منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  ترس دولت ها از بیتکوین: چرا دولت‌ها از قدرت بیتکوین می‌ترسند؟
ترس دولت ها از بیتکوین: چرا دولت‌ها از قدرت بیتکوین می‌ترسند؟

ترس دولت ها از بیتکوین: چرا دولت‌ها از قدرت بیتکوین می‌ترسند؟

سعید درویشی
1400/03/25
۰

ترس دولت ها از بیتکوین یکی از موانع بزرگ بر سر راه پذیرش گسترده ی بیتکوین است.

ترس دولت ها از بیتکوین یکی از موانع بزرگ بر سر راه پذیرش گسترده ی بیتکوین است. بیت کوین مدعی است که اولین شبکه‌ی پرداخت نظیر به نظیر است که توسط کاربران خود و بدون نیاز به هیچگونه بانک یا واسطه‌ی مرکزی تأمین و کنترل می‌شود. همین عدم وجود قدرت مرکزی، دلیل اصلی ترس دولت ها از بیتکوین  است. برای درک بهتر این ترس، لازم است که اندکی در مورد دولت‌ها و ارزهای رایج در جهان بدانیم.

در طول دهه‌های گذشته نه تنها افراد عادی بلکه دولت‌های سراسر جهان نیز تحت تاثیر جاذبه‌ی بیت کوین قرار گرفته‌اند. بخشی از ترس دولت ها از بیتکوین به این دلیل است که دولت ها معتقدند که بیت کوین میتواند برای دور زدن دولت در زمینه‌ی کنترل سرمایه‌های در گردش مورد استفاده قرار گیرد. لذا بتواند برای پولشویی یا خریدهای غیرقانونی استفاده شود و برای سرمایه‌گذاران خطرناک باشد.

برخی دیگر نیز نگرانی‌های بزرگ‌تری در مورد توانایی ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز دارند. نمونه‌ای از این نگرانی‌ها، تلاش برای بی‌ثبات کردن یا تضعیف اقتدار بانک‌های مرکزی است.

دلیل اعتماد به ارزهای فیات

فیات یک اصطلاح مورد استفاده برای توصیف ارزهای متعارفی است که به صورت معمول توسط دولت‌ها صادر می‌شوند. واحدهای پولی فیات به این دلیل که دولت‌ها پشتیبانشان هستند، ارزش دارند. البته برای برخی افراد پشتیبانی یک دولت از یک ارز هیچ معنایی ندارد. این افراد معتقدند که واحد پول فیات با هیچ گونه دارایی ملموسی پشتیبانی نمی‌شود.

شما نمی‌توانید در ازای دریافت یک قطعه طلا یا نقره یا یک قوطی کنسرو، ارز فیات را به دولت برگردانید. ارزهای فیات صرفا با اعتماد و اعتبار دولتی که آن‌ها را منتشر کرده‌است، پشتیبانی می‌شوند. اگر می‌خواهید طلا، نقره، یا یک قوطی کنسرو داشته باشید، باید ارز فیات خود را با شخصی که صاحب آن کالا است، مبادله کنید.

چرا دولت ها تمایل دارند که ارزهای فیات را کنترل کنند؟

دولت‌ها قادرند ارزهای فیات را کنترل کنند. آن‌ها با استفاده از سیاست‌های پولی خود، از بانک‌های مرکزی برای تولید یا نابود کردن پول استفاده می‌کنند. بعلاوه این دولت‌ها هستند که نحوه‌ی انتقال ارز فیات را مشخص می‌کنند. لذا آنها می‌توانند انتقال پول و فعالیت های مجرمانه را ردیابی کنند.

امکان کنترل ارز فواید زیادی برای دولت‌ها دارد. شاید مهم‌ترین این فواید، تدوین سیاست‌های مالی ، فضای بیزینس‌های یک کشور و تلاش‌ برای کنترل جرم باشد. موضوع سیاست‌های مالی بسیار پیچیده‌است. به طور خلاصه، دولت‌ها برای تحریک ، ایجاد شغل و یا جلوگیری از تورم و رکود، سعی می‌کنند با کمک سیاست‌های مالی مقدار پول در گردش را به صورت عمدی دستکاری کنند.

بعلاوه می‌توانند از این روش برای اعمال مالیات نیز استفاده کنند. اما زمانی که نهادهای غیردولتی ارزهای غیرمتمرکز خود را ایجاد کنند، دولت‌ها به کلی قدرت اعمال نفوذ و کنترل خود را از دست می‌دهند.

ترس دولت ها از بیتکوین به دلیل غیرقابل کنترل بودن آن

در نقطه‌ی مقابل، کاربران بیت کوین به سیستم بانکی سنتی نیازی ندارند. این ارز در فضای مجازی ایجاد شده‌ است. ماینرها از قدرت کامپیوترهای خود برای حل الگوریتم‌های پیچیده‌ی تائید تراکنش های بیتکوین استفاده می‌کنند. پاداش این ماینرها با کمک یک واحد پول سایبری که به صورت دیجیتالی ذخیره شده‌ است، پرداخت می‌شود. این پول بین خریداران و فروشندگان و بدون نیاز به یک واسطه منتقل می‌شود.

اگر بیت کوین یا ارزهای دیگر به طور گسترده مورد پذیرش قرار گیرند، چیستی کل سیستم بانکی زیر سوال می‌رود. در حالی که این ایده ممکن است در نظر اول شگفت‌انگیز به نظر برسد، اما برای دولت‌ها جنبه‌ی ناخوشایند دیگری نیز دارد. بدون وجود بانک‌ها، چه کسی به شما تلفن بزند و بگوید که زمان پرداخت وام شما سر رسیده‌ است؟ چگونه از طریق پس‌انداز خود سود به دست خواهید آورد؟ چه کسی هنگامی که انتقال دارایی‌های شما با شکست مواجه شد، به شما کمک خواهد کرد؟

در این میان باید مساله کارمزد بانک‌ها برای ارائه خدمات را نیز در نظر گرفت. این کارمزدها باعث ایجاد یک درآمد برای بانک‌ها شده است. بسیاری از مشاغل در سراسر دنیا به واسطه‌ی بانکداری ایجاد شده‌اند. بدون حضور این بانک‌ها تمام این مشاغل از بین می رود و همچنین درآمد مالیاتی بانک‌ها و فیش‌های حقوقی کارمندان بانک‌ها از بین می‌رود. پس همان طور که می بینید ترس دولت ها از بیتکوین بی دلیل نیست. اگر بیت کوین به صورت عمومی پذیرفته شود، دیگر کسی به بانک های مرکزی، وسترن یونیون یا رقبای آنها احتیاج ندارد.

تسهیل جرم و جنایت، یکی دیگر از دلایل ترس دولت ها از بیتکوین

مطالب بسیاری در مورد کمکی که ارزهای دیجیتال به جرم و جنایت می‌کنند، نوشته شده‌ است. معمولا تمام این مقالات با بیان این مساله که تراکنش‌های مالی بیت کوین غیرقابل ردگیری است، به پایان می‌رسند. قاچاق مواد مخدر، تروریسم، پولشویی، فرار مالیاتی و سایر فعالیت‌های غیر قانونی بخشی از دلایل ترس دولت ها از بیتکوین هستند. این فعالیتهای مجرمانه از توانایی انتقال پول به روشی غیرقابل ردیابی سو استفاده می‌کنند. بازار مواد مخدر جاده ابریشم در واقع یکی مثال‌هایی است که برای اثبات این ادعا استفاده می‌شود.

روی دیگر سکه‌ی بیت کوین

صرف‌نظر از این که پول مجازی می‌تواند برای گستره وسیعی از فعالیت‌های غیر قانونی استفاده شود (البته در نظر داشته باشید که وجوه نقد نیز برای بسیاری از این معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد)، یک استدلال نظری قانونی نیز در مورد مزیت‌های بیت کوین وجود دارد. این استدلال براساس این واقعیت است که بانک مرکزی با دستکاری عرضه پول رکود اقتصادی و بیکاری را تشدید کرده و به یک سیستم بانکداری مبتنی بر فساد منجر شده‌ است.

کافیست نگاهی به بحران‌های مالی جهان بیندازیم تا بفهمیم که چرا مردم ناراضی از تلاش‌های برنامه نویسان ناشناسی که قصد واژگون کردن سیستم‌های مالی سنتی را دارند، حمایت می‌کنند. البته این ایده‌ها جدید نیستند. مکتب اتریش که یک مکتب فکری اقتصادی تاسیس شده در سال 1871 است، عقیده دارد که دستکاری اقتصادی توسط بانک‌های مرکزی سودمند نیست.

پیش از خرید بیت کوین این نکات را در نظر بگیرید

قبل از اینکه ارز فیات خود را به بیت کوین تبدیل کنید، باید یک سری نکات را در نظر بگیرید. بیت کوین توسط یک یا چند برنامه‌نویس ناشناس ایجاد شد‌ه‌است. صرافی Mt. Gox که یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال بوده با این ادعا که هکرها مبلغی به ارزش صدها میلیون دلار از این صرافی سرقت کرده‌اند، اعلام ورشکستگی کرد. صرافی‌های دیگر نیز هکرها را مسئول خسارات خود دانسته اند.

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مجازی هستند، بنابراین چیز قابل لمس یا نگهداری در مورد این ارزها وجود ندارد. ارزش آنها به شدت در نوسان است. برخی از این ارزها توسط برنامه‌نویسان ناشناس و با روشی ایجاد شده‌اند که برای بسیاری از افراد پیچیده است و این موضوع سبب می‌شود که افراد عادی مشارکت کمتری در آن داشته باشند.

از آنجایی که بیت کوین اغلب بر روی کامپیوترهای کاربران ذخیره می‌شوند، اگر کاربران برنامه آنتی ویروس و پشتیبانی کافی برای محافظت از وجوهشان نداشته باشند، ممکن است پول‌های خود را از دست بدهند. بعلاوه مشکلات سخت افزاری هم یک روش آسان برای از دست‌دادن ثروت‌های دیجیتال است.

سخن نهایی درباره ی ترس دولت ها از بیتکوین

اگر از بیتکوین استفاده می‌کنید، در واقع پول خود را در اختیار یک سیستم پیچیده که هیچ چیزی در مورد آنها نمی‌دانید و محیطی که مراجع قانونی به آن دسترسی ندارند، قرار داده‌اید. در دنیای سنتی سرمایه‌گذاری، این کار خطرناکی است.

از سوی دیگر بانک مرکزی اروپا در سال 2018 گزارش داد که بیت کوین تنها یکی از 1600 واحد پولی دیجیتالی در گردش است. البته این تعداد در حال حاضر چندین برابر شده‌است . حتی اگر بیت کوین در نهایت شکست بخورد و یا به جایگاهی که در جستجوی آن است نرسد، قطعا یکی از جایگزین‌هایش می‌تواند طرز تفکر جهان درباره ارزهای دیجیتال را تغییر دهد.

شما می‌توانید از ارز دیجیتال برای خرید انواع مختلف بازی‌های ویدیویی، ارسال وجه، خریدهای بین‌المللی و حتی برنامه‌های پرداختی نظیر پی پال استفاده کنید. حتی به تازگی السالوادور نیز بیت کوین را به عنوان یک واحد پول قانونی پذیرفته است. حتی با وجود ترس دولت ها از بیتکوین، به نظر نمی آید که ارزهای دیجیتال هرگز از میان بروند.


اگر به این مقاله علاقه مند شدید می توانید مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید:

نبرد خرس‌ها و گاوها در زمین فاندامنتال: همه اخبار مهم بیت کوین در هفته‌ای که گذشت

اشتیاق به بیت کوین با گران‌تر شدن این ارز ارتباط دارد؟ رابطه بین قیمت و تقاضای بیت کوین چگونه است؟

رمیتنس (Remittance) یا حواله بین المللی چگونه با کمک ارزهای دیجیتال ارسال می شود؟

مطالب مرتبط
ترس از بیت کوین چگونه از بین خواهد رفت؟ آیا تصویر عمومی این ارز اصلاح پذیر است؟
تولیپ مانیا و بیت کوین: داستان اولین حباب در بازارهای مالی و رابطه آن با بیت کوین
دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست.
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان