منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  ضعف اتریوم و بیت کوین: با تقویت دلار وضعیت دو ارز بزرگ بازار نگران کننده می‌شود
افزایش قیمت اتریوم همزمان با کاهش اندک تسلط بیت کوین؛ بازار به آلت‌ها روی خوش نشان می‌دهد؟

ضعف اتریوم و بیت کوین: با تقویت دلار وضعیت دو ارز بزرگ بازار نگران کننده می‌شود

با تقویت دلار آمریکا نشانه‌هایی از ضعف در بازار اتریوم و بیت کوین پدیدار شده است. با این حال کارشناسان بر این باورند ETH می‌تواند عملکردی ضعیف‌تر نسبت به BTC داشته باشد.

به دلیل عدم اطمینان بیشتر در مورد زمان انتشار به ETH 2.0 و استفاده از مکانیزم اثبات سهام از علاقه به اتریوم کاسته شده است. از طرفی با توجه به تصمیمات جدید فدرال رزرو سرمایه گذاران نهادی بازار ارزهای دیجیتال را خالی کرده‌اند.

تحلیلگران و معامله گران چرخش نزولی بیت کوین را با رشد روزافزون ارزش دلار آمریکا مرتبط می‌دانند. با این حال داده‌ها خلاف این را نشان می‌دهند. ممکن است بیش از 12 ماه طول بکشد تا اتریوم در برابر بیت کوین ارزش خود را بازیابی کند.

با وجود قدرت گرفتن دلار و ضعف بیت کوین و اتریوم هنوز امکان رشد وجود دارد

در حال حاضر، یک فرض کلی وجود دارد. افزایش ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای بزرگ جهانی که به دلار ایندکس (DXY) معروف است تأثیر منفی بر بیت کوین (BTC) دارد. طی چند هفته گذشته، تحلیلگران و تأثیرگذاران هشدارهایی در مورد این همبستگی معکوس، که تا مارس 2021 برقرار بود، اعلام می‌کردند.

بنابراین حدس می‌زنم دیگر همه ما وسواس DXY $ نداریم؟ زیرا بازار فوق العاده صعودی به نظر می‌رسد. این دو تقریباً بیش از یک سال یک رابطه معکوس کامل داشته‌اند. در هر صورت ما در حال بررسی این هستیم که آیا BTC $ می‌تواند با بلوغ خود ارتباطش با این شاخص را از بین ببرد.

– الکس ساندرز ‍ (AlexSaundersAU) 2 فوریه 2021

با این حال، مهم نیست که شما یک همبستگی 20 روزه یا 60 روزه را دنبال کنید، وضعیت طی سه ماه گذشته برعکس شده است.

ضعف اتریوم و بیت کوین: با تقویت دلار وضعیت دو ارز بزرگ بازار نگران کننده می‌شود

شاخص دلار DXY (آبی) در مقابل بیت کوین (نارنجی، لگاریتمی).2

شاخص همبستگی (قرمز) از اواسط ماه مارس بالای 50٪ بوده است. این نشان می‌دهد دلار ایندکس و بیت کوین بطور کلی روند مشابهی را دنبال کرده‌اند.

دلار ایندکس پس از سخنرانی فدرال رزرو تقویت شد

همانطور که بیت پارس گزارش داد، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در ماه مه نشان داد که تورم در بالاترین سطح 13 ساله قرار دارد. جروم پاول رئیس صندوق ذخیره فدرال اعتراف کرد که تورم می‌تواند در کوتاه مدت بالاتر از حد برنامه ریزی شده باشد. با این وجود، وی تصریح کرد که “حرکات تورم در بلندمدت مشابه وضعیتی که ما برنامه ریزی کردیم، اتفاق می افتد.”

بازارهای مالی به بانک فدرال اعتماد کردند. این باعث شد دلار آمریکا در مقابل ارزهای اصلی جهانی افزایش یابد. در همین حال، بیت کوین در 18 ژوئن 8٪ کاهش یافت. این ارز پس از انتشار خبر به پایین‌ترین سطح 35،300 دلار رسید. این کاهش قیمت بیشتر همبستگی معکوس را تقویت می‌کند.

[irp posts=”10688″ name=”اوج دوج کوین به پایان رسیده است؟ به گفته یک تحلیلگر حتی ماسک هم نمی‌تواند این ارز را نجات دهد”]

همبستگی یک شاخص بلند مدت است، نه یک معیار متغیر روزانه

بعضی از متخصصان و تأثیرگذاران دوست دارند وقایع را کالبدشکافی کرده و حرکات 1 روزه را تحلیل کنند. این اشتباه است. شما باید یک بازه زمانی طولانی‌تر را تجزیه و تحلیل کنید تا تأثیرات بالقوه شاخص دلار ایندکس بر قیمت بیت کوین را درک کنید.

ضعف اتریوم و بیت کوین: با تقویت دلار وضعیت دو ارز بزرگ بازار نگران کننده می‌شود

شاخص دلار DXY (آبی) در مقابل بیت کوین (نارنجی، لگاریتمی)

توجه کنید که هر دو نشانگر در ماه مه، پس از یک دوره نسبتاً آرام در اواخر آوریل، ضعیف شدند. حداقل به نظر می‌رسد زود است که اتصال جدا شده اخیر را یک رابطه معکوس بنامیم. نیروهای متعددی می‌توانند در عدم موفقیت بیت کوین در عبور از 40،000 دلار در 16 ژوئن و اصلاح قیمت بعد از آن دخیل باشند.

لئو او، معاون نخست وزیر چین و عضو هیئت سیاسی قدرتمند 8 نفره، جلسه‌ای را در مورد پیشگیری و کنترل ریسک‌های مالی در 24 مه برگزار کرد. از جمله این تصمیماتی که در این جلسه گرفته شد، ممنوعیت فعالیت‌های استخراج و معامله بیت کوین بود.

با شروع تعطیل شدن ماینرها در چین، نرخ هش بیت کوین به پایین‌ترین سطح از نوامبر 2020 کاهش یافت. هوبی (Huobi) به طور موقت ارائه محصولات معاملات آتی را به کاربران چینی متوقف کرد. این در حالی بود که پلت فرم فیوچرز بای بیت (Bybit) اعلام کرد که حساب‌های ریجیستر شده با شماره‌های چین را مسدود خواهد کرد.

بعلاوه، در تاریخ 26 مه، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده گری گنسلر گفت که مشتاقانه منتظر همکاری با نهادهای نظارتی و کنگره برای جبران خلأهای قانونی موجود در حمایت از سرمایه گذاران در بازارهای رمزنگاری هستند.

بنابراین مقررات بالقوه ایالات متحده و اقدامات فعلی چین در زمینه فعالیت‌های ماینینگ و تجارت دلیل اصلی عملکرد پایین اخیر بیت کوین به نظر می‌رسد. وقتی این مسائل دیگر تهدید کننده نباشند، شکاف ایجاد شده از حرکت مثبت DXY می‌تواند از بین برود.

ضعف اتریوم در برابر بیت کوین

قیمت اتر (ETH) از 28 مارس تا 15 مه 173 درصد بهتر از بیت کوین (BTC) عمل کرد. بازار صعودی باور نکردنی باعث شد که این توکن به بالاترین قیمت 4380 دلار برسد. با این حال، در حالی که بازارهای ارزهای دیجیتال در 12 ماه مه افت شدید داشتند، روند معکوس شروع شد. از آن زمان، اتر 25 درصد عملکرد ضعفیف تری نسبت به بیت کوین داشته است.

برخی ممکن است بگویند این یک اصلاح فنی پس از یک رالی قدرتمند است. در حالی که این دلیل تا حدی اقدام قیمت اتر را توضیح می‌دهد، برخی از عوامل مهم را شامل نمی‌شود. از جمله این موارد پیشرفت سریع رقبای قرارداد هوشمند اتریوم و همینطور به رسمیت شناخته شدن بیت کوین توسط کشورها را می‌توان نام برد.

ضعف اتریوم و بیت کوین: با تقویت دلار وضعیت دو ارز بزرگ بازار نگران کننده می‌شود

نمودار قیمت اتریوم در برابر بیت کوین و دلار

توجه کنید که چگونه نسبت ETH / BTC در 8 ژوئن دوباره صعود کرد. با وجود اینکه قیمت اتر 36 درصد از بالاترین رقم خود فاصله داشت و نزدیک به 2800 دلار بود، این نسبت به 0.077 رسید. برای فهمیدن اینکه چه چیزی می‌تواند باعث ایجاد این نسبت شود، تحلیلگران باید محرک‌های قیمت اتر و بیت کوین را جداگانه تحلیل کنند.

[irp posts=”10675″ name=”کاهش مجدد بیت کوین پس از اظهارات رییس فدرال رزرو، دستان قدرتمند در 35 هزار دلار خریدارند”]

برداشت اشتباه از سخنان نووگراتز در مورد اتریوم

به دلیل ستایش شدید سرمایه گذاران نهادی، بازار صعودی اتر به طور بالقوه یک نتیجه اضافی پیدا کرد. معامله گران می‌توانستند احساس از دست دادن موقعیت FOMO را داشته باشند. آن‌ها پس از دیدن ضعف اندکی در بیت کوین به سمت آلتکوین ها مخصوصاً اتریوم علاقه نشان دادند.

در تاریخ 13 ماه مه، مجله نیویورکر مصاحبه‌ای با مایک نووگراتز، بنیانگذار و مدیرعامل گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) منتشر کرد. در این گفتگو، نووگراتز گفت:

“به طور ناگهانی، شما دارای امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) و NFT هستید. هر دو این‌ها در اتریوم به طور همزمان و با سرعت شتابان رشد دارند.”

سپس از نووگراتز سؤال شد که اتر تا چه حد می‌تواند بالاتر رود، وی پاسخ داد:

“می دانید، پیش بینی اوج‌ها خطرناک است. اما آیا ممکن است به 5000 دلار برسد؟ البته می‌تواند.”

مطمئناً دارندگان اتریوم این حرف را به عنوان یک پیش بینی تفسیر کرده باشند. با این حال باقی افراد می‌توانستند آن را به عنوان یک حدس افراطی بدانند. این احتمالاً بستگی به شرایط عمومی بازار رمزنگاری دارد.

با این حال، تقریباً یک هفته بعد، گزارشی از گلدمن ساکس نشان داد که بانک سرمایه گذاری جهانی معتقد است که اتریوم “شانس زیادی برای پیشی گرفتن از بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش غالب” دارد. جالب اینجاست که یکی از نقل قول‌های اصلی گزارش مستقیماً از مصاحبه نووگراتز با نیویورکر بوده است.

در اوج خود بایننس اسمارت چین، 40٪ از حجم معاملات دکس را کنترل می‌کرد

اتریوم تسلط 80 درصدی بر ارزش خالص قفل شده در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز را به نام خود ثبت کرده است. این درحالی است که بایننس اسمارت چین (BSC) به 40٪ سهم بازار در مبادلات دکس رسیده است.

ضعف اتریوم و بیت کوین: با تقویت دلار وضعیت دو ارز بزرگ بازار نگران کننده می‌شود

حجم معاملات پنکیک سواپ

رشد موفقیت آمیز صنعت دیفای و بازارهای توکن غیرقابل جایگزینی (NFT) باعث ازدحام شدید شبکه اتریوم شد. این امر در اواسط ماه مه متوسط هزینه‌های گس را به 37 دلار رساند. این مشکل باعث خروج کاربران و ورود آنها به شبکه‌های رقیب شد. در این شرایط پنکیک سواپ (PancakeSwap) در بهترین حالت برای به دست آوردن این کاربران قرار داشت.

پس از این با بدتر شدن شرایط، پروژه‌های مهم دیفای به اسمارت چین بایننس مهاجرت کردند. از جمله آن‌ها می‌توان به جمع کننده بازده هاروست فایننس (Harvest Finance) و تجمیع کننده دکس وان اینچ اشاره کرد. سرمایه گذاران به سرعت دریافتند که این روند می‌تواند ادامه یابد. شبکه رقیب یک راه حل آسان برای دپ هایی که به دنبال گزینه‌های ارزان‌تر بودند، ارائه داد.

[irp posts=”10703″ name=”نابغه دیفای: با پسری 13 ساله آشنا شوید که سرمایه 7 میلیون دلاری را در اتریوم مدیریت می‌کند”]

هیچ کشوری “استاندارد اتریوم” را تصویب نمی‌کند

ممکن است بیت کوین مانند اتریوم طی 30 روز گذشته عملکرد ضعیفی داشته باشد. این ارز نتوانسته مقاومت 42000 دلاری را با چندین بار تلاش بشکند. با این حال، زمانی که السالوادور بیت کوین را قانونی کرد، یک نقطه عطف مهم به دست آمد.

پس از اینکه این کشور آمریکای لاتین بیت کوین را قانونی تصویب کرد دیگر کشورها هم به این فکر افتادند. اکنون تعداد انگشت شماری از دیگر کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقایی بحث در مورد بیت کوین را آغاز کردند.

اتریوم یک به روزرسانی جدید را برنامه ریزی کرده است. این هاردفورک نرخ عرضه و نحوه محاسبه هزینه گس را برای خارج شدن از مدل اثبات کار تغییر می‌دهد. در همین حال، بیت کوین اطمینان حاصل می‌کند که هر بروزرسانی با سازوکار گذشته سازگار باشد و سیاست پولی سختگیرانه خود را حفظ می‌کند.

ضعف اتریوم در برابر بیت کوین و دلار ایندکس

این‌ها دلایل اصلی است که ضعف اتریوم در مقابل بیت کوین را در 12 ماه آینده تضمین می‌کند. بیت کوین اکنون می‌تواند در برابر هر دو رقیب خود پیروز شود. ضعف اتریوم و عدم همبستگی معکوس با دلار آمریکا رشد بیت کوین را محتمل‌تر می‌کند.

سرمایه گذاران حرفه‌ای به هر قیمتی از عدم قطعیت اجتناب می‌کنند. بازارهای رمزنگاری در حال حاضر بسیار غیرقابل پیش بینی هستند. شبکه‌های رقیب اکنون می‌توانند سهم بازار اتریوم را ببلعند. با این وجود دلیلی وجود ندارد که سرمایه گذاران نهادی از خطرات چشم پوشی کنند.

مطالب مرتبط
اثر کوین بیس ارزهای دیجیتال پولی گون، اسکیل و سوشی سواپ و را به بالاترین میزان قیمت رساند
بازار مشتقات بیت کوین: بازار اسپات این بار قیمت بیت کوین را هدایت می کند
پامپ شدید دوج کوین: 5 باری که این ارز با رشد خود بازار را شوکه کرد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether