قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  بیت کوین و بازار سهام؛ عملکرد بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال در دوران همه گیری کرونا چگونه بود

بیت کوین و بازار سهام؛ عملکرد بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال در دوران همه گیری کرونا چگونه بود

بیت کوین و بازار سهام؛ عملکرد بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال در دوران همه گیری کرونا چگونه بود

بیت کوین در سال 2020 مانند بازار سهام توانست به بالاترین سطح خود برسد. این در حالی است که جامعه جهانی به یک رکود جهانی سقوط کرده است. اما چرا؟

بیت کوین و بازار سهام؛ عملکرد بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال در دوران همه گیری کرونا چگونه بود

بیت کوین و بازار سهام؛ عملکرد بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال در دوران همه گیری کرونا چگونه بود

بیت کوین و بازار سهام؛ عملکرد بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال در دوران همه گیری کرونا چگونه بود

  • قیمت بیت کوین امسال در کنار بازارهای سهام جهانی رونق گرفته است.
  • تقویت اقتصاد ایالات متحده توسط فدرال رزرو این اطمینان را به سرمایه گذاران داده است که به جستجوی دارایی‌های جدید بپردازند.
  • اما منافع مختلفی در مورد مقدار روزافزون پول نگهداری شده در دارایی‌‌‌های مختلف وجود دارد.

وقتی مورخان به سال 2020 نگاه کنند خواهند پرسید این سال بیشتر به چه دلیل شناخته می‌شود؟ دو داستان وجود دارد که می‌توانند تعریف کنند. از یک طرف، سال 2020 می‌تواند در مورد سیاره‌ای باشد که توسط یک همه گیری تهدید شده و شاهد مرگ میلیون‌ها نفر بوده است. سالی که در آن یک سقوط اقتصادی بزرگ رخ داد که ممکن است مدت‌ها پس از تزریق واکسن نیز احساس شود.

از طرف دیگر، مورخان ممکن است بگویند سال 2020 سالی بود که سرمایه گذاران توانستند بازده خود را بسیار بالا ببرند. به طور خاص، افزایش رکوردشکن قیمت بیت کوین و شاخص‌های بازار سهام آمریکا که به سطحی رسیدند که قبلاً هرگز دیده نشده است.

این داستان‌ها از بسیاری جهات، دو روی یک سکه هستند. اما آنها همچنین اختلاف روزافزون بین آنچه در بازار سهام و ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین اتفاق می‌افتد و چیزی که در بقیه حوزه‌های اقتصادی به وقوع می‌پیوندد را نشان می‌دهند.

در بیت پارس امروز ما در حال بررسی این موضوع خواهیم بود که چرا زندگی بسیاری از مردم در جهان بدتر شده است.

تاریخچه مختصر بیت کوین و بازار سهام در سال 2020

رونق بازار سهام و رشد بیت کوین تقریباً در همان زمان و به همان دلایل اتفاق افتاد. همانطور که COVID به آرامی‌به سراسر جهان راه می‌یافت، بین 19 فوریه و 23 مارس، شاخص S&P 500 یک سوم ارزش خود را از دست داد. بین 13 فوریه و 15 مارس، ارزش بیت کوین به نصف کاهش یافت. این ارز از 10 هزار دلار به 5000 دلار رسید.

بیت کوین و بازار سهام؛ عملکرد بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال در دوران همه گیری کرونا چگونه بود

عملکرد قیمت بیت کوین در سال 2020

اما از آن زمان هر دو کلاس دارایی افزایش یافتند. بیت کوین اکنون با خیال راحت در بالای 19000 دلار قرار دارد و هفته گذشته رکورد بالاترین قیمت قبلی خود در سال 2017 را شکسته است. در پایان ماه نوامبر، میانگین صنعتی داو جونز برای اولین بار از مرز 30،000 واحد عبور کرد. نزدک (Nasdaq) اندکی پس از شکستن رکوردها وارد بازار شد و ماه نوامبر بهترین ماه برای سهام جهانی از سال 1982 بود.

اقدامات فدرال رزرو کاتالیزور این امر بود. طرفداران بیت کوین این را دوست ندارند، پاسخ فدرال رزرو به آنچه که تصور می‌شد ویرانگر  اقتصاد است، فاجعه بار بود.

بیت کوین و بازار سهام؛ عملکرد بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال در دوران همه گیری کرونا چگونه بود

عملکرد شاخص اس اند پی در سال 2020

اقدامات فدرال رزرو

فدرال رزرو با اقدامات گسترده‌ای برای محدود کردن خسارت اقتصادی ناشی از همه گیری، از جمله تا 2.3 تریلیون دلار وام برای حمایت از خانوارها، کارفرمایان، بازارهای مالی و دولت‌های ایالتی و محلی وارد عمل شد.

“جروم اچ پاول، رئیس هیئت مدیره گفت: “ما در حال استفاده از این قدرت‌های وام دهنده به میزان بی سابقه‌ای هستیم [و] … ما به استفاده از این قدرت‌ها با تمام توان، فعالانه و مستمر ادامه خواهیم داد”، هیئت مدیره فدرال رزرو

این حمایت بی دریغ به سرمایه گذاران کمک کرد. احساسات بازار بلافاصله از وحشت به خوش بینی تغییر کرد. در تابستان بازارها بیش از نیمی‌از ارزش خود را بازیافتند. تعهدات فدرال رزرو همچنین شامل خرید بدهی شرکت‌ها، از جمله اوراق قرضه “ناخواسته” با بازده بالا – بخشش بدهی شرکت‌ها با ریسک بالاتری برای پیش پرداخت از بیشتر اوراق قرضه بود.

در ماه فوریه بازار اوراق مشارکت کاملاً منجمد شده بود، اما طی شش هفته از ماه مه تا ژوئن – پس از موافقت بانک فدرال با انتشار 560 میلیارد دلار اوراق بهادار این بازار به جریان افتاد. این میزان تقریباً دو برابر سطح طبیعی انتشار اوراق بهادار بود.

اقدامات فدرال رزرو، که توسط بانک‌های مرکزی در جاهای دیگر منعکس شد – البته نه به همان میزان – باعث سقوط شد.  یک ورشکستگی که به دلیل عدم حضور مشتریان در بازارهاست.چرا بیت کوین روند مشابه بازار سهام را طی کرد؟

بیت کوین به دارایی دیگری در سبد سهام سرمایه گذاران کلان و بزرگ تبدیل شده است. اگرچه ممکن است در لیست مواردی که بانک فدرال برای کمک به آن برنامه دارد نباشد، بیت کوین از اعتماد سرمایه گذاران بهره مند شده است.

اگر نگاهی به تعداد سرمایه گذاران نهادی و شرکت‌هایی که به طور ناگهانی تبدیل به بزرگترین طرفداران بیت کوین شده‌اند، بیاندازید می‌توانید به راحتی متوجه این موضوع شوید. عملکردی که شبیه به آن را در بازار سهام می‌توان دید. بیت کوین از مارس سال جاری تاکنون تقریباً همان رفتار را داشته است.

در حالی که بیت کوین بر اساس ایده‌های آزادیخواهانه ساخته شده است، این سرمایه مانند هر دارایی دیگری در رابطه با سرمایه گذاران و پول هوشمند به دارایی دیگری تبدیل شده است.

داستان دیگر 2020

در همان زمان که این اتفاقات در حال انجام بود، کرونا راه خود را از طریقی به هر کشور در سراسر جهان باز کرده است. در زمان نگارش این مقاله، بیش از 1.5 میلیون نفر جان خود را براثر این بیماری از دست داده‌اند. البته 65 میلیون مورد ابتلا نیز تأیید شدند و این آمار در حال افزایش است.

تأثیر این رویداد بر اقتصاد جهانی چیزی نفس گیر بود. تولید اقتصادی جهانی 4.4٪ کاهش یافته است. اگر فقط به اقتصادهای پیشرفته نگاه کنید، این عدد به 5.8٪ افزایش می‌یابد.

بیت کوین و بازار سهام؛ عملکرد بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال در دوران همه گیری کرونا چگونه بود

رشد ناخالص ملی کشورهای جهان در سال 2020

در انگلیس، تولید ناخالص داخلی در آوریل 25 درصد کاهش یافت. در آمریکا، ضربه به مشاغل وحشیانه بوده است، بیکاری از 4٪ به حدود 16٪ رسیده است. این بالاترین میزان از زمان ثبت سوابق در سال 1948 است. این داستان مشابهی در سراسر جهان بود.

طرح‌های فورلاگ که توسط دولت‌ها به کار گرفته می‌شد گسترده بودند. در انگلستان 19٪ از نیروی کار، در آلمان 23٪ و در فرانسه 41٪ افزایش یافت. دولت‌ها در سطوحی وام گرفته‌اند که از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون دیده نشده است.

آمار بیکاری کشورهای جهان

موسسه مالی بین الملل اخیراً گزارش داده است که نسبت بدهی جهانی به تولید ناخالص داخلی از 320 درصد در سال 2019 به رکورد 365 درصد در سال 2020 افزایش می‌یابد.

آنچه که ما مشاهده می‌کنیم این است که سهام شرکت‌های بزرگ به لطف کمک بانک فدرال افزایش یافته است. با این حال مشاغل کوچک در تلاشند تا از دولت‌ها کمی‌پول نقد بگیرند. چرا؟جدایی طولانی بین وال استریت و جریان اصلی اقتصاد

طی دهه 1950، به دلایل زیادی، ثروت شرکت‌های بزرگ و مصرف کنندگان فردی بسیار نزدیکتر بود. در آن دهه، 90٪ سهام بورس در اختیار سرمایه گذاران خرده فروشی بود. وقتی اقتصاد خوب پیش رفت، آن بنگاه‌ها نیز تمایل داشتند که عملکرد خوبی داشته باشند. این یعنی با رشد درآمد خرده فروشی‌ها قیمت سهام آنها نیز افزایش می‌یافت. با افزایش قیمت سهام، اکثریت قریب به اتفاق کارگران آمریکایی احساس افزایش ثروت می‌کردند. سلامتی بازار باعث شده بود هر دو تمایل داشته باشند که با هم حرکت کنند.

در سال 2020، اوضاع بسیار متفاوت به نظر می‌رسد. امروزه آن سرمایه گذاران خرده فروشی صاحب کمتر از 30٪ از حجم معاملات بازار سهام هستند.

در حالی که بیشتر آمریکایی‌ها (52٪) سهام خود را از طریق برنامه‌های سرمایه گذاری مانند حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند، طبق گزارش مرکز تحقیقات پیو، ثروت ثروتمندان به مراتب بیشتر و در بازار سهام متمرکز شده است. حدود 88٪ از کسانی که بیش از 100،000 دلار در سال درآمد دارند سهام دارند. این در حالی است که 19٪ از سهامداران زیر 35،000 دلار در سال درآمد کسب می‌کنند.

اکثریت قریب به اتفاق کل سهام متعلق به آمریکایی‌ها در اختیار 10٪ ثروتمندترین خانوارها است. این مسئله برای سیاست گذاران ایجاد مشکل می‌کند. اگر بانک فدرال طی همه گیری کرونا کاری انجام نمی‌داد، خسارت وارده به فقیران بسیار بدتر بود.

اما کمک مالی، به دلیل این جدایی بین خیابان‌های بالا و افراد با ارزش خالص، به طور نامتناسبی به سود ثروتمندان بوده است.

بیت کوین در این معادله کجا قرار دارد؟

از نظر تاریخی طرفداران ارزهای دیجیتال غیرقابل قانون گذاری، بیت کوین را به عنوان دروازه‌ای بالقوه برای بانک‌های جهان می‌دانستند. آن‌ها این ارز را برگزیدند تا بتوانند به بازارهای مالی که قبلاً از آنها منع شده بودند، دسترسی داشته باشند.

اما رفتار بیت کوین، به لطف سرمایه گذاران نهادی که چشم به فرصت برای محدود کردن عرضه نقدینگی اندک ارز توسط HODLing دارند تغییر کرده است. این سرمایه گذاران سعی دارند تا آنجا که می‌توانند بیت کوین را در اختیار بگیرند. این ارز اکنون، بیشتر شبیه یک دارایی برای ثروتمندان رفتار می‌کند به جای اینکه یک رمپ برای فقرا باشد. در واقع ماه گذشته مدیرعامل مسترکارت (Mastercard) گفت بیت کوین نمی‌تواند به افراد بدون دسترسی به بانک کمک کند.

بیت کوین از این حیث منحصر به فرد است که می‌تواند هر دو موقعیت را در اختیار داشته باشد. با این وجود زمان مشخص خواهد کرد که آیا صدای درگیری اقتصادی از سر و صدای افزایش سود به گوش می‌رسد یا خیر.همه این یعنی چی؟

سه حوزه وجود دارد که در اوضاع اقتصادی 2020 تأثیرگذار است: بدهی، کلاهبرداری و ناآرامی‌های مدنی.

در سال 2019، بانک جهانی گفت که موج‌های بدهی قبلی تقریباً همیشه منجر به فروپاشی مالی جهانی می‌شود. ر.ک: آمریکای لاتین در دهه 1980، آسیا در اواسط دهه 1990 و بازار مسکن ایالات متحده در دهه 2000. IIF در گزارش خود در مورد وضعیت افزایش بدهی در سال جاری نتیجه گرفت که “بدهی بیشتر، مشکلات بیشتر”.

بدهی بیشتر

رونق امسال در پشت دولتهایی بنا شده است که آماده انجام هر کاری برای روشن نگه داشتن چراغهای اقتصاد هستند. این پشتیبانی محدود است. اگر مشاغل – و در واقع بازار سهام و بیت کوین – نتوانند ارزش بالاتر از رشد خود را نشان دهند، حبابی که در حال شکل گیری است مطمئناً منفجر خواهد شد. اکنون بیت کوین به لطف عرضه محدودش متفاوت است. ما قبلاً در مورد نوع عرضه محدود این ارز در گذشته صحبت کرده‌ایم. اما آنچه برای کسب و کار بد است، همانطور که امسال مشاهده کردیم، برای بیت کوین نیز مضر خواهد بود.

راه دوم امسال که احتمالاً تأثیرگذار است تقلب است. رونق‌های طولانی مدت باعث تشویق رفتارهای مخرب می‌شوند. گسترش قبل از سقوط طولانی‌ترین مورد ثبت شده است.

کلاهبرداری

ما اخیراً در حال مشاهده نمونه‌هایی از این گونه کنترل‌های مالی هستیم. لاکین کافی (Luckin Coffee)، یک شرکت استارباکس چینی که می‌خواست 40٪ از فروش خود را تولید کند و هین لئونگ، یک تاجر انرژی سنگاپوری، پس از پنهان کردن ضررهای عظیم، تقریباً بازارهای انرژی این کشور را پایین آوردند. با پایان یافتن رونق، تقلب افزایش می‌یابد. یک کلاهبرداری بزرگ یا سقوط شرکت در آمریکا می‌تواند اعتماد به بازار سهام را متزلزل کند. همانطور که در سال 2001 انرون به مشکل برخورد و برادران لیمان در سال 2008 بازار سهام را پایین کشیدند.

بیت کوین نیز مشکلی مشابه دارد. هر زمان که قیمت بالا می‌رود، تعداد کلاهبرداری هایی که قصد جلب سرمایه گذاران ساده لوح را دارند، افزایش می‌یابد. شرکت امنیتی کسپر اسکای (Kaspersky) اخیراً گزارشی منتشر کرده است که نشان می‌دهد سال آینده به لطف رونق قیمت، جرم سایبری بیت کوین مسئله اصلی خواهد بود.

ناآرامی‌های مدنی

آخرین و شاید بارزترین مشکلی که ممکن است رخ دهد ناآرامی‌های مدنی است. بر اساس مطالعه منتشر شده توسط سازمان ملل، در آغاز سال جاری، نابرابری برای بیش از 70 درصد از جمعیت جهان در حال افزایش بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که یک درصد جمعیت ثروتمندترین‌ها، برندگان بزرگ در تغییر اقتصاد جهانی هستند. این افراد سهم خود را از سال 1990 تا 2015 افزایش داده‌اند. در حالی که در انتهای دیگر مقیاس، 40 درصد پایین درآمد کمتری از یک چهارم درآمد در تمام کشورهای مورد بررسی امسال این روندها را تقویت می‌کند.

سازمان بین المللی کار آژانسی در سازمان ملل متحد است که اقدامات اعتراضی در سراسر جهان را اندازه گیری می‌کند. این سازمان دریافته بود که قبل از همه گیری کرونا ناآرامی‌های اجتماعی در حال افزایش در سراسر جهان بوده است. پیش بینی می‌شود که این روند فقط در سال آینده افزایش یابد.

بیت کوین اما جایی در وسط نشسته است. در حالی که ارزهای دیجیتال در کشورهایی مانند ترکیه و برزیل – که هر دو با اقتصاد خود دست و پنجه نرم می‌کنند – با اشتیاق بیشتری وارد می‌شود، با سرعت بیشتری توسط شرکت‌های آمریکایی خریداری می‌شود.

اگر دارندگان بیت کوین خواهان ادامه اوقات خوب است، ممکن است مجبور باشند با این ایده که BTC کمتر یک ارز دیجیتال خرابکارانه است و فقط راه دیگری برای ثروتمند شدن ثروتمندان است، مبارزه کنند.

مطالب مرتبط
قیمت 500 هزار دلاری بیت کوین بر اسای پیش بینی برادران وینکلوس
جی‌پی مورگان (JPMorgan) فشار فروش پیش روی بیتکوین را پیش بینی می‌کند
افزایش تقاضای بیت کوین: سرمایه گذاران بزرگ بیت کوین در حال جمع آوری این ارز هستند
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021