قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  میزان عرضه بیت کوین 21 میلیون سکه تعیین شده است؛ چرا ناکاموتو این تعداد را برگزید؟

میزان عرضه بیت کوین 21 میلیون سکه تعیین شده است؛ چرا ناکاموتو این تعداد را برگزید؟

میزان عرضه بیت کوین 21 میلیون سکه تعیین شده است؛ چرا ناکاموتو این تعداد را برگزید؟

میزان عرضه بیت کوین 21 میلیون است. اما چرا ساتوشی ناکاموتو این عدد مشخص را انتخاب کرده است؟ حداقل دو توضیح قابل قبول وجود دارد.

میزان عرضه بیت کوین 21 میلیون سکه تعیین شده است؛ چرا ناکاموتو این تعداد را برگزید؟

  • بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که میزان عرضه آن محدود به 21 میلیون BTC است.
  • یک توضیح برای محدودیت 21 میلیون بیت کوین تئوری جایگزینی عرضه پول است.
  • توضیح دیگر این است که می‌توان حد نهایی را از پارامترهای استخراج بیت کوین به دست آورد.

مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، بیت کوین (BTC) نیز بر اساس اصل عرضه محدود طراحی شده است. این بدان معناست که یک حد نهایی و ثابت در مورد تعداد بیت کوین‌های در گردش وجود دارد.

در مورد بیت کوین، حد نهایی را خالق آن، ساتوشی ناکاموتو، دقیقاً 21 میلیون تعیین کرده است. برای سایر ارزهای دیجیتال، عرضه می‌تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد. برای مثال منرو و دش حدود 18.9 میلیون کوین عرضه می‌کنند در حالی که ریپل و ترون چندین میلیارد توکن به بازار می‌ریزند.

عرضه محدود بیت کوین یک مزیت بزرگ برای این ارز است. این امر باعث کمیابی طلای ارزهای دیجیتال می‌شود. عرضه محدود از لحاظ تئوری اطمینان حاصل می‌کند که ارزش آن برای سالهای آینده صعودی باشد. به همین دلیل است که بیت کوین را اغلب “طلای دیجیتال” می‌نامند. مانند طلا، فقط مقدار معینی بیت کوین وجود دارد.تئوری جایگزینی عرضه پول

ساتوشی ناکاموتو با محدود کردن حداکثر میزان عرضه و کاهش سرعت به وجود آمدن بیت کوین جدید، قصد داشت تا هر واحد خرد شده بیت کوین (معروف به ساتوشی) به مرور ارزش خود را بدست آورد.

طبق ایمیلی که گویا بین ناکاموتو و مایک هیرن، یکی از توسعه دهندگان بیت کوین کور (Bitcoin Core) به اشتراک گذاشته شده است، ساتوشی استدلال کرد که اگر 21 میلیون سکه توسط بخشی از اقتصاد جهان استفاده شود، یک هزارم بیت کوین یا میلی بی تی سی (1 mBTC) حدود 1 یورو ارزش می‌یابد. این پیش بینی در سال 2013، هنگامی‌که بیت کوین برای اولین بار نقطه قیمت 1000 یورویی را شکست، محقق شد. امروز ارزش هر mBTC نزدیک به 8.25 یورو است.

اگرچه ساتوشی در ایمیل خود قیمت بیت کوین را با یورو مقایسه می‌کند، اما نگاه ریاضی نشان می‌دهد که وی چشم انداز بسیار خوبی برای بیت کوین داشته است.

توضیح بهتر برای این که چرا حداکثر 21 میلیون رقم انتخاب شده است وجود دارد. در زمان ایجاد بیت کوین، حجم پول کل جهان تقریباً 21 تریلیون دلار بود. این رقم که به عنوان منبع پول M1 شناخته می‌شود، از ارزش کل پول‌های فیزیکی جهان شامل پول نقد، سکه، چک مسافرتی و … تشکیل شده است.

اگر بیت کوین برای تبدیل شدن به واحد پول یکپارچه جهانی رشد کند، یعنی بخواهد جایگزین تمام رقم M1 شود، هر BTC ارزش 1 میلیون دلار خواهد داشت. از آنجا که در هر بیت کوین 100 میلیون ساتوشی وجود دارد، این ارزش هر ساتوشی را 0.01 دلار قرار می‌دهد.

این واقعیت که این اعداد با هم هماهنگ هستند، اگر عمدی نباشد، تصادفی قابل توجه خواهد بود.توضیح دیگر مراحل استخراج و هالونینگ

اگرچه تئوری جایگزینی عرضه پول M1 شاید منطقی‌ترین دلیل برای این است که چرا ساتوشی 21 میلیون را به عنوان میزان عرضه بیت کوین انتخاب کرده است، اما توضیحات دیگر و تا حدودی ساده‌تری وجود دارد.

با نگاهی به پارامترهای مورد استفاده برای کنترل میزان عرضه بیت کوین، مشخص می‌شود که رقم 21 میلیون BTC به شبکه این امکان را می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که بلاک‌ها در یک بازه زمانی منظم (10 دقیقه) استخراج شوند. همچنین تضمین می‌کند که با افزایش زمان ایجاد حداکثر میزان عرضه، بیت کوین پرداخت شده به ماینرها به عنوان پاداش بلاک با گذشت زمان کاهش می‌یابد. همانطور که مشخص شد، پارامترهایی که ساتوشی برای این تعیین کرده است، ناگزیر منجر به تولید حداکثر 21 میلیون BTC می‌شود.

مدل ریاضی برای عرضه محدود بیت کوین

کد اصلی بیت کوین در حال حاضر سختی شبکه برای استخراج را تنظیم می‌کند. سختی شبکه اطمینان حاصل می‌کند که هر بلاک جدید به طور متوسط هر 10 دقیقه استخراج شود. این امر بدون توجه به میزان هش در شبکه محقق می‌شود. بر اساس این ویژگی، در مجموع 210000 بلوک باید در هر چرخه چهار ساله استخراج شود. پس از آن پاداش استخراج بلاک به نصف کاهش می‌یابد. در چرخه اول شاهد 50 BTC در ازای استخراج هر بلاک بودیم. این میزان پاداش در سال 2012 به 25 بیت کوین در ازای هر بلاک کاهش یافت. سپس در سال 2016 دوباره به 12.5 BTC / Block رسید. پس از هالونینگ 2020 و در حال حاضر در ازای استخراج هر بلاک 6.25 BTC پاداش دریافت می‌شود.

اگر این میزان عرضه بیت کوین را در آینده برآورد کنید، متوجه خواهید شد که مجموع پاداش بلاک برای هر چرخه برابر است با (50 + 25 + 6.25 +3.125 +، و غیره). با ضرب این عدد در رقم 210000 بلوک / چرخه، به حداکثر میزان ممکن 21 میلیون می‌رسید.

بنابراین، آیا محدودیت عرضه بیت کوین یک حرکت فلسفی است، یا محصول منطق ریاضی ساتوشی است؟ فقط ساتوشی ناکاموتو حقیقت را می‌داند.

مطالب مرتبط
ابر تورم(Hyperinflation) چیست؟ ارزهای دیجیتال چگونه می‌توانند از دارایی شما در برابر تورم محافظت کنند
اوراکل‌ها رمزنگاری در رونق دیفای و دپ ها مورد توجه قرار می‌گیرند
گره بیت کوین: تفاوت بین گره‌های بیت کوین چیست و از چه طریقی می‌توان آنها را راه اندازی کرد؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید