منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  اینترنت بلاک چین ها: چه پروژه‌هایی برای رسیدن به این عنوان تلاش می‌کنند؟
اینترنت بلاک چین ها: چه پروژه‌هایی برای رسیدن به این عنوان تلاش می‌کنند؟

اینترنت بلاک چین ها: چه پروژه‌هایی برای رسیدن به این عنوان تلاش می‌کنند؟

تعدادی از پروژه‌ها در رقابت برای ایجاد اینترنت بلاک چین ها هستند. اینترنت بلاک چین ها به کاربران، داده‌ها و توسعه دهندگان اجازه می‌دهد آزادتر بین شبکه‌ها حرکت کنند.

پروژه‌ها به طور فعال در تلاشند تا پل‌هایی برای اتصال بلاک چین های مختلف ایجاد کنند. انگیزه اصلی این است که توسعه دهندگان، پروژه‌ها و کاربران در یک شبکه گیر نکنند. پروژه‌هایی مانند پولکادات (Polkadot)، کازماس (Cosmos) و نیر (Near) به طور فعال در تلاشند تا در رقابت برای کسب عنوان اینترنت بلاک چین ها پیروز شوند.

چرا به اینترنت بلاک چین ها نیاز داریم

بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، بیش از 10 هزار ارز دیجیتال در حال حاضر در گردش هستند. بیشتر این ارزها، پروتکل‌ها و پلتفرم‌ها بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند. با این حال بسیاری از آنها نیز در بستر رقبای سرسخت این بلاک چین ایجاد شده‌اند.

در حالت فعلی، این دارایی‌ها که متعلق به شبکه‌های مختلف هستند فقط از طریق صرافی‌ها می‌تواند به شبکه‌های دیگر منتقل شوند.

بیایید با یک مثال ساده این نکته را توضیح دهیم. فرض کنیم شما مقداری دوج کوین دارید و می‌خواهید آن را به بیت کوین تبدیل کنید. هیچ راهی برای ارتباط برقرار کردن بین این دو شبکه وجود ندارد. بنابراین مجبور هستید ابتدا توکن های خود را به یک صرافی مانند بایننس واریز کنید. در آنجا می توانید دوج کوین خود را در ازای بیت کوین در صورت وجود جفت ارز مبادله کنید. پس از آن می توانید بیت کوین‌های خود را به کیف پولتان انتقال دهید.

حالا اگر ارزهای مورد نظر شما جف معاملاتی هم نباشند یعنی به طور مثال جفت ارز BTC/DOGE موجود نباشد، شما باید ابتدا دوج کوین را به تتر سپس تتر را به بیت کوین تبدیل کنید. این نوع مبادلات از طرفی کارمزدهای بی دلیل زیادی به جیب صرافی می‌ریزد. از طرف دیگر شما مجبورید برای انجام این مبادلات دارایی خود را به کیف پول حضانتی صرافی بسپارید.

آینده چند زنجیره‌ای نتیجه رقابت اینترنت بلاک چین ها

این امر از لحاظ تئوری خوب به نظر می‌رسد یا بهتر است بگوییم چندان بد نیست. با این وجود صرافی‌ها به عنوان واسطه‌های انتقال دارایی جهت حرکت در اکوسیستم رمزنگاری، فوق العاده قدرتمند شده‌اند. البته تنها مشکل صرافی‌ها نیستند. این امر شاید برای تبدیل دارایی معقول به نظر برسد ولی وقتی پای قراردادهای هوشمند و دیفای به میان می‌آید، داستان به کلی عوض می‌شود. با حضور پروژه‌های جدید مانند پالی گان و پولکادات این ممکن است در شرف تغییر باشد.

تعدادی از پروژه‌ها با جدیت در حال ساخت پلهای میان زنجیره‌ای هستند. این پل‌ها اساساً مسیرهای دیجیتالی محسوب می‌شوند که به داده‌ها، پول و دپ (dapp) ها اجازه می‌دهد تا به صورت یکپارچه از یک بلاک چین به زنجیره دیگر حرکت کنند.

امید این است که توسعه دهندگان و کاربران محدود به یک شبکه و برنامه‌هایی که در آن ساخته شده‌اند، نشوند. بنابراین رقابت برای ایجاد شبکه‌ای از بلاک چین ها که به عنوان اینترنت بلاک چین ها شناخته می‌شود آغاز شده است. این پروژه‌ها سعی دارند کاری کنند تا کاربران بتوانند با موانع کم یا بدون هیچ مانعی در اکوسیستم رمزنگاری حرکت کنند.پل‌های بلاک چین چیست؟

بلاک چین هایی که ما آن را می‌شناسیم، در اصل باغ‌های محصور شده‌ای هستند. جابجایی دارایی‌ها، داده‌ها و کاربران در این شبکه‌ها دشوار است. اتریوم و بیت کوین را به عنوان مثال در نظر بگیرید. در حالی که همه داده‌های زنجیره‌ای توسط عموم مردم قابل مشاهده هستند، این داده‌ها در آن زنجیره‌ها قفل شده‌اند. برای اینکه دفتری که همه تراکنش‌های بلاک چین را ضبط می‌کند دقیق و ایمن باشد نیاز است همه شرکت کنندگان از قوانین شبکه پیروی کنند. بنابراین عملاً نمی‌توان این دو شبکه را بهم متصل کرد زیرا هرکدام قوانین خاص خود را دارد.

این سیستم، شبکه‌ها را ایمن نگه داشته است. با این حال با رشد دنیای بلاک چین، چالش‌ها و نقاط ضعف شروع به ظهور می‌کنند. به عنوان مثال اتریوم را در نظر بگیرید. مسلماً بزرگترین اکوسیستم در دنیای بلاک چین های است. با این حال آن دسته از پروژه‌ها و پرتوکلهایی که بر اساس آن ساخته شده‌اند باید از قوانین اتریوم پیروی کنند.

اگر یک پروژه بخواهد هزینه‌های کمتری را برای انتقال داده‌ها در شبکه پرداخت کند، نمی‌توانداین کار را انجام دهد. اگر بخواهد سرعت تأیید بلاک‌های مربوط به قرارداد هوشمندش را افزایش دهد، از این کار عاجز خواهد بود.

پل های بلاک چین شریانهای اکوسیستم رمزنگاری

تعداد زیادی بلاک چین و اکوسیستم دیگر وجود دارد که برای حل برخی از مشکلات توسعه دهندگان در اتریوم کار کرده‌اند. با این حال انتقال داده‌ها، توکن ها و مخاطبان وقت گیر و به طور بالقوه بسیار گران است. اینجاست که پل‌های بلاک چین وارد می‌شوند.

پل‌های بلاکچین دروازه‌هایی هستند که بلاک چین ها می‌توانند از طریق آنها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. پل‌ها می‌توانند بین یک بلاک چین و زنجیره دیگر کار کنند، یا می‌توانند بین یک بلاکچین و یک زنجیره جانبی بهم متصل نمایند. اساساً یک بلاک چین تحت مجموعه قوانین مختلفی کار می‌کند اما به آن زنجیره متصل است.

این قابلیت همکاری امکان انتقال توکن ها، داده‌ها و حتی دستورالعمل‌های قرارداد هوشمند بین سیستم عامل‌های مستقل را فراهم می‌کند. این یک اتفاق بزرگ برای بلاک چین ها است. پل‌های بلاک چین اساساً به پروژه‌ها امکان می‌دهند دارایی‌های دیجیتال میزبانی شده در یک بلاک چین را در بلاک چین دیگر مستقر کنند. این همچنین بدان معنی است که پروژه‌ها می‌توانند معاملات سریع و کم هزینه توکن را روی زنجیره‌های دیگر انجام دهند و حتی برنامه‌های غیرمتمرکز را در بیش از یک سیستم عامل اجرا نمایند.پل‌های بلاک چین چگونه کار می‌کنند؟

رویکردهای مختلف برای انجام این کار وجود دارد. با این حال به طور گسترده‌ای بین راه حل‌های متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم شده است.

پل های متمرکز

نسخه‌های متمرکز بر پایه قفل کردن دارایی‌ها در بلاک چین مبدأ و ایجاد دارایی‌های جدید در بلاک چین مقصد کار می‌کنند. یک مثال مشهور رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) است. wBTC به دارندگان بیت کوین اجازه می‌دهد از طریق تعویض توکن به اکوسیستم اتریوم دسترسی پیدا کنند.

در این سیستم، کاربران بیت کوین خود را به کیف پول‌های کنترل شده توسط متولی متمرکز، در این مورد، شرکت دارایی دیجیتال بیت گو (BitGo)، واریز می‌کنند. سپس BTC قفل می‌شود و توکن های wBTC در بلاک چین اتریوم ایجاد می‌شوند.

می‌توان از توکن های wBTC در پروژه‌های اکوسیستم اتریوم استفاده کرد. این پروژه‌ها مانند یونی سواپ (Uniswap)، کامپاند (Compound) یا اوه (Aave) در حوزه دیفای فعالند. حائز اهمیت است به یاد داشته باشید بیت کوین، به خودی خود، نمی‌تواند در این اکوسیستم استفاده شود.

پل های غیرمتمرکز

وقتی نوبت به نسخه‌های غیرمتمرکز می‌رسد، اوضاع کمی متفاوت پیش می‌رود. وقتی دارایی به دنبال تعویض زنجیره است، معمولاً بر روی بلاک چینی که از طریق قرارداد هوشمند خارج می‌شود قفل یا مسدود می‌شود.

در بلاک چین جدید، مقادیر مساوی از توکن ایجاد شده و به کیف پول کاربر واریز می‌شود. اگر کاربر بخواهد دارایی‌های خود را به روش دیگری برگرداند، توکن ها سوزانده می‌شوند و دارایی‌های اصلی آزاد می‌شوند.

چه پروژه‌هایی در رقابت اینترنت بلاک چین ها هستند؟

پولکادات (Polkadot) یکی از بزرگترین پروژه‌هایی است که به پل‌های بین زنجیره‌ای اختصاص داده شده است. هدف آن ساختن “بلاک چینی از بلاک چین ها” است. این شبکه به بلاک چین های مستقل “پاراچین” اجازه می‌دهد تا از طریق زنجیره رله (Relay Chain) پولکادات با سایر پروژه‌ها سازگار باشد. بنابراین در این مثال، بیت کوین و اتریوم می‌توانند از طریق پولکادات به یکدیگر بپیوندند.

کازماس پروژه دیگری است که سعی در انتقال بیشتر داده‌ها بین شبکه‌ها دارد. در حال حاضر چندین پل ساخته شده است، از جمله پل دیفای کازماس اتریوم. این پل به دارندگان دارایی های دیجیتال بر روی کازماس امکان می‌دهد در پروژه‌های دیفای سرمایه گذاری کنند.

پروتکل نیر (NEAR) پروژه دیگری است که می‌تواند به توسعه دهندگان اتریوم در ایجاد راه‌های سریعتر و ارزان‌تر برای اجرای برنامه‌ها از طریق پل کمک کند. نسخه آن که رنگین کمان (Rainbow) نام دارد، به پروژه‌ها امکان می‌دهد معاملات را در نیر و در عین حال در اتریوم، انجام دهند.پروژه های جدید

سپس پروژه‌هایی وجود دارد که سعی در ایجاد پل‌های میان زنجیره‌ای در چندین شبکه دارند، اما خود بخشی از هیچ یک از شبکه‌ها نیستند. شاتل فلو (ShuttleFlow)، که توسط کانفلاکس (Conflux) ساخته شده یکی از این موارد است. شاتل فلو یک بلاک چین عمومی است که برای ایجاد امکان مبادله دارایی‌های دیجیتال بین اتریوم، اسمارت چین بایننس، هوبی اکوسیستم چین (Huobi ECO Chain) و اوکی اکس چین (OKex Chain) یک پل ایجاد کرده است.

این فناوری هنوز نسبتاً جدید است. با این حال در صورت موفقیت، توسعه آن به ایجاد اکوسیستم به عنوان اینترنت بلاک چین ها کمک خواهد کرد. در سال‌های اولیه، شبکه‌های مختلفی – NPL، ARPANET، Merit و CYCLADES – همه روش‌های مختلفی برای انتقال داده‌ها به یک شبکه را ارائه می‌دادند. تا زمانی که نسخه واحدی به نام پروتکل اینترنت ایجاد شود این شبکه نمی توانستند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. پس از آن بود که شبکه‌ها راه‌هایی برای گفتگو با یکدیگر پیدا کردند. امیدواریم بلاک چین زودتر به این مرحله برسد.

مطالب مرتبط
ریدن (Raiden) چیست؟ پروتکل لایه دو برای حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم
پروژه جدید خالق EOS: دن لاریمر شروع پروژه پیامرسان رمزنگاری خود را معرفی کرد
اقتصاد رمزنگاری چیست؟ ارزهای دیجیتال چگونه ارزش را منتقل می‌کنند؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان