منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  ممنوعیت بیت کوین: چرا نباید در مورد ممنوعیت پادشاه ارزهای دیجیتال نگران باشید؟
ممنوعیت بیت کوین: چرا نباید در مورد ممنوعیت پادشاه ارزهای دیجیتال نگران باشید؟

ممنوعیت بیت کوین: چرا نباید در مورد ممنوعیت پادشاه ارزهای دیجیتال نگران باشید؟

ندا رحیمی
1400/02/19
۰

اگرچه ممکن است تهدیدآمیز به نظر برسند، اما ممنوعیت بیت کوین هرگز مؤثر نبوده است. در هر صورت تراکنش ها همچنان توسط شبکه انجام خواهند شد.

آیا در مورد ممنوعیت بیت کوین نگران هستید؟ شما بیش از آنچه فکر می‌کنید به بیت کوین نیاز دارید!

افراد منتقد در دولتها استدلال می‌کنند که وقتی بیت کوین مهم شود، می‌تواند حاکمیت ملی را تهدید کند و به همین دلیل آن را ممنوع می‌کنند. این منتقدان اهمیت بیت کوین و قدرتی را که انحصار ارزهای دولتی بر ما اعمال می‌کنند درک می‌کنند. آنچه آن‌ها نمی‌توانند درک کنند، قدرت فن آوری های منبع باز توزیع شده و تئوری بازی است که دولت‌ها هنگام تصمیم گیری با آن روبرو هستند.

ممنوعیت‌ها بی اثر هستند؛ دولت‌های استبدادی بیشتر تمایل به تلاش برای تنظیم مقررات واپسگرایانه دارند. اگر تحت این نوع رژیم زندگی می‌کنید، بیش از آنچه فکر می‌کنید به بیت کوین نیاز دارید.شما نمی‌توانید ممنوعیت بیت کوین را ایجاد کنید؛ فقط می‌توانید خودتان را از داشتن بیت کوین منع کنید

نظارت خودکار مهمترین مؤلفه فناوری‌های منبع باز توزیع شده مانند بیت کوین است. میزان عرضه بیت کوین با حد زیاد بیست و یک میلیون واحد از قبل برنامه ریزی شده است، بلاک‌ها به طور متوسط هر ده دقیقه استخراج می‌کنند، ماینرها با بیت کوین جدید پاداش می‌گیرند، رشد عرضه هر چهار سال یکبار کاهش می‌یابد و هر کسی می‌تواند با اجرای یک گره معاملات را مشاهده و تأیید کند.

در صورت دسترسی به اینترنت و رعایت قوانین اجماع، هیچ کس نمی‌تواند از شبکه سانسور شود. این اصول بدون توجه به آنچه من و شما یا نهادهای نظارتی فکر می‌کنیم، دست نخورده باقی می‌مانند. یک دولت می‌تواند تلاش کند شهروندان خود را از استفاده از شبکه منع کند، اما بیت کوین همچنان در اینترنت کار می‌کند. اخیراً هستر پیرس از کمیسیون بورس اوراق بهادار این نکته را بیان کرد و گفت: به این نتیجه رسیده که دولتهای احمق بیت کوین را منع می‌کنند!

ممنوعیت بیت کوین بی تأثیر و به طور بالقوه غیرممکن است

حتی اگر قرار باشد دولتی بیت کوین را ممنوع کند، بی نتیجه خواهد بود. یک زمانی دولت ایالات متحده مشروبات الکلی را ممنوع کرده بود، اما مشروبات الکلی در آن زمان به طور گسترده در دسترس بود. بیت کوین یک موجود فیزیکی نیست که دولت‌ها بتوانند آن را تصرف کنند. منع استفاده از کد در اینترنت برای افراد بسیار دشوار است. از چین بپرسید!! آن‌ها سعی کردند فیس بوک را ممنوع کنند، اما چینی‌ها هنوز از طریق فیلتر شکن‌ها (VPN) به فیس بوک دسترسی پیدا می‌کنند. حتی در مورد قانونی بودن بیت کوین در ایالات متحده و احتمال ممنوعیت آن سؤال وجود دارد زیرا بیت کوین در نهایت یک کد است، که می‌تواند تحت اصلاحیه اول یک شکل محافظت شده از آزادی بیان باشد.

رقابت نظارت کنندگان جهانی ارزش سهام را افزایش می‌دهد

ممنوعیت بیت کوین احمقانه و بی نتیجه خواهد بود، اما دولت‌ها قطعاً می‌توانند موانع ورود و اصطکاک را افزایش دهند. نهادهای نظارتی می‌توانند شناخت شما از مشتری و مبارزه با پولشویی را اعمال کنند یا مالیات را افزایش دهند، که احتمال تصویب آن کم است. با این حال، دشوار است باور کنیم که دولت‌ها می‌توانند سیاست‌های سختگیرانه تری در مورد بیت کوین نسبت به دارایی‌های مالی دیگر اعمال کنند. اگرچه دولت‌ها قبلاً مرزها را فراتر گذاشته‌اند، اما سابقه کافی برای ممنوعیت بیت کوین یا انگیزه آن وجود ندارد. بعلاوه، اگر چنین کاری را انجام دهند، آیا آنها حاضر به تحمل عواقب آن هستند؟ آیا قدرت‌های پیشرو جهان می‌توانند وقتی مردم از بیت کوین استفاده می‌کنند آنها را از این فناوری قدرتمند دور کنند؟

کوین مک کارتی، سیاستگذار جمهوری خواه، در مصاحبه اخیر درباره این معامله ژئوپلیتیک اظهار داشت: سیاست گذاران ایالات متحده از احتمال واگذاری ابتکار عمل به چین نگران هستند. این نوع از رقابت؛ شهردار میامی، فرانسیس سوارز را وادار به استقبال از بیت کوین کرده است زیرا وی مردم شهرش را به داشتن سرمایه‌های فناوری محور تشویق می‌کند.در یک جهان چند قطبی هماهنگی برای ممنوعیت بیت کوین غیر ممکن است

اگر قرار باشد همه کشورها آن را به طور همزمان و هماهنگ اجرا کنند، ممنوعیت تأثیر بیشتری خواهد داشت. با این حال، احتمال هماهنگی جهانی در دنیای تجزیه‌ای ژئوپلیتیک چقدر است؟ انگلیس بیش از حد مشغول بحث با اتحادیه اروپا است و اختلافات ایالات متحده با چین سبب شده است تا همه آنها نتوانند همزمان بیت کوین را کنترل کنند. جهان بینی چند قطبی مارکو پپیچ که وی در کتاب اخیر خود “آلفای ژئوپلیتیک” عنوان کرد، اعتقاد من را تقویت کرد که شرایط ژئوپلیتیکی لازم برای یک مبارزه جهانی با بیت کوین وجود ندارد.

ناظرین از تکنولوژی کمک می‌گیرند

با تبدیل شدن عوامل کلان به عوامل خرد، آیا دولت‌ها حاضرند شرکت‌های بیت کوین را در مرزهای خود نابود کنند؟ اگر در مورد مشاغل Coinbase، Gemini و سایر شرکت‌ها فکر کنیم، متوجه خواهیم شد که بیت کوین در حال جا افتادن است، به ویژه در بزرگترین اقتصادهای جهان. مبادلات در اکثر کشورهای جهان وجود دارد، شرکت‌ها بیت کوین را در ترازنامه خود نگهداری می‌کنند، صرافی شیکاگو معاملات فیوچر بیت کوین را ارائه می‌دهد و افراد در کنگره ایالات متحده طرفداران صریح بیت کوین هستند. در هفته‌های اخیر، ایالات متحده به نهادهای نظارتی به بایننس و بلاک فای پیوسته است، که روابط فزاینده بین مشاغل مرتبط با بیت کوین و دولت را برجسته می‌کند. این احتمال وجود دارد که بسیاری از سیاستمداران خود بیت کوین را در دست داشته باشند. من گمان می‌کنم دارندگان بیت کوین دارای گروه لابی قوی‌تر، سازمان یافته و آوازه نسبت به مخالفان خود هستند.

هزاران نفر می‌توانند اقتدار مالی را مطالبه کنند

اکثر کشورها رویکرد نشستن و دیدن را در پیش گرفته‌اند زیرا دقیقاً نمی‌دانند چگونه با فناوری بیت کوین برخورد کنند. آن‌ها امیدوارند که نوآوری، شغل و رشد اقتصادی ظهور کند و آنها استدلال می‌کنند که این صنعت برای ارائه یک تهدید واقعی بسیار کوچک است. اما هر چه بیشتر منتظر بمانند، صنعت بیشتر جا می افتد و احتمال اعمال مقررات منفی برای آن کمتر می‌شود. اگر فردی از نسل هزاره به فکر برجستگی اقتصادی و سیاسی باشد، این عامل معنادارتر می‌شود.

نظرسنجی کپیتال بلاک چین در پاییز سال 2020 نشان می‌دهد پنجاه و پنج درصد از متولدین نسل هزاره احتمالاً در پنج سال آینده بیت کوین خریداری می‌کنند و در مقابل این تنها نوزده درصد برای گروه سنی پنجاه و پنج تا شصت و چهار سال است. نسل هزاره سه برابر بیشتر از والدین خود خواهان داشتن ارزدیجیتال هستند زیرا آنها با فن آوری های جدید بیشتر آشنا هستند و دارایی‌های نامشهود را به عنوان فرصتی برای ایجاد آینده مالی سالم برای خود می‌دانند. با گذشت هر سال، این نسل به قدرت سیاسی نزدیک‌تر می‌شود. و قطعاً آنها مورد توجه سیاستمداران تشنه رأی قرار می‌گیرند.آیا شما فکر می‌کنید بیش از این به بیت کوین نیاز دارید؟

دولت‌هایی که فن آوری های جدید را ممنوع می‌کنند شخصیت خاصی به خود می‌گیرند. چنین دولتهایی ظاهراً اقتدارگرا هستند و از آزادیهای فردی کمتر حمایت می‌کنند مانند کشورهای چین و ونزوئلا. در این کشورها مردم بیشتر به بیت کوین نیاز دارند. مردم در ونزوئلا به آنچه دولت می‌گوید اهمیتی نمی‌دهند و آنها برای محافظت از خود در برابر تورم بیش از حد به بیت کوین احتیاج دارند.

افغان ها و بلاروس ها برای رهایی از دست دولت های ستمشاهی خود نیاز دارند که به حساب های دیجیتال بانکی دسترسی داشته باشند. ترکیه و نیجریه هر دو نمونه بسیار خوبی از کشورهایی هستند که در آنها بیت کوین به یک نیاز و ضرورت تبدیل شده است. در ماه گذشته، دولت اردوغان در ترکیه اقداماتی را برای جلوگیری از پذیرش بیت کوین توسط بازرگانان اعلام کرد و نیجریه در مبادلات با فشار روبرو شد. و این امور سبب شد که نیاز به بیت کوین در این دو کشور بسیار افزایش یابد.

ترکیه و نیجریه در حال حاضر کانون های بیت کوین هستند زیرا مردم در این کشورها می دانند که دولت آنها از ارزش ارز رایج شان محافظت نمی کند (دلار آمریکا از سال 2010 به ترتیب 450 و 170 درصد در برابر لیر ترکیه و نایرا نیجریه افزایش یافته است). جالب است بدانید که این اقدامات دولت برای کنترل بیت کوین باعث کاهش علاقه و نیاز به آن نشده است.

سخن پایانی

خلاصه داستان این است که اگر فکر می کنید دولت شما قصد دارد بیت کوین را ممنوع کند، پس بیش از آنچه فکر می کنید به آن نیاز دارید.

در برخی موارد، دولت ها ممکن است توسط اکوسیستم بیت کوین تهدید شوند. قابل درک است که مقرارت منع استفاده از بیت کوین برای سرمایه گذاران به وجود بیاید. با این حال، اگر سناریوهای بالقوه را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که موثرترین پاسخ دولت و شما به بیت کوین یکسان است: پذیرفتن آن! در این سناریو، دولتها فقط می توانند تلاش کنند تا آنجا که ممکن است از صنعت رو به رشد درآمد مالیاتی جلوگیری کنند. تا زمانی که دولت ها نتوانند هماهنگی مجدد جهانی را ایجاد کنند، ممنوعیت احمقانه است.

تنها دولت های واپسگرایانه از تعامل شهروندان خود با این فناوری قدرتمند جلوگیری می کنند و نیاز مردم به بیت کوین در این کشورها شدیدتر است. هر فرد باید تصمیم بگیرد که در این طیف کجا قرار دارد، اما تصمیم گیری شما نباید خیلی طول بکشد زیرا خطر بسیار زیاد است و فرصت بسیار کم تا اجازه دهید تهدید نظارتی به طور کلی از اقدامات جلوگیری کند.

مطالب مرتبط
انباشت به جریان و بیت کوین: مدل استاک تو فلو (Stock to Flow) چه استفاده‌ای دارد؟
تولیپ مانیا و بیت کوین: داستان اولین حباب در بازارهای مالی و رابطه آن با بیت کوین
روزهای ابتدایی بیت کوین و ایمیل‌های داستین دی ترامل و ساتوشی ناکاموتو
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان