوری نیز باید به نوعی مورد بررسی قرار گیرد.

مک آفی در توئیتر خود بیش از یک میلیون دنبال کننده دارد. برا آنها او یک قهرمان است که به دلیل ایستادگی در برابر قدرت مجازات می‌شود. حتی زندان هم نتوانست جان مک آفی را ساکت کند. ما فکر می کردیم بدون شک چندین فصل دیگر از داستان خارق‌العاده‌ی زندگی وی هنوز در دست نوشتن است. با این حال مرگ غیرمنتظره وی کتاب زندگانی این اعجوبه دنیای دیجیتال را بست.

مطالب مرتبط
مایکل سیلور (Michael Saylor) و تاریخچه‌ی ارتباط او با بیت کوین
آنتونی پمپلیانو (Anthony Pompliano) اینفلوئنسر بیت کوین کیست؟
روزهای ابتدایی بیت کوین و ایمیل‌های داستین دی ترامل و ساتوشی ناکاموتو
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان