منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال  »   نرخ بودجه بیت کوین یا فاندینگ ریت (funding rate) معاملات آتی چه تاثیری بر بازار بیت کوین دارد؟
 نرخ بودجه بیت کوین یا فاندینگ ریت (funding rate) معاملات آتی چه تاثیری بر بازار بیت کوین دارد؟

 نرخ بودجه بیت کوین یا فاندینگ ریت (funding rate) معاملات آتی چه تاثیری بر بازار بیت کوین دارد؟

تحلیلگران بیت کوین غالباً بالا بودن نرخ بودجه (funding rate) آتی را با سقوط بازار مرتبط می‌دانند، اما آیا این روش خوبی برای تحلیل است؟ در اینجا به دلایل این نتیجه گیری می پردازیم.

 نرخ بودجه بیت کوین یا فاندینگ ریت (funding rate) معاملات آتی چه تاثیری بر بازار بیت کوین دارد؟

معاملات قراردادهای آتی در سال گذشته رشد زیادی داشته است. افزایش کل بهره تسویه نشده یا اپن اینترست (open interest) اثباتی بر این رشد است. بهره تسویه نشده برابر با مجموع قراردادهای معوقه است. این رقم در مدت شش ماه از 3.9 میلیارد دلار به 21.5 میلیارد دلار رسیده است و شاهد افزایش 450 درصدی بوده است.

تریدرها گاها گمان می‌کنند که نرخ بودجه بالا یا پایین و افزایش اپن اینترست، نشان دهنده‌ی صعودی بودن بازار است، اما چنین نیست. بیت پارس در این مقاله نگاهی کوتاه به نرخ بودجه و نحوه‌ی تفسیر این متریک توسط معامله گران هنگام انجام معاملات قراردادهای آتی دائمی می‌اندازد.فاندینگ ریت (funding rate) یا نرخ بودجه می‌تواند همزمان یک شاخص صعودی و نزولی باشد

قراردادهای دائمی (Perpetual contracts) یک نرخ تعبیه شده دارند. این نرخ معمولاً هر هشت ساعت برای اطمینان از این که در ریسک مبادله عدم تعادل وجود ندارد، اعمال می‌شود. حتی اگر سود تسویه نشده یا اپن اینترست خریداران و فروشندگان همیشه مطابقت داشته باشد، میزان اهرم آنها می‌تواند تفاوت داشته باشد.

افرادی که در پوزیشن لانگ (Long) قرار دارند و تقاضای اهرم (Leverage) بیشتر می‌کنند، کارمزد پرداخت می‌کنند. بنابراین این وضعیت به عنوان بازار صعودی یا گاوی شناخته می شود. عکس این قضیه زمانی رخ می دهد که کسانی که پوزیشن شورت (Short) گرفته اند از اهرم بیشتری استفاده می کند. بنابراین نرخ بودجه یا فاندینگ ریت (funding rate) منفی ایجاد می‌کنند.

هر زمان که معامله‌گرها از مقادیر زیاد اهرم استفاده می‌کنند، تحلیلگران هشدار می‌دهند که امکان اینکه معامله گران به صورت پشت سر هم لیکوئید شوند وجود دارد. اگرچه این فرض درست است، اما این وضعیت می‌تواند پس از گذشت چندین هفته آشکار شود. حتی گاهی اوقات حذف اهرم به خودی خود اتفاق می‌افتد. بنابراین همانطور که داده‌ها نشان می‌دهد، نباید از این شاخص برای پیش بینی سقف قیمت‌های لوکال استفاده شود.

لیکویید شدن یا انحلال موقعیت زمانی است که بر اثر سقوط بازار بدهی معامله گر از میزان وثیقه اش بیشتر شود. در این حالت موقعیت وی منحل شده و مبلغ وام به همراه وثیقه به پلتفرم معاملاتی بر می گردد.

نرخ بودجه مثبت در بازارهای افزایشی

بازارهای گاوی یا صعودی معمولاً به دلیل این که خریداران بیش از حد هیجان زده می‌شوند، نرخ بودجه مثبت ایجاد می‌کنند. این وضعیت به سود فروشندگانی که پوزیشن شورت دارند، خواهد بود. زیرا با اصلاح پنج درصدی قیمت، تریدرهای پوزیشن لانگی که از اهرم 20 استفاده کرده‌اند لیکوئید می‌شوند. این سفارش‌ها می‌تواند قیمت را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه باعث کاهش 10 درصدی قیمت شده و متعاقباً انبوهی از معامله‌گران لیکوئید شوند.

به همین دلیل هم معمولا صاحب‌نظران و تحلیل‌گران، نرخ‌های بودجه بیش از اندازه را اصلی‌ترین دلیل لیکوئید شدن‌های پشت سر هم تریدرها در هنگام سقوط بازار عنوان می‌کنند. حتی با وجود این که میزان نرخ بودجه در طول یک بازار گاوی ممکن است به طور غیرمعمولی بالا باشد.شاخص فاندینگ ریت می‌تواند کف قیمت لوکال را تشخیص دهد

 نرخ بودجه بیت کوین یا فاندینگ ریت (funding rate) معاملات آتی چه تاثیری بر بازار بیت کوین دارد؟

نرخ بودجه در برابر قیمت بیت کوین

به این نکته توجه کنید که چگونه نرخ بودجه در ماه فوریه هنگام تشکیل یک سقف لوکال در تایم فریم هشت ساعته 0.15 درصد و بالاتر بود. این نرخ معادل است با 3.2 درصد در هفته و برای معامله‌گرانی که پوزیشن‌های لانگ دارند تا حدودی سنگین است. بنابراین تلاش برای زمان بندی بر اساس اوج قیمت‌های بازار با استفاده از این معیار، به ندرت نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.

از سوی دیگر، پایین‌ترین قیمت بیت کوین در 27 و 28 فوریه و در دوره‌هایی رخ داد که نرخ بودجه پایین بود. این امر نشان می‌دهد که معامله گران تمایلی به قرار گرفتن در پوزیشن‌های لانگ نداشته‌اند.

نرخ بودجه پایین را باید با توجه به موقعیت مورد بررسی قرار داد

اگرچه این شاخص می‌تواند به تعیین کف‌های لوکال کمک کند، اما نباید توسط خودش استفاده شود. زیرا نرخ بودجه معمولاً پس از هر اصلاح قیمت قوی‌ای از بین می‌رود.

علاوه بر این دوره‌های طولانی مدت با نرخ بودجه بالا، معمولا آربیتراژها را جذب بازار می‌کند. آربیتراژها ضمن خرید همزمان قراردادهای ماهانه، معاملات آتی دائمی را می‌فروشند. بنابراین باید از این معیار با دقت استفاده شود.

برای تأیید بی‌اعتمادی سرمایه گذاران به باز کردن پوزیشن‌های لانگ، باید حق بیمه قراردادهای ماهانه را که تحت عنوان بیسیس یا مبنا (basis) شناخته می‌شود، کنترل کرد. بر خلاف قراردادهای دائمی، معاملات آتی با تقویم ثابت نرخ بودجه ندارند. بنابراین قیمت آنها بسیار با مبادلات روزانه (spot) متفاوت خواهد بود.

 نرخ بودجه بیت کوین یا فاندینگ ریت (funding rate) معاملات آتی چه تاثیری بر بازار بیت کوین دارد؟

حق بیمه سه ماهه صرافی اوکی اکس

با اندازه گیری فاصله هزینه‌های بین معاملات آتی و بازار معاملات روزانه، معامله‌گر می‌تواند سطح صعودی بودن بازار را ارزیابی کند. هر زمان که خریداران بیش از حد به بازار خوش بین باشند، قرارداد آتی سه ماهه با حق بیمه سالانه 20٪ یا بالاتر معامله می‌شود.ترکیب شاخص‌ها می‌تواند پایین‌ترین قیمت لوکال بیت کوین را تشخیص دهد

از طرف دیگر هنگامی که این شاخص کف لوکال را نشان می‌دهد، معمولاً به این معنی است که اعتماد به نفس معامله گران در حال افزایش است. بنابراین در سناریویی که نرخ بودجه قراردادهای دائمی پایین است، خریداران از اهرم پایین استفاده می‌کنند.

با ترکیب نرخ بودجه قراردادهای دائمی با مبنای قراردادهای ماهانه، معامله‌گر می‌تواند درک بهتری از احساسات بازار به دست بیاورد. مشابه شاخص محبوب ترس و طمع (fear and greed)، معامله‌گران باید در هنگامی که دیگران به بازار باور ندارند، خرید کنند.

همانطور که در نمودار فوق مشخص شده‌است، این سناریو معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که نرخ بودجه برای تایم فریم هشت ساعته زیر 0.05 درصد و کف مبنای آتی سه ماهه باشد.

نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در این مقاله صرفاً نظرات نویسنده است و منعکس کننده نظرات سایت بیت پارس نیست. هر سرمایه گذاری و حرکت تجاری می‌تواند شامل ریسک باشد. پس پیش از هر گونه تصمیم‌گیری، در ابتدا در مورد آن موضوع تحقیق کنید. به یاد داشته باشید هرگز بیش از آنچه توان از دست دادنش را دارید سرمایه گذاری نکنید.

مطالب مرتبط
تریدرهای بازار ارز دیجیتال چگونه فکر می‌کنند؟ مصاحبه با یکی از تریدرهای حرفه‌ای بازارهای مالی
سقوط ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال و بی ثباتی این بازار ناشی از چیست؟
بازار گاوی یا افزایشی چیست؟ چگونه می‌توان در این بازار سود کسب کرد
فرستادن دیدگاه
 • حسین
  3 ماه پیش پاسخ

  نمودار فاندینگ ریت رو کجا ببینیم

  • Bitpars
   3 ماه پیش پاسخ

   درود بر شما. از لینک زیر دنبال کنید :

   https://www.theblockcrypto.com/data/crypto-markets/futures/btc-funding-rates

ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
دوره آموزشی ارز دیجیتال: معرفی یازده دوره رایگان برای یادگیری بیت کوین، بلاک چین و ارزهای دیجیتال
خطرات هاردفورک لندن اتریوم: چه نگرانی‌هایی در مورد به روزرسانی جدید اتریوم وجود دارد؟
سطح کلیدی بیت کوین: عبور بیت کوین از 40 هزار دلار مسیر را برای 100 هزار دلار باز می‌کند
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس