منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  مشاهیر کریپتوکارنسی  »  ساتوشی ناکاموتو کیست؟ همه چیز در مورد بنیان گذار مرموز بیت کوین
ساتوشی ناکاموتو کیست؟ همه چیز در مورد بنیان گذار مرموز بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ همه چیز در مورد بنیان گذار مرموز بیت کوین

رضا باغانی
1399/08/26
۰

شخصی (یا گروهی از افراد) که پشت فناوری بیت کوین هستند ناشناخته مانده است. با این حال، هر کسی که کمی با ارزهای دیجیتال آشنا باشد، بلافاصله نام سازنده BTC را به شما می‌گوید. ساتوشی ناکاموتو است.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ همه چیز در مورد بنیان گذار مرموز بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ همه چیز در مورد بنیان گذار مرموز بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ همه چیز در مورد بنیان گذار مرموز بیت کوین

بیت کوین (BTC) شناخته شده ترین دارایی دیجیتال در جهان است. برای بیش از یک دهه، بیت کوین از نظر حجم، سرمایه بازار، محبوبیت و غیره یک ارز دیجیتال پیشرو بوده است. بیت کوین چندین بار افت و خیزهای عجیبی را تجربه کرده است. این ارز در 65 دلار شروع به کار کرده و همین طور توانسته به بالاترین قیمت خود در 20 هزار دلار رسیده است. اما شخصی (یا گروهی از افراد) که پشت این فناوری و کوین هستند ناشناخته مانده است. با این حال، هر کسی که کمی با ارزهای دیجیتال آشنا باشد، بلافاصله نام سازنده BTC را به شما می‌گوید. ساتوشی ناکاموتو است.تاریخچه ساتوشی ناکاموتو

بیایید به سال 2008 برگردیم. در 31 اکتبر، ناکاموتو مقاله‌ای با عنوان “بیت کوین: سیستم پرداخت نظیر به نظیر الکترونیک” (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash) را منتشر کرد. در این اوراق سفید وی یک ارز دیجیتال جدید و یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز را معرفی کرد که نیازی به دخالت شخص ثالث ندارد. ساتوشی ناکاموتو کسی بود که توانست مشکل پرداخت دوگانه را در شبکه‌های پرداخت الکترونیک را حل کرد.

در ابتدای سال 2009، ناکاموتو شبکه بیت کوین را با استخراج اولین بلاک پیدایش / بلاک شماره 0 (BTC) راه اندازی کرد. پاداش استخراج آن بلاک 50 BTC بود.

در نوامبر 2009، ساتوشی یک فروم مختص به فناوری بیت کوین و ارز دیجیتال را که اکنون به عنوان bitcointalk.org شناخته می‌شود، ایجاد کرد. اولین تراکنش بیت کوین در فروم زمانی صورت گرفت که یک توسعه دهنده نرم افزار لاتزو هاینز 10 هزار دلار برای یک پیتزا پیشنهاد داد. سه روز بعد قرار شد دو پیتزا دیگر نیز خریداری شود.

ناکاموتو در طول سال 2010 با توسعه دهندگان دیگر همکاری جدی داشته است. قرار بود همه آنها شبکه بیت کوین را توسعه دهند و نگهداری کنند. با این حال، در پایان همان سال، او ناگهان کار بر روی پروژه را متوقف کرد. او به یک توسعه دهنده نرم افزار، گاوین آندرسن، کلید و کدهایی داد، دامنه‌ها را به اعضای جامعه منتقل کرد و آنجا را ترک کرد.

در سال 2011، ناکاموتو ضمن برقراری ارتباط با یک توسعه دهنده مایک هرن (Mike Hearn)، تأکید کرد:

“من برای کارهای دیگری رفتم، همه چیز در دست گاوین و در حال انجام است. “

و سپس او به همان ناگهانی که در سال 2008 وارد فضای دیجیتالی شد، از این فضا خارج شد.

افراد مشکوک به ساتوشی ناکاماتو بودن

درباره ساتوشی ناکاموتو چه می دانیم؟ علاوه بر اینکه یک نابغه رمزنگاری است، شخصی با این نام احتمالاً مرد و اصالتاً ژاپنی است. ناکاموتو در پروفایل خود در شبکه بنیاد P2P ادعا کرد که تاریخ تولد او 4 آوریل 1975 است. با این حال، جامعه در مورد صحت این اطلاعات شک دارد.

ناکاموتو در هر دو بخش نظرات و مقالات فنی انگلیسی روان صحبت می‌کند و می‌نویسد و ترجیحاً در منطقه زمانی GMT کار می‌کند، که به هیچ وجه با ساعت کار ژاپن مناسب نیست.

بسیاری می‌توانند بگویند ساتوشی ناکامووتو یک شخص نیست، بلکه گروهی از توسعه دهندگان هستند. به دلیل پیچیدگی فن آوری و حجم کار، ایجاد چندین بیت کوین به چندین توسعه دهنده بسیار واجد شرایط و دارای فن آوری نیاز داشته.

بسیاری از نظریه‌های توطئه در مورد خروج ناگهانی ناکاموتو از جمله تحقیقات CIA، پیش بینی‌های نوستراداموس و غیره وجود دارد. با این وجود، جامعه تلاش می‌کند تا هویت ناکاموتو را فاش کند و در نتیجه، چندین نامزد را به عنوان طراح اصلی بیت کوین پیشنهاد می‌کند.دوریان ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو قطعاً فردی درخشان و با استعداد است و همنام وی، دوریان ناکاموتو نیز همینطور.

در سال 2014، مجله نیوزویک قصد داشت هویت ساتوشی واقعی را فاش کند. روزنامه نگار، لیا مک گراث گودمن، در جریان تحقیقات خود، مردی را یافت که مناسب عنوان پدری بیت کوین بود. او فهمید که دوریان یک ژاپنی آمریکایی، فیزیکدان، فارغ التحصیل از دانشگاه پلی تکنیک ایالتی کالیفرنیا است. دوریان به عنوان مهندس در ارتش ایالات متحده آمریکا (اداره هواپیمایی فدرال) مشغول کار ارتباطات امنیتی بود.

این واقعیت که نام کامل وی Dorian Prentice Satoshi Nakamoto بود، یک احساس و تأیید اضافی بود که او فرد مناسب است. با این حا دوریان با شور و حرارت انکار کرد که او ساتوشی ناکاموتو است و از خبرنگاران خواست تا او و خانواده‌اش را تنها بگذارند.

“من بیت کوین را ایجاد نکردم، اختراع نکردم و یا حتی روی آن کار نکردم. من گزارش نیوزویک را بدون قید و شرط تکذیب می‌کنم. […] گزارش نادرست نیوزویک باعث ایجاد سردرگمی و استرس زیادی برای خودم، مادر 93 ساله‌ام، خواهران و برادرانم و خانواده‌های آنها شده است “.

هال فینی

یکی دیگر از نامزدهای درخشان ساتوشی ناکاموتو بودن، هال فینی بود. در میان تمام احتمالات داستان ساتوشی، یک واقعیت عجیب وجود داشت. فینی فقط چند کوچه با محل زندگی دوریان ناکاموتو فاصله داشت. آیا ممکن است دو نابغه رمزنگاری در یک شهر کوچک زندگی کنند؟ طبق یک نظریه، هال فینی می‌تواند از نام واقعی دوریان برای پنهان کردن هویت خود استفاده کند. فینی اولین شخصی بود که تراکنش (10 BTC) را مستقیماً از ساتوشی ناکاموتو دریافت کرد.

درست مثل دوریان ناکاموتو، فینی هم کاملاً اتهامات مربوط به ساتوشی بودن را رد کرد.

هال فینی از انستیتوی فناوری کالیفرنیا (Caltech) فارغ التحصیل شده است و یک برنامه نویس با استعداد و پیشگام صنعت رمزنگاری بود. متأسفانه فینی پس از مدتها بیماری در آگوست 2014 درگذشت.نیک سابو

یکی از چهره‌های مهم صنعت رمزنگاری، نیک سابو (Nick Szabo)، ایده دارایی دیجیتال امن و خصوصی بیت گلد (Bit Gold) را در سال 1998 معرفی کرد. نیک اولین کسی بود که مفهوم قراردادهای هوشمند را توسعه داد.

در سال 2014، دومینک فریزبی، نویسنده مالی، سابو را به عنوان خالق BTC پیشنهاد داد: “من نتیجه گرفتم که فقط یک نفر در کل جهان وجود دارد که دارای گستردگی بسیار زیاد است اما همچنین دارای دانش خاص است و…”

نیک سابو بعداً پاسخ داد: ”ممنون که به من اطلاع دادید. من می‌ترسم شما اشتباه متوجه شوید که من را به عنوان ساتوشی معرفی می‌کنید، اما من به آن عادت کرده‌ام. “

کریگ رایت

در حالی که همه افراد فوق الذکر دخالت خود در حماسه بیت کوین را انکار می‌کنند، یک کارآفرین و دانشگاهی استرالیایی، کریگ رایت ادعا می‌کند که خالق اصلی BTC است.

در سال 2015، بنگاه‌های خبری وایرد (Wired) و گیزمودو (Gizmodo) همزمان تحقیقات را در مورد شخصی که پشت نام ساتوشی ناکاموتو بود آغاز کردند. ویرد اظهار داشت که رایت “یا بیت کوین را اختراع کرد یا یک متقلب درخشان است که بسیار بد می‌خواهد ما باور کنیم که او این کار را کرده است.”

این مجله ادعا کرد، تنها چند ساعت پس از انتشار مقاله وایرد، خانه و دفتر کریگ توسط پلیس فدرال استرالیا مورد یورش قرار گرفت. این حمله مطابق با تحقیقات اداره مالیات استرالیا آغاز شد.

در سال 2016 در هنگام ملاقات با بی بی سی، کریگ رایت پیام‌هایی را با کلیدهای رمزنگاری امضا کرد که در سپیده دم توسعه بیت کوین ایجاد شده بود. کلیدها به بلاک‌های استخراج شده توسط ناکاموتو متصل می‌شدند. رایت تأکید کرد این او بود که در سال 2009 10 BTC را به هال فینی فرستاد. البته این بعداً رد شد.

در سال 2019، کریگ رایت از قانون افترا در انگلیس استفاده کرد و سعی کرد از افرادی که باور نمی‌کردند او ساتوشی است شکایت کند.

ایلان ماسک

از ایلان ماسک می‌توان به عنوان نابغه قرن ما نام برد. از این رو، جای تعجب نیست که برخی از مردم گمان می‌کنند که هر ایده درخشان فناوری به او تعلق دارد.

یک کارآموز سابق در شرکت فضایی اسپیس ایکس (SpaceX) ادعا کرد که ماسک ساتوشی است. با این حال، هیچ دلیل دیگری یا هیچ توضیح منطقی وجود ندارد. ایلان ماسک در توییتر این اتهامات را با یک خط ساده پاسخ داد: “درست نیست”.گزینه‌های دیگر ساتوشی بودن

چرا ساتوشی نمی‌تواند شرور باشد؟ پل ساتوشی کالدر لا روکس Paul Solotshi Calder Le Roux یک برنامه نویس با استعداد و یک مغز متفکر است. در اواخر دهه 90، لا رکس رمزنگاری برای توده‌ها (E4M) را ایجاد کرد که اجازه رمزنگاری کل دیسک‌ها را می‌داد. در سال 2014، لو روکس به جرم توطئه برای واردات مواد مخدر به قلمرو ایالات متحده متهم شد.

دولت آمریکا نیز می‌تواند نقش مهمی در شکل گیری ساتوشی داشته باشد. بدیهی است که هیچ مدرکی نمی‌تواند این ادعا را ثابت کند. با این حال، چنین نظریه توطئه‌ای وجود دارد.

چندین نامزد وجود دارد که به عنوان خالق بیت کوین معرفی می‌شوند. با این حال، هیچ یک از آنها تأیید محکمی در مورد اثبات این ادعا ارائه نمی‌دهند.

خلاصه

این شخص مرموز هر کس باشد، ما همیشه قدردان تأثیر او خواهیم بود. او انقلابی در دستیابی به موفقیت تکنولوژی در صنعت فین تک (FinTech) ایجاد کرده است. آیا هویت ساتوشی ناکاموتو هرگز فاش خواهد شد؟ شاید. تا آن روز، رمز و راز پیرامون خالق اولین ارز رمزنگاری شده حل نشده باقی خواهد ماند.


  • لوگوی بیت کوین چگونه متولد شد: داستان “B” نارنجی بزرگ از سرآغاز تا کنون

مطالب مرتبط
افراد مشهور ارز دیجیتال، رهبران دنیای ارزهای دیجیتال چه کسانی هستند؟
بیلی مارکوس (Billy Markus)، برنامه نویس نابغه‌ای که خیلیها را میلیونر کرد
آندره کرونژ (Andre Cronje) توسعه دهنده دیفای و بنیانگذار یرن فایننس (Yearn.finance)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
الگوی مگافون بیت کوین خبر از هدف 40 هزار دلاری این ارز می‌دهد
سولانا و اتریوم: آیا جایگزینی اتریوم در بازار دیفای و قراردادهای هوشمند واقعاً امکان پذیر است؟
بازار مشتقات بیت کوین: بازار اسپات این بار قیمت بیت کوین را هدایت می کند
کسب سود در بازار خرسی
بهترین والت بیتکوین: برای ذخیره‌سازی بیت کوین‌های خود از این کیف پول‌ها استفاده کنید.
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان
کنترل احساسات هنگام معامله: چگونه در هنگام معامله و ترید با احساسات خود مواجه شویم؟