منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بلاک چین  »  بانک‌های مرکزی جهان گرد هم می‌آیند تا در زمینه‌ی CBDCها همکاری داشته باشند
بانک‌های مرکزی جهان گرد هم می‌آیند تا در زمینه‌ی CBDC ها همکاری داشته باشند.

بانک‌های مرکزی جهان گرد هم می‌آیند تا در زمینه‌ی CBDCها همکاری داشته باشند

سعید درویشی
1400/01/12
۰

همانطور که شاهد آن هستیم، جهان به طور فزاینده‌ای به بیت کوین، استیبل کوین و سایر ارزهای دیجیتال روی می‌آورد. هسته‌ی اصلی بانک‌های مرکزی می‌خواهند کنترل این روند را بدست بیاورند.

بانک‌های مرکزی جهان گرد هم می‌آیند تا در زمینه‌ی CBDCها همکاری داشته باشند

هم اکنون به راحتی می‌توان با پیشرفت در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، استیبل کوین‌ها و سایر ارزهای دیجیتالی حرکت اهسته‌ی بانک‌های مرکزی و موسسات قدیمی به سمت یکپارچه و متحد شدن در سیستم‌های پرداخت سنتی جهان را مشاهده کرد.

فرانسوا ویلروی دو گالهاو (François Villeroy de Galhau) رئیس بانک مرکزی فرانسه، در اجلاس نوآوری BIS 2021 گفت:

“به نظر می‌رسد تطبیق نوآوری و پایداری یک مقوله‌ی ضد و نقیض است.”

بعداً این سخنان توسط جان سی ویلیامز (John C. Williams) رئیس بانک فدرال رزرو نیویورک (Federal Reserve Bank of New York) نیز تکرار شد. وی گفت:

” ممکن است برای بعضی‌ها مفاهیم بانکداری مرکزی و نوآوری، یک مقوله‌ی ضد و نقیض باشند.”

در اجلاس مجازی هفتگی که به میزبانی بانک تسویه حساب‌های بین المللی (Bank for International Settlements) برگزار شد، واضح بود که بسیاری از بانکداران مرکزی نمی‌خواهند عقب بمانند. در حالی که جهان به طور فزاینده‌ای به سمت بی‌نیازی از پول فیات پیش می‌رود، بانک‌های مرکزی خود را برای یک دگرگونی در نظام پرداخت آماده می‌کنند و تلاش می‌کنند که کنترل امور را پس بگیرند.

ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی (CBDC) شکل دیجیتالی ارز فیات هستند و به نمایندگی از ارزهای و مبتنی بر بلاک چین شکل گرفته‌اند. آیا CBDC ها آن زمان که به طور کامل توسعه یافته و راه‌اندازی شوند، می‌توانند راه حل‌های امور مالی غیر متمرکز را همانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ارائه دهند؟بانک‌های مرکزی با هم همکاری می‌کنند

این سوال در جلسه‌ی اجلاس BIS با عنوان “روسا: نوآوری بانک مرکزی برای شما چه معنایی دارد؟”، از روسای بانک‌های مرکزی عضو BIS پرسیده شد. این سوالی است که رهبران این نهادها بسیار به آن فکر کرده‌اند و برنامه‌ای عملیاتی برای آن دارند.

در ژوئن 2020 (خرداد 1399)، هیئت مدیره‌ی بانک تسویه حساب‌های بین المللی از توسعه‌ی مرکز نوآوری BIS خبر داد. هدف این مرکز ایجاد مراکز جدید فعالیت در سراسر اروپا و آمریکای شمالی جهت همکاری بانک‌های مرکزی عضو است.

طی دو سال آینده، BIS با همکاری بانک کانادا (تورنتو)، بانک انگلیس (لندن)، بانک مرکزی اروپا / یوروسیستم (فرانکفورت و پاریس) و چهار بانک مرکزی حوزه اسکاندیناوی (بانک ملی دانمارک، بانک مرکزی ایسلند، بانک مرکزی نروژ و اسورجیز ریکسبانک (Sveriges Riksbank) مرکز نوآوری را در استکهلم سوئد افتتاح خواهند کرد. BIS یک همکاری استراتژیک نیز با سیستم فدرال رزرو (نیویورک) تشکیل خواهد داد.

اندرو بیلی (Andrew Bailey) رئیس بانک انگلیس، گفت:

“نوآوری پدیده‌ای جهانی است و برای بهره‌مندی از نوآوری باید با تمام بانک‌های مرکزی همکاری کرده تا بتوانیم آن را تشکیل بدهیم. این اجلاس به عنوان یک فرصت برای بحث و همکاری مابین بانک‌های مرکزی و جوامع مالی صورت گرفته است. ایجاد مراکز نوآوری، نمونه‌ای عالی ازحمایت از نوآوری‌های مالی در بخش عمومی بین‌الملل است.”

اهداف مدیران بانک های مرکزی

در این همکاری، پیام‌ها و اهداف هر یک از رهبران بانک مرکزی مشابه بود: نیاز به همکاری با یکدیگر و نیز بخش خصوصی برای حمایت از نوآوری، فن‌آوری‌ها و شکل‌های جدید مالی و البته مهم‌تر از این‌ها حفظ ثبات مالی جهانی.

کریستین لاگرد (Christine Lagarde) رئیس بانک مرکزی اروپا بیان داشت:

“دگرگونی پیوسته‌ی فناوری، اقتصاد و سیستم مالی ما را به سرعت دچار تحول می‌کند. اگر بانک‌های مرکزی ما بخواهند این اطمینان را بدهند که پول همچنان نظام پرداختی کارساز، کارآمد و سیستم مالی پایداری است، باید با سرعت به سمت نوآوری پیش بروند. بخش مهمی از این تلاش‌ها، تعامل جهانی با ارزهای دیجیتال بانک مرکزی است.”

کشف یا توسعه‌ی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) اگرچه موضوع جدیدی در دنیای فناوری‌های مرتبط با بلاک چین نبوده، اما اکثریت رهبران بانک مرکزی که امروز به عنوان سخنران معرفی می‌شوند، مستقیماً به این مورد اشاره کرده‌اند و آن را به وضوح به عنوان یک اولویت اصلی، در میان موسسات بزرگ جهانی، برای آینده‌ی مالی جهانی قلمداد کردند.دلیل اهمیت CBDC ها چیست؟

با وجود شباهت آن‌ها به ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، ارز دیجیتال مورد حمایت بانک مرکزی بیشتر عکس العملی شبیه به پذیرفتن یا به آغوش کشیدن ارز دیجیتال داشته است.

بانک‌های مرکزی به دلیل توانایی ارزهای دیجیتال در دور زدن نظارت‌های مالی، نسبت به آنها با احتیاط عمل می‌کنند. در واقع، یکی از انگیزه‌های اصلی ایجاد CBDC، برنامه‌های فیس بوک برای توسعه‌ی ارز دیجیتال خود یعنی لیبرا (Libra) است. این حرکت می‌تواند فیس بوک را به عنوان یک شرکت خصوصی با بیش از 2 میلیارد کاربر، به قدری از لحاظ مالی قدرتمند کند که بیشتر بانک‌های مرکزی را به چالش بکشد.

لازم به ذکر است لیبرا اکنون تغییر نام داده و با عنوان دیم (Diem) شناخته می شود. این ارز را انجمنی از غولهای فناوری مدیریت می کنند.

چشم انداز دایره‌ی کنترل شرکت‌های خصوصی بر عرضه‌ی پول، مفهومی است که برای بسیاری از افراد خارج از سیستم بانکداری مرکزی نیز مناسب نیست. همانطور که رئیس شرکت مایکروسافت برد اسمیت (Brad Smith) در جلسه BIS در 24 مارس گفت:
“عرضه‌ی پول تقریباً باید بصورت انحصاری توسط نهادهایی اداره شود كه در برابر مردم مسئول باشد و حقیقتاً تنها به منافع عمومی بیندیشد. یعنی دولت‌ها.”

نبردی میان ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز و CBDCها

CBDCها جایگزینی مبتنی بر بلاک چین برای ارزهای دیجیتال خصوصی هستند که به دولت‌ها این امکان را می‌دهد که کنترل بر تولید و عرضه پول را حفظ نمایند و همچنین برای مواجهه با جامعه ای که در آینده نیازی به پول فیات ندارند، آماده شوند. CBDC همچنین به ارزهای حاکم اجازه می‌دهد تا با امنیت، سرعت و شفافیت ارزهای دیجیتال در صحنه جهانی عمل کنند.

استفان اینگوز (Stefan Ingves) رئیس اسورجیز ریکسبانک گفت:

“وقتی جامعه به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود، دیگر از پول نقد استفاده نمی‌شود. بنابراین ما باید راه‌های جدیدی برای ارائه‌ی پول ایجاد كنیم. پیشتر فهمیدیم معامله کردن با صفحات مسی در گذشته ناكارآمد بوده‌است. اکنون باید به جلو بنگریم و پول را به شکل دیجیتالی دربیاوریم.”

مطالب مرتبط
دیدگاه بنیانگذار کاردانو، چارلز هاسکینسون در مورد تکامل بلاک چین و رمزنگاری
بلاکچین بیت کوین؛ طلای دیجیتال برای حفظ رشد خود باید مشکل متورم شدن بلاکچینش را حل کند
دیفای در اسمارت چین بایننس: رشدهای 100 درصدی محصولات دیفای بر روی (BSC)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس