منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  محبوبیت پالی گان: چرا همه از پالی گان و توکن متیک صحبت می‌کنند؟
همکاری‌های جدید پالی گان: راه حل محبوب لایه دو اتریوم در صنعت بازی و صرافی متمرکز راه یافت

محبوبیت پالی گان: چرا همه از پالی گان و توکن متیک صحبت می‌کنند؟

رضا باغانی
1400/04/09
۰

این‌ها مهمترین دلایلی است که متیک (Matic) رشد چشمگیری را تجربه کرده است. محبوبیت پالی گان (Polygon) سرمایه گذارانی از جمله مارک کوبان را به تحسین واداشته است.

قبل از صحبت در مورد علل محبوبیت پالی گان بهتر است ابتدا کمی در مورد پروژه و چگونگی ایجاد شدنش سخن بگوییم. پالی گان در ابتدا به عنوان پروژه‌ای به نام ماتیک یا متیک (Matic) توسط تیمی متشکل از چهار نفر در هند و در سال 2017 آغاز شد. تیم متیک با هدف حل برخی از مشکلات مقیاس پذیری اتریوم و مطرح کردن هند در جهان بلاک چین، در تلاش بودند.

آن‌ها می‌خواستند این کار را با ایجاد زنجیره‌های پلاسما و زنجیره جانبی اثبات سهام اتریوم انجام دهند. متیک یکی از پروژه‌هایی بود که از طریق پلتفرم بایننس لانچ پد شروع به کار کرد.

تغییر نام از متیک به پالی گان و افزایش محبوبیت پروژه

در سال 2021 پس از سروصدای زیاد پولکادات این پروژه از متیک به پالی گان تغییر نام داد. در این حرکت آنها تلاش کردند تا یک راه حل مقیاس بندی ایجاد کنند که امکان اتصال بلاک چین ها را در یک اکوسیستم واحد (اتریوم) فراهم کند. در این اکوسیستم بلاک چین ها می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. با این کار آنها قدرت انتخاب پروژه‌های جدید برای اتصال به سایر بلاک چین ها را زیاد می‌کنند.

در زمان نوشتن این مقاله، پالی گان دارای زنجیره اثبات سهام و زنجیره پلاسمای متیک است. زنجیره اثبات سهام یک زنجیره جانبی سازگار با ماشین مجازی اتریوم است. برنامه‌ها و پروژه‌های مختلف، نیازهای متفاوتی خواهند داشت. برخی امنیت بیشتری می‌طلبند، برخی سرعت بیشتری می‌خواهند، برخی استقلال بیشتری می‌طلبند و برخی هزینه‌های معامله ارزان را مد نظر قرار می دهند. پالی گان به آنها امکان می‌دهد تا این نیازها را در یک شبکه بهینه کنند.

آن‌ها همچنین می‌توانند با گذشت زمان، موارد جدید را در شبکه پالی گان تنظیم کنند. علاوه بر این، اگر راه حل‌های جدید مقیاس پذیری در دسترس باشد، پالی گان می‌تواند آنها را پیاده سازی کند و به روز شود. این باعث می‌شود پالی گان برای بسیاری از پروژه‌ها مانند بازارهای NFT و بازی‌ها که ممکن است در نیازهای سیستم عامل متفاوت باشند، جذاب شود.

عوامل رشد پالی گان در ماه‌های گذشته

در مرحله اول، توانایی برنامه نویسان برای شخصی سازی مقیاس پذیری و افزودن ویژگی‌های خود، محبوبیت پالی گان را بین بسیاری از دپ (dapp) ها افزایش داده است. وب سایت پالی گان از اضافه شدن پروژه‌های متنوع با برنامه‌ها و زمینه‌های کاملاً متفاوت خبر می دهد.

ادغام با پروژه های بزرگ

برخی از نام های بزرگ ذکر شده شامل اوه (Aave)، دیسنترالند (Decentraland) و کوییک سواپ (Quickswap) هستند. هم اکنون استخر نقدینگی MATIC در بازار اوه در پالی گان موجود است. دیسنترالند پورتالی دارد که در آن توکن های MANA را می‌توان از بلاک چین اتریوم به شبکه پالی گان منتقل کرد. این کار باعث کاهش شدید هزینه‌های گس پرداختی می‌شود. کوییک سواپ از راه حل مقیاس پذیری پلاسما برای ارائه معاملات ارزان و سریع استفاده می‌کند.

باید بین تقاضای دپ ها و افزایش محبوبیت پالی گان رابطه مثبت و قوی وجود داشته باشد. این پروتکل سرعت بالا، هزینه‌های کم و سفارشی سازی را امکان پذیر می‌کند. در زمان نوشتن این مقاله این ویژگی‌ها در هیچ پروژه دیگری یافت نمی‌شود.

محبوبیت در بین یلد فارمرها و بازار NFT

هزینه‌های بالای گس اتریوم همیشه کاربران را به جستجوی گزینه‌های زنجیره‌ای جانبی مانند پالی گان سوق داده است. هزینه گس در شبکه پالی گان نزدیک به صفر است. این باعث محبوبیت پالی گان بین یلد فارمرها و سرمایه گذاران خردی شده که قیمت گس آنها را از اتریوم فراری داده است.

همچنین بسیاری از پروژه ها از پالی گان به عنوان گزینه‌ای جذاب و کم هزینه برای ضرب NFT ها استفاده می‌کنند. این نیز به توسعه دهندگان دپ ها راهی برای دستیابی به هزینه‌های کم و سرعت بالا بدون نیاز به مراجعه به اسمارت چین بایننس (Binance Smart Chain) می‌دهد. لازم به ذکر است که اسمارت چین دارای اشکالات عمده‌ای مانند تمرکز و عدم کارآیی فنی است.

افزایش استقبال در شبکه های اجتماعی و لیست شدن در صرافی های بزرگ

پالی گان تقریباً بر گفتگوهای شبکه‌های اجتماعی در مورد ارزهای دیجیتال تسلط یافته است. نمودار زیر حجم کسانی که در رسانه‌های اجتماعی به آن اشاره دارند را نشان می‌دهد. علاوه بر این افزایش قیمت با افزایش توجه در این شبکه ها را برجسته می کند. این اطلاعات از شبکه‌هایی مانند توییتر (Twitter)، ردیت (Reddit)، دیسکورد (Discord) و تلگرام (Telegram) را جمع شده‌اند. مزایای پالی گان آن را به موضوعی داغ در شبکه های اجتماعی تبدیل کرده است. افزایش توجه در شبکه‌های اجتماعی بدون شک منجر به رشد بیشتر محبوبیت آن شده است.

محبوبیت پالی گان: چرا همه از پالی گان و توکن متیک صحبت می‌کنند؟

مقایسه حجم حضور در شبکه های اجتماعی و افزایش قیمت

همچنین متیک در محبوب‌ترین صرافی‌ها مانند کوین بیس (CoinBase) و بایننس (Binance) برای بسیاری از علاقه مندان به رمزنگاری در دسترس است. رابط کاربری ساده و امنیت بالای این صرافی‌ها به مردم امکان می‌دهد تا در پالی گان سرمایه گذاری کنند.

حمایت سرمایه گذاران بزرگ

علی رغم اینکه سکه‌های معروف مانند بیت کوین و اتر در چند هفته گذشته اوضاع جالبی نداشته‌اند، پالی گان تقریباً به اوج تاریخی خود رسیده است. سرمایه گذاران بزرگی مانند مارک کوبان نیز از این پروژه حمایت کرده‌اند که باعث محبوبیت بیشتر پالی گان شده است.

وی در تاریخ 25 مارس اعلام کرد که پس از سرمایه گذاری در وب سایت NFT، در تلاش است تا پالی گان را در وب سایت خود ادغام کند. این حمایت می‌تواند منجر به سرمایه گذاری بیشتر شرکت‌ها در پروژه شود. به نظر می‌رسد وی همچنین در تلاش است تا پروژه را توسعه دهد.

محبوبیت پالی گان: چرا همه از پالی گان و توکن متیک صحبت می‌کنند؟

نمودار قیمت متیک

نتیجه گیری

توانایی پالی گان در تطبیق با نیازهای توسعه دهندگان این امکان را به آن داده است که به یکی از اصلی‌ترین پروژه ها در فضای رمزنگاری تبدیل شود. متیک در حال حاضر از نظر سرمایه بازار در رده شانزدهم و از نظر حجم معاملات در رده هفدهم قرار دارد. به نظر نمی‌رسد که پالی گان فعلاً این جایگاه را از دست دهد.

تصویب بیشتر رمزنگاری و ازدحام در اتریوم ادامه می‌یابد. این امر توسعه دهندگان را به اجرای پروژه در پالی گان ترغیب خواهد کرد. افزایش حضور در رسانه‌های اجتماعی و در دسترس بودن آن در صرافی‌های خرده فروشی دامنه سرمایه گذاران آن را گسترش داده است. مؤسسات و افراد با ارزش خالص بالا مانند مارک کوبان در حال حاضر شروع به حمایت کرده‌اند. این باید به ادامه رشد پروژه کمک کند.

مطالب مرتبط
ماسک با دوج کوین می‌ماند
سولانا، قاتل اتریوم می شود؟ همه چیز در مورد دلایل موفقیت این پروژه رمزنگاری
معاملات رمزارزها توسط برخی از بانک ها پذیرفته نمی شود آیا نگرانی بانکها بی مورد است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether