منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  قیمت بیت کوین چرا بسیار بی ثبات و پرنوسان است و قیمت آن بالا و پایین می رود
قیمت بیت کوین چرا بسیار بی ثبات و پرنوسان است و قیمت آن بالا و پایین می رود

قیمت بیت کوین چرا بسیار بی ثبات و پرنوسان است و قیمت آن بالا و پایین می رود

سعید درویشی
1399/06/04
۰

ما دنیای پرنوسان قیمت بیت کوین را بررسی می کنیم. از قیمت 200 دلاری آن در سال 2015 تا اوج بی سابقه و اسطوره ای 20،000 دلاریش در سال 2017 ، ما به عواملی نگاه می کنیم که باعث می شود قیمت این ارز پرقدرت بالا رود، و یا سقوط کند. قیمت بیت کوین وحشی است. از 1000 دلار در سال 2013 تا 200 دلار در سال 2015 تا نزدیک به 20،000 دلار در سال 2017 و پایین آمدن کمتر از 4000 دلار در سال 2018 ، معامله ی اصلی ترین دارایی رمزنگاری برای کسانی که قلبشان ضعیف است، مناسب نیست.

چرا قیمت بیت کوین بسیار بی ثبات و پرنوسان است و قیمت این ارز پرقدرت بالا و پایین می رود

در این مقاله، به مهمترین عواملی که باعث می شود قیمت بیت کوین تا این حد متغیر باشد، نگاهی می اندازیم.

قیمت بیت کوین چرا بسیار بی ثبات و پرنوسان است و قیمت آن بالا و پایین می رود

قیمت بیت کوین چرا بسیار بی ثبات و پرنوسان است و قیمت آن بالا و پایین می رود

نوسانات قیمت بیت کوین چیست؟

نوسانات اساساً به معنای تغییر مقدار یک دارایی با گذشت زمان است. در قیمت دارایی شدیداً بی ثباتی مانند بیت کوین می توان تنها طی چند ساعت تغییرات را به طرز چشمگیری مشاهده کرد. نقطه مقابل عدم ثبات، ثبات است. استیبل کوینی مانند تتر (USDT) و USDC با دلار آمریکا تراز شده اند، بنابراین نوسانات آنها بسیار کم است و با گذشت زمان در ارزش استیبل کوین ها تغییرات بسیار کمی شاهد هستید.

نوسانات را می توان با استفاده از “شاخص نوسانات” اندازه گیری کرد، در حال حاضر نوسانات قیمت بیت کوین در حدود 5٪ است. این در مقایسه با طلا یعنی در حدود 1.2٪ و ارزهای فیات بین 5/0٪ تا 1٪ بسیار زیاد است.

قیمت بیت کوین با افزایش و حجم کل بازارش به مرور زمان به ثباتی نسبی خواهد رسید.

نوسانات لزوما چیز بدی نیست. بیش از هر چیز، بی ثباتی نشانه ریسک است که می تواند برای برخی از معامله گران جذاب باشد، اما برای دیگران نگران کننده است. اگر بیت کوین داشته باشید، می توانید در مسیر صعب العبور رو به پایین قیمتش وحشت کنید و در عین حال در مسیرش به سمت بالا، سرخوش شوید. در زیر ما به برخی از عوامل مؤثر در ایجاد بی ثباتی قیمت بیت کوین نگاهی می اندازیم.


✅ شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

اندازه بازار کوچک

بیت کوین فقط یک قایق کوچک در اقیانوس بزرگ دارایی هاست. در اوج مطلق، کل بازار بیت کوین کمتر از 350 میلیارد دلار از حجم کل بازار رمزنگاری که چیزی کمتر از 850 میلیارد دلار است را از آن خود کرده است. برای مقایسه، اپل، بزرگترین سهام ایالات متحده آمریکا در اوج خود به کل بازار بالای یک تریلیون دلار رسید و کل بازار طلا بیش از 7 تریلیون دلار ارزش دارد. نسبت به بقیه حاضران در دنیای دارایی ها، بیت کوین هنوز بسیار کوچک است. این اندازه بازار کوچک اثر سایر عوامل مؤثر بر نوسانات را بزرگتر می کند.

نهنگ ها

نهنگ ها صاحبان تعداد قابل توجهی بیت کوین هستند و وقتی بیت کوین خود را به حرکت در می آورند، می توانند به راحتی قایق کوچک قیمت بیت کوین را نامتعادل کنند. وقتی یک نهنگ مقدار قابل توجهی بیت کوین را معامله می کند، روی کل بازار تأثیر می گذارد، که در بازارهای بزرگتر مانند طلا یا سهام به راحتی اتفاق نمی افتد.

نقدینگی

نقدینگی به عبارت ساده یعنی اینکه یک دارایی چقدر ظرفیت تبادل یا معامله را دارد. برای داشتن نقدینگی زیادی، باید خریداران و فروشندگان آماده و علاقه مند زیادی در بازار وجود داشته باشند. داشتن مقدار کمی از خریداران و فروشندگان بدان معنی است که وقتی معامله های زیادی برای بیت کوین اتفاق می افتد، افراد کافی برای انجام این معاملات وجود ندارند و در نتیجه برای تکمیل آن ممکن است قیمت بیت کوین به صورت قابل توجهی تغییر کند. با نقدینگی کمتر، قایق بیت کوین بسیار راحت تر دچار لرزش می شود، به خصوص هنگامی که یک نهنگ درگیر معامله شود.

اخبار

از آنجا که بیت کوین یک فناوری نوظهور است که قبلاً وجود نداشته است و تقریبا نمونه ی سنتی ای ندارد، اخبار و شایعات می توانند تأثیر زیادی بر قیمت بیت کوین بگذارند. معامله گران دائما در تلاشند تا پیش بینی کنند که چگونه یک خبر از قبیل هک صرافی یا شایعات مربوط به ممنوعیت بیت کوین در یک کشور خاص، در بازارها نوسان ایجاد خواهد کرد.

آیا می دانید؟

خبرهای مثبتی مانند اعلام پروژه لیبرای فیس بوک می تواند موج جدید پذیرندگان این فناوری را به سمت جریان اصلی مالی جهان سوق دهد.

فورک ها

در اصل، بیت کوین به سادگی بخشی از نرم افزاری است که مردم در سراسر جهان تصمیم می گیرند داوطلبانه از آن استفاده کرده و توسعه دهند. فورک ها هنگامی اتفاق می افتد که یک تفاوت غیرقابل تطابق بین توسعه دهندگان و کاربران وجود داشته باشد و در نتیجه، دو نسخه ناسازگار از نرم افزار به طور همزمان وجود داشته باشد. فورکها و پیش بینی ایجاد فورکها باعث عدم اطمینان بیشتر در مورد آینده قیمت بیت کوین شده و این باعث بی ثباتی بیشتر می شود زیرا معامله گران سعی می کنند آنچه را اتفاق می افتد پیش بینی کنند و معاملات جدید را بر این اساس انجام دهند.

آیا می دانید؟

مهمترین فورک بیت کوین تا به امروز مربوط به بیت کوین کش Bitcoin Cash بوده است که به دنبال بازگرداندن بیت کوین به مسیر ابتداییش یعنی شبکه ای به عنوان سیستم پرداخت بوده است.

حدس و گمان قیمت بیت کوین

در اوراق سفید اصلی بیت کوین که توسط ساتوشی ناکاموتو منتشر شد، بیت کوین قرار بود “یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا” باشد. با این حال، به دلیل نوسانات آن، بسیاری بر این باورند که اکنون دیگر این شبکه چیزی فراتر از یک سیستم پول نقد الکترونیکی و بیشتر شبیه به یک کالای با ارزش مانند طلا است. منتقدان سخت آن می گویند که بیت کوین نباید هیچ ارزشی داشته باشد، زیرا هیچ چیزی از آن پشتیبانی نمی کند.

اما باورمندان واقعی بیت کوین می گویند که عرضه غیر متمرکز و محدود آن به معنای این است که این دارایی با ارزش تر از هر دارایی موجود دیگری است. از آنجایی که قیمت بیت کوین در طول تاریخش تقریبا از هیچ شروع شده است و تا به امروز درحال رشد است، اگر شما به هیجان و تعلیق علاقه دارید حدسهایی مبنی بر اینکه قیمت این ارز به یک میلیون دلار خواهد رسید وجود دارد.

آینده

با افزایش پذیرش دولتها، موسسات مالی و بانک ها و متعاقب اینها مردم، کل بازار بیت کوین و دارایی های رمزنگاری با گذشت زمان در حال رشد هستند، مقررات مشخص می شوند و سرمایه گذاران نهادی و موسسات تصمیم به مشارکت می گیرند کما اینکه امسال بسیاری از شرکتهای بزرگ وارد بازار رمزنگاری شده اند.

با افزایش سرمایه گذاری موسسات و شرکت های بزرگ، سرمایه گذاری در فناوری و مشاغل پشتیبانی کننده از قیمت بیت کوین نیز افزایش می یابد و این امر باعث افزایش پذیرش این دارایی ها در بین توده ی مردم خواهد شد. گرچه مطمئناً برای سالهای زیادی و احتمالاً چندین دهه نوسانات شدید وجود خواهد داشت، با بزرگ شدن قایق کوچک بیت کوینی که ما هم اکنون شاهد آن هستیم در در برابر موج های بازار مقاومتر و مطمئن تر می شود.

مطالب مرتبط
بایننس‌کوین (BNB) با 9 درصد رشد هفتگی به جمع 5 ارز برتر بازگشت
بکت Bakkt در آخرین تاریخ انقضا باعث کاهش 65٪ حجم معاملات آینده بیت کوین می شود
اتریوم طوفانی به پا کرده است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان